Resultat Gotland Triathlon 2019

- Barn - och ungdom -11 år kvinnor
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Barn - och ungdom -11 år kvinnor  300  Elisa Wahlin    19:07 
Barn - och ungdom -11 år kvinnor  304  Ellen Hultsten    21:56 
Barn - och ungdom -11 år kvinnor  302  Moa Åkermark    25:28 
- Barn - och ungdom -11 år män
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Barn - och ungdom -11 år män  301  Lukas Ahlqvist  Ringmuren  19:02 
Barn - och ungdom -11 år män  303  Karl Åkermark    25:28 
Barn - och ungdom -11 år män  305  Hjalmar Ohlsson  Västerhejde  26:20 
- Barn - och ungdom 14-15 år män
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Barn - och ungdom 14-15 år män  306  Knut Andersson  Slite sportklubb  17:14 
- MiniTri kvinnor
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
MiniTri kvinnor  311  Emilia Ohlsson  Västerhejde  5:34 
MiniTri kvinnor  313  Adelia Löfvenberg  Kalmar RC  6:45 
- MiniTri män
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
MiniTri män  312  Theo Eriksson Watz  Klintehamn IK  5:41 
MiniTri män  314  Pelle Lundberg    5:41 
MiniTri män  315  Noah Nilsson  Tullinge GymMix  6:58 
- Olympisk - motion kvinnor
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Olympisk - motion kvinnor  112  Amanda Bäckström  Jönköping  2:42:29 
Olympisk - motion kvinnor  106  Jennie Trulsson  Eskilstuna triathlon  2:54:03 
Olympisk - motion kvinnor  110  Johanna Molander  Team 5.0  3:01:23 
Olympisk - motion kvinnor  102  Rochelle Scott  KA3 IF  3:02:12 
Olympisk - motion kvinnor  107  Anna Sorby  Ringmurens cykelklubb  3:04:24 
Olympisk - motion kvinnor  103  Cecilia Ros  uppsala  3:46:35 
Olympisk - motion kvinnor  104  Maria Hasselberg  Rädda Tumba  3:47:10 
Olympisk - motion kvinnor  105  Cecilia Hägg  Rädda Tumba  3:47:10 
Olympisk - motion kvinnor  DNS  109  Erika Håkansson  Göteborg 
Olympisk - motion kvinnor  DNS  111  Julia Silebäck  Olofstorp 
Olympisk - motion kvinnor  DNS  101  Sara Godman  Atletfabriken 
Olympisk - motion kvinnor  DNS  100  Suzanne Gavin  Ms 
- Olympisk - motion män
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Olympisk - motion män  129  David Ulmér  Nynäshamn Långdistansklubb  2:25:19 
Olympisk - motion män  120  Matias Toftrup  Oskarshamn  2:31:22 
Olympisk - motion män  128  William Smedjegården  Mälarhöjden  2:41:08 
Olympisk - motion män  116  David Helin  Enebybergs IF  2:42:02 
Olympisk - motion män  115  Niklas Hammander  P18  2:42:59 
Olympisk - motion män  124  Anders Mattsson  Ringmurens ck  2:44:46 
Olympisk - motion män  117  Simon Lundin  Göteborg  2:47:57 
Olympisk - motion män  113  Axel Röman  Jönköping  2:50:15 
Olympisk - motion män  133  Johan Lagerstrand  Ringmurens CK  2:51:25 
Olympisk - motion män  10  114  Johan Löfvenberg  Kalmar RC  2:53:57 
Olympisk - motion män  11  125  Jimmy Eriksson  Eskilstuna triathlon  2:54:03 
Olympisk - motion män  12  130  Fredrik Ohlsson  GTR  2:55:54 
Olympisk - motion män  13  121  Gustav Molander  Team 5.0  2:57:01 
Olympisk - motion män  14  127  Dan Lindman Geijerstam  Ringmurens CK  3:00:04 
Olympisk - motion män  15  126  Lasse Davidsson  Ingen  3:06:32 
Olympisk - motion män  16  132  Ronny Alexandersson  Uppsala  3:07:07 
Olympisk - motion män  17  131  Jamie Johnson  Jedi Sprint School  3:14:59 
Olympisk - motion män  18  122  Bo Edenfäll  Vallentuna FK  3:22:00 
Olympisk - motion män  19  118  Jonathan Ågren  Kalmar  3:22:41 
Olympisk - motion män  DNS  134  Christopher Leach   
Olympisk - motion män  DNS  123  Jan Edenfäll  ApQ 
