Resultat Hallsta Triathlon 2019

- Damer 16-17 Final
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Damer 16-17 Final  15  Malin Cederberg  Team Lewa Sport  34:00 
Damer 16-17 Final  22  Nathalie Säfsten  Team 30K IF  37:00 
Damer 16-17 Final  24  Linn Suchomel  Team 30K IF  39:00 
Damer 16-17 Final  27  Ida Lovisa Wikman  Umara Sports Club  42:00 
Damer 16-17 Final  26  Nora Johansson  Västerås SS  42:00 
Damer 16-17 Final  29  Louise Kandeman  Skövde Triathlonklubb  44:00 
Damer 16-17 Final  32  Tyra Forsberg    46:00 
Damer 16-17 Final  35  Nora Böke  Alingsås Triathlonklubb  48:00 
- Damer 16-17 Kval
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Damer 16-17 Kval  86  Linn Suchomel  Team 30K IF  37:00 
Damer 16-17 Kval  87  Ida Lovisa Wikman  Umara Sports Club  38:00 
Damer 16-17 Kval  85  Tyra Forsberg  Valbo AIF  41:00 
- Damer Junior Final
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Damer Junior Final  31  Ida Ullstrand  Norrköping Triathlon  45:00 
Damer Junior Final  36  Emilia Andreén Åkerberg  Skövde Triathlonklubb  48:00 
- Damer Junior Kval
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Damer Junior Kval  71  Nora Johansson  Västerås SS  38:00 
Damer Junior Kval  72  Louise Kandeman  Skövde Triathlonklubb  40:00 
Damer Junior Kval  73  Ida Ullstrand  Norrköping Triathlon  41:00 
Damer Junior Kval  70  Nora Böke  Alingsås Triathlonklubb  44:00 
Damer Junior Kval  69  Emilia Andreén Åkerberg  Skövde Triathlonklubb  46:00 
- Damer kort motion
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Damer kort motion  231  Lisa Broadley  Örebro  1:19:00 
Damer kort motion  235  Åsa Larson  Mälarö SOK  1:20:00 
Damer kort motion  241  Josefine Östfeldt  Race & Shine Sports Club  1:21:00 
Damer kort motion  233  Åsa Jönsson  Terrible Tuesdays Triathlon Club  1:22:00 
Damer kort motion  253  Lisette Lundström  Club Team Simcoachen  1:24:00 
Damer kort motion  230  Therese Berlin  Västerås  1:25:00 
Damer kort motion  234  Therese Klintberg  Axa SC  1:26:00 
Damer kort motion  236  Johanna Liljedahl  IK Fyris Triathlon  1:26:00 
Damer kort motion  240  Elena Tomas-Aparicio  Mälarenergi  1:28:00 
Damer kort motion  10  258  Emmy Palmqvist  Fagersta  1:31:00 
Damer kort motion  11  232  Elin Forsberg  Falu SS Triathlon  1:35:00 
Damer kort motion  12  239  Monika Söder  VSS  1:39:00 
Damer kort motion  13  238  Jenny Roxberger  Eskilstuna  1:45:00 
Damer kort motion  14  229  Åsa Allenbrant  Eskilstuna  1:46:00 
Damer kort motion  15  237  Eva Mofalk  Västerås  1:52:00 
- Damer Olympisk Masters 35-39
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Damer Olympisk Masters 35-39  118  Tina Trostén  Västerås SS  2:39:00 
- Damer Olympisk Masters 40-44
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Damer Olympisk Masters 40-44  127  Brita Stenvall  IF Mantra Sport  2:32:00 
Damer Olympisk Masters 40-44  126  Jessica Högberg  Kungsörs SK  3:04:00 
- Damer Olympisk Masters 45-49
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Damer Olympisk Masters 45-49  140  Pernilla Dahlund  Team 30K IF  2:31:00 
Damer Olympisk Masters 45-49  245  Jessica Nordström  IFK Sala  2:41:00 
