Resultat Halmstad Triathlon 2019

- Damer/Flickor Junior 18-19 år Motion
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Damer/Flickor Junior 18-19 år Motion  100  Louise Kandeman  Skövde Triathlonklubb  1:13:52 
Damer/Flickor Junior 18-19 år Motion  258  Liv Johannesson  kristianstad triathlonklubb  1:15:08 
- Damer/Flickor Middle distance Motion
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Damer/Flickor Middle distance Motion  644  Helena Jakobsson Larsson    5:23:08 
Damer/Flickor Middle distance Motion  637  Jenny Frank  Pan Kristianstad  5:31:02 
Damer/Flickor Middle distance Motion  782  Elin Delin  Triathlon väst  5:31:33 
Damer/Flickor Middle distance Motion  654  Hedvig Smedh    5:33:46 
Damer/Flickor Middle distance Motion  640  Elin Palmgren    5:44:04 
Damer/Flickor Middle distance Motion  660  Charlotte Olsson  Kristianstad Triathlonklubb  5:51:56 
Damer/Flickor Middle distance Motion  638  Frida Svensson  Triathlon Väst  5:51:56 
Damer/Flickor Middle distance Motion  648  Sanna Hallgren  Kalmar RC  5:52:29 
Damer/Flickor Middle distance Motion  652  Marie-Louise Rasmusson  Hässleholm Freeflow  5:54:39 
Damer/Flickor Middle distance Motion  10  659  Emma Bergerson    5:59:24 
Damer/Flickor Middle distance Motion  11  641  Fanny Troell  Triathlon väst  6:06:17 
Damer/Flickor Middle distance Motion  12  646  Anna Lokrantz    6:23:13 
Damer/Flickor Middle distance Motion  13  773  Emelie Lindström    6:24:59 
Damer/Flickor Middle distance Motion  14  647  Inger Bergström    6:26:07 
Damer/Flickor Middle distance Motion  15  655  Hanna Klasson    6:27:43 
Damer/Flickor Middle distance Motion  16  639  Nathalie Olofsson  Uddevalla CK  6:32:44 
Damer/Flickor Middle distance Motion  17  658  Annica Karlsson    6:44:23 
Damer/Flickor Middle distance Motion  18  653  Lovisa Nihlwing  Triathlon Syd  6:50:08 
Damer/Flickor Middle distance Motion  19  657  Gabriella Ortega  Göteborgs Atlet- och Triatlonsällskap  6:51:18 
Damer/Flickor Middle distance Motion  20  643  Julia Bengtsson    6:58:42 
Damer/Flickor Middle distance Motion  21  645  Karin Törnquist    7:04:48 
Damer/Flickor Middle distance Motion  22  651  Ann-Sofie Berntsson  FirstTimeEver  7:06:57 
Damer/Flickor Middle distance Motion  23  649  Elin Wiklander  Karlshamns sk triathlon  7:18:32 
- Damer/Flickor Middle distance Senior
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Damer/Flickor Middle distance Senior  526  Diane SADIK  Athletic Club Saltlake  4:49:22 
Damer/Flickor Middle distance Senior  531  Hanna Hagenbjörk  Heleneholms IF  5:02:29 
Damer/Flickor Middle distance Senior  530  Ewa Holmberg  Heleneholms IF Tri Team  5:09:00 
Damer/Flickor Middle distance Senior  777  Lina Blomqvist  Team Power Woman Athletic Club  5:12:44 
Damer/Flickor Middle distance Senior  524  Lina Bratt  Triathlon Syd  5:13:46 
Damer/Flickor Middle distance Senior  525  Monika Topel  Athletic Club Saltlake  5:31:51 
Damer/Flickor Middle distance Senior  527  Julia Nilsson  Bjäre Triathlon  5:34:06 
Damer/Flickor Middle distance Senior  783  Mimoza Rubouci  Roosterc klubb Varberg  5:46:51 
Damer/Flickor Middle distance Senior  528  Elin Sandkvist  Triathlon Syd  5:52:28 
Damer/Flickor Middle distance Senior  10  780  Saga Jostelius  Umara Sports Club  5:58:20 
Damer/Flickor Middle distance Senior  529  Johanna Karlsson  Umara sports club  0:00 
- Damer/Flickor Middle distans Junior 18-19
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Damer/Flickor Middle distans Junior 18-19  688  agnes uddenstig  triathlon väst  5:30:19 
- Damer/Flickor Middle distans Masters 35-39
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Damer/Flickor Middle distans Masters 35-39  540  Lisa Hermansson  Terrible Tuesdays Triathlon Club  4:45:43 
Damer/Flickor Middle distans Masters 35-39  539  Sara Lorén  SOK Knallen  5:17:44 
Damer/Flickor Middle distans Masters 35-39  536  Frida Grönlund  Bjäre Triathlon  5:35:01 
Damer/Flickor Middle distans Masters 35-39  538  Anja Örgev  Karlskrona SS  5:52:24 
Damer/Flickor Middle distans Masters 35-39  535  Anna Calan  Apladalens Löparklubb/team powerwomen athletic clu  6:32:22 
Damer/Flickor Middle distans Masters 35-39  537  Karin Magnusson  Karin Magnusson  0:00 
Damer/Flickor Middle distans Masters 35-39  541  Katrin Skoglund  Team Powerwoman Athletic Club  0:00 
- Damer/Flickor Middle distans Masters 40-44
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Damer/Flickor Middle distans Masters 40-44  557  Marina Andersson  Triathlon väst  5:11:02 
Damer/Flickor Middle distans Masters 40-44  559  Viktoria Gadd  Näset Triathlonklubb  5:12:40 
Damer/Flickor Middle distans Masters 40-44  558  Anna-Maria Olsson  Rooster Club Varberg  5:16:50 
- Damer/Flickor Middle distans Masters 45-49
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Damer/Flickor Middle distans Masters 45-49  583  Liselott Håkansson  Kristianstads Triathlonklubb  5:12:33 
