Resultat Karlstad Triathlon 2019

Damer/Flickor Medeldistans Masters 35-39
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Damer/Flickor Medeldistans Masters 35-39  Ingvild Lie Indergaard  Oslofjord Triatlon  4:17:19 
Damer/Flickor Medeldistans Masters 40-44
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Damer/Flickor Medeldistans Masters 40-44  Linda Steiner  Coltingborssén Triathlonklubb  4:56:21 
Damer/Flickor Medeldistans Masters 45-49
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Damer/Flickor Medeldistans Masters 45-49  14  Åsa Danell  IK NocOut.se  4:21:25 
Damer/Flickor Medeldistans Masters 60-64
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Damer/Flickor Medeldistans Masters 60-64  22  Karin Strid  Kristinehamns Multisport Klubb  5:02:19 
Damer/Flickor Medeldistans Motion
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Damer/Flickor Medeldistans Motion  50  Elisabeth Schelin  Umara sportsclub  5:10:12 
Damer/Flickor Medeldistans Senior
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Damer/Flickor Medeldistans Senior  216  Jenny Nilsson  Dalaregementets IF  3:50:40 
Damer/Flickor Medeldistans Senior  65  Nicole Pelin  Rooster Club Varberg  3:58:29 
Damer/Flickor Olympisk distans Motion
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Damer/Flickor Olympisk distans Motion  94  Wilma Modig    2:32:47 
Damer/Flickor Olympisk distans Motion  93  Emelie Lundin    2:35:43 
Damer/Flickor Olympisk distans Motion  77  Carina Glawing    2:37:10 
Damer/Flickor Olympisk distans Motion  91  Emilia Lindström  ColtingBorssén triathlonklubb  2:39:44 
Damer/Flickor Olympisk distans Motion  72  Solveig Dramstad  Fredrikstad Triatlonklubb  2:44:16 
Damer/Flickor Olympisk distans Motion  81  Carolina Höij  Kristinehamn  2:44:46 
Damer/Flickor Olympisk distans Motion  108  Klara Schiebe    2:47:32 
Damer/Flickor Olympisk distans Motion  80  Elin Hultsten    2:49:31 
Damer/Flickor Olympisk distans Motion  109  Lina Staf    2:50:31 
Damer/Flickor Olympisk distans Motion  10  92  Lena Loncaric    2:50:44 
Damer/Flickor Olympisk distans Motion  11  112  Tyra Thorn-Andersen    3:04:16 
Damer/Flickor Olympisk distans Motion  12  85  Madeleine Jarnang    3:07:11 
Damer/Flickor Olympisk distans Motion  13  114  Linda Wahlin  Triathlon väst  3:08:05 
Damer/Flickor Olympisk distans Motion  14  69  Maria Bergström    3:14:28 
Damer/Flickor Olympisk distans Motion  15  70  Sandra Bergström    3:17:48 
Damer/Flickor Olympisk distans Motion  16  71  Maren Dramstad  Bauta Styrke  3:22:13 
Damer/Flickor Olympisk distans Motion  17  103  Line Ravlo-Losvik    3:47:14 
Damer/Flickor Olympisk distans Senior
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Damer/Flickor Olympisk distans Senior  239  Carolin Sedig  Race & Shine  2:23:30 
Damer/Flickor Olympisk distans Senior  137  Liduina van Sitteren  Örebro AIK  2:23:35 
Damer/Flickor Olympisk distans Senior  138  Elsa Wangsten  Skruvstad IK  2:29:31 
Damer/Flickor Olympisk distans Senior  213  Martina Karlsson  Trimate SK  2:41:27 
Damer/Flickor Olympisk distans Senior  139  Ulrika Wernståhl  3City Triathlon  2:46:00 
Damer/Flickor Olympisk distans Senior  240  Anneli Hilmersson  3 City Triathlon  2:46:48 
Damer/Flickor Olympisk distans Senior  126  Katrin Karlsson  3City Triathlon  2:58:20 
Damer/Flickor Olympisk distans Senior  DNF  125  Karoline Johansen  Fredrikstad triatlonklubb 
Damer/Flickor Sprint distans Motion
