Resultat Görslitet Triathlon 2019

Flickor 12-13år Barndistans
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Flickor 12-13år Barndistans  37  Anna Söderqvist  Team Lewasport  19:19 
Flickor 12-13år Barndistans  40  Josefine Landoff  Team LeWa Sport  19:59 
Flickor 12-13år Barndistans  42  Maja Hörnström  Grava SK  20:05 
Flickor 12-13år Barndistans  43  Juni Rudström  Grava SK  20:14 
Flickor 12-13år Barndistans  38  Wilma Umeland  Grums Simsällskap  21:12 
Flickor 7-11år Barndistans
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Flickor 7-11år Barndistans  14  Carina Daggert  OK Tyr  23:12 
Flickor 7-11år Barndistans  Alice Birgander  Birganders Idrottsvänner  23:22 
Flickor 7-11år Barndistans  10  Maja Alsterdal  Färjestad  23:33 
Flickor 7-11år Barndistans  Nova Olofsson  I2 IF Triathlon  28:12 
Flickor 7-11år Barndistans  11  Hilda Alsterdal  Färjestad  29:46 
Flickor 7-11år Barndistans  16  Hilda Appelqvist  I 2 IF Triathlon  31:06 
Flickor 7-11år Barndistans  Ester Forsberg  I 2 IF Triathlon  32:31 
Olympisk Motion Damer
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Olympisk Motion Damer  345  Josefine Flod  Triathlon Väst  2:33:20 
Olympisk Motion Damer  349  Zarah Bjuremar    2:38:22 
Olympisk Motion Damer  328  Carina Parment  I 2 IF Triathlon  2:39:39 
Olympisk Motion Damer  306  Sara Wahlberg  Varabygdenssimsällskap  2:54:50 
Olympisk Motion Damer  335  Nathalie Pettersson  3City Triathlon  2:55:08 
Olympisk Motion Damer  327  Paula Birgander  Birganders Idrottsvänner  3:00:52 
Olympisk Motion Damer  310  Karin Strid  Kristinehamn Multisport  3:03:14 
Olympisk Motion Herrar
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Olympisk Motion Herrar  338  Karl-Johan Danielsson  Terrible tuesdays triathlon  1:57:32 
Olympisk Motion Herrar  344  Jonathan Flod  Triathlon Väst  2:01:51 
Olympisk Motion Herrar  330  Finn Große-Freese  SC Neubrandenburg  2:03:32 
Olympisk Motion Herrar  326  Dennis Andersson  I 2 IF Triathlon  2:06:12 
Olympisk Motion Herrar  325  Fredrik Häggmark  Västra Ämtervik IF  2:07:49 
Olympisk Motion Herrar  334  Joakim Frisk  Västerås CK  2:08:55 
Olympisk Motion Herrar  339  Emil Lönn  Räddningstjänstens IF Linköping  2:10:59 
Olympisk Motion Herrar  341  Ali yesid Velasco Castañedas  Ikhp triatlon  2:12:13 
Olympisk Motion Herrar  312  Johan Jönsson    2:14:11 
Olympisk Motion Herrar  10  314  Martin Similä  I 2 IF Triathlon  2:22:01 
Olympisk Motion Herrar  11  302  Fredrik Eriksson  I 2 IF Triathlon  2:23:52 
Olympisk Motion Herrar  12  307  Hans Ekstam  Active Island Tjörn  2:24:15 
Olympisk Motion Herrar  13  342  Tord Karlsson  3City Triathlon  2:24:46 
Olympisk Motion Herrar  14  340  Fredrik Liljesäter  3City Triathlon  2:24:51 
Olympisk Motion Herrar  15  317  Jan Lindell  I 2 IF Triathlon  2:28:20 
Olympisk Motion Herrar  16  319  Patrik Eriksson  Sockertoppen IF  2:30:21 