Damer/Flickor Middle distans Masters 45-49  584  Linda Wolfgang  Kalmar RC triathlon  5:15:32 
Damer/Flickor Middle distans Masters 45-49  556  Malin Rentner  Lödde Tri  5:25:39 
Damer/Flickor Middle distans Masters 45-49  581  Åse Möller  Kalmar RC Triathlon  5:25:40 
Damer/Flickor Middle distans Masters 45-49  534  Katrin Andréasson  Athletic Club Saltlake  5:51:31 
Damer/Flickor Middle distans Masters 45-49  582  Jenny Bobille-Vaucher  Stockholm City Triathlon  6:08:40 
- Damer/Flickor Middle distans Masters 50-54
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Damer/Flickor Middle distans Masters 50-54  617  Annika Rehn  CKU6 tri  5:17:20 
Damer/Flickor Middle distans Masters 50-54  616  Annette Persson  Frosta Multisport  5:45:51 
Damer/Flickor Middle distans Masters 50-54  618  Kristina Vannerberg  Rooster Club Varberg IF  6:02:44 
Damer/Flickor Middle distans Masters 50-54  682  Mollie Nohave  karlskrona  6:07:56 
Damer/Flickor Middle distans Masters 50-54  650  malin ackefors  Team Power Woman  6:11:56 
- Damer/Flickor Senior Motion
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Damer/Flickor Senior Motion  170  Åsa Eriksson  Harrys crew  1:04:42 
Damer/Flickor Senior Motion  272  Nicole Pelin  Rooster Club Varberg  1:06:34 
Damer/Flickor Senior Motion  146  Marie Schöpping  Heleneholms IF Triathlon  1:11:19 
Damer/Flickor Senior Motion  147  Erika Ingelström  Gråmanstorp Runners  1:11:41 
Damer/Flickor Senior Motion  259  Madleen Johannesson  Team Powerwoman Atletic Club  1:14:04 
Damer/Flickor Senior Motion  156  Carina Hinn  Coltingborssen triathlonklubb  1:14:33 
Damer/Flickor Senior Motion  152  Hanna Bäckman  Triathlon Syd  1:15:57 
Damer/Flickor Senior Motion  169  Maria Larsson  Mariestadcyklisten  1:16:03 
Damer/Flickor Senior Motion  172  Sofie Engel  Triathlon Väst  1:17:21 
Damer/Flickor Senior Motion  10  115  Emma Jönsson  IS Göta Triathlon  1:17:53 
Damer/Flickor Senior Motion  11  135  Piia Nydén  Gnosjö FK triathlon  1:17:57 
Damer/Flickor Senior Motion  12  264  Johanna Ossiansson    1:19:02 
Damer/Flickor Senior Motion  13  150  Goshia Weber  Team Triathlon & Multisport  1:19:36 
Damer/Flickor Senior Motion  14  157  Katarina Ekelund    1:20:47 
Damer/Flickor Senior Motion  15  144  Lina Atteryd  Heleneholms IF Tri Team  1:21:16 
Damer/Flickor Senior Motion  16  153  Veronica Nordbrandt  Halmstadtriathleterna  1:23:23 
Damer/Flickor Senior Motion  17  154  Ida Ek  Team Trelleborg Triathlon  1:24:46 
Damer/Flickor Senior Motion  18  111  Helena Åberg    1:25:08 
Damer/Flickor Senior Motion  19  269  Maria Älmqvist    1:25:18 
Damer/Flickor Senior Motion  20  114  Jenny Dahl    1:25:19 
Damer/Flickor Senior Motion  21  110  Lindqvist Christina    1:25:48 
Damer/Flickor Senior Motion  22  171  Katarina Schenker  Lödde Tri  1:26:14 
Damer/Flickor Senior Motion  23  145  Nickolina Jensen  Helenholms if tri team  1:26:30 
Damer/Flickor Senior Motion  24  162  Agneta Stridsberg    1:26:34 
Damer/Flickor Senior Motion  25  126  Sofia Löhr    1:27:08 
Damer/Flickor Senior Motion  26  122  Sofie Bernstedt    1:27:45 
Damer/Flickor Senior Motion  27  137  Maria Calvert  Team Triathlon & Multisport  1:28:15 
Damer/Flickor Senior Motion  28  134  Julia Alvehed    1:29:15 
Damer/Flickor Senior Motion  29  163  Karin Sörenfors    1:30:04 
Damer/Flickor Senior Motion  30  138  Sara Ekstrand  AOK  1:30:11 
Damer/Flickor Senior Motion  31  166  Agnes Marklund    1:30:16 
Damer/Flickor Senior Motion  32  159  Jennifer Nordbrandt    1:31:16 
Damer/Flickor Senior Motion  33  168  Susanne Duning    1:31:56 
Damer/Flickor Senior Motion  34  121  Elisabet Bernstedt    1:35:03 
Damer/Flickor Senior Motion  35  119  Sofie Stefansson    1:36:07 
Damer/Flickor Senior Motion  36  129  Jennie Thell    1:36:45 
Damer/Flickor Senior Motion  37  164  Emelie Vogl    1:36:58 
Damer/Flickor Senior Motion  38  165  Marina Heins Schultz    1:37:41 
Damer/Flickor Senior Motion  39  136  Jenny Stenberg    1:38:07 
Damer/Flickor Senior Motion  40  139  Isabella Roos  Ingen klubb  1:38:09 
Damer/Flickor Senior Motion  41  116  Maria Ekstrand    1:38:17 
Damer/Flickor Senior Motion  42  151  Kajsa Björck    1:42:19 
Damer/Flickor Senior Motion  43  161  Sofie Ryberg    1:43:06 
Damer/Flickor Senior Motion  44  120  Marie Stefansson    1:43:45 
Damer/Flickor Senior Motion  45  257  Maria Cronqvist    1:45:29 
Damer/Flickor Senior Motion  46  131  Ann-Christine Nilsson    1:46:56 
Damer/Flickor Senior Motion  47  132  Christine Nilsson    1:46:57 
Damer/Flickor Senior Motion  48  140  Simona Boqvist    1:46:58 
Damer/Flickor Senior Motion  49  167  Maria Bergqvist    1:48:36 
Damer/Flickor Senior Motion  50  141  Jenny Burängen    1:50:34 
Damer/Flickor Senior Motion  51  127  Johanna Andersson  Il grillo  1:53:32 
