Resultat Borås Triathlon 2021 (SM/RM Lång) + (Halv IM)

Halv IM Masterklass 35-39 dam
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Halv IM Masterklass 35-39 dam  1135  Helen Remnås    5:39:52 
Halv IM Masterklass 35-39 dam  1147  Sabina Nilsson  Frosta multisport  5:46:00 
Halv IM Masterklass 35-39 herr
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Halv IM Masterklass 35-39 herr  1145  Johan Lindh  Brittatorp TK  4:46:34 
Halv IM Masterklass 35-39 herr  1141  Erik Björklund  Umara Sports Club  4:50:12 
Halv IM Masterklass 35-39 herr  1153  Cai Vogl  Gnosjö FK  4:51:26 
Halv IM Masterklass 35-39 herr  1148  Jimmie Sjölund  Umara Sports Club  4:52:37 
Halv IM Masterklass 35-39 herr  1150  Ali Yesid Velasco Castañeda  IK Hakarpspojkarna  4:57:04 
Halv IM Masterklass 35-39 herr  1144  Sebastian Kroon  Colting Borssén Triathlonklubb  5:20:36 
Halv IM Masterklass 35-39 herr  1142  Anders Daag  3 City Triathlon  5:24:09 
Halv IM Masterklass 35-39 herr  1140  Patrik Bjerninge  Colting Borssén Triathlonklubb  5:26:40 
Halv IM Masterklass 35-39 herr  DNF  1143  Fredrik Henriksson  Gråmanstorp Runners Club 
Halv IM Masterklass 40-44 dam
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Halv IM Masterklass 40-44 dam  1167  Caroline Odalgård  3City Triathlon  5:38:22 
Halv IM Masterklass 40-44 dam  DNF  1166  Stina Nordh  Coltingborssen triathlonklubb 
Halv IM Masterklass 40-44 herr
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Halv IM Masterklass 40-44 herr  1163  Nicklas Larsson  Ik trasten  4:51:33 
Halv IM Masterklass 40-44 herr  1158  Jon Eklöf  3CT  5:03:43 
Halv IM Masterklass 40-44 herr  1159  Johan Falkenberg  Bjäre Triathlon  5:05:23 
Halv IM Masterklass 40-44 herr  1155  Måns Bergenzaun  Midnight Warriors Triathlon Club  5:15:53 
Halv IM Masterklass 40-44 herr  1160  Fredrik Gustafsson  3City Triathlon  5:22:31 
Halv IM Masterklass 40-44 herr  1161  Jakob Hjorthagen  Is Göta Triathlon  5:25:35 
Halv IM Masterklass 40-44 herr  1156  Jens Bergström  Triathlon Väst  6:12:33 
Halv IM Masterklass 45-49 dam
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Halv IM Masterklass 45-49 dam  1183  Peggy Kleidon  SLK Oxelösund  5:17:17 
Halv IM Masterklass 45-49 dam  1170  Sara Andersson  Väsby SS Triathlon  5:40:56 
Halv IM Masterklass 45-49 dam  1191  Susanne Nilsson  Team Blekinge LF  6:35:16 
Halv IM Masterklass 45-49 herr
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Halv IM Masterklass 45-49 herr  1181  Patrik Johansson  Näset Triathlonklubb  4:34:34 
Halv IM Masterklass 45-49 herr  1173  Stefan Bolling  Roden Triathlon  4:39:33 
Halv IM Masterklass 45-49 herr  1188  Rickard Lindholm  Gråmanstorp Runners  4:41:01 
Halv IM Masterklass 45-49 herr  1195  Michael Zantelid  Bohuslän Endurance Sports Club  4:41:19 
Halv IM Masterklass 45-49 herr  1193  Christian Svanström  Bohuslän Endurance SC  4:50:48 
Halv IM Masterklass 45-49 herr  1175  Patric Engström  3City Triathlon  4:52:04 
Halv IM Masterklass 45-49 herr  1192  Jerome Senaneuch  Terrible Tuesdays Athletic Club  4:53:16 
Halv IM Masterklass 45-49 herr  1194  Carl-Adam Torbjörnsson  Colting Borssén Triathlonklubb  5:10:26 
Halv IM Masterklass 45-49 herr  1186  Gary Larsson  Alingsås Triathlonklubb  5:15:04 
Halv IM Masterklass 45-49 herr  10  1189  Greger Lorén  SOK Knallen  5:15:39 
Halv IM Masterklass 45-49 herr  11  1146  Hilton Payne    5:26:15 
Halv IM Masterklass 45-49 herr  12  1180  Nicklas Johansson  Norrköping Triathlon  5:38:49 
Halv IM Masterklass 45-49 herr  13  1179  Richard Holmes  Triathlon väst  5:40:48 
Halv IM Masterklass 45-49 herr  14  1184  Jonaz Kumlander  Sigtuna Märsta CK  5:41:17 
Halv IM Masterklass 45-49 herr  15  1187  Martin Leidersdorff  Team Trelleborg Triathlon  6:01:00 
Halv IM Masterklass 50-54 dam
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Halv IM Masterklass 50-54 dam  1207  Pernilla Johnson  Näset triathlonklubb  5:31:38 