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Damer/Flickor Sprint distans Motion  165  Amanda Johansson  Karlstad simsällskap  1:06:21 
Damer/Flickor Sprint distans Motion  172  Emilia Lindström  Colting Borssén Triathlonklubb  1:10:32 
Damer/Flickor Sprint distans Motion  145  Ulrika Andersson  Alingsås Triathlonklubb  1:13:37 
Damer/Flickor Sprint distans Motion  179  Nathalie Pettersson  3City Triathlon  1:13:54 
Damer/Flickor Sprint distans Motion  184  Linda Steiner  Coltingborssén Triathlonklubb  1:18:16 
Damer/Flickor Sprint distans Motion  143  Camilla Andersson  Alingsås Triathlonklubb  1:19:07 
Damer/Flickor Sprint distans Motion  178  Elin Persson    1:20:05 
Damer/Flickor Sprint distans Motion  167  Belinda Johansson    1:20:30 
Damer/Flickor Sprint distans Motion  168  Linda Karlsson    1:21:34 
Damer/Flickor Sprint distans Motion  10  153  Unn Marit Forrestad  Oslofjord Triatlon  1:23:31 
Damer/Flickor Sprint distans Motion  11  144  Susanna Andersson    1:23:39 
Damer/Flickor Sprint distans Motion  12  146  Andrea Backhaus    1:23:51 
Damer/Flickor Sprint distans Motion  13  162  Ida Hultqvist    1:24:34 
Damer/Flickor Sprint distans Motion  14  176  AnnKristin Olsson  Karlstad  1:24:43 
Damer/Flickor Sprint distans Motion  15  188  Hedda Ugland  Soon Triathlonklubb  1:27:15 
Damer/Flickor Sprint distans Motion  16  166  Anna-Maria Johansson  Gällivare Endurance Club  1:30:31 
Damer/Flickor Sprint distans Motion  17  147  elin dahlin  I2IF  1:34:10 
Damer/Flickor Sprint distans Motion  18  157  Hanna Gjerde    1:35:54 
Damer/Flickor Sprint distans Motion  19  183  Anna Sjökvist    1:37:48 
Damer/Flickor Sprint distans Motion  20  190  Margareta Von Wachenfeldt    1:39:52 
Damer/Flickor Sprint distans Motion  21  181  Linda Pierre  Please select  1:40:14 
Damer/Flickor Sprint distans Motion  22  242  Björg Stavis    2:16:50 
Damer/Flickor Sprint distans Motion  DNF  142  Jenny Andersen   
Herrar/Pojkar Medeldistans Masters 35-39
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar/Pojkar Medeldistans Masters 35-39  Hans-Kristian Elvedal Larsen  Sportsklubben Rye / Team Pure Science  3:46:59 
Herrar/Pojkar Medeldistans Masters 35-39  Lars Holmberg  Karlskrona Simsällskap  3:56:02 
Herrar/Pojkar Medeldistans Masters 35-39  Kalle Wickström  Colting Borrsén Triathlonklubb  4:14:08 
Herrar/Pojkar Medeldistans Masters 40-44
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar/Pojkar Medeldistans Masters 40-44  Øystein Gabrielsen  Holmenkollen CK  3:50:29 
Herrar/Pojkar Medeldistans Masters 40-44  erik johansen  Nedre Eiker Svømmeklubb  4:04:58 
Herrar/Pojkar Medeldistans Masters 40-44  Martin Kjellström  3City Triathlon  4:10:32 
Herrar/Pojkar Medeldistans Masters 40-44  10  Åsmund Stormo  Drammen Triathlon Club  4:13:45 
Herrar/Pojkar Medeldistans Masters 45-49
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar/Pojkar Medeldistans Masters 45-49  12  Ragnar Crona  Ik Granit  3:37:56 
Herrar/Pojkar Medeldistans Masters 45-49  13  Fredrik Danell  IK NocOut.se  4:01:41 
Herrar/Pojkar Medeldistans Masters 45-49  15  Jerker Eriksson  Kristinehamn multisport  4:09:25 
Herrar/Pojkar Medeldistans Masters 50-54
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar/Pojkar Medeldistans Masters 50-54  17  Ole Asbjørn Solberg  Asker Triathlon Klubb  3:58:55 
Herrar/Pojkar Medeldistans Masters 50-54  18  Geir Strøm  Langesund Triathlon klubb  4:10:08 