Olympisk Motion Herrar  17  346  Fredrik Anger  Hedemora endurance triathlon  2:31:06 
Olympisk Motion Herrar  18  347  Jerker Öhrfeldt  Lidingö Triathlon  2:32:39 
Olympisk Motion Herrar  19  336  Andreas Nilsson  GP IF  2:33:38 
Olympisk Motion Herrar  20  320  Fredrik Svensson  Svartå IF  2:33:54 
Olympisk Motion Herrar  21  311  Micke Jern  Cx3  2:34:46 
Olympisk Motion Herrar  22  348  Jonas Berg  I 2 IF Triathlon  2:35:02 
Olympisk Motion Herrar  23  321  Göran Wahlgren  OK Kroppefjäll  2:35:18 
Olympisk Motion Herrar  24  356  Carl Norberg  Umara Sports Club  2:35:25 
Olympisk Motion Herrar  25  315  Lennart Peterson  3City Triathlon  2:37:34 
Olympisk Motion Herrar  26  353  Jesper Löfvenborg  Close-Up Magazine  2:38:55 
Olympisk Motion Herrar  27  316  Mikael Holmberg  I 2 IF Triathlon  2:39:18 
Olympisk Motion Herrar  28  358  Kristian Savolainen  3City Triathlon  2:42:41 
Olympisk Motion Herrar  29  308  Pierre Lavaine    2:43:24 
Olympisk Motion Herrar  30  350  Markus Aadvasaar  I 2 IF Triathlon  2:45:29 
Olympisk Motion Herrar  31  323  Christoph Hansen  Kristinehamn Multisport  2:47:07 
Olympisk Motion Herrar  32  322  Henrik Hjalmarsson  I 2 IF Triathlon  2:48:07 
Olympisk Motion Herrar  33  352  Frippe Bruun  Grums Ss  2:48:26 
Olympisk Motion Herrar  34  357  Jens Olsson  Colting Borssén Triathlonklubb  2:49:07 
Olympisk Motion Herrar  35  300  Richard Nordlander    2:52:48 
Olympisk Motion Herrar  36  318  Tobias Sköldäng    2:54:27 
Olympisk Motion Herrar  37  351  Magnus Ahlson  Ik Nocout  2:55:45 
Olympisk Motion Herrar  38  309  Leif Björkman  Qwarnsveden Triathlonklubb  2:56:11 
Olympisk Motion Herrar  39  355  Markus Lundin    2:58:08 
Olympisk Motion Herrar  40  354  Alexander Itt    3:01:02 
Olympisk Motion Herrar  41  324  André Holster Westerberg  Örebro AIK  3:08:32 
Olympisk Motion Herrar  42  304  Bernhard Eriksson  I 2 IF Triathlon  4:01:29 
Olympisk Motion Herrar  337  Boije Strömberg  Åmotfors IF  0:00 
Olympisk Motion Herrar  343  Tony Eriksson  OK Kroppefjäll  0:00 
Pojkar 12-13år Barndistans
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Pojkar 12-13år Barndistans  36  Leon Dahlin  Hedemora Endurance Club  17:24 
Pojkar 12-13år Barndistans  33  Lucas Jansson  I 2 IF Triathlon  20:55 
Pojkar 12-13år Barndistans  44  Ville Bjuremar  Karlslunds Hif  21:33 
Pojkar 12-13år Barndistans  34  Emanuel Forsberg  I 2 IF Triathlon  23:10 
Pojkar 12-13år Barndistans  41  Pelle Anger  Hedemora endurance triathlon  23:52 
Pojkar 12-13år Barndistans  39  Joar Umeland    29:07 
Pojkar 7-11år Barndistans
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Pojkar 7-11år Barndistans  Theo Jern  Cx3  21:10 
Pojkar 7-11år Barndistans  Lucas Fransson  BK Orion  23:38 
Pojkar 7-11år Barndistans  William Mikkelsen  Funäsdalen IF  23:44 
