Resultat Hallsta Triathlon 2021 (STC 3:e deltävling)

- Damer Junior 18-19 år
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Damer Junior 18-19 år  52  Tilda Månsson  Väsby SS Triathlon  26:39 
Damer Junior 18-19 år  51  Linn Suchomel  Team 30K IF  27:42 
Damer Junior 18-19 år  56  Selma Westman  Stöcke TS Järnet  32:06 
Damer Junior 18-19 år  59  Kristina Vestman  Umeå Simsällskap  32:24 
Damer Junior 18-19 år  57  Ida Wikman  Dalregementet IF  32:31 
Damer Junior 18-19 år  58  Alma Bergqvist  IFK Sala  32:36 
Damer Junior 18-19 år  60  Mathilda Nilsson  Markaryds FK  33:36 
Damer Junior 18-19 år  62  Tyra Östberg  Umeå Simsällskap  34:38 
Damer Junior 18-19 år  61  Filippa Bonorden  Väsby ss Triathlon  35:11 
Damer Junior 18-19 år  10  66  Judith Forsberg  Valbo AIF  37:16 
Damer Junior 18-19 år  11  64  Sandra Trigell  Umeå Simsällskap  37:27 
Damer Junior 18-19 år  12  67  Nathalie Stigenberg  Gävle Triathlon Klubb  37:47 
Damer Junior 18-19 år  13  65  Agnes Lind  Umeå Simsällskap  37:58 
Damer Junior 18-19 år  14  68  Alice Nyström  Umeå Simsällskap  45:17 
- Damer Master 40-44
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Damer Master 40-44  121  Sandra Almer Carlson  Vélo Performance Racing Team  2:21:13 
Damer Master 40-44  DNS  120  Silvana Balcanovic  Stockholm City Triathlon 
Damer Master 40-44  DNS  123  Erica Gjälby  IF Mantra Sport 
Damer Master 40-44  DNS  122  Hanna Törnqvist  Åkersberga Triathlonförening 
- Damer Master 45-49
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Damer Master 45-49  129  Tina Lilja  Frosta Multisport  2:11:26 
Damer Master 45-49  DNS  126  Malin Annebäck  Väsby SS Triathlon 
Damer Master 45-49  DNS  127  Annika Hagen  Väsby SS Triathlon 
Damer Master 45-49  DNS  125  Veronica Hammarstedt  IFK Sala 
Damer Master 45-49  DNS  128  Lisa Johansson  IK Fyris Uppsala Triathlon 
Damer Master 45-49  DNS  124  Åsa Jönsson  Terrible Tuesdays Athletic Club 
- Damer Master 50-54
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Damer Master 50-54  130  Anna Foghammar  Åkersberga Triathlonförening  2:47:59 
- Damer Master 55-59
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Damer Master 55-59  131  Charlotta Nilsson  Vélo Performance Racing Team  2:20:51 
Damer Master 55-59  DNS  132  Marie Cederberg  Västerås Triathlonklubb 
- Damer Motion Sprint
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Damer Motion Sprint  253  Tyra Forsberg  Valbo aif  1:10:37 
Damer Motion Sprint  256  Jessica Högberg  Kungsörs sportklubb  1:21:02 
Damer Motion Sprint  254  Carin Forsberg  Valbo aif  1:21:42 
Damer Motion Sprint  252  Emma Granlund  ÅTF Juniorer  1:23:40 
Damer Motion Sprint  DNS  255  Kerstin Doublet  Uppsala 
Damer Motion Sprint  DNS  250  Eva Mofalk   
Damer Motion Sprint  DNS  251  Vilma Granlund  ÅTF Juniorer 
- Damer Senior
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Damer Senior  52  Tilda Månsson  Väsby SS Triathlon  26:39 
Damer Senior  51  Linn Suchomel  Team 30K IF  27:42 
Damer Senior  53  Klara Hofer Mattsson  Stöcke TS Järnet  27:45 
Damer Senior  55  Marie Carlsson  Väsby SS Triathlon  30:17 
Damer Senior  54  Frida Nöu  Race & Shine  31:22 