Herrar/Pojkar Medeldistans Masters 55-59
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar/Pojkar Medeldistans Masters 55-59  21  Mark White  Oslofjord Triatlon  4:26:53 
Herrar/Pojkar Medeldistans Masters 55-59  19  François Diana  Triathlon Väst  4:29:57 
Herrar/Pojkar Medeldistans Masters 55-59  DNF  20  Christer Svantesson  Axa Sports Club 
Herrar/Pojkar Medeldistans Motion
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar/Pojkar Medeldistans Motion  48  Samuel Perini    3:46:21 
Herrar/Pojkar Medeldistans Motion  37  Johan Jönsson    3:55:26 
Herrar/Pojkar Medeldistans Motion  36  Ulf Johansson    3:56:44 
Herrar/Pojkar Medeldistans Motion  26  Jonas Andersson  Norrköping Triathlon  3:57:45 
Herrar/Pojkar Medeldistans Motion  32  Emil Gunnarsson  Exsitec AB  3:59:31 
Herrar/Pojkar Medeldistans Motion  51  Martin Similä  I 2 IF Triathlon  3:59:38 
Herrar/Pojkar Medeldistans Motion  46  Tor Erik Olsen  Teddy TV  4:00:24 
Herrar/Pojkar Medeldistans Motion  24  Erik Ahlepi  Exsitec AB  4:01:04 
Herrar/Pojkar Medeldistans Motion  31  Sindre Fritzner  Tromsø Triathlonklubb  4:11:38 
Herrar/Pojkar Medeldistans Motion  10  208  Mattias Brobjer    4:13:18 
Herrar/Pojkar Medeldistans Motion  11  28  Fredrik Bjørnebekk-Waagen  Fredrikstad Triathlonklubb  4:25:20 
Herrar/Pojkar Medeldistans Motion  12  39  Christian Ljungström  Kungsör Sportklubb  4:27:55 
Herrar/Pojkar Medeldistans Motion  13  38  Luftar Krasniqi    4:32:09 
Herrar/Pojkar Medeldistans Motion  14  29  Michael Bohm  Team Simcoachen  4:33:04 
Herrar/Pojkar Medeldistans Motion  15  54  Martin Svensson  AXA Sport Club  4:34:04 
Herrar/Pojkar Medeldistans Motion  16  23  Israel Acevedo  Trafikverket Fritidsförbund  4:39:36 
Herrar/Pojkar Medeldistans Motion  17  27  Andreas Berg  Mölnda Outdoor IF  4:44:31 
Herrar/Pojkar Medeldistans Motion  18  44  Mats Myrvold  SK Rye Triatlon  4:45:30 
Herrar/Pojkar Medeldistans Motion  19  41  Andreas Lundén  Västerås  4:51:30 
Herrar/Pojkar Medeldistans Motion  20  35  Fredrik Johansson  IK Nocout.se  4:52:15 
Herrar/Pojkar Medeldistans Motion  21  47  Axel Pelling    4:55:03 
Herrar/Pojkar Medeldistans Motion  22  45  Daniel Måhl  Näset Triathlonklubb  5:02:09 
Herrar/Pojkar Medeldistans Motion  23  34  Anders Jenséus  Uddevalla Sim  5:03:50 
Herrar/Pojkar Medeldistans Motion  DNF  57  Stein Ødegård   
Herrar/Pojkar Medeldistans Motion  DNF  49  Svante Ramsthaler  Colting Borssén Triathlonklubb 
Herrar/Pojkar Medeldistans Motion  DNF  118  Egil Solstad  Son Triathlonklubb 
Herrar/Pojkar Medeldistans Senior
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar/Pojkar Medeldistans Senior  62  Johan Kärner  Dalregementets IF  3:34:39 
Herrar/Pojkar Medeldistans Senior  66  Viktor Urby  SLK Oxelösund  3:49:56 
Herrar/Pojkar Medeldistans Senior  61  Glenn Hornset  Hamar IL Triatlon  3:54:56 
Herrar/Pojkar Medeldistans Senior  60  Julien Bobet  Julien BOBET  4:06:59 
Herrar/Pojkar Medeldistans Senior  67  Andreas Valdmaa  Terrible Tuesdays Triathlon Club  4:17:58 
Herrar/Pojkar Medeldistans Senior  DNF  58  Linus Allvin  Gnosjö FK 
Herrar/Pojkar Olympisk distans Motion
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar/Pojkar Olympisk distans Motion  97  Bjørn Nøstvik  HALDEN Triathlonklubb  2:09:14 
Herrar/Pojkar Olympisk distans Motion  113  Viktor Törneke    2:14:26 
Herrar/Pojkar Olympisk distans Motion  104  Marnix Reedijk  Västerås Simsällskap  2:14:48 