Halv IM Masterklass 50-54 dam  1417  Jenni Steiner  Colting Borssén Triathlonklubb  6:36:24 
Halv IM Masterklass 50-54 dam  1215  Anna Siggelin  Västerås Triathlon  6:54:41 
Halv IM Masterklass 50-54 dam  DNF  1213  Åsa Nilsson  Colting Borssén Triathlonklubb 
Halv IM Masterklass 50-54 herr
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Halv IM Masterklass 50-54 herr  1204  Torbjörn Claeson  3City Triathlon  4:48:23 
Halv IM Masterklass 50-54 herr  1199  Björn Andrell  Åkersberga Triathlonförening  4:58:40 
Halv IM Masterklass 50-54 herr  1211  Jan Ljungcrantz  Triathlon Väst  5:00:04 
Halv IM Masterklass 50-54 herr  1217  Sven Wellsandt  Ulricehamns Triathleter  5:02:37 
Halv IM Masterklass 50-54 herr  1208  Jonas Kensén  Roslagens triathlon  5:06:37 
Halv IM Masterklass 50-54 herr  1210  Fredrik Liljesäter  3City Triathlon  5:08:51 
Halv IM Masterklass 50-54 herr  1219  Anders Åkerman  Axa Sport club  5:31:11 
Halv IM Masterklass 50-54 herr  1203  karl Bertrandt  AC Salt Lake  5:32:43 
Halv IM Masterklass 50-54 herr  1197  Jonas Andersson  Norrköping Triathlon  5:46:11 
Halv IM Masterklass 50-54 herr  10  1214  Mikael Rigert  Tranemo if skidor  6:03:47 
Halv IM Masterklass 50-54 herr  11  1198  Magnus Andersson  IFK Sala  6:59:30 
Halv IM Masterklass 50-54 herr  DNF  1200  Joakim Arbhede  Rooster 
Halv IM Masterklass 55-59 dam
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Halv IM Masterklass 55-59 dam  1418  Eva Eckerlid  Alingsås Triathlon klubb  6:31:14 
Halv IM Masterklass 55-59 dam  1222  Karin Garberg  Team Kungälv  6:56:47 
Halv IM Masterklass 55-59 herr
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Halv IM Masterklass 55-59 herr  1223  peter jonsson  Halmstadtriathleterna  5:00:38 
Halv IM Masterklass 55-59 herr  1221  Ulf Bladh  IK NocOut.se  5:01:54 
Halv IM Masterklass 55-59 herr  1226  Christian Lindeberg  Athletic Club Salt Lake  6:19:29 
Halv IM Masterklass 55-59 herr  1227  Peter Wallin  Colting Borssén Triathlonklubb  7:24:52 
Halv IM Masterklass 60-64 herr
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Halv IM Masterklass 60-64 herr  1228  Peter Hällberg  Hudik Triathlon  7:21:33 
Halv IM Masterklass 65-69 herr
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Halv IM Masterklass 65-69 herr  1229  Gunnar Herngern  IK Trasten  6:47:40 
Halv IM Masterklass 65-69 herr  1230  Tommy Lacandler  AXA Sportsclub  8:18:13 
Halv IM Motionsklass dam
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Halv IM Motionsklass dam  1358  Emma Nilsson    5:23:13 
Halv IM Motionsklass dam  1304  Ellen Hultberg  SOK Knallen  5:30:46 
Halv IM Motionsklass dam  1339  Emilia Lindström  Colting Borssén Triathlonklubb  5:45:39 
Halv IM Motionsklass dam  1288  Elin Goude Öhgren    5:55:42 
Halv IM Motionsklass dam  1301  Sabine Hofmann  Colting Borssén triatlonklubb  6:04:40 
Halv IM Motionsklass dam  1255  Karin Björklund  Triathlon Väst  6:06:34 
Halv IM Motionsklass dam  1378  Yvette Roth    6:10:26 
Halv IM Motionsklass dam  1303  Pia Holmberg  Näset Triathlonklubb  6:12:26 
Halv IM Motionsklass dam  1249  Sara Bergdahl  Team Power Woman  6:19:23 
Halv IM Motionsklass dam  10  1341  Desirée Lingsell    6:26:32 
Halv IM Motionsklass dam  11  1415  Zandra Åström  Team Zanda  6:30:51 
Halv IM Motionsklass dam  12  1374  Pernilla Rasmusson  Umara Sports Club  6:37:19 
Halv IM Motionsklass dam  13  1239  Anna Andersson  Colting Borssén triathlonklubb  6:41:55 
Halv IM Motionsklass dam  14  1401  Marie Thorell  LeWa Sport  6:50:56 
Halv IM Motionsklass dam  15  1286  Linda Gabrielsson  Norrköping Triathlon  6:56:38 
Halv IM Motionsklass dam  16  1241  Kristin Andersson  Colting Borssén Thriathlonklubb  7:00:17 
Halv IM Motionsklass dam  17  1329  Louise Lidström    7:02:16 
Halv IM Motionsklass dam  18  1386  Yvonne Smeds  Colting Borssén Triathlonklubb  7:04:56 