Damer Senior  56  Selma Westman  Stöcke TS Järnet  32:06 
Damer Senior  59  Kristina Vestman  Umeå Simsällskap  32:24 
Damer Senior  57  Ida Wikman  Dalregementet IF  32:31 
Damer Senior  58  Alma Bergqvist  IFK Sala  32:36 
Damer Senior  10  60  Mathilda Nilsson  Markaryds FK  33:36 
Damer Senior  11  62  Tyra Östberg  Umeå Simsällskap  34:38 
Damer Senior  12  63  Louise Olsson  Skövde Triathlonklubb  34:39 
Damer Senior  13  61  Filippa Bonorden  Väsby ss Triathlon  35:11 
Damer Senior  14  66  Judith Forsberg  Valbo AIF  37:16 
Damer Senior  15  64  Sandra Trigell  Umeå Simsällskap  37:27 
Damer Senior  16  67  Nathalie Stigenberg  Gävle Triathlon Klubb  37:47 
Damer Senior  17  65  Agnes Lind  Umeå Simsällskap  37:58 
Damer Senior  18  68  Alice Nyström  Umeå Simsällskap  45:17 
- Damer Ungdom 16-17 år
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Damer Ungdom 16-17 år  52  Tilda Månsson  Väsby SS Triathlon  26:39 
Damer Ungdom 16-17 år  56  Selma Westman  Stöcke TS Järnet  32:06 
Damer Ungdom 16-17 år  59  Kristina Vestman  Umeå Simsällskap  32:24 
Damer Ungdom 16-17 år  58  Alma Bergqvist  IFK Sala  32:36 
Damer Ungdom 16-17 år  60  Mathilda Nilsson  Markaryds FK  33:36 
Damer Ungdom 16-17 år  62  Tyra Östberg  Umeå Simsällskap  34:38 
Damer Ungdom 16-17 år  61  Filippa Bonorden  Väsby SS Triathlon  35:11 
Damer Ungdom 16-17 år  66  Judith Forsberg  Valbo AIF  37:16 
Damer Ungdom 16-17 år  64  Sandra Trigell  Umeå Simsällskap  37:27 
Damer Ungdom 16-17 år  10  67  Nathalie Stigenberg  Gävle Triathlon Klubb  37:47 
Damer Ungdom 16-17 år  11  65  Agnes Lind  Umeå Simsällskap  37:58 
Damer Ungdom 16-17 år  12  68  Alice Nyström  Umeå Simsällskap  45:17 
- Flickor 12-13 år
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Flickor 12-13 år  284  Amanda Hahne  Team LeWa sport  20:39 
Flickor 12-13 år  285  Alice Birgander  Väsby SS Triathlon  21:54 
Flickor 12-13 år  283  Lovisa Wannberg  IK Fyris Triathlon  22:04 
Flickor 12-13 år  282  Vera Nilsson  Team Lewa sport  22:34 
- Flickor 14-15 år
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Flickor 14-15 år  189  Hanna Månsson  Väsby SS Triathlon  39:36 
Flickor 14-15 år  188  Elin Rooth  Kalmar RC Triathlon  40:02 
Flickor 14-15 år  192  Elena Henze  Umeå Simsällskap  40:32 
Flickor 14-15 år  191  Anna Söderqvist  Team LeWa Sport  40:53 
- Flickor 8 år eller yngre
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Flickor 8 år eller yngre  262  Alma Petersson  Peking Athletes  12:41 
- Flickor 9-11 år
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Flickor 9-11 år  273  Viola Forsberg  Valbo aif  18:38 
Flickor 9-11 år  274  Sarah Larsson  Team LeWa Sport  19:23 
Flickor 9-11 år  275  Ella Grönholm  IFK Sala  21:03 
Flickor 9-11 år  276  Irma Siverskog  Julita Triathlon  23:50 
Flickor 9-11 år  DNF  286  Stacy Lind  Västerås Simsällskap 
- Herrar Junior 18-19 år
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar Junior 18-19 år  Hampus Månsson  Väsby SS Triathlon  24:53 
Herrar Junior 18-19 år  Axel Rosencrantz  Triathlon Väst  26:33 
Herrar Junior 18-19 år  Paul Frayon  Väsby SS Triathlon  27:10 
Herrar Junior 18-19 år  Oscar Lilja  Frosta Multisport  27:10 
