Resultat Säter Triathlon 2019

Flickor -11
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Flickor -11  10  Viola Forsberg  Valbo AIF  23:30 
Flickor -11  Lovisa Wannberg  IF Fyris/Triathlon  27:35 
Flickor -11  Sarah Larsson  Team LeWa Sport  28:12 
Flickor -11  Mia Senaneuch  Tullinge  28:40 
Flickor -11  Saga Norman  Team Norman  29:12 
Flickor -11  39  Hilda Törnlöv  Väsby SS triathlon  33:58 
Flickor 12-13
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Flickor 12-13  11  Anna Söderqvist  Team LeWa Sport  23:27 
Flickor 12-13  13  Tintin Herweijer  Hälle IF  24:46 
Flickor 12-13  12  Moa Wetterberg  Team LeWa Sport  26:03 
Flickor 12-13  14  Wilma Danielsson  IF Fyris/Triathlon  26:27 
Flickor 12-13  15  Elin Stengel  IF Fyris/Triathlon  27:49 
Flickor 12-13  46  Agnes Andersson  Säters IF  28:16 
Flickor 12-13  42  Alicia Bergdahl  Vendelsö/Norrby  37:02 
Flickor 14-15
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Flickor 14-15  18  Alma Bergqvist  IFK Sala  41:26 
Flickor 14-15  17  Ella Hyttinen  Hedemora Endurence Club  44:53 
Flickor 14-15  21  Judith Forsberg  Valbo AIF  46:10 
Flickor 14-15  20  Elin Ramqvist  IF Fyris/Triathlon  48:54 
Flickor 14-15  16  Emilia Karlsson  Team LeWa Sport  51:15 
Flickor 14-15  19  Tilde Andersson  CK Naten Säter  51:50 
Flickor 14-15  22  Marisol Wisell  Team LeWa Sport  28:19 
Flickor 16-17
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Flickor 16-17  Tyra Forsberg  Valbo AIF  1:22:05 
Motion Dam Olympisk
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Motion Dam Olympisk  88  Carolin Sedig  Race & Shine  2:30:15 
Motion Dam Olympisk  85  Johanna Håland  Bryne Tritlonklubb  2:31:31 
Motion Dam Olympisk  87  Mailn Börjesson  Club Running Sweden  2:33:03 
Motion Dam Olympisk  89  Anna Lundin  IF Fyris/Triathlon  2:37:00 
Motion Dam Olympisk  84  Elsa Wangsten  Skruvstad IK  2:40:57 
Motion Dam Olympisk  79  Cecilia Skånstad  Radiobaletten  2:42:51 
Motion Dam Olympisk  83  Jenny Andersson  Strängnäs triathlon  2:55:59 
Motion Dam Olympisk  74  Maria Kling  Team B3  2:57:47 
Motion Dam Olympisk  82  Linda Andersson  Huddinge  2:57:52 
Motion Dam Olympisk  10  176  Linda Snihs  Beckers korpklubb  2:59:21 
Motion Dam Olympisk  11  174  Linda Steiner  Colting Borssén Triathlonklubb  2:59:23 
Motion Dam Olympisk  12  81  Mia Eklöw  Team LeWa Sport  3:01:13 
Motion Dam Olympisk  13  171  Marielle Persson  Team Power Woman  3:03:17 
Motion Dam Olympisk  14  70  Elisabeth Schelin  Umara Sports Club  3:06:50 
Motion Dam Olympisk  15  80  Amanda Rakell  Stockholm  3:08:00 
Motion Dam Olympisk  16  72  Helena Högblad  Sandviken CK  3:09:06 
Motion Dam Olympisk  17  78  Carin Forsberg  Valbo AIF  3:11:06 
Motion Dam Olympisk  18  73  Helena kerlind  Väsby SS triathlon  3:11:15 
Motion Dam Olympisk  19  75  Moa Andersson  Sågmyra  3:11:50 
Motion Dam Olympisk  20  71  Melissa Melin  Falun  3:17:05 
Motion Dam Olympisk  21  170  Annemari Johansson  Gällivare Endurance  3:21:20 
Motion Dam Olympisk  22  77  Karin Törnquist  Solna  3:22:31 
Motion Dam Olympisk  23  86  Anna Priedite  Frösundvik  3:28:26 
Motion Dam Sprint
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Motion Dam Sprint  211  Malin Cederberg  Team LeWa Sport  1:04:10 