Halv IM Motionsklass dam  19  1312  Lena Bodin  Colting Borssén Triathlonklubb  7:05:59 
Halv IM Motionsklass dam  20  1281  Mia Erlandsson  Team Power Woman  7:08:49 
Halv IM Motionsklass dam  21  1420  Camilla Kindvall  Fjugesta IF  7:13:34 
Halv IM Motionsklass dam  22  1392  Julia Steinecke    7:50:55 
Halv IM Motionsklass dam  23  1321  Ann-Christin Kjellson  Team Blekinge  8:15:39 
Halv IM Motionsklass herr
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Halv IM Motionsklass herr  1389  Felix Späth    4:57:33 
Halv IM Motionsklass herr  1315  Simon Johansson  Eksjö SOK  4:58:51 
Halv IM Motionsklass herr  1388  Simon Sollvén  Team Trelleborg Triathlon  5:01:36 
Halv IM Motionsklass herr  1385  Alexander Skoglund    5:02:47 
Halv IM Motionsklass herr  1324  Per Landahl  Terrible Tuesdays Athletic Club  5:04:26 
Halv IM Motionsklass herr  1265  Robert Brusberg    5:05:20 
Halv IM Motionsklass herr  1316  Mattias Jonsson    5:06:46 
Halv IM Motionsklass herr  1411  Andreas Westling    5:07:02 
Halv IM Motionsklass herr  1396  Ludvig Sylvan  Triathlon Väst  5:07:58 
Halv IM Motionsklass herr  10  1305  Fredrik Håkansson  Helenholms IF Tri  5:08:25 
Halv IM Motionsklass herr  11  1293  Svante Hansson    5:12:21 
Halv IM Motionsklass herr  12  1235  Erik Ahlepil    5:13:13 
Halv IM Motionsklass herr  13  1121  Anton Odén  Trimate SK  5:14:41 
Halv IM Motionsklass herr  14  1322  Gabriel Kröger  Race&Shine Triathlon Club  5:15:56 
Halv IM Motionsklass herr  15  1216  Filip Karlsson    5:18:11 
Halv IM Motionsklass herr  16  1299  Anders Hinn  Colting Borssén Triathlonklubb  5:18:13 
Halv IM Motionsklass herr  17  1261  Andreas Brettmark  Umara sports club  5:18:47 
Halv IM Motionsklass herr  18  1116  Oskar Björk    5:21:19 
Halv IM Motionsklass herr  19  1399  Anders Tengvall    5:21:57 
Halv IM Motionsklass herr  20  1253  Leo Betschart  Colting Borssén Triathlonklubb  5:22:04 
Halv IM Motionsklass herr  21  1362  Christoffer Nätt  Sok Knallen  5:23:11 
Halv IM Motionsklass herr  22  1307  Joakim Hällgren  Colting Borssèn triathlon klubb  5:23:12 
Halv IM Motionsklass herr  23  1306  Andreas Häggström    5:24:16 
Halv IM Motionsklass herr  24  1283  Jimmy Evaldsson  Kvänum IF  5:25:22 
Halv IM Motionsklass herr  25  1357  Bronson Murphy Åström    5:28:07 
Halv IM Motionsklass herr  26  1361  Tobias Norestrand  Diös IF  5:28:24 
Halv IM Motionsklass herr  27  1302  Martin Holmberg  Näset Triathlonklubb  5:30:21 
Halv IM Motionsklass herr  28  1280  Jimmy Erlandsson  Colting Borssen Triathlonklubb  5:30:38 
Halv IM Motionsklass herr  29  1337  Emil Lindmark  Hövik IK  5:31:54 
Halv IM Motionsklass herr  30  1412  Isak Widmark  IWM  5:32:16 
Halv IM Motionsklass herr  31  1340  Richard Lindström  Colting Borssén Triathlonklubb  5:32:55 
Halv IM Motionsklass herr  32  1256  Tobias Björklund  338 Småland  5:33:54 
Halv IM Motionsklass herr  33  1291  Istvan Gyurcsik  Bjäre Triathlon  5:34:36 
Halv IM Motionsklass herr  34  1331  Markus Lihnell  Bohuslän Endurance Sports Club  5:34:48 
Halv IM Motionsklass herr  35  1271  Fabian Dahlström  3City Triathlon  5:34:52 
Halv IM Motionsklass herr  36  1244  Andreas Atleberger  SOK Knallen  5:35:49 
Halv IM Motionsklass herr  37  1387  Anes Solakovic  BESC  5:36:35 
Halv IM Motionsklass herr  38  1252  Tomas Bergstrand  Siene syra  5:38:42 
Halv IM Motionsklass herr  39  1266  Pontus Bårli    5:39:20 
Halv IM Motionsklass herr  40  1325  Felix Larsson    5:41:00 
Halv IM Motionsklass herr  41  1237  Jens Albrektsson  SK Elfsborg  5:43:06 
Halv IM Motionsklass herr  42  1332  Mattias Liljebäck    5:43:15 
Halv IM Motionsklass herr  43  1372  Svante Ramsthaler  Colting Borssén triathlonklubb  5:43:59 
Halv IM Motionsklass herr  44  1381  Jan-Olof Rydin  Lexby Sport Club  5:44:06 
Halv IM Motionsklass herr  45  1295  John Hellman  Team Trelleborg Triathlon  5:45:39 
Halv IM Motionsklass herr  46  1238  Henrik Alexanderson    5:46:50 