Damer Olympisk Masters 45-49  141  Anna-Karin Sjödahl  Axa SC  3:02:00 
- Damer Olympisk Masters 50-54
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Damer Olympisk Masters 50-54  146  Marie Louise Karlander  Skellefteå AIK CK  2:54:00 
Damer Olympisk Masters 50-54  147  Gunilla Wiklund  CK Nollåtta  3:01:00 
- Damer Olympisk Masters 55-59
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Damer Olympisk Masters 55-59  149  Marie Cederberg  Västerås CK  2:46:00 
- Damer Olympisk Motion
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Damer Olympisk Motion  205  Marianne Allmyr  Mälarenergi  2:43:00 
Damer Olympisk Motion  210  Mikaela Lindvall  Västerås  3:06:00 
Damer Olympisk Motion  211  Renée Mörkberg  Endurance4u  3:10:00 
Damer Olympisk Motion  215  Jenny Tallén  Örebro AIK  3:10:00 
Damer Olympisk Motion  214  Fridha Söderqvist  Strömsholms Simsällskap  3:10:00 
Damer Olympisk Motion  207  Lena Carlberg Johansson  TOT Triathlon  3:13:00 
Damer Olympisk Motion  212  Helene Nilsson  Västerås  3:38:00 
Damer Olympisk Motion  DNF  206  Sheryll Borlagdan  Västerhaninge 
Damer Olympisk Motion  DNF  213  Carin Persson  Täby 
Damer Olympisk Motion  DNS  208  Sofia Falk  Bellbird 
Damer Olympisk Motion  DNS  209  Suzanne Gavin  Solna 
- Damer Olympisk öppen klass
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Damer Olympisk öppen klass  111  Ida Larsson  Örebro AIK  2:21:00 
Damer Olympisk öppen klass  110  Mikaela Karlström  IK Nocout.Se  2:24:00 
Damer Olympisk öppen klass  109  Sara Jakobsson  Örebro AIK  2:26:00 
Damer Olympisk öppen klass  247  Helen Remnås  Norrköping Triathlon  2:35:00 
Damer Olympisk öppen klass  108  Alice Gustafsson  Kungsörs SK  2:54:00 
Damer Olympisk öppen klass  112  Catrine Strid  Colting Borssén Triathlonklubb  3:06:00 
- Damer Senior Final
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Damer Senior Final  10  Marie Carlsson  Väsby ss Triathlon  34:00 
Damer Senior Final  25  Sofi Wallberg  Västerås SS  41:00 
Damer Senior Final  34  Ida Johansson  Team 30K IF  48:00 
- Damer Senior Kval
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Damer Senior Kval  62  Marie Carlsson  Väsby ss Triathlon  33:00 
Damer Senior Kval  63  Malin Cederberg  Team Lewa Sport  34:00 
Damer Senior Kval  65  Nathalie Säfsten  Team 30K IF  35:00 
Damer Senior Kval  66  Sofi Wallberg  Västerås SS  37:00 
Damer Senior Kval  64  Ida Johansson  Team 30K IF  43:00 
Damer Senior Kval  DNS  61  Åsa Annerstedt  Dalregementets IF 
- Flickor 14-15 år
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Flickor 14-15 år  89  Hanna Andrén  Alingsås Triathlonklubb  38:00 
Flickor 14-15 år  91  Elin Eisner  Alingsås Triathlonklubb  42:00 
Flickor 14-15 år  94  Nathalie Stigenberg  Gävle Triathlonklubb  43:00 
Flickor 14-15 år  92  Judith Forsberg  Valbo AIF  44:00 
Flickor 14-15 år  90  Idha Chatila  Kalmar RC Triathlon  45:00 
Flickor 14-15 år  DNS  93  Elin Rooth  Kalmar RC Triathlon 
- Herrar 16-17 Final
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar 16-17 Final  Axel Rosencrantz  Triathlon Väst  31:00 
Herrar 16-17 Final  Emil Frayon  Väsby SS Triathlon  32:00 
Herrar 16-17 Final  Johan Melinder  Väsby SS Triathlon  33:00 
