Resultat Hallsta Triathlon 2022 (STC)

- Damer Master 35-39
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Damer Master 35-39  140  Evelina Hagelin  Team Lewa Sport  2:35:03 
Damer Master 35-39  141  Sara Jakobsson  Örebro AIK  2:36:36 
Damer Master 35-39  139  Ioanna Aslanidou  Västerås Triathlonklubb  3:03:42 
- Damer Master 45-49
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Damer Master 45-49  143  Malin Annebäck  Väsby SS Triathlon  2:25:20 
Damer Master 45-49  142  Sara Andersson  Väsby SS Triathlon  2:33:40 
Damer Master 45-49  146  Veronica Höiom  Väsby SS Triathlon  2:43:20 
Damer Master 45-49  144  Mia Eklöw  Team Lewa Sport  2:55:27 
Damer Master 45-49  147  Ulrika Nilsson  Team Lewa Sport  3:04:45 
Damer Master 45-49  145  Carin Forsberg  Valbo AIF  3:08:03 
- Damer Master 50-54
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Damer Master 50-54  149  Åsa Lindeblad  Väsby SS Triathlon  2:29:36 
Damer Master 50-54  148  Wendy Broadgate  Stockholm City Triathlon  3:08:17 
- Damer Master 55-59
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Damer Master 55-59  150  Monica Bystedt  Hemsö IF  2:37:39 
Damer Master 55-59  151  Marie Cederberg  IFK Sala  2:39:31 
Damer Master 55-59  155  Lena Söderqvist  Team Lewa Sport  2:41:01 
Damer Master 55-59  152  Marie Louise Karlander  Skellefteå AIK CK  2:54:50 
Damer Master 55-59  154  Anna Siggelin  Västerås Triahlonklubb  3:03:17 
- Damer Master 60-64
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Damer Master 60-64  156  Tina Karlberg  Lidingö Triathlon  2:54:25 
Damer Master 60-64  157  Monica Sjans  Qwarnsveden Triathlon  3:02:54 
- Flickor 12-13 år
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Flickor 12-13 år  217  Viola Forsberg  Valbo AIF  19:17 
Flickor 12-13 år  220  Sarah Larsson  Team Lewa Sport  19:59 
Flickor 12-13 år  219  Amanda Hahne  Team Lewa Sport  19:55 
Flickor 12-13 år  218  Emma Fiorillo  Väsby SS Triathlon  26:32 
Flickor 12-13 år  221  Hilda Törnlöv  Väsby SS Triathlon  29:20 
- Flickor 8 år & yngre
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Flickor 8 år & yngre  260  Julia Flinta  Fk Herkules  17:02 
- Flickor 9-11 år
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Flickor 9-11 år  216  Alva Gustafsson  Team Lewa Sport  18:27 
Flickor 9-11 år  200  Ella Grönholm  IFK Sala  19:03 
Flickor 9-11 år  209  Stella Nyberg  Skiljebo SK  22:37 
Flickor 9-11 år  207  Mathilde Österberg  Skiljebo SK  24:15 
Flickor 9-11 år  204  Moa Einarsson  Skiljebo SK  27:04 
Flickor 9-11 år  203  Alva Horn  Skiljebo SK  26:55 
Flickor 9-11 år  201  Clara Alenius  Dalregementets IF  30:14 
Flickor 9-11 år  206  Juni Evenbom  Skiljebo SK  30:43 
Flickor 9-11 år  208  Meja Mansour/Dahlberg  Skiljebo SK  33:31 
- Herrar Master 35-39
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar Master 35-39  104  Lars-Erik Smedberg  CSK Ludvika Triathlon  2:09:19 
Herrar Master 35-39  101  Jonas Andersson  Umara Sports Club  2:26:48 