Halv IM Motionsklass herr  47  1262  Jimmi Brink  FCG  5:47:06 
Halv IM Motionsklass herr  48  1342  Mikael Lund  Lexby Sport Club  5:47:06 
Halv IM Motionsklass herr  49  1355  Anders Molander    5:47:37 
Halv IM Motionsklass herr  50  1368  Ted Petersson    5:47:58 
Halv IM Motionsklass herr  51  1250  Per Berggren  SLK Oxelösund Triathlon  5:49:04 
Halv IM Motionsklass herr  52  1333  Johan Liljegren  North Projects  5:51:30 
Halv IM Motionsklass herr  53  1308  Mikael Högberg  Kungsbacka CK  5:53:03 
Halv IM Motionsklass herr  54  1284  Niklas Flöe  Umara Sports Club  5:53:33 
Halv IM Motionsklass herr  55  1345  Pär Lundö  IK Nocout  5:54:32 
Halv IM Motionsklass herr  56  1248  Carl Bergdahl    5:55:11 
Halv IM Motionsklass herr  57  1251  Henrik Bergqvist  Team Triathlon och Multisport  5:55:36 
Halv IM Motionsklass herr  58  1272  Jimmy Drufva  Umara Sports Club  5:57:03 
Halv IM Motionsklass herr  59  1326  Pierre Lavaine    5:58:54 
Halv IM Motionsklass herr  60  1254  David Björkenor    6:00:14 
Halv IM Motionsklass herr  61  1375  Samuel Rasmusson  Umara Sports Club  6:01:45 
Halv IM Motionsklass herr  62  1296  Jonas Hellsten  Kalmar RC  6:02:31 
Halv IM Motionsklass herr  63  1233  Oskar Afzelius  Söndag milen trail Club  6:02:42 
Halv IM Motionsklass herr  64  1334  Jimmy Liljenberg    6:05:06 
Halv IM Motionsklass herr  65  1400  Peter Teske  Norrköpings Triathlon  6:05:09 
Halv IM Motionsklass herr  66  1278  Oskar Elliot    6:05:45 
Halv IM Motionsklass herr  67  1398  Fredrik Sööder  Elma  6:05:52 
Halv IM Motionsklass herr  68  1317  Jonas Karlqvist  Kvänums IF  6:07:28 
Halv IM Motionsklass herr  69  1394  Alexander Svahn    6:07:48 
Halv IM Motionsklass herr  70  1236  Niklas Alatalo  TAK  6:09:20 
Halv IM Motionsklass herr  71  1294  Alexander Hedberg  Alex IK  6:09:39 
Halv IM Motionsklass herr  72  1405  Johan Törnäng  Rooster Club Varberg IF  6:09:42 
Halv IM Motionsklass herr  73  1260  Filip Brandett    6:13:20 
Halv IM Motionsklass herr  74  1289  Peter Gunnebo    6:14:00 
Halv IM Motionsklass herr  75  1242  Said Andersson  Umara sports club  6:14:08 
Halv IM Motionsklass herr  76  1425  Andreas Haraldsson    6:21:45 
Halv IM Motionsklass herr  77  1258  Jesper Bogren  Lygners venner  6:23:27 
Halv IM Motionsklass herr  78  1377  Martin Robertsson  AC Salt Lake  6:26:57 
Halv IM Motionsklass herr  79  1365  Morgan Palmqvist    6:27:23 
Halv IM Motionsklass herr  80  1409  Lasse Wallerstedt  Kungsbacka CK  6:28:19 
Halv IM Motionsklass herr  81  1327  Linus Lenelid  Boda Triathlon  6:37:02 
Halv IM Motionsklass herr  82  1383  Henrik Scander  Colting Borssén Triathlonklubb  6:38:22 
Halv IM Motionsklass herr  83  1344  Richard Lundgren  Team Zanda  6:43:52 
Halv IM Motionsklass herr  84  1292  Mats Hansson    6:44:13 
Halv IM Motionsklass herr  85  1403  Henrik Trulsén  Henkes Triathlon  6:46:57 
Halv IM Motionsklass herr  86  1404  Joakim Twedmark  Café cruisers  6:51:23 
Halv IM Motionsklass herr  87  1318  Andreas Karlsson    6:51:24 
Halv IM Motionsklass herr  88  1320  Björn Kihlberg    6:57:18 
Halv IM Motionsklass herr  89  1282  Anders Esbjörnsson  Gosbollarna  6:57:18 
Halv IM Motionsklass herr  90  1421  Per-Åke Knutsson  Ulricehamns triathleter  6:58:02 
Halv IM Motionsklass herr  91  1356  Per Mosseby  Colting Borssén Triathlonklubb  7:30:06 
Halv IM Motionsklass herr  92  1382  Martin Sandell  Vallda  7:38:47 
Halv IM Motionsklass herr  DNF  1376  Tony Rasmusson  Gråmanstorp runners 
Halv IM Motionsklass herr  DNF  1364  Niklas Packendorff  Järfälla Triathlon 
Halv IM Motionsklass herr  DNF  1406  Viktor Urby  SLK Oxelösund 
Halv IM Motionsklass herr  DNF  1393  Magnus Sternbrink   
Halv IM Motionsklass herr  DNF  1419  Sebastian Josefsson   
Halv IM Motionsklass herr  DNF  1343  Reine Lundgren  3city triathlon 
Halv IM Motionsklass herr  DNF  1309  Mattias Höjman  Halmstad Triathlon & Multisport 