Herrar Junior 18-19 år  Oskar Arvidsson  Väsby SS Triathlon  27:52 
Herrar Junior 18-19 år  Emil Frayon  Väsby SS Triathlon  28:07 
Herrar Junior 18-19 år  11  Noah Petersson  Kalmar RC Triathlon  29:45 
Herrar Junior 18-19 år  Jonathan Toppe  Ikhp Huskvarna  30:08 
Herrar Junior 18-19 år  14  Jesper Nordbrandt  Halmstad Triathlon & Multisport  30:31 
Herrar Junior 18-19 år  10  12  Robin Andersson  Umeå Simsällskap  32:00 
Herrar Junior 18-19 år  11  16  Christoffer Larsson  Lidköpings CK  32:21 
Herrar Junior 18-19 år  12  17  Arvid Holmlund  Umeå Simsällskap  32:24 
Herrar Junior 18-19 år  13  15  Olle Nilsson  IFK Sala  32:51 
Herrar Junior 18-19 år  14  19  Max Rundström  Team Lewa Sport  32:55 
Herrar Junior 18-19 år  15  18  Jakob Nyström  Umeå Simsällskap  34:24 
Herrar Junior 18-19 år  16  20  Vincent Wall  Umeå Simsällskap  37:09 
Herrar Junior 18-19 år  17  21  Ludwig Svärdvall  Klubb Team Lewa Sport  43:06 
Herrar Junior 18-19 år  DNF  13  Lucas Axelsson  Varbergs Sim 
- Herrar Master 35-39
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar Master 35-39  100  Lars-Erik Smedberg  CSK Ludvika Triathlon  1:54:32 
Herrar Master 35-39  DNS  101  Jonas Andersson  Umara Sports Club 
- Herrar Master 40-44
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar Master 40-44  104  Marcus Brandt  IF Mantra Sport  1:57:15 
Herrar Master 40-44  102  Erik Wahlström  Norrköping Triathlon  2:19:07 
Herrar Master 40-44  DNS  103  Henrik Eketjäll  Eskilstuna IK Triathlon 
Herrar Master 40-44  DNS  105  Mikael Karlsson  Väsby SS Triathlon 
- Herrar Master 45-49
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar Master 45-49  110  Anders Granlund  Åkersberga Triathlonförening  2:00:59 
Herrar Master 45-49  108  Björn Lilja  Frosta Multisport  2:11:02 
Herrar Master 45-49  109  Ola Thored  Race & Shine Sports Club  2:16:52 
Herrar Master 45-49  DNS  106  Mattias Folkesson  Örebro AIK 
Herrar Master 45-49  DNS  107  Andreas Forsberg  Valbo AIF 
Herrar Master 45-49  DNS  111  Martin Widlund  Örebro AIK 
- Herrar Master 50-54
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar Master 50-54  DNF  112  Darren Stephenson  Stockholm City Triathlon 
Herrar Master 50-54  DNS  113  Martin Törnqvist  Väsby SS Triathlon 
- Herrar Master 55-59
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar Master 55-59  114  Magnus Malmgren  Stockholm City Triathlon  2:14:33 
Herrar Master 55-59  DNS  115  Göran Hansson  Eskilstuna IK Triathlon 
- Herrar Master 60-64
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar Master 60-64  117  Kenneth Gysing  Åkersberga Triathlonförening  2:18:35 
Herrar Master 60-64  118  Leif Björkman  Qwarnsveden Triathlon Klubb  2:31:06 
Herrar Master 60-64  DNS  116  Christer Olsson  Västerås Cykelklubb 
- Herrar Master 85-89
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar Master 85-89  300  George Valvis  Triathlon Syd  2:15:13 
- Herrar Motion Sprint
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar Motion Sprint  212  Emil Norberg  Qwarnsveden triathlon  56:41 
Herrar Motion Sprint  213  Linus Petersson  Peking Athletes  59:54 