Damer/Flickor Senior Motion  52  128  Jonna Helmersson  il grillo  1:53:33 
Damer/Flickor Senior Motion  143  Frida Hallin  Sofiebergsskolan  0:00 
- Damer/Flickor Ungdom / Youth 16-17 år Motion
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Damer/Flickor Ungdom / Youth 16-17 år Motion  102  Mathilda Nilsson  Markaryds FK  1:16:09 
Damer/Flickor Ungdom / Youth 16-17 år Motion  101  Elin Nilsson  Markaryds FK  1:28:40 
Damer/Flickor Ungdom / Youth 16-17 år Motion  103  Unni Granfors  IF Rigor  1:41:04 
- Herrar/Pojkar Middle distans Junior 18-19
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar/Pojkar Middle distans Junior 18-19  533  Eric Martell  IS Göta  5:39:51 
- Herrar/Pojkar Middle distans Masters 35-39
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar/Pojkar Middle distans Masters 35-39  553  Fredrik Krantz  Heleneholms IF Tri Team  4:37:14 
Herrar/Pojkar Middle distans Masters 35-39  551  Christian Lindquist  Rooster club Varberg  4:39:21 
Herrar/Pojkar Middle distans Masters 35-39  549  Martin Granat  Kalmar RC Triathlon  4:39:28 
Herrar/Pojkar Middle distans Masters 35-39  550  Magnus Forhammar  Heleneholms IF Tri Team  4:46:15 
Herrar/Pojkar Middle distans Masters 35-39  548  Philip Rejnefelt  Heleneholms IF Tri Team  4:48:54 
Herrar/Pojkar Middle distans Masters 35-39  555  Fredrik Klingberg  Team Triathlon & Multisport  4:49:10 
Herrar/Pojkar Middle distans Masters 35-39  543  Patrik Olofsson  Heleneholms IF Tri Team  4:50:20 
Herrar/Pojkar Middle distans Masters 35-39  544  Johan Olsson  AXA sportsclub  4:56:17 
Herrar/Pojkar Middle distans Masters 35-39  546  Jonas Lindh  Rooster Club Varberg IF  5:04:08 
Herrar/Pojkar Middle distans Masters 35-39  10  547  Christian Calvert  Team Triathlon & Multisport  5:06:56 
Herrar/Pojkar Middle distans Masters 35-39  11  554  Martin Kristensen  Is Göta Triathlon  5:09:36 
Herrar/Pojkar Middle distans Masters 35-39  12  552  Daniel Malmhäll  Triathlon Väst  5:10:40 
Herrar/Pojkar Middle distans Masters 35-39  13  774  Fredrik Jonsson  Kalmar RC Triathlon  5:15:13 
Herrar/Pojkar Middle distans Masters 35-39  14  545  Anders Forss  Roosters Cycleclub Varberg  5:15:14 
Herrar/Pojkar Middle distans Masters 35-39  15  542  Per Andersson  Karlshamn sk triathlon  5:18:36 
- Herrar/Pojkar Middle distans Masters 40-44
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar/Pojkar Middle distans Masters 40-44  577  Patrik Johansson  Näset Triathlonklubb  4:22:07 
Herrar/Pojkar Middle distans Masters 40-44  580  Miro Cepciansky  IS Göta  4:25:27 
Herrar/Pojkar Middle distans Masters 40-44  567  Rickard Lindholm  Terrible Tuesdays Triathlon Club  4:26:12 
Herrar/Pojkar Middle distans Masters 40-44  729  Christoffer Olkvist  Triathlon Syd  4:29:42 
Herrar/Pojkar Middle distans Masters 40-44  575  Robert Schelin  Karlshamn SK triathlon  4:35:19 
Herrar/Pojkar Middle distans Masters 40-44  564  Björn Wigström  Umara Sports Club  4:37:23 
Herrar/Pojkar Middle distans Masters 40-44  571  Erik Arnström  Bohuslän Endurance Sports Club  4:44:40 
Herrar/Pojkar Middle distans Masters 40-44  569  Pelle Ehlde  Halmstadtriathleterna  4:46:36 
Herrar/Pojkar Middle distans Masters 40-44  573  Emil Wicksén  Kalmar RC Triathlon  4:46:53 
Herrar/Pojkar Middle distans Masters 40-44  10  579  Andreas Eidevåg  338 Småland  4:55:20 
Herrar/Pojkar Middle distans Masters 40-44  11  574  Gustaf Kvarnvik  Gnosjö FK  4:57:27 
Herrar/Pojkar Middle distans Masters 40-44  12  570  Martin Kjellström  3City Triathlon  5:04:37 
Herrar/Pojkar Middle distans Masters 40-44  13  576  Ola Åkesson  Triathlon syd  5:04:42 
Herrar/Pojkar Middle distans Masters 40-44  14  566  Marcus Aronsson  Umara Sports Club  5:08:29 
Herrar/Pojkar Middle distans Masters 40-44  15  561  Andreas Pringle  Colting Borssén Triathlonklubb  5:13:06 
Herrar/Pojkar Middle distans Masters 40-44  16  562  Arnaud Bobille-Vaucher  Stockholm City Triathlon  5:13:19 
Herrar/Pojkar Middle distans Masters 40-44  17  578  Martin Berntsson  Mölndal Outdoor  5:15:01 
Herrar/Pojkar Middle distans Masters 40-44  18  563  Marko Strube  Triathlon Väst  5:25:05 
Herrar/Pojkar Middle distans Masters 40-44  19  568  Robert Nydén  Gnosjö FK Triathlon  5:27:01 
Herrar/Pojkar Middle distans Masters 40-44  20  560  Markus Nordangård  Apladalens Löparklubb  6:01:29 
Herrar/Pojkar Middle distans Masters 40-44  572  Luke Grindal  Heleneholms IF Tri Team  0:00 
- Herrar/Pojkar Middle distans Masters 45-49
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar/Pojkar Middle distans Masters 45-49  611  Patric Engström  3City triathlon  4:27:04 
Herrar/Pojkar Middle distans Masters 45-49  610  Jesper Bach  Heleneholms IF Tri Team  4:27:18 
Herrar/Pojkar Middle distans Masters 45-49  532  Fredrik Löfstedt  TTM  4:36:41 
Herrar/Pojkar Middle distans Masters 45-49  614  Dino Pjanic  Heleneholms IF Tri  4:37:14 
Herrar/Pojkar Middle distans Masters 45-49  594  Kenth Pettersson  IK NocOut.se  4:39:30 
