Resultat Laponia Triathlon 67°N 2019

Men
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Men  14  Pontus Suorra  Gällivare Endurance Club  8:37:45 
Men  164  Sebastian Karlsson  Luleå Triathlon  1:09:46 
Men  14  Pontus Suorra  Gällivare Endurance Club  8:37:45 
Men  10  Odd Larson  Norra Stockholm Endurance  9:02:36 
Men  185  Klas Turdell  Hårdrocksfysen hellivare  1:14:07 
Men  10  Odd Larson  Norra Stockholm Endurance  9:02:36 
Men  176  Jaime Mayol    1:16:57 
Men  68  Terje Sandness  Team Sandness  9:47:36 
Men  68  Terje Sandness  Team Sandness  9:47:36 
Men  37  Christer Zakariasson  3City Triathlon  10:07:09 
Men  37  Christer Zakariasson  3City Triathlon  10:07:09 
Men  195  Stefan Larsson  Gällivare Endurance Club  1:17:13 
Men  200  Daniel Larsson  Gällivare Endurance Club  1:18:18 
Men  44  Kristofer Block  Colting Borssén triathlonklubb  10:20:16 
Men  44  Kristofer Block  Colting Borssén triathlonklubb  10:20:16 
Men  34  Argo Miller    10:20:31 
Men  34  Argo Miller    10:20:31 
Men  175  Christian Krekula  Uppsala  1:19:12 
Men  152  Simon Granström    1:19:55 
Men  39  Örjan Fjällborg  Gällivare Endurance Club  10:37:30 
Men  39  Örjan Fjällborg  Gällivare Endurance Club  10:37:30 
Men  35  Joachim Trybou  MIDLON  10:44:29 
Men  35  Joachim Trybou  MIDLON  10:44:29 
Men  191  Mathias Lyngmark  Gällivare Endurance Club  1:20:02 
Men  199  Christer Köhler  Abisko I o IK  1:20:54 
Men  64  Calle Sjöstrand  No club  10:48:06 
Men  64  Calle Sjöstrand  No club  10:48:06 
Men  10  42  Dan Kaminsky  Qwarnsvedens triathlon  11:39:45 
Men  10  42  Dan Kaminsky  Qwarnsvedens triathlon  11:39:45 
Men  10  151  Oskar Åkerlund  Gällivare Endurance Club  1:21:11 
Men  11  186  Oskar Spets  Hårdrocksfysen Hellivare  1:23:12 
Men  11  13  Glenn Lund  Gällivare Endurance Club  11:41:48 
Men  11  13  Glenn Lund  Gällivare Endurance Club  11:41:48 
Men  12  31  Lennart Svensson  3City Triathlon  11:48:53 
Men  12  31  Lennart Svensson  3City Triathlon  11:48:53 
Men  12  171  Micael Andersson  Gällivare Endurance Club  1:24:49 
Men  13  196  Joel Drugge  Gällivare Endurance Club  1:25:27 
Men  13  63  Robert Taavo  Luleå Triathlon  11:50:58 
Men  13  63  Robert Taavo  Luleå Triathlon  11:50:58 
Men  14  56  Tomas Seco  Umeå Simsällskap  12:11:29 
Men  14  56  Tomas Seco  Umeå Simsällskap  12:11:29 
Men  14  187  Magnus Lindfors  Porjus IK  1:36:13 
Men  15  172  Claes Danell  Gällivare Endurance Club  1:38:36 
Men  15  28  Daniel Flöttmann  Team Pirate  12:49:46 
Men  15  28  Daniel Flöttmann  Team Pirate  12:49:46 
Men  16  62  Jakob Örnmalm  Gällivare Endurance Club  13:19:48 
Men  16  62  Jakob Örnmalm  Gällivare Endurance Club  13:19:48 
Men  16  179  Anders Johnsson  Gällivare  1:38:55 
Men  17  161  Peter Knekta  Gällivare Endurance Club  1:39:18 
Men  17  19  Magnus Konradsson  Gällivare Endurance Club  13:27:23 
Men  17  19  Magnus Konradsson  Gällivare Endurance Club  13:27:23 
Men  18  23  Jonas Edberg  AXA Sports Club  13:27:23 
Men  18  23  Jonas Edberg  AXA Sports Club  13:27:23 
Men  18  180  Tristan Jones    1:40:00 
Men  19  170  Lars Ek  Gällivare Endurance Club  1:43:21 
Men  19  22  Per Olofsson  Stockholm City Triathlon  13:33:59 
Men  19  22  Per Olofsson  Stockholm City Triathlon  13:33:59 
Men  20  40  Massimo Gramola  Desenzano Triathlon  13:53:02 
Men  20  40  Massimo Gramola  Desenzano Triathlon  13:53:02 
Men  20  169  Henrik Hansson    1:49:10 
Men  21  178  Bo Vesterlund    2:00:03 
Men  11  Andreas Ramström  Luleå Triathlon  0:00 