Halv IM Motionsklass herr  DNF  1240  Jakob Andersson  Team Tigerbalsam 
Halv IM Seniorklass dam
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Halv IM Seniorklass dam  1111  Rebecka Forsström  Triathlon Syd  5:02:29 
Halv IM Seniorklass dam  1130  Susanne Stenman  Terrible Tuesday Athletic Club  5:35:53 
Halv IM Seniorklass dam  1129  Nikita Steiner  Colting Borssén Triathlonklubb  5:47:24 
Halv IM Seniorklass dam  1138  Cecilia Von Konow  Team Kungälv IS  6:43:38 
Halv IM Seniorklass herr
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Halv IM Seniorklass herr  1101  Dennis Andersson  Terrible Tuesdays Triathlon  4:23:28 
Halv IM Seniorklass herr  1423  Klas Wiréhn  YO Running Club  4:25:46 
Halv IM Seniorklass herr  1102  Rickard Carlsson  Terrible Tuesday Athletic Club  4:27:48 
Halv IM Seniorklass herr  1132  Oscar Sundin  Terrible Tuesdays Triathlon Club  4:42:48 
Halv IM Seniorklass herr  1109  Viktor Eriksson  3City Triathlon  4:43:12 
Halv IM Seniorklass herr  1422  Sebastian Aldén  IFK Sala Triathlon  4:43:21 
Halv IM Seniorklass herr  1110  Gustav Flodin  Terrible Tuesdays Athletic Club  4:45:27 
Halv IM Seniorklass herr  1107  Joackim Carlsson  3City Triathlon  4:50:26 
Halv IM Seniorklass herr  1118  Johan Lidström  Terrible Tuesdays  4:52:16 
Halv IM Seniorklass herr  10  1297  Daniel Hemselius  Terrible Tuesdays Athletic Club  4:54:31 
Halv IM Seniorklass herr  11  1123  Martin Olsson  Kalmar RC  4:55:13 
Halv IM Seniorklass herr  12  1105  Albin Blomqvist  Colting Borssén Triathlonklubb  4:56:30 
Halv IM Seniorklass herr  13  1125  Charlie Sammons  Järfälla Triathlon  5:14:00 
Halv IM Seniorklass herr  14  1139  Philip Österbo  Stockholm city triathlon  5:16:10 
Halv IM Seniorklass herr  15  1131  Robin Strömberg  3City Triathlon  5:17:02 
Halv IM Seniorklass herr  16  1136  Niek Welkenhuysen  Mölndal Outdoor  5:17:12 
Ironman Master 35-39 dam
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Ironman Master 35-39 dam  1024  Isabella Knutsson  Ulricehamns Triathleter  11:44:46 
Ironman Master 35-39 dam  1026  Åsa Miemois  Knivsta CK Triathlon  12:22:29 
Ironman Master 35-39 dam  1023  Laura Jacque  Triathlon Syd  12:22:49 
Ironman Master 35-39 herr
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Ironman Master 35-39 herr  1027  Oskar Wijk  338 Småland  11:17:25 
Ironman Master 35-39 herr  1020  Kristoffer Elmestål  Bromma simsällskap  12:13:20 
Ironman Master 35-39 herr  DNF  1025  Jimmie Knutsson  Ulricehamns Triathleter 
Ironman Master 40-44 dam
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Ironman Master 40-44 dam  1029  Elin Genneby  IFK Sala  10:06:22 
Ironman Master 40-44 dam  1037  Hanna Törnqvist  Åkersberga Triathlonförening  11:16:24 
Ironman Master 40-44 dam  DNF  1036  Emma Rejdvik  Team Trelleborg Triathlon 
Ironman Master 40-44 dam  DNF  1033  Eva Olsson  Race & Shine 
Ironman Master 40-44 herr
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Ironman Master 40-44 herr  1034  Per-Anders Persson  Umara Sports Club  10:33:44 
Ironman Master 40-44 herr  1030  Janne Koivuperä  Umara sports club  11:08:38 
Ironman Master 40-44 herr  1031  Magnus Magnoy  Team Trelleborg Triathlon  11:17:01 
Ironman Master 40-44 herr  1035  Alexander Rausch  HiQ Sportsclub  11:45:47 
Ironman Master 40-44 herr  DNF  1032  Erik Olsson  Umara SC 
Ironman Master 45-49 herr
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Ironman Master 45-49 herr  1039  Daniel Herstedt  Heleneholms Tri Team  10:17:46 
Ironman Master 45-49 herr  1038  Martin Erixon  Team Kungälv IS  10:53:31 
Ironman Master 45-49 herr  1041  Simon Wallmark  Umara Sportsclub  11:08:48 
Ironman Master 45-49 herr  1040  Mattias Sörqvist  3 City Triathlon  11:51:44 
Ironman Master 45-49 herr  1042  Niklas Wennberg  Järfälla Triathlon  12:11:39 
Ironman Master 50-54 dam
