Resultat Arlandastad Triathlon 2021 (STC 2:a deltävling)

- Dam Junior 18-19 år
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Dam Junior 18-19 år  77  Tilda Månsson  Väsby SS Triathlon  58:50 
Dam Junior 18-19 år  91  Linn Suchomel  Team 30K IF  1:00:11 
Dam Junior 18-19 år  78  Selma Westman  Stöcke TS Järnet  1:06:47 
Dam Junior 18-19 år  80  Mathilda Nilsson  Markaryds FK  1:07:08 
Dam Junior 18-19 år  83  Kristina Vestman  Umeå Simsällskap  1:08:41 
Dam Junior 18-19 år  82  Alma Bergqvist  IFK Sala  1:08:56 
Dam Junior 18-19 år  87  Filippa Bonorden  Väsby SS Triathlon  1:14:45 
Dam Junior 18-19 år  89  Elin Malmström  Väsby SS Triathlon  1:13:21 
Dam Junior 18-19 år  84  Tyra Östberg  Umeå Simsällskap  1:14:35 
Dam Junior 18-19 år  10  86  Sandra Trigell  Umeå Simsällskap  1:17:12 
Dam Junior 18-19 år  11  92  Josefine Berglund  Väsby SS Triathlon  1:17:29 
Dam Junior 18-19 år  12  88  Nathalie Stigenberg  Gävle Triathlon Klubb  1:17:42 
Dam Junior 18-19 år  13  85  Agnes Lind  Umeå Simsällskap  1:20:10 
- Dam Senior
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Dam Senior  77  Tilda Månsson  Väsby SS Triathlon  58:50 
Dam Senior  91  Linn Suchomel  Team 30K IF  1:00:11 
Dam Senior  95  Klara Hofer Mattsson  Stöcke TS Järnet  1:00:37 
Dam Senior  98  Frida Nöu  Race & Shine Sports Club  1:02:38 
Dam Senior  94  Marie Carlsson  Väsby SS Triathlon  1:05:39 
Dam Senior  78  Selma Westman  Stöcke TS Järnet  1:06:47 
Dam Senior  80  Mathilda Nilsson  Markaryds FK  1:07:08 
Dam Senior  83  Kristina Vestman  Umeå Simsällskap  1:08:41 
Dam Senior  82  Alma Bergqvist  IFK Sala  1:08:56 
Dam Senior  10  87  Filippa Bonorden  Väsby SS Triathlon  1:14:45 
Dam Senior  11  89  Elin Malmström  Väsby SS Triathlon  1:13:21 
Dam Senior  12  84  Tyra Östberg  Umeå Simsällskap  1:14:35 
Dam Senior  13  86  Sandra Trigell  Umeå Simsällskap  1:17:12 
Dam Senior  14  92  Josefine Berglund  Väsby SS Triathlon  1:17:29 
Dam Senior  15  88  Nathalie Stigenberg  Gävle Triathlon Klubb  1:17:42 
Dam Senior  16  85  Agnes Lind  Umeå Simsällskap  1:20:10 
Dam Senior  DNS  79  Hanna Andrén  Alingsås Triathlonklubb 
Dam Senior  DNS  81  Leah Rosencrantz  Triathlon Väst 
Dam Senior  DNS  93  Ida Burrows  HiQ Sports Club 
Dam Senior  DNS  96  Maria Åhr  Umara Sports Club 
Dam Senior  DNS  97  Ida Ullstrand  Norrköping Triathlon 
- Dam Ungdom 16-17 år
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Dam Ungdom 16-17 år  77  Tilda Månsson  Väsby SS Triathlon  58:50 
Dam Ungdom 16-17 år  78  Selma Westman  Stöcke TS Järnet  1:06:47 
Dam Ungdom 16-17 år  80  Mathilda Nilsson  Markaryds FK  1:07:08 
Dam Ungdom 16-17 år  83  Kristina Vestman  Umeå Simsällskap  1:08:41 
Dam Ungdom 16-17 år  82  Alma Bergqvist  IFK Sala  1:08:56 
Dam Ungdom 16-17 år  87  Filippa Bonorden  Väsby SS Triathlon  1:14:45 
Dam Ungdom 16-17 år  89  Elin Malmström  Väsby SS Triathlon  1:13:21 
Dam Ungdom 16-17 år  84  Tyra Östberg  Umeå Simsällskap  1:14:35 
Dam Ungdom 16-17 år  86  Sandra Trigell  Umeå Simsällskap  1:17:12 
Dam Ungdom 16-17 år  10  88  Nathalie Stigenberg  Gävle Triathlon Klubb  1:17:42 
Dam Ungdom 16-17 år  11  85  Agnes Lind  Umeå Simsällskap  1:20:10 
- Flick 14-15 år
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Flick 14-15 år  43  Hanna Månsson  Väsby SS Triathlon  34:47 
Flick 14-15 år  42  Elin Rooth  Kalmar RC Triathlon  35:20 
Flick 14-15 år  41  Anna Söderqvist  Team LeWa Sport  36:37 
Flick 14-15 år  48  Elena Henze  Umeå Simsällskap  37:36 
Flick 14-15 år  44  Felicia Jansson Berg  Väsby SS Triathlon  39:56 
Flick 14-15 år  46  Wilma Danielsson  IK Fyris Uppsala  40:53 
Flick 14-15 år  47  Fanny Karls  Väsby SS Triathlon  41:15 
Flick 14-15 år  45  Alva Smeds  Väsby SS Triathlon  41:26 