Herrar Master 35-39  103  Nicklas Meijer  Västerås Triathlonklubb  2:33:33 
Herrar Master 35-39  102  Martin Granholm  Team Lewa Sport  2:41:36 
- Herrar Master 40-44
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar Master 40-44  106  Marcus Brandt  Race & Shine Sports Club  2:05:57 
Herrar Master 40-44  112  Michael Nabb  Åkersberga Triathlonförening  2:06:11 
Herrar Master 40-44  108  Marcus Ekström  Fmtis IF  2:10:03 
Herrar Master 40-44  113  Mikael Nordström  Örebro AIK  2:10:11 
Herrar Master 40-44  114  Tommie Sjödin  Hemsö IF  2:12:10 
Herrar Master 40-44  110  Gustav Holmberg  Eskilstuna IK  2:20:01 
Herrar Master 40-44  109  Alexander Fedyushkin  Västerås CK  2:21:26 
Herrar Master 40-44  105  Johan Hagelin  Team Lewa Sport  2:21:56 
Herrar Master 40-44  107  Magnus Collett  Norra Stockholm Endurance  2:36:51 
- Herrar Master 45-49
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar Master 45-49  115  Luke Dragstra  Nordic Triathlon  2:09:21 
Herrar Master 45-49  117  Sofus Kreutzmann  Lidingö Triathlon  2:10:13 
Herrar Master 45-49  116  Kristian Hallsten  Triathlon Syd  2:10:50 
Herrar Master 45-49  120  Jerome Senaneuch  Terrible Tuesdays Athletic Club  2:19:01 
Herrar Master 45-49  118  Tobias Marklund  Väsby SS Triathlon  2:19:20 
- Herrar Master 50-54
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar Master 50-54  127  Martin Törnqvist  Väsby Triathlon  2:13:21 
Herrar Master 50-54  126  Mattias Klein  Norrköping Triahtlon  2:32:36 
Herrar Master 50-54  121  Magnus Andersson  IFK Sala  2:58:17 
Herrar Master 50-54  DNF  123  Pontus Forsberg  IK Nocout.Se 
- Herrar Master 55-59
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar Master 55-59  129  Roland Lycksell  Race & Shine Sports Club  2:25:41 
Herrar Master 55-59  128  Javier Cabello  Väsby SS Triathlon  2:36:56 
- Herrar Master 60-64
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar Master 60-64  133  Gunnar Kihlberg  Dalregementet IF  2:25:56 
Herrar Master 60-64  131  Ulf Carleson  Stockholm City Triathlon  2:31:52 
Herrar Master 60-64  132  Peter Hällberg  Stockholm City Triathlon  2:47:03 
Herrar Master 60-64  DNF  130  Leif Björkman  Qwarnsveden Triathlonklubb 
- Herrar Master 65-69
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar Master 65-69  136  Svante Grävare  Umara Sports Club  2:48:55 
Herrar Master 65-69  135  Per-Olof Branzell  IK Fyris Uppsala  2:59:15 
- Herrar Master 85- (sprint)
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar Master 85- (sprint)  138  George Valvis  Triathlon Syd  2:23:11 
- Herrar senior Öppen Olympisk
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar senior Öppen Olympisk  163  Joakim Nordqvist  CSK Ludvika  2:06:34 
Herrar senior Öppen Olympisk  162  Emil Norberg  Qwarnsveden Triathlon  2:09:48 
Herrar senior Öppen Olympisk  165  Martin Similä  Nordic Triathlon & Endurance Club  2:12:33 
Herrar senior Öppen Olympisk  160  Nicklas Eriksson  CSK Ludvika  2:12:53 
Herrar senior Öppen Olympisk  164  Stefanos Sakellariou  Qwarnsveden Triathlonklubb  3:30:36 