Herrar/Pojkar Middle distans Masters 45-49  612  Magnus Bengtsson  Klubb Sisu  4:41:48 
Herrar/Pojkar Middle distans Masters 45-49  589  Christian Bengtsson  3City Triathlon  4:45:12 
Herrar/Pojkar Middle distans Masters 45-49  635  Patrik Petersson  Apladalens LK  4:46:59 
Herrar/Pojkar Middle distans Masters 45-49  600  Jonas Landin  Kalmar RC Triathlon  4:52:41 
Herrar/Pojkar Middle distans Masters 45-49  10  607  Håkan Andersson  Kalmar RC Triathlon  4:55:53 
Herrar/Pojkar Middle distans Masters 45-49  11  590  Jonny Nyström  Elmhults Sport Club  5:03:40 
Herrar/Pojkar Middle distans Masters 45-49  12  598  Johan Granfors  Kungsbacka SS  5:04:29 
Herrar/Pojkar Middle distans Masters 45-49  13  591  Lars-Göran Sporre  Apladalens löparklubb  5:07:27 
Herrar/Pojkar Middle distans Masters 45-49  14  597  Jörgen Svanström  Triathlon Väst  5:08:56 
Herrar/Pojkar Middle distans Masters 45-49  15  596  Magnus Möller  Kalmar RC Triathlon  5:09:56 
Herrar/Pojkar Middle distans Masters 45-49  16  608  Pelle Sundgren  Kalmar RC Triathlon  5:16:21 
Herrar/Pojkar Middle distans Masters 45-49  17  605  Martin Alexandersson  Triathlon väst  5:17:28 
Herrar/Pojkar Middle distans Masters 45-49  18  592  Kim Berglund  Is göta triathlon  5:19:53 
Herrar/Pojkar Middle distans Masters 45-49  19  615  Magnus Lageson  TwinPeaks Triathlonklubb  5:22:05 
Herrar/Pojkar Middle distans Masters 45-49  20  599  fredrik håkansson  Heleneholms IF Tri  5:22:17 
Herrar/Pojkar Middle distans Masters 45-49  21  604  Mikael Rigert  Mikael Rigert  5:28:11 
Herrar/Pojkar Middle distans Masters 45-49  22  595  Jonas Sigvardson  Gnosjö FK  5:36:08 
Herrar/Pojkar Middle distans Masters 45-49  23  606  Daniel Bokinge  Apladalens LK  5:39:11 
Herrar/Pojkar Middle distans Masters 45-49  24  587  Torbjörn Jonsson  Mölndal Outdoor IF  5:48:10 
Herrar/Pojkar Middle distans Masters 45-49  25  586  Fredrik Andersson  Umarasportsclub  5:59:41 
Herrar/Pojkar Middle distans Masters 45-49  593  Henric Hildingsson  Umara sportsclub  0:00 
Herrar/Pojkar Middle distans Masters 45-49  601  Fredrik Schriever-Abeln  Umara/primalcoaching  0:00 
Herrar/Pojkar Middle distans Masters 45-49  609  Magnus Forss  7112070219  0:00 
- Herrar/Pojkar Middle distans Masters 50-54
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar/Pojkar Middle distans Masters 50-54  622  John Burgess  Ryssbergets IK  4:44:49 
Herrar/Pojkar Middle distans Masters 50-54  623  Christer Oscarsson  Christer Oscarsson  4:49:04 
Herrar/Pojkar Middle distans Masters 50-54  620  Magnus Neij  Kristianstad Triathlon Klubb  4:51:03 
Herrar/Pojkar Middle distans Masters 50-54  621  Peter Karlsson  Peter Karlsson  4:52:18 
Herrar/Pojkar Middle distans Masters 50-54  778  Patrik Jansson  Terrible Tuesday Tri  5:02:32 
Herrar/Pojkar Middle distans Masters 50-54  619  Göran Halling  Lidköpings CK  5:51:45 
- Herrar/Pojkar Middle distans Masters 55-59
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar/Pojkar Middle distans Masters 55-59  627  lars-göran petersson  Kalmar RC  5:10:38 
Herrar/Pojkar Middle distans Masters 55-59  624  Richard Troell  Team Triathlon och Multisport  5:30:32 
Herrar/Pojkar Middle distans Masters 55-59  626  Richard Olivecrona  Aktivitus Sports Club  5:35:26 
Herrar/Pojkar Middle distans Masters 55-59  625  Christer Svantesson  Axa Sports Club  5:42:38 
- Herrar/Pojkar Middle distans Masters 60-64
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar/Pojkar Middle distans Masters 60-64  629  Per Hammaräng Grip  Högby IF  5:27:29 
- Herrar/Pojkar Middle distans Motion
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  630  Gustav Hansson  Kalmar RC  4:30:19 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  708  Stefan Kläppe  Kalmar RC Triathlon  4:34:25 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  678  Ola Johnsson  Wictorious health  4:34:29 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  724  Timmie Nilsson  Karlshamns triathlon  4:45:13 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  750  Nicklas Hansson  BK Skottfint  4:46:18 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  751  Filip Rawecki  Terrible Tuesdays  4:50:10 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  702  Ulf Johansson  Lindome  4:50:34 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  720  Roland Ljungh  Umara Sports Club  4:52:41 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  671  Simon Siöstedt  Triathlon Väst  4:53:41 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  10  669  Anton Pettersson  Karlshamns Triathlon  4:54:55 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  11  746  Mathias Henriksson  Umara sports club  4:59:14 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  12  738  Johan Blomqvist  Triathlon Väst  5:02:45 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  