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Ironman Master 50-54 dam  1046  Åsa Danell  NocOut.se  12:42:46 
Ironman Master 50-54 dam  1047  Sara Elfving  Karlshamns SK Triathlon  13:43:41 
Ironman Master 50-54 herr
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Ironman Master 50-54 herr  1053  Joachim Reitan  Lørenskog Cykleklubb (ej RM)  10:27:07 
Ironman Master 50-54 herr  1054  Odd Larsson  Norra Stockholm Endurance  10:29:23 
Ironman Master 50-54 herr  1045  Fredrik Danell  IK NocOut  11:20:11 
Ironman Master 50-54 herr  1044  Lennart Cromstedt  Umara  11:48:10 
Ironman Master 50-54 herr  1051  Claes Rasmuson  Luleå Triathlon  12:08:17 
Ironman Master 50-54 herr  1048  Johan Eriksson  Karlshamns SK Triathlon  12:23:25 
Ironman Master 50-54 herr  1049  Krister Hällgren  Umara Sports club  12:58:39 
Ironman Master 50-54 herr  DNF  1052  Joachim Rehn  Ec Sports Club 
Ironman Master 55-59 herr
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Ironman Master 55-59 herr  1055  Stefan Fennsjö  TEAM LEWA SPORT  12:49:19 
Ironman Master 55-59 herr  1003  Bernhard Hirschauer  Gällivare Endurance Club - Triathlon  14:22:54 
Ironman Motion dam
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Ironman Motion dam  1074  Helen Wikmar  Bohuslän Endurance Sports Club  12:26:15 
Ironman Motion dam  1066  Lina Jans  Örebro AIK  14:02:20 
Ironman Motion herr
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Ironman Motion herr  1068  David Nilsson  Rälla Rebel Runners  11:30:17 
Ironman Motion herr  1057  Kristoffer Ahlgren    11:30:50 
Ironman Motion herr  1059  Joakim Börjesson    11:37:41 
Ironman Motion herr  1061  Alexander Fahim    11:49:49 
Ironman Motion herr  1064  Per Holmberg    12:12:48 
Ironman Motion herr  1065  Christian Isetjärn  Rendezvous  12:21:32 
Ironman Motion herr  1067  Johan Jonsson  Donkeys  12:43:00 
Ironman Motion herr  1070  Joshua Prentice    13:14:07 
Ironman Motion herr  1072  Fredrik Wachsner    13:33:51 
Ironman Motion herr  10  1069  David Persson    14:07:46 
Ironman Motion herr  DNF  1071  Martin Sandberg   
Ironman Senior dam
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Ironman Senior dam  1007  Mikaela Holmberg  Terrible Tuesdays Athletic Club  9:44:13 
Ironman Senior herr
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Ironman Senior herr  1004  Martin Fredriksson  Terrible Tuesdays Triathlon Club  8:56:22 
Ironman Senior herr  1002  Jonathan Flod  Triathlon Väst  9:05:05 
Ironman Senior herr  1019  Jonas Örarbäck  Triathlon Väst  9:17:36 
Ironman Senior herr  1006  Erik Hjertonsson  Aktivitus Sports Club  10:06:20 
Ironman Senior herr  1013  Pär Möllmark  Lönashults Goif  10:24:08 
Ironman Senior herr  1016  Simon Svensson  Lönashult goif  10:36:45 
Ironman Senior herr  1017  Rickard Uske  Eskilstuna IK Triathlon  11:03:19 
Ironman Senior herr  1011  John Kumlin  Umara Sports Club  11:36:56 
Ironman Senior herr  1001  Tobias Falk  Twin Peaks Triathlon  11:38:39 
Ironman Senior herr  10  1005  Joel Gustafsson  Höglandets Triathlon  11:39:24 
Ironman Senior herr  DNF  1010  Martin Karlsson  Umara Sports club 
Sprint Motionsklass dam
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Sprint Motionsklass dam  2140  Nicole Pelin  Rooster Club Varberg  1:17:40 
Sprint Motionsklass dam  2161  Sara Lorén  SOK Knallen  1:24:23 
Sprint Motionsklass dam  2059  Karin Gustafsson  Rooster Club Varberg  1:25:30 
Sprint Motionsklass dam  2125  Leah Rosencrantz  Triathlon Väst  1:26:22 
Sprint Motionsklass dam  2099  Emilia Lindström  Colting Borssén Triathlonklubb  1:26:38 
Sprint Motionsklass dam  2038  Amandine Durey  ironfit2020  1:27:45 
Sprint Motionsklass dam  2164  Hanna Landegren  Colting Borssén Triathlonklubb  1:28:02 
Sprint Motionsklass dam  2068  Carina Hinn  Colting Borssén Triathlonklubb  1:28:15 
Sprint Motionsklass dam  2080  Karin Johnsson    1:29:30 
Sprint Motionsklass dam  10  2149  Hannah Belin    1:29:52 