- Herr Junior 18-19 år
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herr Junior 18-19 år  61  Hampus Månsson  Väsby SS Triathlon  54:34 
Herr Junior 18-19 år  62  Axel Rosencrantz  Triathlon Väst  54:58 
Herr Junior 18-19 år  52  Oscar Lilja  Frosta Multisport  55:59 
Herr Junior 18-19 år  63  Emil Frayon  Väsby SS Triathlon  56:26 
Herr Junior 18-19 år  51  Paul Frayon  Väsby SS Triathlon  57:21 
Herr Junior 18-19 år  64  Oskar Arvidsson  Väsby SS Triathlon  57:24 
Herr Junior 18-19 år  53  Noah Petersson  Kalmar RC Triathlon  58:15 
Herr Junior 18-19 år  65  Albin Granström  Stöcke TS Järnet  59:40 
Herr Junior 18-19 år  67  Jesper Nordbrandt  Halmstad Triathlon & Multisport  1:01:02 
Herr Junior 18-19 år  10  66  Robin Andersson  Umeå Simsällskap  1:01:05 
Herr Junior 18-19 år  11  54  Jonathan Toppe  IKHP Huskvarna  1:03:29 
Herr Junior 18-19 år  12  68  Alexander Chatila  Kalmar RC Triathlon  1:04:50 
Herr Junior 18-19 år  13  56  Lucas Axelsson  Varberg Sim  1:04:55 
Herr Junior 18-19 år  14  55  Arvid Holmlund  Umeå Simsällskap  1:11:07 
Herr Junior 18-19 år  15  69  Jakob Nyström  Umeå Simsällskap  1:12:53 
- Herr Para
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herr Para  100  Sebastian Jansson Berg  Väsby SS Triathlon  1:23:48 
- Herr Senior
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herr Senior  61  Hampus Månsson  Väsby SS Triathlon  54:34 
Herr Senior  62  Axel Rosencrantz  Triathlon Väst  54:58 
Herr Senior  52  Oscar Lilja  Frosta Multisport  55:59 
Herr Senior  63  Emil Frayon  Väsby SS Triathlon  56:26 
Herr Senior  72  Albert Askegren  Stöcke TS Järnet  56:29 
Herr Senior  51  Paul Frayon  Väsby SS Triathlon  57:21 
Herr Senior  64  Oskar Arvidsson  Väsby SS Triathlon  57:24 
Herr Senior  71  Simon Lindblom  Kalmar RC Triathlon  57:59 
Herr Senior  53  Noah Petersson  Kalmar RC Triathlon  58:15 
Herr Senior  10  75  Stuart Young  Athletic Club Saltlake  59:01 
Herr Senior  11  73  Jonathan Gunnarsson  Athletic Club Saltlake  59:13 
Herr Senior  12  65  Albin Granström  Stöcke TS Järnet  59:40 
Herr Senior  13  74  Niklas Åkerström  IK NocOut.se  59:41 
Herr Senior  14  67  Jesper Nordbrandt  Halmstad Triathlon & Multisport  1:01:02 
Herr Senior  15  66  Robin Andersson  Umeå Simsällskap  1:01:05 
Herr Senior  16  54  Jonathan Toppe  IKHP Huskvarna  1:03:29 
Herr Senior  17  68  Alexander Chatila  Kalmar RC Triathlon  1:04:50 
Herr Senior  18  56  Lucas Axelsson  Varberg Sim  1:04:55 
Herr Senior  19  55  Arvid Holmlund  Umeå Simsällskap  1:11:07 
Herr Senior  20  69  Jakob Nyström  Umeå Simsällskap  1:12:53 
Herr Senior  DNS  57  Christoffer Larsson  Lidköpings CK 
- Herr Ungdom 16-17 år
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herr Ungdom 16-17 år  52  Oscar Lilja  Frosta Multisport  55:59 
Herr Ungdom 16-17 år  51  Paul Frayon  Väsby SS Triathlon  57:21 
Herr Ungdom 16-17 år  53  Noah Petersson  Kalmar RC Triathlon  58:15 
Herr Ungdom 16-17 år  54  Jonathan Toppe  IKHP Huskvarna  1:03:29 
Herr Ungdom 16-17 år  56  Lucas Axelsson  Varberg Sim  1:04:55 
Herr Ungdom 16-17 år  55  Arvid Holmlund  Umeå Simsällskap  1:11:07 
- Pojk 14-15 år
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Pojk 14-15 år  33  Linus Fredriksson  Skövde Triathlonklubb  33:23 
Pojk 14-15 år  35  Anton Karlsson  Väsby SS Triathlon  33:42 
Pojk 14-15 år  34  Leon Dahlin  Hedemora Endurance Club  34:15 
Pojk 14-15 år  37  Folke Eriksson  AXA Sports Club  34:56 
Pojk 14-15 år  36  Linus Jansson  IK Fyris Uppsala  35:18 
Pojk 14-15 år  38  August Siverskog  Julita Triathlon  39:24 
Pojk 14-15 år  39  Oscar Alenius  Hedemora Endurance Club  40:15 
Pojk 14-15 år  40  Hugo Lagerberg  Väsby SS Triathlon  41:10