Motion Dam Sprint  221  Hjoedis Mick  TSV Bargteheide Triathlon  1:05:12 
Motion Dam Sprint  220  Linn Sofie Mohn  Glåmdal SK  1:10:25 
Motion Dam Sprint  205  Katarina Andersen  Vikahälsan  1:11:19 
Motion Dam Sprint  216  Ann-Sofi Wetterberg  Team LeWa Sport  1:12:21 
Motion Dam Sprint  210  Alice Mille  Västerås  1:16:56 
Motion Dam Sprint  209  Anna Hånell  Gävle tirathlon klubb  1:18:36 
Motion Dam Sprint  212  Johanna Liljedahl  IF Fyris/Triathlon  1:19:07 
Motion Dam Sprint  217  Sanna Guatvsson  Sander IF  1:19:28 
Motion Dam Sprint  10  215  Barbro Näsström  Koberga Runners  1:19:38 
Motion Dam Sprint  11  231  Jessica Högberg  Kungsör sportklubb  1:20:24 
Motion Dam Sprint  12  226  Lina Sares  Stora Skedvi  1:20:42 
Motion Dam Sprint  13  228  Louise Balkén  Falu SS  1:20:49 
Motion Dam Sprint  14  277  Kaisa Kokkarinen  Säter  1:21:22 
Motion Dam Sprint  15  202  Ellen Wetterberg  Team LeWa Sport  1:22:14 
Motion Dam Sprint  16  207  Anna Fiorillo  Väsby SS triathlon  1:24:26 
Motion Dam Sprint  17  206  Paulina Lenngren Hysing  CK Uni  1:25:32 
Motion Dam Sprint  18  229  Maria Örn  Säter  1:27:40 
Motion Dam Sprint  19  219  Wendy Broadgare  Fredrikshof IF CK  1:27:52 
Motion Dam Sprint  20  213  Natalia Ivanova  Stöcke TS Järnet  1:29:47 
Motion Dam Sprint  21  227  Helena Andersson  Stora Skedvi  1:32:51 
Motion Dam Sprint  22  201  Rachel Collins  Hedemora  1:33:45 
Motion Dam Sprint  23  223  Terese Larsson  Gustafs  1:34:24 
Motion Dam Sprint  24  208  Evy Fjällstedt  Koberga Runners  1:34:56 
Motion Dam Sprint  25  204  Maja Andersson  Grycksbo  1:35:23 
Motion Dam Sprint  25  218  Keyleigh Blackburn  South Berkshire  1:35:23 
Motion Dam Sprint  27  178  Annika Elmeïn  Team Patarnoster  1:38:08 
Motion Dam Sprint  28  224  Magdalena Backhans  Gustafs  1:38:48 
Motion Dam Sprint  29  235  Lisa Söderström  Trödje IK  1:42:42 
Motion Dam Sprint  30  234  Tina Sjöberg  Bajen  1:42:43 
Motion Dam Sprint  31  214  Ebba Gustavsson  Team LeWa Sport  1:42:57 
Motion Dam Sprint  32  222  Tina Plensäll  Uppsala  1:45:09 
Motion Dam Sprint  33  278  Sara Kokkarinen  Säter  1:52:25 
Motion Dam Sprint  34  232  Kicki Bjärmkvist  Säter  1:53:07 
Motion Dam Sprint  35  233  Jenny Bjärmkvist  Sundsvall  1:58:27 
Motion Herr Olympisk
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Motion Herr Olympisk  164  Klas Björling  Dalregementets IF  2:08:54 
Motion Herr Olympisk  173  Kim Andersson  CSK Ludvika  2:09:38 
Motion Herr Olympisk  125  Thomas Emilsson  Terrible Tuesday Triathlon Clu  2:14:05 
Motion Herr Olympisk  93  Jonas Langman  IF Mantra Sport  2:14:27 
Motion Herr Olympisk  105  Jonathan Gunnarsson  Stockholm City Triathlon  2:15:35 
Motion Herr Olympisk  152  Joakim Nordqvist  CSK Ludvika  2:15:47 
Motion Herr Olympisk  108  Carl Magnus Helin  Lidingö Triathlon  2:16:19 
Motion Herr Olympisk  142  Lars Mattsson  Stöcke TS Järnet  2:16:28 
Motion Herr Olympisk  134  James Archer  Lilla Almby IF  2:16:51 
Motion Herr Olympisk  10  122  Jerome Senaneuch  Fredrikshof IF CK  2:17:39 
Motion Herr Olympisk  11  172  Jonas Lerneteg  Team Power Woman  2:18:59 
Motion Herr Olympisk  12  157  Lars-Erik Smedberg  Ludvika  2:19:16 
Motion Herr Olympisk  13  96  Jerker Eriksson  Kristinehamns Multisportklubb  2:23:20 