Sprint Motionsklass dam  11  2124  Warner Rosales  Costa Rica  1:31:49 
Sprint Motionsklass dam  12  2135  Sofia Sundqvist  Ok Tranan  1:32:01 
Sprint Motionsklass dam  13  2121  Nathalie Pettersson  3City Triathlon  1:32:02 
Sprint Motionsklass dam  14  2097  Ann-Sofie Lindén  Umara Sports Club  1:33:04 
Sprint Motionsklass dam  15  2144  Lisa Wilborg  @powerbylisa & @simcoachen  1:33:30 
Sprint Motionsklass dam  16  2042  Mia Eklöw  Team LeWa Sport  1:34:00 
Sprint Motionsklass dam  17  2120  Janette Persson  Falkenberg Allstars  1:35:25 
Sprint Motionsklass dam  18  2160  Sandra Larsson  Colting Borssén Triathlonklubb  1:36:05 
Sprint Motionsklass dam  19  2048  Anna Everås    1:37:41 
Sprint Motionsklass dam  20  2119  Eva Persson    1:38:53 
Sprint Motionsklass dam  21  2021  Johanna Bergh  Umara sports club  1:39:22 
Sprint Motionsklass dam  22  2056  caroline fredriksson  Badankorna  1:41:09 
Sprint Motionsklass dam  23  2077  Nickolina Jensen  Heleneholms if tri  1:44:46 
Sprint Motionsklass dam  24  2159  Sandra Spadek  Igisport  1:45:28 
Sprint Motionsklass dam  25  2054  Annabelle Forsmark  Göteborg  1:45:37 
Sprint Motionsklass dam  26  2127  Anna Scheutz    1:45:38 
Sprint Motionsklass dam  27  2148  Linda Örn Heijel  Multisport Maniacs  1:45:44 
Sprint Motionsklass dam  28  2166  Karin Kaijser    1:47:44 
Sprint Motionsklass dam  29  2069  Cornelia Hinn  Colting Borssén Triathlonklubb  1:48:20 
Sprint Motionsklass dam  30  2092  Marie Langwagen  Colting Borssén Triathlonklubb  1:48:33 
Sprint Motionsklass dam  31  2085  Eleonor Kollberg    1:48:55 
Sprint Motionsklass dam  32  2162  Lovis Jonerud    1:49:54 
Sprint Motionsklass dam  33  2008  Cecilia Andersson    1:50:45 
Sprint Motionsklass dam  34  2139  Annie Thorold    1:50:54 
Sprint Motionsklass dam  35  2003  Sofia Adolfsson    1:50:58 
Sprint Motionsklass dam  36  2039  Mariana Edvinsson    1:51:58 
Sprint Motionsklass dam  37  2063  MiCaela Hamrén  Triathlon Väst  1:52:49 
Sprint Motionsklass dam  38  2015  Evelina Askerlund  Badankorna  1:53:06 
Sprint Motionsklass dam  39  2132  Karin Stavåsen    1:54:32 
Sprint Motionsklass dam  40  2061  Axelia Hamrén    1:54:58 
Sprint Motionsklass dam  41  2040  Katarina Ehn  Norrtälje  1:55:26 
Sprint Motionsklass dam  42  2074  Maria Isetjärn  Löptikarna  1:56:05 
Sprint Motionsklass dam  43  2084  Hanna Kling    1:57:34 
Sprint Motionsklass dam  44  2009  Emelie Andersson  Team Powerwoman Athletic Club  1:58:24 
Sprint Motionsklass dam  45  2060  Gunilla Arthursson    2:00:33 
Sprint Motionsklass dam  46  2023  Nova Bergqvist  SK Laxen  2:03:18 
Sprint Motionsklass dam  47  2050  Jenny Falkman  Sports Athletics  2:04:07 
Sprint Motionsklass dam  48  2128  Sabina Selin  Colting Borssen Triathlonklubb  2:09:36 
Sprint Motionsklass dam  49  2016  Caroline Aurén  Colting Borssén Triathlonklubb  2:15:08 
Sprint Motionsklass dam  50  2076  Eva Jangeberg    2:23:20 
Sprint Motionsklass dam  51  2079  Lena Johansson  Träningskonsulten Sports Club  2:30:51 
Sprint Motionsklass dam  51  2005  Anna Anderberg  Träningskonsulten SC  2:30:51 
Sprint Motionsklass herr
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Sprint Motionsklass herr  2153  Oscar Kylbrink  Strokeride  1:14:47 
Sprint Motionsklass herr  2157  Christian Lindquist  Rooster club varberg  1:16:01 
Sprint Motionsklass herr  2134  Calle Sundqvist  KBSS - Kungsbackas simsällskap  1:16:47 
Sprint Motionsklass herr  2123  Pablo Puñal Pereira  Club Triatlón Compostela  1:16:50 
Sprint Motionsklass herr  2167  Magnus Axelsson  Colting Borssén Triathlonklubb  1:17:31 
Sprint Motionsklass herr  2057  Jeff Frydenlund  Umara Sportsclub  1:17:45 
Sprint Motionsklass herr  2020  Roger Berggren  BESC  1:18:16 
Sprint Motionsklass herr  2136  Per Svensson    1:19:17 
Sprint Motionsklass herr  2024  Alexander Björk    1:19:56 
Sprint Motionsklass herr  10  2018  David Berg    1:20:28 