Herrar Motion Sprint  214  James Archer  Uppsalapolisens IF  1:01:51 
Herrar Motion Sprint  218  Markus Landgren  Höglandets Triathlon  1:13:58 
Herrar Motion Sprint  216  Christopher Taylor  Track & Lead AB  1:18:41 
Herrar Motion Sprint  203  Patrik Löwstedt    1:22:31 
Herrar Motion Sprint  215  Anthony Smith    1:26:01 
Herrar Motion Sprint  204  Jens Forsström Kristensen    1:29:33 
Herrar Motion Sprint  205  Robert Forsström  Höglandets triathlon  1:29:33 
Herrar Motion Sprint  10  217  Jonas Hagvåg    1:30:54 
Herrar Motion Sprint  DNS  200  Tomas Almbo  Simcoachen 
Herrar Motion Sprint  DNS  201  Peter Gustavsson Lidman  Grillstad Raiders 
Herrar Motion Sprint  DNS  202  Erik Swedlund  Billerudkorsnäs frövi 
Herrar Motion Sprint  DNS  206  Erik Petersson   
Herrar Motion Sprint  DNS  207  Andrew Plummer  Ärla if 
Herrar Motion Sprint  DNS  208  Jonas Langman  IF Mantra Sport 
Herrar Motion Sprint  DNS  209  Lukas Svärd   
Herrar Motion Sprint  DNS  210  Anders Reisch  Stallarholmens SK 
Herrar Motion Sprint  DNS  211  Thommy Dicander  Qwarnsveden Triathlon 
- Herrar Senior
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar Senior  Hampus Månsson  Väsby SS Triathlon  24:53 
Herrar Senior  Oskar Djärv  Umara Sports Club  25:58 
Herrar Senior  Axel Rosencrantz  Triathlon Väst  26:33 
Herrar Senior  Paul Frayon  Väsby SS Triathlon  27:10 
Herrar Senior  Oscar Lilja  Frosta Multisport  27:10 
Herrar Senior  10  Simon Lindblom  Kalmar RC  27:33 
Herrar Senior  Oskar Arvidsson  Väsby SS Triathlon  27:52 
Herrar Senior  Niklas Åkerström  IK Nocout.Se  27:55 
Herrar Senior  Emil Frayon  Väsby SS Triathlon  28:07 
Herrar Senior  10  11  Noah Petersson  Kalmar RC Triathlon  29:45 
Herrar Senior  11  Jonathan Toppe  Ikhp Huskvarna  30:08 
Herrar Senior  12  14  Jesper Nordbrandt  Halmstad Triathlon & Multisport  30:31 
Herrar Senior  13  12  Robin Andersson  Umeå Simsällskap  32:00 
Herrar Senior  14  16  Christoffer Larsson  Lidköpings CK  32:21 
Herrar Senior  15  17  Arvid Holmlund  Umeå Simsällskap  32:24 
Herrar Senior  16  15  Olle Nilsson  IFK Sala  32:51 
Herrar Senior  17  19  Max Rundström  Team Lewa Sport  32:55 
Herrar Senior  18  18  Jakob Nyström  Umeå Simsällskap  34:24 
Herrar Senior  19  20  Vincent Wall  Umeå Simsällskap  37:09 
Herrar Senior  20  21  Ludwig Svärdvall  Klubb Team Lewa Sport  43:06 
Herrar Senior  DNF  13  Lucas Axelsson  Varbergs Sim 
- Herrar Ungdom 16-17
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar Ungdom 16-17  Paul Frayon  Väsby SS Triathlon  27:10 
Herrar Ungdom 16-17  Oscar Lilja  Frosta Multisport  27:10 
Herrar Ungdom 16-17  11  Noah Petersson  Kalmar RC Triathlon  29:45 
Herrar Ungdom 16-17  Jonathan Toppe  Ikhp Huskvarna  30:08 
Herrar Ungdom 16-17  16  Christoffer Larsson  Lidköpings CK  32:21 
Herrar Ungdom 16-17  17  Arvid Holmlund  Umeå Simsällskap  32:24 
Herrar Ungdom 16-17  15  Olle Nilsson  IFK Sala  32:51 
Herrar Ungdom 16-17  20  Vincent Wall  Umeå Simsällskap  37:09 
Herrar Ungdom 16-17  21  Ludwig Svärdvall  Klubb Team Lewa Sport  43:06 
Herrar Ungdom 16-17  DNF  13  Lucas Axelsson  Varbergs Sim 
- Pojkar 12-13 år
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Pojkar 12-13 år  280  Oliver Hahne  Team LeWa sport  22:14 