- Pojkar 12-13 år
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Pojkar 12-13 år  229  Oliver Hahne  Team Lewa Sport  21:58 
Pojkar 12-13 år  228  Nils Herweijer  Hälle IF  23:48 
Pojkar 12-13 år  227  Elias Birgander  Väsby SS Triathlon  27:03 
Pojkar 12-13 år  230  Alexander Cronstedt  Full Rulle Fullerö  27:33 
Pojkar 12-13 år  231  Simon Falkenberg  Hägersten  30:48 
- Pojkar 9-11 år
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Pojkar 9-11 år  224  Simon Flinta  Fk Herkules  17:33 
Pojkar 9-11 år  226  Alvar Törnlöv  Väsby SS Triathlon  19:32 
Pojkar 9-11 år  222  Victor Cronstedt  Full Rulle Fullerö  24:11 
Pojkar 9-11 år  223  Oscar Cronstedt  Full Rulle Fullerö  26:37 
- Sprint / Motion Damer
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Sprint / Motion Damer  179  Linda Niska  Umeå SS  1:12:07 
Sprint / Motion Damer  178  Åsa Larson  Mälarö SOK  1:19:48 
Sprint / Motion Damer  181  Signe Scharffetter  Team Power Woman  1:20:49 
Sprint / Motion Damer  173  Judith Forsberg  Valbo  1:22:38 
Sprint / Motion Damer  175  Jessica Högberg  Kungsörs Sportklubb  1:28:07 
Sprint / Motion Damer  171  Ann-Sofie Bergkvist  FAGERSTA  1:31:47 
Sprint / Motion Damer  177  Mari Korpelainen  FAGERSTA  1:37:17 
Sprint / Motion Damer  153  Helene Nilsson  Coltingborssén Triathlon  1:39:52 
Sprint / Motion Damer  172  Katerina Cronstedt  Full Rulle Fullerö  1:47:51 
- Sprint / Motion Herrar
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Sprint / Motion Herrar  189  Marnix Reedijk  VSS  1:03:07 
Sprint / Motion Herrar  191  Fredrik Sjöström  Eskilstuna IK  1:11:49 
Sprint / Motion Herrar  125  Nikklas Jorme  Väsby SS Triathlon  1:16:26 
Sprint / Motion Herrar  193  Niklas Wahl  ODENSBACKEN  1:18:31 
Sprint / Motion Herrar  186  Till Klein  ESKILSTUNA  1:19:02 
Sprint / Motion Herrar  187  Robert Lane  Colchester Harriers AC  1:27:06 
Sprint / Motion Herrar  184  Daniel Goetz  NYKVARN  1:27:58 
Sprint / Motion Herrar  185  Mikael Huhta  1:28:11 
Sprint / Motion Herrar  182  Jan-Erik Almkvist  Västerås Cykelklubb  1:30:27 
Sprint / Motion Herrar  10  194  Lars Westgård  Elverum Svømmehall  1:33:17 
Sprint / Motion Herrar  11  183  Carl Cronstedt  Full Rulle Fullerö  1:35:38 
Sprint / Motion Herrar  12  190  Tim Richardson  ESKILSTUNA  1:40:24 
Sprint / Motion Herrar  13  195  Lorentz Blixt  Coltingborssén Triathlon  1:49:43 
- Supersprint Damer Junior
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Supersprint Damer Junior  51  Amanda Johansson  Karlstads Simsällskap  36:24 
Supersprint Damer Junior  54  Elin Rooth  Nordic Triathlon & Endurance Club  37:26 
Supersprint Damer Junior  55  Alma Bergqvist  IFK Sala  37:46 
Supersprint Damer Junior  57  Anna Söderqvist  Team Lewa Sport  38:04 
Supersprint Damer Junior  58  Mathilda Nilsson  Race & Shine Sports Club  39:25 
Supersprint Damer Junior  60  Elena Henze  Umeå SS  40:35 
Supersprint Damer Junior  59  Sandra Trigell  Umeå SS  40:46 