Pojkar 7-11år Barndistans  15  Edvin Håkansson  Sunne SLF  24:49 
Pojkar 7-11år Barndistans  13  Alvin Bjuremar  Karlstlunds Hif  24:53 
Pojkar 7-11år Barndistans  17  Frans Larsson  Mariestadcyklisten  24:53 
Pojkar 7-11år Barndistans  Milton Karlsson Linander    27:27 
Pojkar 7-11år Barndistans  Elias Birgander  Birganders Idrottsvänner  27:37 
Pojkar 7-11år Barndistans  12  Mille Hamrin  OK Kroppefjäll  28:08 
Sprint Motion Damer
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Sprint Motion Damer  162  Annika Appelqvist  I 2 IF Triathlon  1:07:27 
Sprint Motion Damer  100  Camilla Dahlström  I 2 IF Triathlon  1:08:11 
Sprint Motion Damer  163  Maria Larsson  Mariestadcyklisten  1:14:51 
Sprint Motion Damer  173  Charlott Lenback  I 2 IF Triathlon  1:14:55 
Sprint Motion Damer  134  Erica Dahlin  Hedemora Endurance Club  1:17:03 
Sprint Motion Damer  121  Ida Johansson  Team 30K IF  1:19:37 
Sprint Motion Damer  160  Linda Degeryd    1:19:38 
Sprint Motion Damer  158  Sofia Nordentjell  Bomstad Södra Gård  1:20:25 
Sprint Motion Damer  167  Camilla Jarleskog  Örebro AIK  1:21:35 
Sprint Motion Damer  10  119  Mia Arvholm Toijer  Nälsta  1:21:58 
Sprint Motion Damer  11  169  Emilia Tallberg  Karlstad simsällskap  1:22:56 
Sprint Motion Damer  12  118  Rebecca Jansson  OK Milan  1:23:30 
Sprint Motion Damer  13  124  Sara Frisk  I 2 IF Triathlon  1:23:55 
Sprint Motion Damer  14  156  Marie Nordentjell  Bookman  1:24:05 
Sprint Motion Damer  15  174  Julie Marie Sörgård  SK RYE  1:24:40 
Sprint Motion Damer  16  137  Belinda Johansson    1:24:48 
Sprint Motion Damer  17  157  Anna Erixon  I 2 IF Triathlon  1:27:46 
Sprint Motion Damer  18  138  Linda Karlsson    1:29:54 
Sprint Motion Damer  19  172  Annchristin Olsson  Karlstad  1:30:58 
Sprint Motion Damer  20  114  Monica Widén  I 2 IF Triathlon  1:33:05 
Sprint Motion Damer  21  146  Elin Kojan  Funäsdalen IF  1:33:27 
Sprint Motion Damer  22  136  Victoria Ellerstad  Enköpings Cykelklubb  1:36:07 
Sprint Motion Damer  23  126  Ulrika Bingsten  IF Spirit IF  1:37:21 
Sprint Motion Damer  24  150  Linda Hummerhielm    1:37:36 
Sprint Motion Damer  25  151  Anna-Karin Engström    1:40:30 
Sprint Motion Damer  26  176  Jenny Jacobsen    1:41:11 
Sprint Motion Damer  27  112  GIT KARLSSON    1:42:15 
Sprint Motion Damer  28  105  Catharina Hagman  Skövde Triathlon  1:42:38 
Sprint Motion Damer  29  107  Sara Lindström    1:48:49 
Sprint Motion Damer  30  106  Ann-Louise Sandström Axelsson    1:49:01 
Sprint Motion Herrar
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Sprint Motion Herrar  159  Robin Thuresson  Terrible Tuesday Triathlon  59:43 
Sprint Motion Herrar  148  Jostein Eidem  Cityswip  1:02:47 
Sprint Motion Herrar  166  Edvin Anger  Ifk Hedemora Skidor  1:02:50 
Sprint Motion Herrar  132  Alexander Björk  Triathlon Väst  1:04:35 