Herrar 16-17 Final  13  Oskar Arvidsson  Väsby SS Triathlon  34:00 
Herrar 16-17 Final  14  Isak Meunier  IK Nocout.Se  35:00 
Herrar 16-17 Final  17  Elliot Nord  Väsby SS Triathlon  35:00 
Herrar 16-17 Final  18  Alexander Chatila  Kalmar RC Triathlon  35:00 
Herrar 16-17 Final  30  Jacob Fransén  Kalmar RC Triathlon  38:00 
Herrar 16-17 Final  23  Sebastian Karlsson  Luleå Triathlon  39:00 
Herrar 16-17 Final  10  33  Max Rundström  Team Lewa Sport  46:00 
- Herrar 16-17 Kval
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar 16-17 Kval  83  Axel Rosencrantz    31:00 
Herrar 16-17 Kval  77  Emil Frayon  Väsby SS Triathlon  32:00 
Herrar 16-17 Kval  79  Johan Melinder  Väsby SS Triathlon  32:00 
Herrar 16-17 Kval  74  Oskar Arvidsson  Väsby SS Triathlon  33:00 
Herrar 16-17 Kval  80  Isak Meunier  IK Nocout.Se  33:00 
Herrar 16-17 Kval  81  Elliot Nord  Väsby SS Triathlon  34:00 
Herrar 16-17 Kval  75  Alexander Chatila  Kalmar RC Triathlon  34:00 
Herrar 16-17 Kval  78  Sebastian Karlsson  Luleå Triathlon  36:00 
Herrar 16-17 Kval  76  Jacob Fransén  Kalmar RC Triathlon  40:00 
Herrar 16-17 Kval  10  84  Max Rundström  Team Lewa Sport  42:00 
Herrar 16-17 Kval  DNS  82  Albin Rooth  Kalmar RC Triathlon 
- Herrar Junior Final
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar Junior Final  Simon Lindblom  Kalmar RC Triathlon  32:00 
Herrar Junior Final  21  Isak Engblom  Väsby SS Triathlon  36:00 
- Herrar Junior Kval
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar Junior Kval  68  Simon Lindblom  Kalmar RC Triathlon  32:00 
Herrar Junior Kval  67  Isak Engblom  Väsby SS Triathlon  35:00 
- Herrar kort motion
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar kort motion  220  Tommy Jansson  Saltsjöbaden Triathlon  1:05:00 
Herrar kort motion  251  Robin Thuresson  Terrible Tuesdays TC  1:05:00 
Herrar kort motion  223  Martin Malmberg  IF Mantra Sport  1:07:00 
Herrar kort motion  219  Kevin Hemphälä  YO Running Club  1:07:00 
Herrar kort motion  228  Henrik Wickström  Mälarenergi  1:13:00 
Herrar kort motion  256  Tobias Nordstedt  Uppsala  1:16:00 
Herrar kort motion  244  Peter Åkesson  Team Hewa Sport  1:16:00 
Herrar kort motion  257  Thomas Lindgren  Team Ågesta  1:20:00 
Herrar kort motion  217  Pär Bladin  Västerås  1:21:00 
Herrar kort motion  10  242  Jens Aanerud  Västerås  1:22:00 
Herrar kort motion  11  225  Erik Swedlund  Billerudkorsnäs Frövi  1:24:00 
Herrar kort motion  12  227  Oskar Westergren  Strömsholms SS  1:24:00 
Herrar kort motion  13  216  Michael Andersson  Sollentuna  1:26:00 
Herrar kort motion  14  222  Thomas Johansson  Västerås  1:28:00 
Herrar kort motion  15  218  Peter Gustavsson Lidman  Grillstad Raiders  1:32:00 
Herrar kort motion  16  224  William Persson  Västerås  1:33:00 
Herrar kort motion  DNS  221  Ingemar Jenderbäck  Jenderbocken 
Herrar kort motion  DNS  226  Dennis Wernersson  Yo Running Club 
- Herrar Olympisk Masters 35-39
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar Olympisk Masters 35-39  113  Rasmus Enlund  Västerås SS  2:09:00 
Herrar Olympisk Masters 35-39  117  Mikael Nordström  Örebro AIK  2:10:00 