Motion Herr Olympisk  14  139  Daniel Swahn  Väsby SS triathlon  2:26:12 
Motion Herr Olympisk  15  158  Tomas Bengtsson  Team Kungälv IS  2:26:33 
Motion Herr Olympisk  16  136  Emil Norberg  Säter  2:27:00 
Motion Herr Olympisk  17  138  Fredrik Selmered  Sundbyberg  2:28:19 
Motion Herr Olympisk  18  167  Erik Månsson  Dalapolisen IF  2:29:52 
Motion Herr Olympisk  19  94  Dennis Qvarfordt  Avesta  2:30:27 
Motion Herr Olympisk  20  141  Shane Chaplin  Saltsjöbadens Triathlonsällska  2:30:47 
Motion Herr Olympisk  21  162  Håkan Nillson  Alnö Race Team  2:31:23 
Motion Herr Olympisk  22  144  Tomas Stavbom  IF Fyris/Triathlon  2:32:26 
Motion Herr Olympisk  23  103  Sebastian Tebbe  Stockholm City Triathlon  2:32:53 
Motion Herr Olympisk  24  127  Erik Westerfors  Umara Sports Club  2:33:00 
Motion Herr Olympisk  25  168  Peter Sennblad  Hedemora Friidrottsklubb  2:34:13 
Motion Herr Olympisk  26  161  Niklas Karlsson  Stockholm City Triathlon  2:34:34 
Motion Herr Olympisk  27  121  Olof Svedström  My Inverted Stomach  2:34:39 
Motion Herr Olympisk  28  140  Phillipe Van Der Leeuw  South Africa  2:34:56 
Motion Herr Olympisk  29  145  David Lindqvist  Colting Borssén Triathlonklubb  2:35:24 
Motion Herr Olympisk  30  92  Tomas Pamin  Lödde Triathlon  2:35:47 
Motion Herr Olympisk  31  117  Lukas Mustajärvi  Bromma Simsällskap  2:36:35 
Motion Herr Olympisk  32  133  Fredrik Svensson  Svartå IF  2:36:55 
Motion Herr Olympisk  33  169  Mikael Karlsson  Väsby SS triathlon  2:37:03 
Motion Herr Olympisk  34  102  Stefan Alexandersson  Strängnäs triathlon  2:37:09 
Motion Herr Olympisk  35  97  Karl Tiselius  Falu SS  2:37:32 
Motion Herr Olympisk  36  155  Stefan Larsson  Gällivare Endurance  2:39:00 
Motion Herr Olympisk  37  98  Göran Strömstedt  Upplands-Bro SS/Triathlon  2:40:51 
Motion Herr Olympisk  38  115  Mårten Stengel  IF Fyris/Triathlon  2:42:03 
Motion Herr Olympisk  39  150  Christian Patay  HIQ Sports Club  2:42:35 
Motion Herr Olympisk  40  123  Alexander Fahim  Bromma  2:42:38 
Motion Herr Olympisk  41  118  Per Sandin  Uppsala löparklubb  2:44:09 
Motion Herr Olympisk  42  132  Alexander Pouzar  SLK Oxelesund  2:44:44 
Motion Herr Olympisk  43  156  Daniel Unnerud  Säter udda sporter  2:45:23 
Motion Herr Olympisk  44  149  Andreas Forsberg  Valbo AIF  2:46:26 
Motion Herr Olympisk  45  143  Mattias Martinsson  Kalmar RC  2:47:12 
Motion Herr Olympisk  46  126  Jari Överkvist  Västerås  2:47:31 
Motion Herr Olympisk  47  160  Magnus Pålsson  Morakniven Triathlon  2:48:21 
Motion Herr Olympisk  48  131  Andre Lagrange  Storvreta IK  2:50:31 
Motion Herr Olympisk  49  146  Ulf Arenlind  CSK Ludvika  2:50:35 
Motion Herr Olympisk  50  154  Gabriel Nevado  Race & Shine  2:50:36 
Motion Herr Olympisk  51  95  Viktor Sköld  Avesta  2:51:31 
Motion Herr Olympisk  52  165  Mikael Högblad  Sandviken CK  2:51:55 
Motion Herr Olympisk  53  128  Robin Persson lstig  Falun  2:53:48 
Motion Herr Olympisk  54  148  Mikael Hagström  Säters IF Friidrott  2:54:07 
Motion Herr Olympisk  55  159  Frerdik Blom  Morakniven Triathlon  2:54:59 
Motion Herr Olympisk  56  111  Stefan Pettersson  Saltsjöbadens Triathlonsällska  2:55:17 