Sprint Motion Herrar  155  David Nordentjell  I 2 IF Triathlon  1:05:03 
Sprint Motion Herrar  133  Calle Frisk  I 2 IF Triathlon  1:06:29 
Sprint Motion Herrar  123  Jörgen Olofsson  I 2 IF Triathlon  1:07:27 
Sprint Motion Herrar  131  Patrik Pettersson  I 2 IF Triathlon  1:08:20 
Sprint Motion Herrar  177  Olof Skoogh  Serneke Allebike Racing Team  1:08:48 
Sprint Motion Herrar  10  154  Klas Nordentjell  BOOKMAN Triathlon  1:09:41 
Sprint Motion Herrar  11  145  Ingar Mikkelsen  Funäsdalen IF  1:09:46 
Sprint Motion Herrar  12  130  Mats Järlbro  Team LeWa Sport  1:09:51 
Sprint Motion Herrar  13  170  Pär Wahlberg  Ac Saltlake  1:10:15 
Sprint Motion Herrar  14  143  Johan Sjö  Örebro AIK  1:10:24 
Sprint Motion Herrar  15  102  Mattias Frick  I 2 IF Triathlon  1:11:12 
Sprint Motion Herrar  16  125  Lars Johansson  3City Triathlon  1:12:02 
Sprint Motion Herrar  17  161  Peter Åkesson  Team LeWa Sport  1:12:16 
Sprint Motion Herrar  18  165  Stefan Wiker  Karlstad  1:14:42 
Sprint Motion Herrar  19  140  Tore Endre Eidem  Cityswip  1:15:09 
Sprint Motion Herrar  20  164  Anders Hagestam  Fredrikshof IF CK  1:15:14 
Sprint Motion Herrar  21  139  Ludvig Engsund    1:15:22 
Sprint Motion Herrar  22  120  Daniel Toijer  Nälsta  1:15:26 
Sprint Motion Herrar  23  135  Thomas Andersson  IS GÖTA  1:17:41 
Sprint Motion Herrar  24  171  Erik Svedlund  Billerud Korsnäs Frövi  1:18:39 
Sprint Motion Herrar  25  152  Robert Huldén  Rörelseglädje  1:19:02 
Sprint Motion Herrar  26  117  Andreas Mogren  OK Milan  1:20:02 
Sprint Motion Herrar  27  168  Gabriel Jarleskog  Örebro AIK  1:21:31 
Sprint Motion Herrar  28  147  Christoffer Thalén    1:21:44 
Sprint Motion Herrar  29  175  Kim Ingebretsen  Lörenskog Ck Tri  1:21:51 
Sprint Motion Herrar  30  129  Andreas Bergström  CSK Ludvika Triathlon  1:22:54 
Sprint Motion Herrar  31  115  Kristofer Holm  HKS- Holms Kraftsport  1:25:50 
Sprint Motion Herrar  32  144  Lars Galberg Jacobsen  Gumprunners  1:27:24 
Sprint Motion Herrar  33  122  Johan Andersson  Godsservice Karlstad  1:28:00 
Sprint Motion Herrar  34  141  Glen Axelsson  Nordmarks friskvårdsklubb  1:34:10 
Sprint Motion Herrar  35  142  Ulf Axelsson  Nordmarks friskvårdsklubb  1:34:14 
Sprint Motion Herrar  36  116  Christer Holm  HKS- Holms Kraftsport  1:36:08 
Sprint Motion Herrar  37  111  Johannes Forsberg  I 2 IF Triathlon  1:45:34 
Stafett Sprint
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Stafett Sprint  409  Apj Multisport     1:04:31 
Stafett Sprint  402  Team Klassikern     1:06:41 
Stafett Sprint  400  Swimbikerunjohan     1:08:16 
Stafett Sprint  408  Stc   Stc  1:13:06 
Stafett Sprint  410  Råtorp If     1:14:36 
Stafett Sprint  407  Mini Team Lewa Sport   Klubb Team Lewasport  1:21:38 
Stafett Sprint  404  Lidköping TRIA     1:23:59 
Stafett Sprint  401  Team Umeland     1:24:25