Herrar/Pojkar Olympisk distans Motion  96  Thomas Nakken  Halden Triathlon  2:15:05 
Herrar/Pojkar Olympisk distans Motion  105  Loïc Riedi    2:19:20 
Herrar/Pojkar Olympisk distans Motion  73  Fredrik Eriksson  I2 IF  2:19:30 
Herrar/Pojkar Olympisk distans Motion  244  Jörgen Aldén    2:20:03 
Herrar/Pojkar Olympisk distans Motion  222  Erik Sundström  Set Sail IF  2:21:46 
Herrar/Pojkar Olympisk distans Motion  101  Mårten Prézent  Hemsö IF  2:24:47 
Herrar/Pojkar Olympisk distans Motion  10  100  Martin Prézent  Hemsö IF  2:26:59 
Herrar/Pojkar Olympisk distans Motion  11  86  Micke Jern  Cx3 karlstad  2:29:33 
Herrar/Pojkar Olympisk distans Motion  12  53  Carl Sunde  Donkeys triathlon  2:29:47 
Herrar/Pojkar Olympisk distans Motion  13  209  Fabian Dahlström  3City Triathlon  2:34:07 
Herrar/Pojkar Olympisk distans Motion  14  214  Kristoffer Lidbrandt  AXA Sports Club  2:35:17 
Herrar/Pojkar Olympisk distans Motion  15  76  Konrad Fugas  SSK Skjetten Svømming  2:37:09 
Herrar/Pojkar Olympisk distans Motion  16  88  Pierre Lavaine    2:37:44 
Herrar/Pojkar Olympisk distans Motion  17  90  Alexander Lidbrandt  Cygnus Triathlon  2:37:59 
Herrar/Pojkar Olympisk distans Motion  18  210  Anton Enberg  Falun.Borlänge SK  2:38:44 
Herrar/Pojkar Olympisk distans Motion  19  211  Rickard Gustafsson  Kongsberg IF  2:40:25 
Herrar/Pojkar Olympisk distans Motion  20  79  Thomas Holmesland  Oslofjord Triatlon  2:42:04 
Herrar/Pojkar Olympisk distans Motion  21  106  Erlend Ringsgård  Fredrikstad Triatlonklubb  2:46:17 
Herrar/Pojkar Olympisk distans Motion  22  110  Klaus Stein  Arvika Simsällskap  2:48:12 
Herrar/Pojkar Olympisk distans Motion  23  102  Fredrik Rahm    2:49:23 
Herrar/Pojkar Olympisk distans Motion  24  87  Jaroslaw Kurpisz  Team Livets Vann  2:57:15 
Herrar/Pojkar Olympisk distans Motion  25  98  Tomas Pereyra  Strömstad  2:58:49 
Herrar/Pojkar Olympisk distans Motion  26  95  Andreas Mårtensson    3:13:56 
Herrar/Pojkar Olympisk distans Motion  27  243  Peter Stavis  Drammen Triathlon Club  3:41:03 
Herrar/Pojkar Olympisk distans Motion  28  74  Gabriel Eriksson  Trafikverket fritidsförening  4:09:19 
Herrar/Pojkar Olympisk distans Motion  DNF  89  Fredrik Lerfald  Fredrikstad Triatlonklubb 
Herrar/Pojkar Olympisk distans Motion  DNF  99  Simon Poulsen   
Herrar/Pojkar Olympisk distans Senior
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar/Pojkar Olympisk distans Senior  225  Jonas Örarbäck  Triathlon Väst  1:59:35 
Herrar/Pojkar Olympisk distans Senior  59  Tommy Armani  1989  2:03:00 
Herrar/Pojkar Olympisk distans Senior  124  Jonatan Hugemark  TOT Triathlon Club  2:07:09 
Herrar/Pojkar Olympisk distans Senior  107  Henrik Samdal  Argon 18 Tri Team Norway  2:07:36 
Herrar/Pojkar Olympisk distans Senior  134  Tommie Sjödin  Hemsö IF  2:10:21 
Herrar/Pojkar Olympisk distans Senior  140  Stefano Zanotto  Nordstrand IF  2:10:22 
Herrar/Pojkar Olympisk distans Senior  136  Marcin Sterpien  CTS  2:11:38 
Herrar/Pojkar Olympisk distans Senior  Thomas Andresen  Fredrikstad Triatlonklubb  2:12:29 
Herrar/Pojkar Olympisk distans Senior  116  Magnus Axelsson  Colting Borsséns triathlonklubb  2:14:44 
Herrar/Pojkar Olympisk distans Senior  10  64  Per Möller  Colting Borssén Triathlonklubb  2:15:57 
Herrar/Pojkar Olympisk distans Senior  11  117  Måns Bergenzaun  Colting Borssén Triathlonklubb  2:19:37 
Herrar/Pojkar Olympisk distans Senior  12  63  Love Ljungström  Colting Borssén Triathlonklubb  2:20:04 