Herrar Olympisk Masters 35-39  116  Mikael Kjellander  Julita Triathlon  2:13:00 
Herrar Olympisk Masters 35-39  114  Alexander Fedyushkin  Västerås CK  2:19:00 
Herrar Olympisk Masters 35-39  115  Mats Järlbro  Team Lewa Sport  2:55:00 
- Herrar Olympisk Masters 40-44
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar Olympisk Masters 40-44  120  Henrik Eketjäll  Eskilstuna IK Triathlon  2:15:00 
Herrar Olympisk Masters 40-44  124  Christian Superti  IK Fyris Triathlon  2:24:00 
Herrar Olympisk Masters 40-44  123  Mikael Karlsson  Väsby SS Triathlon  2:25:00 
Herrar Olympisk Masters 40-44  246  Janne Koivuperä  Umara SC  2:28:00 
Herrar Olympisk Masters 40-44  122  Andreas Forsberg  Valbo AIF  2:41:00 
Herrar Olympisk Masters 40-44  DNF  121  Roger Elimä  Örebro AIK 
Herrar Olympisk Masters 40-44  DNF  125  David Wikström  Västerås CK 
Herrar Olympisk Masters 40-44  DNS  119  Joacim Bygg  IFK Sala 
- Herrar Olympisk Masters 45-49
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar Olympisk Masters 45-49  132  Franz Hellberg  Hudik Triathlon  2:16:00 
Herrar Olympisk Masters 45-49  135  Fredrik Lindblom  Fredrikshofs IF CK  2:17:00 
Herrar Olympisk Masters 45-49  131  Mattias Folkesson  Örebro AIK  2:20:00 
Herrar Olympisk Masters 45-49  136  Tommy Lusth  Stockholm City Triathlon  2:21:00 
Herrar Olympisk Masters 45-49  128  Anders Björkman  Umara Sports Club  2:22:00 
Herrar Olympisk Masters 45-49  139  Martin Törnqvist  Väsby SS Triathlon  2:24:00 
Herrar Olympisk Masters 45-49  138  Tomas Stavbom  IK Fyris Triathlon  2:26:00 
Herrar Olympisk Masters 45-49  133  Johan Jendeberg  Örebro AIK  2:27:00 
Herrar Olympisk Masters 45-49  134  Johan Lindblom  Fredrikshofs IF CK  2:33:00 
Herrar Olympisk Masters 45-49  10  137  Mattias Rekonius  Umara Sports Club  2:40:00 
Herrar Olympisk Masters 45-49  11  129  Michael Carlén  Skövde Triathlonklubb  2:40:00 
Herrar Olympisk Masters 45-49  DNS  130  Joakim Dahlund  Team 30K IF 
- Herrar Olympisk Masters 50-54
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar Olympisk Masters 50-54  143  Niklas Kåvius  Stockholm City Triathlon  2:24:00 
Herrar Olympisk Masters 50-54  145  Anders Ulff  Eskilstuna IK Triathlon  2:24:00 
Herrar Olympisk Masters 50-54  144  Patrik Söderhjelm  Umara Sports Club  2:30:00 
Herrar Olympisk Masters 50-54  142  Göran Hansson  Eskilstuna IK Triathlon  2:39:00 
- Herrar Olympisk Masters 55-59
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar Olympisk Masters 55-59  148  P-O Olsson  Skövde Triathlonklubb  2:37:00 
- Herrar Olympisk Motion
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar Olympisk Motion  155  Federico Bertoldi  Västerås  2:13:00 
Herrar Olympisk Motion  198  Lars-Erik Smedberg  Ludvika  2:18:00 
Herrar Olympisk Motion  193  Marnix Reedijk  Västerås  2:19:00 
Herrar Olympisk Motion  179  Joakim Leo  Mantra Sport  2:21:00 
Herrar Olympisk Motion  188  Emil Norberg  Säter  2:24:00 
Herrar Olympisk Motion  181  Jakob Lundkvist  Västerås  2:24:00 
Herrar Olympisk Motion  167  Gustav Flodin    2:24:00 
Herrar Olympisk Motion  150  Rasmus Ahlen  Umara Sports Club  2:27:00 
Herrar Olympisk Motion  157  Anders Boqvist  Strömsholms Simsällskap  2:29:00 
