Resultat Borås Triathlon 2019

Damer Masterklass: 35-39
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Damer Masterklass: 35-39  1093  Helen Wikmar  Ik Trasten  5:44:10 
Damer Masterklass: 35-39  1083  Tina Fritzson  IK NocOut.se  5:56:51 
Damer Masterklass: 35-39  1085  Mia Saarni  Team Kungälv  6:03:48 
Damer Masterklass: 35-39  1084  Amanda Nilsson  Axa sportsclub  6:24:09 
Damer Masterklass: 40-44
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Damer Masterklass: 40-44  1107  Annica Winblad  338 Småland Triathlon & MSF  5:41:19 
Damer Masterklass: 40-44  1102  Emma Malmberg  Triathlon Väst  5:50:07 
Damer Masterklass: 40-44  1104  Karolina Reinhold  Roosterclub Varberg  6:08:15 
Damer Masterklass: 40-44  1103  Ann-Marie Myllykangas  Club Active Island  6:08:18 
Damer Masterklass: 45-49
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Damer Masterklass: 45-49  1140  Sara Andersson  Väsby SS Triathlon  5:43:27 
Damer Masterklass: 45-49  1146  Silje Leira  Colting Borssèn  6:33:10 
Damer Masterklass: 45-49  1144  Ros-Marie Johansson  Rooster Club Varberg  6:40:39 
Damer Masterklass: 45-49  1141  Martina Antonsson  Team Trelleborg Triathlon  6:52:10 
Damer Masterklass: 45-49  1148  jenni steiner  Colting Borssen triatlonklubb  6:56:17 
Damer Masterklass: 45-49  1147  Kristina Runeberg  Kungsbacka SS  7:18:25 
Damer Masterklass: 50-54
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Damer Masterklass: 50-54  1173  Camilla Karlsson  Kalmar RC Triathlon  6:35:08 
Damer Masterklass: 50-54  1172  Eva Eckerlid  Alingsås Triathlon klubb  6:37:09 
Damer Motionsklass halv IM
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Damer Motionsklass halv IM  1196  Caroline Andréasson    5:36:09 
Damer Motionsklass halv IM  1204  Ewa Holmberg  Heleneholm IF Tri team  5:47:41 
Damer Motionsklass halv IM  1206  Amanda Hyll-Nilsson  Team Zanda  5:55:48 
Damer Motionsklass halv IM  1205  Ellen Hultberg  SOK Knallen  5:58:08 
Damer Motionsklass halv IM  1222  Anneli Tellmo Jung  Höglandets triathlon  6:04:19 
Damer Motionsklass halv IM  1224  Mia wiberg  Ulricehamns Triathleter  6:06:33 
Damer Motionsklass halv IM  1216  Nathalie Pettersson  3City Triathlon  6:22:39 
Damer Motionsklass halv IM  1194  Caroline Andersson  Höglandets triathlon  6:37:46 
Damer Motionsklass halv IM  1201  Lotta Flink Oskarsson  Höglandets thriathlon  6:37:46 
Damer Motionsklass halv IM  10  1200  Lisa Cras    6:40:29 
Damer Motionsklass halv IM  11  1220  Helen Sjölander  SOK knallen  6:40:54 
Damer Motionsklass halv IM  12  1219  Christina Sjögren    6:42:02 
Damer Motionsklass halv IM  13  1217  Helene Qvarnemark  Umara sports club  6:43:59 
Damer Motionsklass halv IM  14  1213  Malin Månesjö  Moonlake AB  6:45:55 
Damer Motionsklass halv IM  15  1226  Zandra Åström    6:47:27 
Damer Motionsklass halv IM  16  1202  Linda Hassel    6:54:55 
Damer Motionsklass halv IM  17  1210  Marie Lind    6:59:05 
Damer Motionsklass halv IM  18  1209  Johanna Lagerholm    7:18:56 
Damer Motionsklass halv IM  19  1214  Sofia Palmquist    7:23:01 
Damer Motionsklass halv IM  20  1203  Helena Hedberg    7:28:41 
Damer Motionsklass halv IM  21  1193  Birgitta Andersson  Colting Borssén Triatlonklubb  7:45:17 
Damer Motionsklass Sprint
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Damer Motionsklass Sprint  2041  Sara Lorén  SOK Knallen  1:22:22 
Damer Motionsklass Sprint  2036  Martina Karlsson  Trimate SK  1:24:12 