Olympisk - motion män  DNS  119  Jonas Svensson  P18ik 
- Olympisk - motion stafett
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Olympisk - motion stafett  137  Trolly Bröms  Mora  2:40:33 
Olympisk - motion stafett  136  Andreas Lindström  Hanveden Roots  2:42:06 
Olympisk - motion stafett  135  Martin Hansson  Hanveden Revival  2:42:41 
- Olympisk - tävling kvinnor
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Olympisk - tävling kvinnor  Petra Mårtensson  KA3 IF  2:38:27 
Olympisk - tävling kvinnor  Josefine Östfeldt  Race and shine  2:43:51 
Olympisk - tävling kvinnor  10  Jenny Söderström  Ringmuren CK  2:47:20 
Olympisk - tävling kvinnor  Susanna Dörlich  NSE  2:55:19 
Olympisk - tävling kvinnor  Evalotta Johansson  Ronneby Simsällskap  3:11:52 
- Olympisk - tävling män
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Olympisk - tävling män  Marcus Larsson  KA3 IF  2:01:05 
Olympisk - tävling män  11  Jacob Werner  Ringmuren CK  2:08:45 
Olympisk - tävling män  Björn Franzén  Glasrikets RC Nybro  2:12:36 
Olympisk - tävling män  Daniel Swahn  Väsby SS Triathlon  2:15:48 
Olympisk - tävling män  Anders Carlstedt  Kalmar RC Triathlon  2:32:19 
Olympisk - tävling män  DNF  Niklas Carlberg  Ringmurens CK 
- Sprint - motion kvinnor
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Sprint - motion kvinnor  211  Frida Erlandsson  KA3 IF  1:16:12 
Sprint - motion kvinnor  214  Sara Pettersson    1:22:40 
Sprint - motion kvinnor  213  Julia Crowell    1:22:47 
Sprint - motion kvinnor  205  Cynthia Travia    1:27:04 
Sprint - motion kvinnor  212  Emelie Carestam  1:28:35 
Sprint - motion kvinnor  215  Anna Kazakova Lindegren  Stockholm Int. Swimming Club  1:29:45 
Sprint - motion kvinnor  209  Jenny Nohrin  För mig själv  1:33:59 
Sprint - motion kvinnor  207  Madeleine Juniwik  Kyllaj  1:34:25 
Sprint - motion kvinnor  203  Frida Åberg Mattsson  Fårösund  1:40:22 
Sprint - motion kvinnor  10  202  Veronica Nyström  Lärbro  1:44:10 
Sprint - motion kvinnor  11  208  Elina Dahlgren  Mälarhöjden  1:52:57 
Sprint - motion kvinnor  12  206  marika Olsson  Tullinge GymMix  1:53:07 
Sprint - motion kvinnor  13  210  Eva Trulsson  Rödeby  1:58:50 
Sprint - motion kvinnor  14  201  Louise Lindholm    1:59:38 
Sprint - motion kvinnor  DNS  200  Anne-Lee Gahnström   
Sprint - motion kvinnor  DNS  204  Madeleine Timmerby  Skanör 
- Sprint - motion män
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Sprint - motion män  222  Jim Berglund  Helsingborgs Triathlon  1:05:50 
Sprint - motion män  218  Oscar Andersson  18 SG  1:14:27 
Sprint - motion män  220  Niklas Adler  MKS  1:14:52 
Sprint - motion män  219  Thomas Hallquist  9:clan  1:14:58 
Sprint - motion män  231  Gustav Petersson    1:20:23 
Sprint - motion män  223  Erik Jonsson  ApQ  1:20:32 
Sprint - motion män  10  224  Jens Welin  Lidingö  1:22:49 
Sprint - motion män  11  216  Mats Carnestedt  Järfälla triathlon  1:28:26 
Sprint - motion män  12  225  Jesper Hagberg  ApQ  1:32:43 
Sprint - motion män  13  226  David Reisek    1:33:59 
Sprint - motion män  14  230  Jan Östlund  Sanda IF  1:35:42 
Sprint - motion män  15  229  Tony Lobb  Sanda IF  1:35:42 
Sprint - motion män  16  217  Thomas Olofsson  Stenkyrka  1:36:32 
Sprint - motion män  17  227  Robert Nilsson  Tullinge GymMix  1:44:50 
Sprint - motion män  DNS  228  Carl Timmerby  Skanör 
Sprint - motion män  DNS  221  Jesper Forsman  Ringmurenscykelklubb 
- Sprint - stafett
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Sprint - stafett  232  Pigge Werkelin  Gotland Sports Academy  1:14:04