Supersprint Damer Junior  63  Leah Rosencrantz  Triathlon Väst  41:07 
Supersprint Damer Junior  61  Filippa Bonorden  Väsby SS Triathlon  41:33 
Supersprint Damer Junior  10  64  Josefin Ross  Dalregementets IF  45:28 
Supersprint Damer Junior  11  66  Elin Eisner  Alingsås Triathlonklubb  45:34 
Supersprint Damer Junior  12  68  Josefine Berglund  Väsby SS Triathlon  45:38 
Supersprint Damer Junior  13  69  Isabelle Skytt  Dalregementets IF  47:47 
Supersprint Damer Junior  14  65  Nathalie Stigenberg  Gävle Triathlonklubb  48:47 
Supersprint Damer Junior  DNF  70  Alice Nyström  Umeå SS 
Supersprint Damer Junior  DNF  67  Agnes Lind  Umeå SS 
- Supersprint Damer Senior
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Supersprint Damer Senior  52  Rebecka Forsström  Triathlon Syd  35:03 
Supersprint Damer Senior  51  Amanda Johansson  Karlstads Simsällskap  36:24 
Supersprint Damer Senior  54  Elin Rooth  Nordic Triathlon & Endurance Club  37:26 
Supersprint Damer Senior  55  Alma Bergqvist  IFK Sala  37:46 
Supersprint Damer Senior  57  Anna Söderqvist  Team Lewa Sport  38:04 
Supersprint Damer Senior  58  Mathilda Nilsson  Race & Shine Sports Club  39:25 
Supersprint Damer Senior  60  Elena Henze  Umeå SS  40:35 
Supersprint Damer Senior  59  Sandra Trigell  Umeå SS  40:46 
Supersprint Damer Senior  62  Kristalina Smårs  Örebro AIK  40:01 
Supersprint Damer Senior  10  63  Leah Rosencrantz  Triathlon Väst  41:07 
Supersprint Damer Senior  11  61  Filippa Bonorden  Väsby SS Triathlon  41:33 
Supersprint Damer Senior  12  64  Josefin Ross  Dalregementets IF  45:28 
Supersprint Damer Senior  13  66  Elin Eisner  Alingsås Triathlonklubb  45:34 
Supersprint Damer Senior  14  68  Josefine Berglund  Väsby SS Triathlon  45:38 
Supersprint Damer Senior  15  69  Isabelle Skytt  Dalregementets IF  47:47 
Supersprint Damer Senior  16  65  Nathalie Stigenberg  Gävle Triathlonklubb  48:47 
Supersprint Damer Senior  DNF  70  Alice Nyström  Umeå SS 
Supersprint Damer Senior  DNF  67  Agnes Lind  Umeå SS 
Supersprint Damer Senior  DNF  56  Ida Wikman  Dalregementets IF 
- Supersprint Damer Ungdom 16-17 år
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Supersprint Damer Ungdom 16-17 år  51  Amanda Johansson  Karlstads Simsällskap  36:24 
Supersprint Damer Ungdom 16-17 år  54  Elin Rooth  Nordic Triathlon & Endurance Club  37:26 
Supersprint Damer Ungdom 16-17 år  55  Alma Bergqvist  IFK Sala  37:46 
Supersprint Damer Ungdom 16-17 år  57  Anna Söderqvist  Team Lewa Sport  38:04 
Supersprint Damer Ungdom 16-17 år  60  Elena Henze  Umeå SS  40:35 
Supersprint Damer Ungdom 16-17 år  59  Sandra Trigell  Umeå SS  40:46 
Supersprint Damer Ungdom 16-17 år  63  Leah Rosencrantz  Triathlon Väst  41:07 
Supersprint Damer Ungdom 16-17 år  61  Filippa Bonorden  Väsby SS Triathlon  41:33 
Supersprint Damer Ungdom 16-17 år  64  Josefin Ross  Dalregementets IF  45:28 
Supersprint Damer Ungdom 16-17 år  10  66  Elin Eisner  Alingsås Triathlonklubb  45:34 
Supersprint Damer Ungdom 16-17 år  11  69  Isabelle Skytt  Dalregementets IF  47:47 