Damer Motionsklass Sprint  2195  Maja Jägerbrink  Trimate Sk  1:24:51 
Damer Motionsklass Sprint  2071  Agnes Uddenstig  Triathlon Väst  1:26:40 
Damer Motionsklass Sprint  2022  Sofia Hagström  Power Woman Athletic Club  1:27:54 
Damer Motionsklass Sprint  2048  Emma Olsson  Team Regnjacka  1:28:58 
Damer Motionsklass Sprint  2006  Sandra Berglund    1:29:22 
Damer Motionsklass Sprint  2028  lisa herngren    1:29:39 
Damer Motionsklass Sprint  2055  Karin Pettersson  Fritsla VIK  1:31:17 
Damer Motionsklass Sprint  10  2005  Therese Berglin    1:32:07 
Damer Motionsklass Sprint  11  2077  Cecilia Wikander  Stockholm City Triathlon  1:32:38 
Damer Motionsklass Sprint  12  2083  Terese Østeraas  Colting Borssén Triathlonklubb  1:33:04 
Damer Motionsklass Sprint  13  2045  Malin Nelson  Colting Borssén Triathlonklubb  1:34:29 
Damer Motionsklass Sprint  14  2046  Mathilda Nilsson  Markaryds FK  1:35:21 
Damer Motionsklass Sprint  15  2039  Annica Källqvist  SOK knallen borås  1:35:27 
Damer Motionsklass Sprint  16  2017  Caroline Fredriksson    1:36:50 
Damer Motionsklass Sprint  17  2060  Sofia Sundqvist    1:38:14 
Damer Motionsklass Sprint  18  2082  Veronika Östedt  Team Kungälv  1:38:24 
Damer Motionsklass Sprint  19  2200  Nina Myhre  O2 Extreme Team  1:39:02 
Damer Motionsklass Sprint  20  2013  Tine Svingen Erdegard  team Kungälv  1:39:31 
Damer Motionsklass Sprint  21  2065  Carolina Sjölund    1:39:53 
Damer Motionsklass Sprint  22  2021  Susanne Gustavsson    1:39:56 
Damer Motionsklass Sprint  23  2194  Karin Strid  Kristinehamns Multisport  1:40:21 
Damer Motionsklass Sprint  24  2198  Linda Steiner  Colting Borssén Triathlonklubb  1:41:39 
Damer Motionsklass Sprint  25  2069  Sofie Svensson    1:42:04 
Damer Motionsklass Sprint  26  2012  Mia Eklöw  Team LeWa Sport  1:42:15 
Damer Motionsklass Sprint  27  2079  Ann Willbrink  Fbg training academy  1:42:32 
Damer Motionsklass Sprint  28  2043  Magdalena Lunden    1:42:45 
Damer Motionsklass Sprint  29  2076  Sophia Whibley  Mölndal Outdoor  1:43:05 
Damer Motionsklass Sprint  30  2007  Linda Björk  Ljungby Lady Runners  1:43:53 
Damer Motionsklass Sprint  31  2042  Camilla Lundberg  SOK Knallen  1:44:24 
Damer Motionsklass Sprint  32  2034  Emelie Isaksson    1:44:38 
Damer Motionsklass Sprint  33  2003  Jonna Banck  Umara Sports Club  1:44:44 
Damer Motionsklass Sprint  34  2067  Magdalena Sundqvist  Colting Borssén Triathlonklubb  1:45:11 
Damer Motionsklass Sprint  35  2058  Malin Rappe  ApolloSports  1:45:16 
Damer Motionsklass Sprint  36  2080  Therese Åman    1:45:18 
Damer Motionsklass Sprint  37  2070  Annelie Thomsson  3City Triathlon  1:45:29 
Damer Motionsklass Sprint  38  2066  Caroline Skar Mjöner    1:46:18 
Damer Motionsklass Sprint  38  2068  Elisabeth Svala Lind  SOK Knallen  1:46:18 
Damer Motionsklass Sprint  40  2014  Anna Eriksson    1:47:01 
Damer Motionsklass Sprint  41  2054  Emma Pettersson  Team Powerwoman athletic club  1:48:03 
Damer Motionsklass Sprint  42  2038  Elisabeth Kristiansson  Colting Borssén Triathlonklubb  1:48:59 
Damer Motionsklass Sprint  43  2004  Helena Bergkvist Dädeby  Colting Borssén Triathlonklubb  1:49:15 
Damer Motionsklass Sprint  44  2072  Helena Uusitalo    1:50:21 
Damer Motionsklass Sprint  45  2037  Sabina Karlsson    1:50:33 
Damer Motionsklass Sprint  46  2002  Evelina Askerlund    1:51:03 
Damer Motionsklass Sprint  47  2025  Marlene Hedlund    1:52:09 