Motion Herr Olympisk  57  120  Christer Axelsson  Stockholm City Triathlon  2:57:46 
Motion Herr Olympisk  58  100  Tony Pettersson  Strängnäs triathlon  2:58:54 
Motion Herr Olympisk  59  135  Woffe Pouzar  Colting Borssén Triathlonklubb  2:59:32 
Motion Herr Olympisk  60  114  Lief Björkman  Qwarnsvednes Triathlon  3:00:33 
Motion Herr Olympisk  61  151  Lars Carlsson  Rye Sportklubb Triatlon  3:04:01 
Motion Herr Olympisk  62  112  Johnny Segelström  Valbo  3:04:27 
Motion Herr Olympisk  63  153  Per Lenngren Hysing  Västerås  3:04:42 
Motion Herr Olympisk  64  99  Emil Särnehed  Team LeWa Sport  3:05:07 
Motion Herr Olympisk  65  177  Peter Wiklund  Mantra sport  3:06:15 
Motion Herr Olympisk  66  109  Jim Nilsson  Posten Linköping klubb  3:07:25 
Motion Herr Olympisk  67  175  Stefan Ramqvist  IF Fyris/Triathlon  3:08:07 
Motion Herr Olympisk  68  113  Thomas Bergstedt  Örebro AIK  3:08:26 
Motion Herr Olympisk  69  129  Daniel-Patrick Heatley  Frösundvik  3:13:08 
Motion Herr Olympisk  70  147  Fredrik Sand  Nacka  3:16:10 
Motion Herr Olympisk  71  166  Tommy Andersson  Hedemora  3:18:39 
Motion Herr Olympisk  72  137  John Näslund  Grillstad Raiders  3:21:14 
Motion Herr Olympisk  73  104  Lars Westgård  Elverun svommehall  3:22:03 
Motion Herr Olympisk  74  107  Niclas Olsson  Garpenberg  3:24:25 
Motion Herr Olympisk  75  119  Clas Hägglund  TOT  3:33:24 
Motion Herr Olympisk  76  101  Otto Lagström  Sala  3:36:17 
Motion Herr Sprint
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Motion Herr Sprint  249  Henrik Grankvist  Väsby SS triathlon  1:06:10 
Motion Herr Sprint  279  Fredrik Sjölund  Falun  1:06:19 
Motion Herr Sprint  266  Kalle Wickström  Colting Borssén Triathlonklubb  1:06:39 
Motion Herr Sprint  246  Mikael Matsson  IFK Sala  1:07:47 
Motion Herr Sprint  240  Konstantin Gängel  Bromma Simsällskap  1:10:01 
Motion Herr Sprint  256  Mikael Hallgren  Team LeWa Sport  1:10:19 
Motion Herr Sprint  274  Jan Lindkvist  Mora CK  1:10:30 
Motion Herr Sprint  263  Pawel Zieba  Stockholm  1:10:52 
Motion Herr Sprint  248  Tomas Almbo  Nacka  1:11:08 
Motion Herr Sprint  10  271  Björn Nordén  Radiobaletten  1:12:59 
Motion Herr Sprint  11  258  Peter kesson  Team LeWa Sport  1:13:15 
Motion Herr Sprint  12  255  David Pettersson  Borlänge  1:13:38 
Motion Herr Sprint  13  268  Håkan Fjäder  Team EnvilLoop  1:14:26 
Motion Herr Sprint  14  259  Ulf Skytt  Brankårens IF  1:15:20 
Motion Herr Sprint  15  272  Fredric Lagerström  Gävle tirathlon klubb  1:15:47 
Motion Herr Sprint  16  238  Mattias Eriksson  Falun  1:17:12 
Motion Herr Sprint  17  242  Josef Boulaich  Järfälla Triathlon  1:17:16 
Motion Herr Sprint  18  281  Kristian Savolainen  3 city triathlon  1:17:43 
Motion Herr Sprint  19  264  Alexander Norrman  Sanders IF  1:18:29 
Motion Herr Sprint  20  254  Henrik Wennström  Stora Skedvi  1:19:39 
Motion Herr Sprint  21  275  Patrik Brandt  Borlänge  1:21:05 
Motion Herr Sprint  22  257  Markus Hallgren  Team LeWa Sport  1:21:18 
Motion Herr Sprint  23  269  Birger Ivarsson  Rembo IK  1:21:22 
Motion Herr Sprint  24  252  Robert Sveback  Vangarians  1:25:15 
Motion Herr Sprint  25  265  Viktor Stojanovski  Solna  1:27:19 
Motion Herr Sprint  26  273  Henrik Rundström  Team LeWa Sport  1:28:10 