Herrar Olympisk Motion  10  255  Michael Huhtanen  Järfälla Triathlon  2:30:00 
Herrar Olympisk Motion  11  169  Martin Göthman    2:30:00 
Herrar Olympisk Motion  12  170  Markus Hjelmström    2:31:00 
Herrar Olympisk Motion  13  156  Robin Bohlin  Tjalve IF  2:32:00 
Herrar Olympisk Motion  14  180  Christian Ljungström  Kungsörs SK  2:33:00 
Herrar Olympisk Motion  15  153  Andres Avella  Örebro AIK  2:33:00 
Herrar Olympisk Motion  16  184  Eric Melin  Örebro  2:34:00 
Herrar Olympisk Motion  17  152  Jim Andersson  Ludvika  2:35:00 
Herrar Olympisk Motion  18  177  Nicklas Johansson  Norrköping Triathlon  2:36:00 
Herrar Olympisk Motion  19  197  Fredrik Sjöström  Eskilstuna IK Triathlon  2:37:00 
Herrar Olympisk Motion  20  168  Mattias Gustafsson  Motala  2:37:00 
Herrar Olympisk Motion  21  192  Håkan Persson  Race & Shine Sports Club  2:37:00 
Herrar Olympisk Motion  22  161  John Eklund  Solna  2:38:00 
Herrar Olympisk Motion  23  174  Henrik Jansson  IK Fyris Triathlon  2:38:00 
Herrar Olympisk Motion  24  171  Richard Hjerpe  Frövi  2:38:00 
Herrar Olympisk Motion  25  190  Christer Olsson  Västerås CK  2:40:00 
Herrar Olympisk Motion  26  178  Oscar Johansson  TOT Triathlon  2:40:00 
Herrar Olympisk Motion  27  252  Torbjörn Trostén  Västerås SS  2:41:00 
Herrar Olympisk Motion  28  203  Pär Wahlberg  AC Saltlake  2:41:00 
Herrar Olympisk Motion  29  183  Joakim Meijer  Västerås  2:44:00 
Herrar Olympisk Motion  30  160  David Drew  GCC  2:44:00 
Herrar Olympisk Motion  31  195  Mats Silversten  Hallstahammar  2:46:00 
Herrar Olympisk Motion  32  165  Mikael Eriksson    2:46:00 
Herrar Olympisk Motion  33  162  Jesper Engdahl  sng  2:46:00 
Herrar Olympisk Motion  34  250  Jari Överkvist  VEK  2:47:00 
Herrar Olympisk Motion  35  199  Fredrik Starke  Stockholm  2:49:00 
Herrar Olympisk Motion  36  164  Jimmie Eriksson    2:49:00 
Herrar Olympisk Motion  37  194  Johan Relefors  Västerås  2:49:00 
Herrar Olympisk Motion  38  182  Jose Marin  Västerås  2:51:00 
Herrar Olympisk Motion  39  189  Max Odqvist  Bengtsfors BOIS  2:51:00 
Herrar Olympisk Motion  40  249  Mikael Johansson  Hallstahammar  2:51:00 
Herrar Olympisk Motion  41  154  Håkan Berg  Fibra AB  2:52:00 
Herrar Olympisk Motion  42  172  André Holster Westerberg  Örebro AIK  2:57:00 
Herrar Olympisk Motion  43  201  Emil Särnehed  Team Lewa Sport  2:58:00 
Herrar Olympisk Motion  44  187  Björn Nilson  Eskilstuna IK Triathlon  2:59:00 
Herrar Olympisk Motion  45  200  Magnus Stjernström  Örebro AIK  3:02:00 
Herrar Olympisk Motion  46  159  Patricio Caro  Örebro AIK  3:07:00 
Herrar Olympisk Motion  47  186  Anton Monin  Västerås  3:10:00 
Herrar Olympisk Motion  48  173  Mikael Ö. Huhta  Uppsala  3:23:00 
Herrar Olympisk Motion  49  151  Staffan Andersson  Västerås  3:26:00 
Herrar Olympisk Motion  DNF  254  Steve Mcdonald   
Herrar Olympisk Motion  DNF  158  Elon Brange  LIU 
Herrar Olympisk Motion  DNF  163  Dennis Ericsson  Peab IF 
Herrar Olympisk Motion  DNF  202  Michael Söderman  Solna 
Herrar Olympisk Motion  DNS  166  Peter Falk  Trip IF 
Herrar Olympisk Motion  DNS  175  Henrik Joelsson  Sollentuna 
