Resultat Helsingborg Duathlon 2019 (SM)

Damer Masters 35-39 år
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Damer Masters 35-39 år  3551  Hanna Törnqvist  Åkersberga Triathlonförening  1:17:24 
Damer Masters 45-49 år
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Damer Masters 45-49 år  4552  Tina Lilja  Frosta Multisport  1:09:51 
Damer Masters 45-49 år  4551  Elisabet Bellander  Umara Sports Club  1:13:37 
Damer Masters 45-49 år  4553  Nathalie Gilbert  Brittatorps TK  1:26:51 
Damer Motion Kort
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Damer Motion Kort  122  Tove Hjertonsson    1:13:49 
Damer Motion Kort  125  Katarina Rosefors  Ystads IF  1:18:23 
Damer Motion Kort  137  Clara Hellberg    1:20:50 
Damer Motion Kort  133  Charlotte Klippel  CK Lunedi  1:43:33 
Damer Motion Lång
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Damer Motion Lång  118  Josefine Flod  Triathlon Väst  2:32:25 
Damer Motion Lång  111  Pernilla Svensson  Stjärnhovs IK  2:43:06 
Damer Motion Lång  114  Linda Rehn  Halmstadtriathleterna  2:45:32 
Damer Motion Lång  110  Malin Andersson  Halmstadtriathleterna  2:52:52 
Damer Motion Lång  144  Anja Örgev  Karlskrona Simsällskap  2:56:02 
Damer Motion Lång  107  Helene Hillarp    2:59:28 
Damer Motion Lång  101  Alice Borglin  Heleneholms IF Tri team  3:25:20 
Damer Senior
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Damer Senior  54  Jenny Nae  Race & Shine Sports Club  2:11:30 
Damer Senior  56  Jenny Nilsson  Dalregementets IF  2:12:31 
Damer Senior  59  Rebecka Forsström  Triathlon Syd  2:17:31 
Damer Senior  53  Caroline Augustsson  Team 30K IF  2:17:49 
Damer Senior  55  Elsa Wangsten  Skruvstad IK  2:20:51 
Flickor 12-13 år
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Flickor 12-13 år  1251  Smilla Lilja  Frosta Multisport  42:11 
Flickor 14-15 år
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Flickor 14-15 år  1451  Alice Thern  Heleneholms IF Tri Team  1:18:21 
Herrar Junior 18-19 år
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar Junior 18-19 år  1603  Isak Meunier  IK NocOut.se  1:02:23 
Herrar Junior 18-19 år  1606  Noah Petersson  Kalmar RC Triathlon  1:04:31 
Herrar Junior 18-19 år  1604  Alexander Chatila  Kalmar RC Triathlon  1:06:14 
Herrar Junior 18-19 år  1601  Jesper Nordbrandt  Halmstadtriathleterna  1:08:16 
Herrar Junior 18-19 år  1602  Oscar Lilja  Frosta Multisport  1:10:11 
Herrar Junior 18-19 år  1605  Simon Löfving  Team Triathlon & Multisport  1:27:54 
Herrar Masters 35-39 år
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar Masters 35-39 år  3502  Karl Dannestam  Björnstorps IF  1:04:45 
Herrar Masters 35-39 år  3501  Robert Svensson  Terrible Tuesdays Triathlon Club  1:11:57 
Herrar Masters 40-44 år
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar Masters 40-44 år  4001  Rickard Lindholm  Terrible Tuesdays Triathlon Club  1:01:56 
Herrar Masters 40-44 år  4002  Mikael Stagling  IS Göta Friidrott & Triathlon  1:07:20 
Herrar Masters 45-49 år
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar Masters 45-49 år  4508  Patric Engström  3City Triathlon  1:00:58 
Herrar Masters 45-49 år  4506  Dino Pjanic  Heleneholms IF Tri Team  1:02:29 
Herrar Masters 45-49 år  4503  Henrik Sahl  Lidköpings CK  1:02:34 
Herrar Masters 45-49 år  4505  Jonas Nilsson  Lidköpings CK  1:02:52 
Herrar Masters 45-49 år  4509  Nils Bergdahl  338 Småland Triathlon & MF  1:03:02 
Herrar Masters 45-49 år  4512  Fredrik Löfstedt  Team Triathlon & Multisport  1:03:14 
Herrar Masters 45-49 år  4510  Martin Erixon  Team Kungälv IS  1:05:38 
Herrar Masters 45-49 år  4513  Pierre Schmidt  Umara Sports Club  1:05:54 
Herrar Masters 45-49 år  4504  Jerker Eriksson  Kristinehamns Multisport Klubb  1:06:42 
Herrar Masters 45-49 år  10  4501  Peter Molin  Heleneholms IF Tri Team  1:08:39 
Herrar Masters 45-49 år  11  4511  Mattias Karlsson  3City Triathlon  1:11:41 
Herrar Masters 50-54 år
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar Masters 50-54 år  5007  Magnus Sjunnesson  IS Göta Friidrott & Triathlon  1:06:44 