13  752  Fredrik Nihlmark  Colting Borssén Triathlonklubb  5:06:05 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  14  757  Robin Westberg    5:07:23 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  15  697  Tobias Holmqvist    5:07:30 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  16  728  Henrik Hallgren    5:07:54 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  17  715  Johan Olsson  IS Göta  5:09:10 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  18  736  Daniel Skoogh  Umara SC  5:10:16 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  19  663  Anders Barkström  Team Triathlon & Multisport  5:10:20 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  20  698  Johnny Omö Bergkvist  SK Graal  5:10:21 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  21  681  Mikael Frentzell  Heleneholms IF Triteam  5:10:34 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  22  765  Andrey Chernov  Helenholms IF Tri Team  5:11:28 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  23  686  Henrik Arrhenius  Team Blekinge  5:12:13 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  24  687  Ola Axheden  Falkenbergs RR  5:12:17 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  25  753  Mikael Helin  Halmstad Garnisons IF  5:12:31 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  26  762  Johan Andersson  Falkenbergs simklubb  5:13:11 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  27  718  Johan Dahlqvist  Colting Borssén Triathlonklubb  5:14:27 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  28  703  Fredirk Kansten  Telia IF  5:15:20 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  29  764  Robin Johansson  Unknown  5:15:51 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  30  772  Marcus Johansson    5:16:10 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  31  768  Fredrik Ylander  Halmstadtriathleterna  5:17:11 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  32  739  Anders Wall  Colting Borssén triathlon  5:17:39 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  33  664  Markus Löfberg    5:18:45 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  34  761  Thomas Olsson  Umara Sports Club  5:19:45 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  35  763  Adam Borg  Triathlon Syd  5:20:51 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  36  667  Andreas Berg  Apladalens LK  5:21:38 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  37  668  Philip Axelsson  Kalmar RC Triathlon  5:22:15 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  38  769  Daniel Samuelsson  O2tri  5:22:19 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  39  701  Matias Toftrup    5:24:07 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  40  726  Andreas Norrman  Team triathlon & multisport  5:25:47 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  41  704  Jesper Kansten    5:27:21 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  42  677  Fredrik Haslestad  Södertälje CK  5:27:50 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  43  706  Philip Bratt  Trimate SK  5:29:15 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  44  733  Sune Soelberg  Andrarums IF  5:29:50 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  45  679  Andreas Palmgren    5:30:08 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  46  766  Lionel Montaldot    5:30:11 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  47  732  MICHAEL STEEN    5:30:52 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  48  759  Mattias Hansson  Hässleholm Freeflow  5:31:04 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  49  716  Göran Bergström    5:31:13 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  50  695  jari Heiskanen  1972  5:32:20 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  51  731  Andreas Göthager  Umara Sports Club  5:33:43 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  52  661  André Bengtsson  Nätet Triathlonklubb  5:34:20 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  53  748  Magnus Bremefors  Färjestaden motions IF  5:35:29 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  54  674  Pierre Lavaine    5:35:40 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  55  700  John Eliasson  Kalmar RC  5:35:45 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  56  712  David Axelsson  Halmstadtriathleterna  5:35:50 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  57  710  Joakim Alriksson  Horla friskvårdsförening  5:36:18 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  58  770  Niklas Billing  IS Göta  5:36:55 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  59  725  Mattias Johnsson  Umara Sports Club  5:37:50 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  60  737  Lars Peterson  Tidaholsm CA  5:38:12 