Sprint Motionsklass herr  11  2152  Hampus Johansson    1:20:34 
Sprint Motionsklass herr  12  2154  Manfred Stjern  Boleva  1:20:37 
Sprint Motionsklass herr  13  2155  Igor Lewandowski  Igisport/CTS  1:20:43 
Sprint Motionsklass herr  14  2163  Jörgen Philipsson  Colting Borssén Triathlonklubb  1:21:09 
Sprint Motionsklass herr  15  2089  Klas Kälström  Ryda SK  1:21:13 
Sprint Motionsklass herr  16  2067  Anders Hinn  Colting Borssén Triathlonklubb  1:21:20 
Sprint Motionsklass herr  17  2012  Teddy Andersson  Triathlon Väst  1:21:32 
Sprint Motionsklass herr  18  2045  Wilmer Erixon  Team Kungälv IS  1:21:39 
Sprint Motionsklass herr  19  2100  Richard Lindström  Colting Borssén Triathlonklubb  1:21:43 
Sprint Motionsklass herr  20  2150  Lars Gustafsson  Colting Borssén Triathlonklubb  1:22:01 
Sprint Motionsklass herr  21  2034  Mattias Carlsson  IK Kronos  1:22:44 
Sprint Motionsklass herr  22  2047  Adam Everås  Överlida IK  1:23:01 
Sprint Motionsklass herr  23  2083  Mattias Klein  Norrköping Triahtlon/ ES Tri Team  1:23:31 
Sprint Motionsklass herr  24  2118  Johnny Omö Bergkvist  SK Graal  1:23:50 
Sprint Motionsklass herr  25  2071  Adnan Hrustic  Ironfit2020  1:24:22 
Sprint Motionsklass herr  26  2102  Christer Lundgren  Friskis & Svettis Vårgårda  1:24:23 
Sprint Motionsklass herr  27  2001  Lars Abrahamson Hjerpe  Norrköping Triathlon / ES Tri Team  1:25:13 
Sprint Motionsklass herr  28  2107  Andreas Nilsson  Kungsbacka CK  1:26:31 
Sprint Motionsklass herr  29  2156  Joakim Lindholm    1:26:48 
Sprint Motionsklass herr  30  2145  Dennis Wiström  NocOut  1:27:45 
Sprint Motionsklass herr  31  2028  Carl-Otto Brahm    1:27:54 
Sprint Motionsklass herr  32  2096  Nicklas Lindberg  Tokligan  1:28:11 
Sprint Motionsklass herr  33  2131  Christofer Smith    1:29:49 
Sprint Motionsklass herr  34  2075  Richard Jande  Rooster Club Varberg  1:30:10 
Sprint Motionsklass herr  35  2017  Willgot Bengtsson Malmström  Varbergs Sim  1:30:39 
Sprint Motionsklass herr  36  2165  Ralph Peeker  Triathlon Väst  1:31:28 
Sprint Motionsklass herr  37  2030  August Bång  Team Tack TF  1:32:43 
Sprint Motionsklass herr  38  2043  Johan Elfvelin    1:32:44 
Sprint Motionsklass herr  39  2058  Daniel Grangeus  Falkenbergs CK  1:33:35 
Sprint Motionsklass herr  40  2133  Anders Sundell  Midnight Warriors triathlon  1:34:35 
Sprint Motionsklass herr  41  2122  Gabriel Philipson  Colting Borssen Triathlonklubb  1:34:38 
Sprint Motionsklass herr  42  2130  Martin Sidaway    1:34:56 
Sprint Motionsklass herr  43  2138  Anders Söderström  3City Triathlon  1:35:03 
Sprint Motionsklass herr  44  2093  Martin Larsson  Soulplanet  1:38:08 
Sprint Motionsklass herr  45  2111  Rickard Nisses-Gagner    1:38:22 
Sprint Motionsklass herr  46  2002  Klas Adolfsson  Borås SK  1:39:04 
Sprint Motionsklass herr  47  2158  Oskar Romell  Loket  1:42:02 
Sprint Motionsklass herr  48  2091  Michael Langelotz  SOK Knallen  1:42:45 
Sprint Motionsklass herr  49  2031  Andreas Bäckman    1:46:18 
Sprint Motionsklass herr  50  2126  Tomas Rouse    1:46:44 
Sprint Motionsklass herr  51  2070  Walter Hinn  Colting Borssén Triathlonklubb  1:47:04 
Sprint Motionsklass herr  52  2062  Jonas Hamrén  Triathlon Väst  1:50:09 
Sprint Motionsklass herr  53  2010  Johan Andersson    1:50:46 
Sprint Motionsklass herr  54  2029  Pontus Brandett    1:50:59 
Sprint Motionsklass herr  55  2112  Daniel Nisses-Gagnér  Uppsala  1:52:06 
Sprint Motionsklass herr  56  2147  Tomas Öberg  Röbacka IF  1:52:21 
Sprint Motionsklass herr  57  2026  Daniel Blomvall  Brixly  1:54:40 
Sprint Motionsklass herr  58  2055  Lars-Olof Frantzich    2:00:38 
Sprint Motionsklass herr  59  2106  Mika Mäntynen    2:00:40 
Sprint Motionsklass herr  60  2046  Lars Ersäng  Nordic Triathlon & Endurance Club  2:03:07 
Sprint Motionsklass herr  61  2022  Henrik Bergqvist  Halmstad Triathlon Multisport  2:03:20