Herrar Masters 50-54 år  5001  Peter Persson  Umara Sports Club  1:06:46 
Herrar Masters 50-54 år  5005  Tony Back  IF Mantra Sport  1:08:18 
Herrar Masters 50-54 år  5004  Anders Engström  Team Triathlon & Multisport  1:08:54 
Herrar Masters 50-54 år  5002  Jonas Jönsson  Hässleholm Freeflow AC  1:09:16 
Herrar Masters 50-54 år  5006  Magnus Steen  IS Göta Friidrott & Triathlon  1:10:38 
Herrar Masters 50-54 år  5003  Cai Remitz  Triathlon Syd  1:11:05 
Herrar Masters 55-59 år
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar Masters 55-59 år  5504  Tomas Bengtsson  Team Kungälv IS  1:05:10 
Herrar Masters 55-59 år  5502  Ulf Kjellin  Team Trelleborg Triathlon  1:18:22 
Herrar Masters 60-64 år
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar Masters 60-64 år  6002  Peter Agelii  AXA Sports Club  1:06:03 
Herrar Masters 60-64 år  6004  Per-Anders Axlund  Hudik Triathlon Klubb  1:07:00 
Herrar Masters 60-64 år  6003  Ulf Palmér  Ulricehamns Triathleter  1:15:22 
Herrar Motion Kort
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar Motion Kort  140  Cristian Nae  Triathlon Syd  1:03:00 
Herrar Motion Kort  139  Henric Hildingsson  Umara Sports Club  1:06:01 
Herrar Motion Kort  124  Jimmy Liljenberg  TetraPak IF  1:12:09 
Herrar Motion Kort  130  Dirk Winnat  Björnstorps IF  1:18:01 
Herrar Motion Kort  126  Krister Stenberg    1:22:08 
Herrar Motion Kort  138  Jonathan Lundgren  IS Göta Friidrott & Triathlon  1:24:23 
Herrar Motion Kort  129  Kalle Karlsson    1:26:19 
Herrar Motion Kort  135  Marcus Watz    1:31:10 
Herrar Motion Kort  136  Anders Kirchner    1:42:45 
Herrar Motion Lång
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar Motion Lång  106  Richard Holmes  Triathlon Väst  2:13:28 
Herrar Motion Lång  113  Johan Olsson  IS Göta Friidrott & Triathlon  2:17:42 
Herrar Motion Lång  142  Rickard Borr  TOT Triathlon  2:24:51 
Herrar Motion Lång  115  Henric Annelund    2:27:08 
Herrar Motion Lång  121  Mats Gärdfors  CCC  2:29:17 
Herrar Motion Lång  117  Julian Jacob  Heleneholms IF Tri Team  2:38:03 
Herrar Motion Lång  104  David Askmyr    2:38:14 
Herrar Motion Lång  119  André Hjertstrand  IS Göta Friidrott & Triathlon  2:39:27 
Herrar Motion Lång  120  Viktor Lindeberg    2:39:27 
Herrar Motion Lång  10  102  Torbjörn Andersson  Klubb Sisu Multisport & Triathlon  2:47:51 
Herrar Motion Lång  11  141  Mikael Kulanko  Team Kuri  2:57:28 
Herrar Motion Lång  DNF  116  Douglas Heinz   
Herrar Senior
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar Senior  14  Robert Kallin  Triathlon Väst  1:51:41 
Herrar Senior  Jonas Örarbäck  Triathlon Väst  1:56:17 
Herrar Senior  Jonathan Flod  Triathlon Väst  1:56:36 
Herrar Senior  12  Rasmus Andersson  Höglandets Triathlon  1:58:59 
Herrar Senior  16  Erik Hjertonsson  Team 30K IF  2:01:34 
Herrar Senior  10  Oliver Wykman  Högby IF  2:01:56 
Herrar Senior  Anton Gustafsson  AXA Sports Club  2:02:26 
Herrar Senior  Markus Brink  Elmhults Sport Club  2:04:29 
Herrar Senior  15  Miro Cepciansky  IS Göta Friidrott & Triathlon  2:06:48 
Herrar Senior  10  11  Tobias Bohman  IFK Österbymo  2:07:58 
Herrar Senior  11  19  Tobias Olsson  Triathlon Väst  2:14:01 
Herrar Senior  12  18  Julien Bobet  Triathlon Väst  2:16:01 
Herrar Senior  13  17  François Diana  Triathlon Väst  2:34:39 
Herrar Senior  DNF  Marcus Hallbäck  Race & Shine Sports Club 
Herrar Ungdom 16-17 år
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar Ungdom 16-17 år  1603  Isak Meunier  IK NocOut.se  1:02:23 
Herrar Ungdom 16-17 år  1606  Noah Petersson  Kalmar RC Triathlon  1:04:31 
Herrar Ungdom 16-17 år  1604  Alexander Chatila  Kalmar RC Triathlon  1:06:14 
Herrar Ungdom 16-17 år  1601  Jesper Nordbrandt  Halmstadtriathleterna  1:08:16 
Herrar Ungdom 16-17 år  1602  Oscar Lilja  Frosta Multisport  1:10:11 
Herrar Ungdom 16-17 år  1605  Simon Löfving  Team Triathlon & Multisport  1:27:54 
Pojkar 12-13 år
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Pojkar 12-13 år  143  Jacob Stelling    42:22 
Pojkar 12-13 år  1202  Gustav Feleki  Heleneholms IF Tri team  42:22 
Pojkar 12-13 år  1201  Kurt Sjöberg  Helsingborgs SOK  45:14