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  61  693  Simon Poulsen    5:40:06 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  62  662  Tobias Bonell    5:42:52 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  63  670  Nils Andersson    5:43:14 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  64  672  Fredrik Carlson    5:44:47 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  65  744  Daniel Samefors  Umara sports club  5:45:59 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  66  602  Fredrik Stenmark  Athletic Club Saltlake  5:46:09 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  67  680  Oskar Fridell  Safjället Boys and Girls  5:46:30 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  68  666  Lars Sönnerberg  NocOut  5:48:17 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  69  696  Micael Bagge  TAK  5:49:42 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  70  743  Daniel Wesslund    5:50:02 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  71  727  Richard Uppenberg  Din Maskin  5:50:55 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  72  689  Rikard Nylander    5:51:10 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  73  707  Albin Strand  Kalmar RC  5:52:13 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  74  694  Henrik Trulsén  Nödinge  5:52:21 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  75  735  Andreas Söderberg    5:53:12 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  76  721  Martin Kommes  Snabbast Tjörbu  5:54:03 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  77  754  Ted Thelander    5:54:13 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  78  699  Mattias Lindell  Kalmar RC  5:56:14 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  79  683  Lars-Göran Håkansson  Glasrikets RC  5:57:19 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  80  673  Staffan Berg    6:01:28 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  81  631  Hampus Blixt    6:01:30 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  82  781  Mattias Rentnet    6:03:09 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  83  632  Hannes Rylander    6:05:17 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  84  684  Lars Bengtson  Falkenberg Training Academy  6:07:59 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  85  747  Henrik Thyren  Lerum  6:09:46 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  86  692  Andreas Ege  Torslanda  6:12:12 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  87  691  Vladimir Serpan  Herr  6:13:21 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  88  705  Jan Hjärtström    6:14:13 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  89  742  Nils Jangsell    6:14:40 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  90  758  Gustav Petersson  NocOut  6:15:32 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  91  767  Martin Amarelle    6:16:08 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  92  709  Niklas Alatalo  Klubb TAK  6:23:34 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  93  685  Daniel Kristiansen  Hjärup  6:26:18 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  94  717  Johan Lindell    6:27:32 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  95  740  Per Persson  Umara sport club  6:37:43 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  96  722  Christer Hyléen    6:46:57 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  97  713  Kenneth Lundin    6:47:28 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  98  723  Anders Ellbjär  Aventus  6:48:31 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  99  719  Michael Söderman    6:53:31 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  100  690  Ossian Erro    6:58:42 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  675  Hans Sjöstrand  Mölndal out Door  0:00 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  711  Markus Lihnell  Triathlon Väst  0:00 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  730  Markus Hellby  HGIF  0:00 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  741  Thomas Bjernflo  Umara Sports Club  0:00 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  760  Simon Jansson  Storaenso  0:00 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  771  Henrik Bjurström    0:00 
Herrar/Pojkar Middle distans Motion  779  Mats Goldberg  Donkeys Triathlon  0:00 
- Herrar/Pojkar Middle distans Senior
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar/Pojkar Middle distans Senior  520  Jonas Örarbäck  Triathlon Väst  4:04:49 
Herrar/Pojkar Middle distans Senior  519  Aron Wohlström  Heleneholms IF Tri Team  4:16:55 
Herrar/Pojkar Middle distans Senior  521  Richard Bäckström  Hälle IF  4:21:23 
Herrar/Pojkar Middle distans Senior  509  Johan Martinsson  Glasrikets RC Nybro  4:33:23 