Herrar Olympisk Motion  DNS  176  Tobias Johansson  Solna 
Herrar Olympisk Motion  DNS  185  Per Melin  Trip IF 
Herrar Olympisk Motion  DNS  191  Joel Persson  Race & Shine Sports Club 
Herrar Olympisk Motion  DNS  196  Peter Sjöqvist  Trip IF 
- Herrar Olympisk öppen klass
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar Olympisk öppen klass  100  Rasmus Andersson  Höglandets Triathlon  2:02:00 
Herrar Olympisk öppen klass  101  Joakim Frisk  Västerås CK  2:11:00 
Herrar Olympisk öppen klass  102  Oskar Larsson  Örebro AIK  2:12:00 
Herrar Olympisk öppen klass  103  Adam Lennell  Umara Sports Club  2:18:00 
Herrar Olympisk öppen klass  104  Christoffer Smed  Örebro AIK  2:18:00 
Herrar Olympisk öppen klass  106  Jonny Thor  Falu SS Triathlon  2:19:00 
Herrar Olympisk öppen klass  105  Anton Sundin  Strängnäs Cykelklubb  2:24:00 
Herrar Olympisk öppen klass  248  Daniel Larsson  Norrköping Triathlon  2:25:00 
Herrar Olympisk öppen klass  107  Erik Westerfors  Umara Sports Club  2:30:00 
- Herrar Senior Final
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar Senior Final  Daniel Nöu  Fredrikshofs IF CK  30:00 
Herrar Senior Final  Peter Handrup  Heleneholm IF Tri Team  32:00 
Herrar Senior Final  Stefhan Andersen  Team 30K IF  32:00 
Herrar Senior Final  Jonathan Gunnarsson  Stockholm City Triathlon  33:00 
Herrar Senior Final  Sebastian Johansson  IK Nocout.Se  34:00 
Herrar Senior Final  12  Henrik Jansson  Väsby SS Triathlon  34:00 
Herrar Senior Final  11  Carl Magnus Helin  Lidingö Triathlon  35:00 
Herrar Senior Final  19  Jonas Langman  IF Mantra Sport  36:00 
Herrar Senior Final  20  Daniel Swahn  Väsby SS Triathlon  36:00 
Herrar Senior Final  10  28  Emil Englund  IF Mantra Sport  43:00 
Herrar Senior Final  DNF  16  Elias Rapp  Västerås SS 
- Herrar Senior Kval
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar Senior Kval  58  Daniel Nöu  Fredrikshofs IF CK  31:00 
Herrar Senior Kval  54  Peter Handrup  Heleneholm IF Tri Team  32:00 
Herrar Senior Kval  53  Jonathan Gunnarsson  Stockholm City Triathlon  32:00 
Herrar Senior Kval  50  Stefhan Andersen  Team 30K IF  32:00 
Herrar Senior Kval  56  Sebastian Johansson  IK Nocout.Se  33:00 
Herrar Senior Kval  55  Carl Magnus Helin  Lidingö Triathlon  33:00 
Herrar Senior Kval  243  Henrik Jansson  Väsby SS  33:00 
Herrar Senior Kval  59  Elias Rapp  Västerås SS  34:00 
Herrar Senior Kval  57  Jonas Langman  IF Mantra Sport  34:00 
Herrar Senior Kval  10  60  Daniel Swahn  Väsby SS Triathlon  35:00 
Herrar Senior Kval  11  52  Emil Englund  IF Mantra Sport  39:00 
Herrar Senior Kval  DNS  51  Oskar Djärv  Race & Shine Sports Club 
- Pojkar 14-15 år
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Pojkar 14-15 år  88  Paul Frayon  Väsby SS Triathlon  33:00 
- Stafett kort motion
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Stafett kort motion  294  Åsa Källberg  Fibra AB  1:18:00 
Stafett kort motion  293  Larserik Johansson  Esem AB  1:22:00 
Stafett kort motion  292  Jenny Ericson  Fibra AB  1:29:00 
- Stafett Olympisk motion
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Stafett Olympisk motion  291  Caroline Haarala  Esem AB  3:24:00