Motion Herr Sprint  27  239  Lars Ek  Fäjmus  1:29:59 
Motion Herr Sprint  28  261  Rickard Andersson  Halmstad  1:31:40 
Motion Herr Sprint  29  270  Per Gustafsson  Lilla Almby IF  1:32:15 
Motion Herr Sprint  30  262  Christian Herrgård  Örebro  1:33:53 
Motion Herr Sprint  31  253  Cheker Riahi  Nacka  1:34:31 
Motion Herr Sprint  32  243  Maxim Alami  Lidingö Triathlon  1:37:45 
Motion Herr Sprint  33  179  Johnnie Lager  Team Patarnoster  1:38:08 
Motion Herr Sprint  34  250  Anders Heimdahl  Finnbo  1:41:18 
Motion Herr Sprint  35  267  Jimmy Gustavsson  Team LeWa Sport  1:42:58 
Motion Herr Sprint  36  247  Simon Österberg  Borlänge  1:52:02 
Motion Herr Sprint  37  260  William Hamberg  Team William Hamberg  1:56:31 
Motion Lag Olympisk
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Motion Lag Olympisk  324      2:24:31 
Motion Lag Olympisk  325      2:30:00 
Motion Lag Olympisk  323      2:36:06 
Motion Lag Sprint
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Motion Lag Sprint  319      1:04:19 
Motion Lag Sprint  329      1:12:41 
Motion Lag Sprint  321      1:14:14 
Motion Lag Sprint  317      1:16:01 
Motion Lag Sprint  316      1:16:06 
Motion Lag Sprint  320      1:17:08 
Motion Lag Sprint  327      1:18:21 
Motion Lag Sprint  315      1:19:20 
Motion Lag Sprint  330      1:19:52 
Motion Lag Sprint  10  313      1:20:12 
Motion Lag Sprint  11  328      1:20:50 
Motion Lag Sprint  12  326      1:22:14 
Motion Lag Sprint  13  322      1:24:31 
Motion Lag Sprint  14  318      1:28:43 
Motion Lag Sprint  15  314      1:33:20 
Pojkar -11
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Pojkar -11  50  Anton Karlsson  Väsby SS triathlon  22:11 
Pojkar -11  45  Emil Jorme  Väsby SS triathlon  23:31 
Pojkar -11  26  Filip Arfs  Hedemora Endurence Club  25:33 
Pojkar -11  29  Aron Hyttinen  Hedemora Endurence Club  25:43 
Pojkar -11  27  Nils Herweijer  Hälle IF  27:31 
Pojkar -11  25  Jonas Thuveson  Hulkmamma  28:49 
Pojkar -11  24  Vilgot Hoback  Korsnäs skidor  30:38 
Pojkar -11  28  Theodor Wickström  SK Elfsborg  31:52 
Pojkar -11  30  Axel Stengel  IF Fyris/Triathlon  32:02 
Pojkar -11  10  999  Adam Bergdahl  Vendelsö/Norrby  34:04 
Pojkar -11  11  23  Alvar Törnlöv  Väsby SS triathlon  34:16 
Pojkar -11  12  44  Axel Eriksson  Kristinehamns Multisportklubb  36:47 
Pojkar -11  13  41  Liam Bergdahl  Vendelsö/Norrby  37:10 
Pojkar 12-13
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Pojkar 12-13  36  Leon Dahlin  Hedemora Endurence Club  22:17 
Pojkar 12-13  31  Kasper Håland  Bryne Tritlonklubb  24:36 
Pojkar 12-13  35  Viktor kerberg  Team LeWa Sport  26:35 
Pojkar 12-13  33  Thomas Senaneuch  Tullinge  27:14 
Pojkar 12-13  34  Oscar Alenius  Hedemora Endurence Club  27:48 
Pojkar 12-13  37  Melvin Rundström  Team LeWa Sport  28:19 
Pojkar 12-13  48  Julius - Hjalmar Bjermkvist  Säter  31:10 
Pojkar 12-13  43  Albin Eriksson  Stora Skedvi IF Soff  32:50 
Pojkar 14-15
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Pojkar 14-15  47  John Ahlund  Team Triathlon Multisport  49:33 
Pojkar 14-15  38  Ludwig Svärdsvall  Team LeWa Sport  53:17 
Pojkar 16-17
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Pojkar 16-17  Max Rundström  Team LeWa Sport  1:23:27