Herrar/Pojkar Middle distans Senior  513  Albin Holmström  Team triathlon och multisport  4:34:53 
Herrar/Pojkar Middle distans Senior  507  Nicklas Yderhag  Colting Bossen Triathlon  4:35:47 
Herrar/Pojkar Middle distans Senior  515  Cristian Nae  Triathlon Syd  4:36:34 
Herrar/Pojkar Middle distans Senior  775  Mathias Olsson  Triathlon väst  4:38:08 
Herrar/Pojkar Middle distans Senior  510  Hugo Landin  Kalmar RC Triathlon  4:40:48 
Herrar/Pojkar Middle distans Senior  10  756  Niklas Torstensson  3City Triathlon  4:41:14 
Herrar/Pojkar Middle distans Senior  11  512  Gustav Olausson  Elmhults sport club  4:41:54 
Herrar/Pojkar Middle distans Senior  12  518  David Engel  Triathlon Väst  4:48:01 
Herrar/Pojkar Middle distans Senior  13  776  Jonathan Gren  Triathlon Väst  4:48:47 
Herrar/Pojkar Middle distans Senior  14  516  Tobias Söderbom Olsson  I2IF Karlstad  4:50:24 
Herrar/Pojkar Middle distans Senior  15  501  Martin Adler  Umara SC  4:55:48 
Herrar/Pojkar Middle distans Senior  16  505  Edwin van Geldorp  Heleneholms IF Tri Team  4:56:39 
Herrar/Pojkar Middle distans Senior  17  511  Oskar Wijk  338 Småland  5:07:10 
Herrar/Pojkar Middle distans Senior  18  517  Rachid Nord  3city triathlon  5:07:49 
Herrar/Pojkar Middle distans Senior  19  502  Mattias Jonsson  Umara SC  5:09:10 
Herrar/Pojkar Middle distans Senior  20  503  Erik Borén  Triathlon Syd  5:11:55 
Herrar/Pojkar Middle distans Senior  21  500  Marcus Skytt  Apladalens Löparklubb Triathlon  5:18:59 
Herrar/Pojkar Middle distans Senior  22  749  Mattias Appelgren  Lödde tri  5:33:33 
Herrar/Pojkar Middle distans Senior  23  506  Erik Andersson  Umara Sports Club  6:00:29 
Herrar/Pojkar Middle distans Senior  504  Cai Vogl  Gnosjö FK  0:00 
Herrar/Pojkar Middle distans Senior  508  Erik Olsson  Bohuslän Endurance Sports Club  0:00 
Herrar/Pojkar Middle distans Senior  514  Tomas Kåregren  Örebro AIK  0:00 
- Herrar/Pojkar Senior Motion
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar/Pojkar Senior Motion  244  Pierre Schmidt  Umara sports club  1:01:29 
Herrar/Pojkar Senior Motion  231  Gunnar Karlsson  Ringsjö simklubb  1:01:41 
Herrar/Pojkar Senior Motion  209  Håkan Nicklasson  Team Blekinge  1:02:26 
Herrar/Pojkar Senior Motion  194  Fredrik Henriksson  Gråmanstorp Runners  1:03:00 
Herrar/Pojkar Senior Motion  221  Johan Ewald  Heleneholms IF Tri-Team  1:03:55 
Herrar/Pojkar Senior Motion  202  Mikael Stagling  IS Göta Friidrott & Triathlon  1:04:41 
Herrar/Pojkar Senior Motion  241  Dennis Olsson    1:05:03 
Herrar/Pojkar Senior Motion  270  Julien Bobet    1:05:25 
Herrar/Pojkar Senior Motion  227  Anders Hinn  Coltingborssen triathlonklubb  1:06:32 
Herrar/Pojkar Senior Motion  10  226  Daniel Strand  Heleneholms IF Tri Team  1:06:55 
Herrar/Pojkar Senior Motion  11  261  Christoffer Stenström    1:07:12 
Herrar/Pojkar Senior Motion  12  205  Thomas Althin  Limhamn  1:07:27 
Herrar/Pojkar Senior Motion  13  224  Marcus Henriksson  Gråmanstorp Runners  1:07:43 
Herrar/Pojkar Senior Motion  14  267  Jarno Aspbäck  Halmstadtriathleterna  1:07:55 
Herrar/Pojkar Senior Motion  15  201  Jonatan Conradsson  Axa sports club  1:08:14 
Herrar/Pojkar Senior Motion  16  200  Jesse Wendel  Heleneholms IF Tri Team  1:08:21 
Herrar/Pojkar Senior Motion  17  173  Cai Remitz  Triathlon Syd  1:08:23 
Herrar/Pojkar Senior Motion  18  223  Daniel Bäckman  Triathlon Syd  1:08:32 
Herrar/Pojkar Senior Motion  19  254  Albin Andersson  Tvååker  1:08:35 
Herrar/Pojkar Senior Motion  20  237  Robert Lindqvist  Nexans IKO Fritid  1:08:53 
Herrar/Pojkar Senior Motion  21  249  Jens Halling    1:09:16 
Herrar/Pojkar Senior Motion  22  195  Emil Karlsson  SösdalaTri  1:09:37 
Herrar/Pojkar Senior Motion  23  203  Fredrik Nicklasson  Team Triathlon & Multisport  1:09:46 
Herrar/Pojkar Senior Motion  24  107  Joakim Ritzby    1:10:18 
Herrar/Pojkar Senior Motion  25  228  Daniel Lidman  Halmstadtriathleterna  1:10:24 
Herrar/Pojkar Senior Motion  26  235  Christian Lund  Umara Sports Club  1:10:51 
Herrar/Pojkar Senior Motion  27  217  Erik Hygert  Lödde Tri  1:11:04 
Herrar/Pojkar Senior Motion  28  188  Hampus Wetterstrand  Heleneholms Tri Team  1:11:10 
Herrar/Pojkar Senior Motion  29  256  Fredrik Dyrkell  Torslanda  1:11:30 
Herrar/Pojkar Senior Motion  30  240  Gustav Halling    1:11:40 
Herrar/Pojkar Senior Motion  31  242  Fredrik Cervin    1:11:52 
Herrar/Pojkar Senior Motion  32  196  Robin Rasmusson  Asics frontrunner  1:12:26 
Herrar/Pojkar Senior Motion  33  253  Thomas Petersson  Åhus ck  1:12:31 
Herrar/Pojkar Senior Motion  34  219  Stefan Bergh    1:12:43 
Herrar/Pojkar Senior Motion  35  225  Niklas Petersson Fröling  Simlångsdalens IF  1:12:52 
Herrar/Pojkar Senior Motion  36  198  Mikael Eriksson    1:14:04 
Herrar/Pojkar Senior Motion  37  252  Linus Nilsson  338 Småland  1:14:12 