Pojkar 12-13 år  281  Olle Ekholm  Team LeWa Sport  23:42 
- Pojkar 14-15 år
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Pojkar 14-15 år  183  Linus Fredriksson  Skövde Triathlonklubb  38:09 
Pojkar 14-15 år  182  Anton Karlsson  Väsby SS Triathlon  38:21 
Pojkar 14-15 år  181  Leon Dahlin  Hedemora Endurance Club  38:30 
Pojkar 14-15 år  180  Linus Jansson  IK Fyris Uppsala Triathlon  38:39 
Pojkar 14-15 år  185  August Siverskog  Julita Triathlon  41:56 
Pojkar 14-15 år  184  Oscar Alenius  Hedemora Endurance Club  45:45 
Pojkar 14-15 år  186  Melvin Rundström  Team LeWa Sport  47:50 
- Pojkar 8 år eller yngre
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Pojkar 8 år eller yngre  261  Sigge Ekholm  Team LeWa Sport  9:39 
Pojkar 8 år eller yngre  260  Olle Wannberg  IK Fyris Triathlon  13:05 
- Pojkar 9-11 år
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Pojkar 9-11 år  272  Alvar Törnlöv  Väsby SS Triathlon  22:03 
Pojkar 9-11 år  271  Elias Birgander  Väsby SS Triathlon  23:02 
Pojkar 9-11 år  270  Axel Petersson  Peking Athletes  23:16 
Pojkar 9-11 år  287  Anthony Lind  Västerås Simsällskap  33:50 
Sprint / Motion - Damer Sprint Motion
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Damer Sprint Motion  253  Tyra Forsberg  Valbo aif  1:10:37 
Damer Sprint Motion  256  Jessica Högberg  Kungsörs sportklubb   1:21:02 
Damer Sprint Motion  254  Carin Forsberg  Valbo aif  1:21:42 
Damer Sprint Motion  252  Emma Granlund  ÅTF Juniorer  1:23:40 
Damer Sprint Motion  DNF  250  Eva Mofalk   
Damer Sprint Motion  DNF  251  Vilma Granlund  ÅTF Juniorer 
Damer Sprint Motion  DNF  255  Kerstin Doublet  Uppsala 
Sprint / Motion - Herrar Master 85-
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar Master 85-  11  300  George Valvis  Triathlon Syd  2:15:13 
Sprint / Motion - Herrar Sprint Motion
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar Sprint Motion  212  Emil Norberg  Qwarnsveden triathlon  56:41 
Herrar Sprint Motion  213  Linus Petersson  Peking Athletes  59:54 
Herrar Sprint Motion  214  James Archer  Uppsalapolisens IF  1:01:51 
Herrar Sprint Motion  218  Markus Landgren  Höglandets Triathlon  1:13:58 
Herrar Sprint Motion  216  Christopher Taylor  Track & Lead AB  1:18:41 
Herrar Sprint Motion  203  Patrik Löwstedt  --  1:22:31 
Herrar Sprint Motion  215  Anthony Smith    1:26:01 
Herrar Sprint Motion  204  Jens Forsström Kristensen    1:29:33 
Herrar Sprint Motion  205  Robert Forsström  Höglandets triathlon  1:29:33 
Herrar Sprint Motion  10  217  Jonas Hagvåg  1:30:54 
Herrar Sprint Motion  DNF  200  Tomas Almbo  Simcoachen 
Herrar Sprint Motion  DNF  201  Peter Gustavsson Lidman  Grillstad Raiders 
Herrar Sprint Motion  DNF  202  Erik Swedlund  Billerudkorsnäs frövi 
Herrar Sprint Motion  DNF  206  Erik Petersson   
Herrar Sprint Motion  DNF  207  Andrew Plummer  Ärla if  
Herrar Sprint Motion  DNF  208  Jonas Langman  IF Mantra Sport 
Herrar Sprint Motion  DNF  209  Lukas Svärd   
Herrar Sprint Motion  DNF  210  Anders Reisch  Stallarholmens SK 
Herrar Sprint Motion  DNF  211  Thommy Dicander  Qwarnsveden Triathlon