Herrar/Pojkar Olympisk distans Senior  13  122  Anders Hinn  Colting Borssén Triathlonklubb  2:26:18 
Herrar/Pojkar Olympisk distans Senior  14  130  Jörgen Olofsson  I2 IF Triathlon  2:28:19 
Herrar/Pojkar Olympisk distans Senior  15  120  Espen Grindahl  Fredrikstad Triatlonklubb, NOR  2:28:31 
Herrar/Pojkar Olympisk distans Senior  16  68  Brian Alfaro  Oslofjord triatlon  2:28:32 
Herrar/Pojkar Olympisk distans Senior  17  218  Johan Ekbäck  Hemsö IF  2:29:17 
Herrar/Pojkar Olympisk distans Senior  18  141  Terje Ørås  Fredrikstad triatlonklubb  2:29:52 
Herrar/Pojkar Olympisk distans Senior  19  115  Linus Allvin  Gnosjö FK  2:29:56 
Herrar/Pojkar Olympisk distans Senior  20  131  Lennart Peterson  3City Triathlon  2:33:07 
Herrar/Pojkar Olympisk distans Senior  21  129  Nicklas Meijer  Nicklas Meijer  2:33:10 
Herrar/Pojkar Olympisk distans Senior  22  128  Richard Lindström  Coltingborssén Triathlonklubb  2:34:29 
Herrar/Pojkar Olympisk distans Senior  23  127  Björn Lindberg  Stockholm City triathlon  2:38:49 
Herrar/Pojkar Olympisk distans Senior  24  121  Christoph Hansen  Kristinehamns Multisport  2:42:04 
Herrar/Pojkar Olympisk distans Senior  25  119  Roger Elimä  Roger Elimä  2:49:37 
Herrar/Pojkar Olympisk distans Senior  26  132  Kristian Savolainen  3City Triathlon  2:49:55 
Herrar/Pojkar Olympisk distans Senior  DNF  223  Carl Winberg  Saltsjöbadens Triathlonsällskap 
Herrar/Pojkar Sprint distans Motion
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar/Pojkar Sprint distans Motion  150  Jostein Eidem  Cityswip  1:00:40 
Herrar/Pojkar Sprint distans Motion  171  Jan Lindell  I2 IF Triathlon Karlstad  1:05:27 
Herrar/Pojkar Sprint distans Motion  155  Edwin Franzén  IFK Mora SK  1:06:17 
Herrar/Pojkar Sprint distans Motion  189  Tom Andres Utgaard-Haugbro  Fredrikstad triathlon klubb. Purescience. Team Sag  1:07:06 
Herrar/Pojkar Sprint distans Motion  180  Patrik Pettersson  I2 IF Triathlon  1:07:38 
Herrar/Pojkar Sprint distans Motion  163  Jan Erik Hyllseth  Soon Triathlonklubb  1:07:55 
Herrar/Pojkar Sprint distans Motion  84  David Jack  Gällivare Endurance  1:10:47 
Herrar/Pojkar Sprint distans Motion  245  Stefan Wiker    1:10:51 
Herrar/Pojkar Sprint distans Motion  241  Tomas Blomqvist    1:13:30 
Herrar/Pojkar Sprint distans Motion  10  158  Claes Hallquist  I2 IF Triathlon  1:13:33 
Herrar/Pojkar Sprint distans Motion  11  174  Martin Sode Nielsen    1:13:49 
Herrar/Pojkar Sprint distans Motion  12  159  Roger Hallstensen  Soontriathlonklubb  1:14:06 
Herrar/Pojkar Sprint distans Motion  13  187  Eskild Ugland  Soon Triathlonklubb  1:18:25 
Herrar/Pojkar Sprint distans Motion  14  160  Mikael Hasselgren  Karlstad Simsällskap  1:20:27 
Herrar/Pojkar Sprint distans Motion  15  215  Fredrik Lönnberg  Skoghall  1:20:49 
Herrar/Pojkar Sprint distans Motion  16  191  Lars Westgård  Elverum svømmehall  1:21:19 
Herrar/Pojkar Sprint distans Motion  17  175  Fredrik Olausson  I2 IF  1:22:08 
Herrar/Pojkar Sprint distans Motion  18  185  Kjell Gunnar Syversen    1:26:11 
Herrar/Pojkar Sprint distans Motion  19  177  Jörg Pareigis    1:26:46 
Herrar/Pojkar Sprint distans Motion  20  161  Joachim Hillebrand    1:26:53 
Herrar/Pojkar Sprint distans Motion  21  169  Kjetil Landheim  Elverum svømmehall  1:27:37 
Herrar/Pojkar Sprint distans Motion  22  154  Johan Forsell    1:28:58 
Herrar/Pojkar Sprint distans Motion  23  148  Daniel Dalerhult    1:33:47