Herrar/Pojkar Senior Motion  38  239  Daniel Magnusson  Halmstadtriathleterna  1:14:16 
Herrar/Pojkar Senior Motion  39  177  Matteo De Marinis    1:14:23 
Herrar/Pojkar Senior Motion  40  175  Timo Minders  1:15:20 
Herrar/Pojkar Senior Motion  41  190  Admir Wilson    1:15:53 
Herrar/Pojkar Senior Motion  42  222  Rikard Jonsson    1:16:38 
Herrar/Pojkar Senior Motion  43  186  Niklas Lindvall    1:16:46 
Herrar/Pojkar Senior Motion  44  251  Marcus Edelhamre    1:17:54 
Herrar/Pojkar Senior Motion  45  248  Johan Broo    1:17:55 
Herrar/Pojkar Senior Motion  46  233  Carlos Olave    1:18:14 
Herrar/Pojkar Senior Motion  47  183  Pierre af Klinteberg  Hässleholm Freeflow  1:18:28 
Herrar/Pojkar Senior Motion  48  263  Martin Månsson  Frosta Multisport  1:18:31 
Herrar/Pojkar Senior Motion  49  179  Niclas Jönsson  Triathlon Syd  1:18:36 
Herrar/Pojkar Senior Motion  50  187  Tobias Ahlquist    1:18:41 
Herrar/Pojkar Senior Motion  51  250  Andreas Åkesson    1:19:20 
Herrar/Pojkar Senior Motion  52  213  Robert Svensson  Terrible tuesdays triathlon  1:19:32 
Herrar/Pojkar Senior Motion  53  178  Sebastian Eriksson    1:19:34 
Herrar/Pojkar Senior Motion  54  106  Mattias Molander    1:19:35 
Herrar/Pojkar Senior Motion  55  184  Tobias Messner  StoraEnso Hyltebruk  1:19:38 
Herrar/Pojkar Senior Motion  56  108  Fredric Andersson    1:19:40 
Herrar/Pojkar Senior Motion  57  176  Stefan Lundkvist  Bjäre runners  1:19:48 
Herrar/Pojkar Senior Motion  58  262  Mats Gärdfors    1:19:59 
Herrar/Pojkar Senior Motion  59  199  Per Carnbrand  Halmstad triathleterna  1:20:23 
Herrar/Pojkar Senior Motion  60  191  Mikael Löhr    1:20:24 
Herrar/Pojkar Senior Motion  61  234  Mikael Eriksson    1:21:16 
Herrar/Pojkar Senior Motion  62  268  Jens Sjöberg  Bromma Simsällskap  1:22:25 
Herrar/Pojkar Senior Motion  63  189  Marcus Ynner  Team Triathlon & Multisport  1:22:32 
Herrar/Pojkar Senior Motion  64  229  Samuel Persson  Perssons pack  1:22:42 
Herrar/Pojkar Senior Motion  65  220  Magnus Fransson  GT Teleborg  1:23:25 
Herrar/Pojkar Senior Motion  66  260  Carl Johansson    1:23:37 
Herrar/Pojkar Senior Motion  67  109  Peter Olsson    1:23:54 
Herrar/Pojkar Senior Motion  68  174  Joel Barrhäll  Team Brion  1:25:16 
Herrar/Pojkar Senior Motion  69  211  Carl Bromander    1:25:51 
Herrar/Pojkar Senior Motion  70  212  Henrik Gullberg  Team Kungälv  1:26:03 
Herrar/Pojkar Senior Motion  71  255  Jonas Persson    1:26:41 
Herrar/Pojkar Senior Motion  72  246  Klas Willen  AK Koncept  1:27:20 
Herrar/Pojkar Senior Motion  73  210  Filip Nesser    1:27:24 
Herrar/Pojkar Senior Motion  74  206  Michael Berggren  Kungsbacka  1:28:33 
Herrar/Pojkar Senior Motion  75  204  Christian Nilsson  Markaryds FK  1:28:49 
Herrar/Pojkar Senior Motion  76  265  Artur Putocki    1:29:41 
Herrar/Pojkar Senior Motion  77  247  Henrik Volden    1:29:41 
Herrar/Pojkar Senior Motion  78  197  Fredrik Berg    1:30:23 
Herrar/Pojkar Senior Motion  79  215  Ronny Lindkvist    1:30:23 
Herrar/Pojkar Senior Motion  80  214  Johan Ericsson    1:31:19 
Herrar/Pojkar Senior Motion  81  243  Kim Bergqvist  Team Joyride  1:33:13 
Herrar/Pojkar Senior Motion  82  185  Anders Walfridsson    1:35:03 
Herrar/Pojkar Senior Motion  83  266  Lennart Peterson    1:36:53 
Herrar/Pojkar Senior Motion  84  236  Lars Johansson  Elmhults sportclub  1:37:32 
Herrar/Pojkar Senior Motion  85  207  Alexander Berg  Ingen klubb  1:38:09 
Herrar/Pojkar Senior Motion  86  208  Sten Bokvist  Ewes AB  1:38:12 
Herrar/Pojkar Senior Motion  87  238  Marcus Wahlberg    1:43:06 
Herrar/Pojkar Senior Motion  88  245  Claes Westling    1:48:36 
- Herrar/Pojkar Sprint Propagandastafett / Relay
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar/Pojkar Sprint Propagandastafett / Relay  24    TTM  1:21:28 
- Herrar/Pojkar Ungdom / Youth 16-17 år Motion
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar/Pojkar Ungdom / Youth 16-17 år Motion  105  Jesper Nordbrandt  Halmstadtriathleterna  1:05:57 
- Sprint Propagandastafett / Relay
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Sprint Propagandastafett / Relay  18  Jesper Lund  Tokligan Gentlemen  1:05:37 
Sprint Propagandastafett / Relay  22    TeamWEdream3  1:08:06 
Sprint Propagandastafett / Relay  12  Maria Malmberg  Sofiebergsskolan lag 1  1:11:58 
Sprint Propagandastafett / Relay  19  Louise Svärd  Tokligan Ladies  1:13:35 
Sprint Propagandastafett / Relay  13  Carina Oxelborn  Sofiebergsskolan lag 2  1:13:48 
Sprint Propagandastafett / Relay  11  Maria Grange  Team Shark  1:19:37 
Sprint Propagandastafett / Relay  20    TeamWEdream  1:20:39 
Sprint Propagandastafett / Relay  21      1:22:39 
Sprint Propagandastafett / Relay  17  Eva Westlin  Le&Vinka  1:31:40 
Sprint Propagandastafett / Relay  10  23    TemaWEdream  1:32:18 
Sprint Propagandastafett / Relay  11  10  Helena Rundblad  Team Evert  1:34:43