Men  24  Jon Sjöberg  IK Fyris Triathlon  0:00 
Men  25  Jacob Kullgren  Bromma simsällskap  0:00 
Men  30  Håkan Zehler  Brudpiga RK  0:00 
Men  36  Oscar Lindfors  Umara Sports Club  0:00 
Men  38  Jaakko Kiviranta  Team Villikerho Sport Club  0:00 
Men  51  Klas Wallström  Karlskrona Simsällskap Triathlon  0:00 
Men  53  Dieter Neirinck  Gällivare Endurance Club  0:00 
Men  59  Mattias Rekonius  Umara Sports Club  0:00 
Men  60  Thomas Lindström  Knivsta CK  0:00 
Men  65  Joakim Hultqvist  Färjestaden Motion IF  0:00 
Men  66  Aron Modig  Stockholm City Triathlon  0:00 
Men  67  John Steed  NCTT  0:00 
Men  11  Andreas Ramström  Luleå Triathlon  0:00 
Men  24  Jon Sjöberg  IK Fyris Triathlon  0:00 
Men  25  Jacob Kullgren  Bromma simsällskap  0:00 
Men  30  Håkan Zehler  Brudpiga RK  0:00 
Men  36  Oscar Lindfors  Umara Sports Club  0:00 
Men  38  Jaakko Kiviranta  Team Villikerho Sport Club  0:00 
Men  51  Klas Wallström  Karlskrona Simsällskap Triathlon  0:00 
Men  53  Dieter Neirinck  Gällivare Endurance Club  0:00 
Men  59  Mattias Rekonius  Umara Sports Club  0:00 
Men  60  Thomas Lindström  Knivsta CK  0:00 
Men  65  Joakim Hultqvist  Färjestaden Motion IF  0:00 
Men  66  Aron Modig  Stockholm City Triathlon  0:00 
Men  67  John Steed  NCTT  0:00 
Women
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Women  94  Erica Månsson  IK NocOut.se  10:35:02 
Women  94  Erica Månsson  IK NocOut.se  10:35:02 
Women  182  Emelie Sigelind  Gällivare Endurance Club  1:15:34 
Women  197  Karin Stenberg  Gällivare Endurance Club  1:16:54 
Women  93  Ingrid Persson  Gällivare Endurance Club  10:37:30 
Women  93  Ingrid Persson  Gällivare Endurance Club  10:37:30 
Women  100  Sara Elfving  Karlshamns SK triathlon  10:56:54 
Women  100  Sara Elfving  Karlshamns SK triathlon  10:56:54 
Women  198  Marie Andersson  Gällivare Endurance Club  1:19:36 
Women  189  Annika Kristoffersson  Gällivare Endurance Club  1:22:42 
Women  87  Ulrika Holm  Stöcke TS Järnet  11:04:19 
Women  87  Ulrika Holm  Stöcke TS Järnet  11:04:19 
Women  99  Sofie Lantto  Terrible Tuesdays Triathlon Club  12:41:57 
Women  99  Sofie Lantto  Terrible Tuesdays Triathlon Club  12:41:57 
Women  153  Sara Elfving  Karlshamns SK Triathlon  1:28:39 
Women  168  Jenny Grip    1:29:26 
Women  98  Marie Thorell  Klubb team LeWa Sport  13:13:17 
Women  98  Marie Thorell  Klubb team LeWa Sport  13:13:17 
Women  97  Camilla Rosell  Stockholm City Triathlon  13:33:59 
Women  97  Camilla Rosell  Stockholm City Triathlon  13:33:59 
Women  183  Anki Andersson  Gällivare Endurance Club  1:31:59 
Women  188  Sanna Ahnberg    1:33:06 
Women  190  Marlene Waara    1:35:20 
Women  10  184  Anna Parfa  Gällivare Endurance Club  1:37:15 
Women  11  194  Annemari Johansson  Gällivare Endurance Club  1:41:01 
Women  12  159  Anna-Maria Johansson    1:41:45 
Women  13  193  Eva Hedlund  Gällivare Endurance Club  1:42:30 
Women  14  177  Maggie Ahlberg    1:45:20 
Women  15  158  Ida Norojärvi  Malmbergets AIF Skidor  1:48:29 
Women  16  162  Annelie Johansson  Gällivare Endurance Club  1:53:01 
Women  17  181  Lova Grimborg  Midnattssolsdykarna  2:08:44 
Women  88  Liselotte Klemming  Kalmar RC Triathlon  0:00 
Women  95  Camilla Renz  Terrible Tuesdays Triathlon Club  0:00 
Women  96  Sara Modig  Team Power Woman Athletic Club  0:00 
Women  88  Liselotte Klemming  Kalmar RC Triathlon  0:00 
Women  95  Camilla Renz  Terrible Tuesdays Triathlon Club  0:00 
Women  96  Sara Modig  Team Power Woman Athletic Club  0:00