Supersprint Damer Ungdom 16-17 år  DNF  70  Alice Nyström  Umeå SS 
- Supersprint Flickor 14-15 år
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Supersprint Flickor 14-15 år  194  Hanna Månsson  Väsby SS Triathlon  36:34 
Supersprint Flickor 14-15 år  196  Alva Smeds  Väsby SS Triathlon  41:52 
Supersprint Flickor 14-15 år  193  Leontien Herweijer  Hälle IF  43:32 
Supersprint Flickor 14-15 år  191  Alice Birgander  Väsby SS Triathlon  47:30 
Supersprint Flickor 14-15 år  195  Vera Nilsson  Team Lewa Sport  47:45 
Supersprint Flickor 14-15 år  192  Olivia Fiorillo  Väsby SS Triathlon  53:42 
- Supersprint Herrar Junior
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Supersprint Herrar Junior  11  Noah Petersson  Nordic Triathlon & Endurance Club  34:06 
Supersprint Herrar Junior  Albin Granström  Stöcke TS Järnet  34:09 
Supersprint Herrar Junior  Arvid Axelsson  AXA Sports Club  34:58 
Supersprint Herrar Junior  15  Robin Andersson  Umeå SS  37:39 
Supersprint Herrar Junior  10  Christoffer Larsson  Dalregementets IF  37:58 
Supersprint Herrar Junior  17  Francisco Dias  Väsby SS Triathlon  38:23 
Supersprint Herrar Junior  16  Lucas Axelsson  Dalregementets IF  38:32 
Supersprint Herrar Junior  19  Jakob Nyström  Umeå SS  39:20 
Supersprint Herrar Junior  21  Olle Nilsson  IFK Sala  39:54 
Supersprint Herrar Junior  10  20  Leon Dahlin  Dalregementets IF  40:02 
Supersprint Herrar Junior  11  22  Linus Jansson  IK Fyris Uppsala  40:43 
Supersprint Herrar Junior  12  24  Folke Eriksson  AXA Sports Club  41:37 
Supersprint Herrar Junior  13  26  Ludwig Svärdvall  Team Lewa Sport  46:40 
Supersprint Herrar Junior  DNF  13  Carl ”Calle” Sundqvist  Kungsbacka SS 
Supersprint Herrar Junior  DNF  23  Max Rundström  Team Lewa Sport 
- Supersprint Herrar Senior
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Supersprint Herrar Senior  Axel Rosencrantz  Triathlon Väst  30:58 
Supersprint Herrar Senior  Daniel Nöu  Race & Shine Sports Club  31:46 
Supersprint Herrar Senior  Emil Frayon  Väsby SS Triathlon  32:19 
Supersprint Herrar Senior  Albert Askengren  Stöcke TS Järnet  32:57 
Supersprint Herrar Senior  Simon Lindblom  Nordic Triathlon & Endurance Club  33:43 
Supersprint Herrar Senior  Jonathan Gunnarsson  Athletic Club Saltlake  34:04 
Supersprint Herrar Senior  11  Noah Petersson  Nordic Triathlon & Endurance Club  34:06 
Supersprint Herrar Senior  Albin Granström  Stöcke TS Järnet  34:09 
Supersprint Herrar Senior  Niklas Åkerström  IK Nocout.Se  34:51 
Supersprint Herrar Senior  10  Arvid Axelsson  AXA Sports Club  34:58 
Supersprint Herrar Senior  11  12  Isak Engblom  Väsby SS Triathlon  35:59 
Supersprint Herrar Senior  12  14  Thomas Tollstedt  Race & Shine Sports Club  36:34 
Supersprint Herrar Senior  13  15  Robin Andersson  Umeå SS  37:39 
Supersprint Herrar Senior  14  10  Christoffer Larsson  Dalregementets IF  37:58 
Supersprint Herrar Senior  15  17  Francisco Dias  Väsby SS Triathlon  38:23