Damer Motionsklass Sprint  48  2020  Linda Gustavsson  Fritsla VIK  1:52:33 
Damer Motionsklass Sprint  49  2062  Anna Scheutz    1:53:05 
Damer Motionsklass Sprint  50  2064  Nina Sinkkonen    1:53:28 
Damer Motionsklass Sprint  51  2018  Eva Gómez    1:56:04 
Damer Motionsklass Sprint  52  2050  Anna Palm    1:57:52 
Damer Motionsklass Sprint  53  2047  Alexandra Olsson    1:57:55 
Damer Motionsklass Sprint  54  2056  Rebecca Philipson  Team Power Woman Athletic Club  1:58:19 
Damer Motionsklass Sprint  55  2033  Pia Höiom  KBC  1:58:20 
Damer Motionsklass Sprint  56  2029  Sara Hernqvist    2:03:40 
Damer Motionsklass Sprint  57  2074  Christina Wainikka  Stockholm City Triathlon  2:03:54 
Damer Motionsklass Sprint  58  2030  Carina Hinn  Colting Borssén Triathlonklubb  2:10:10 
Damer Motionsklass Sprint  59  2031  Cornelia Hinn  Colting Borssén Triathlonklubb  2:10:10 
Damer Motionsklass Sprint  60  2016  Peggy Fogelberg  ApolloSports  2:17:41 
Damer Motionsklass Sprint  61  2061  Katarina Robertsson    2:31:40 
Damer Motionsklass Sprint  61  2001  Marie Adielsson    2:31:40 
Damer Motionsklass Sprint  63  2193  Caroline Aurén    2:35:35 
Damer Motionsklass Sprint  DNF  2044  Therese Milch   
Damer Motionsklass Sprint  DNF  2040  Mona Lindqvist  Överlida IK 
Damer Seniorklass halv IM
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Damer Seniorklass halv IM  1014  Natalie Rec  Terrible Tuesday Triathlon Club  5:04:10 
Damer Seniorklass halv IM  1003  Mirella Carlsson  Team Kungälv  5:10:09 
Damer Seniorklass halv IM  1006  Rebecka Forsström  Triathlon Syd  5:12:40 
Damer Seniorklass halv IM  1002  Louise Bichler    5:14:24 
Damer Seniorklass halv IM  1001  Beatrice Amsköld  Eskilstuna IK Triathlon  5:32:51 
Damer Seniorklass halv IM  1004  Nathalie Ekbrand  338 Småland  5:37:33 
Damer Seniorklass halv IM  1005  Maria Finnved  Terrible Tuesdays Triathlon Club  5:42:54 
Damer Seniorklass halv IM  1008  Karin Jonasson  Coltingborssen triathlonklubb  6:07:27 
Damer Seniorklass halv IM  1012  Emilia Lindström  Colting Borssén Triathlonklubb  6:10:02 
Herrar Masterklass: 35-39
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar Masterklass: 35-39  1095  David Ohlsson  Aktivitus sports club  4:53:13 
Herrar Masterklass: 35-39  1097  Jimmie Persson  Umara Sports Club  4:55:34 
Herrar Masterklass: 35-39  1090  Ali yesid Castañeda  Ik hakarpspojkarna  5:03:42 
Herrar Masterklass: 35-39  1092  Jimmie Knutsson  Ulricehamns Triathleter  5:09:08 
Herrar Masterklass: 35-39  1168  Robert Sjölund  Terrible Tuesdays  5:17:22 
Herrar Masterklass: 35-39  1091  Mattias Hassel  AXA sportsclub  5:18:42 
Herrar Masterklass: 35-39  1138  Daniel Öhgren  TwinPeaks  5:24:20 
Herrar Masterklass: 35-39  1099  Kalle Wickström  Colting Borssén  5:35:27 
Herrar Masterklass: 35-39  1096  Johan Olsson  AXA sportsclub  5:35:48 
Herrar Masterklass: 35-39  10  1088  Andreas Ask  Rooster Club Varberg IF  5:40:28 
Herrar Masterklass: 35-39  11  1098  Fredrik Weng  I2IF  5:41:00 
Herrar Masterklass: 35-39  12  1089  Jens Bergström  Triathlon Väst  6:21:53 
Herrar Masterklass: 40-44
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar Masterklass: 40-44  1124  Patrik Johansson  Näset Triathlonklubb  4:38:14 
Herrar Masterklass: 40-44  1125  Peter Jönsson  Karlshamns SK triathlon  4:45:25 
Herrar Masterklass: 40-44  1128  Lars Erik Ness  Terrible Tuesdays Triathlon Club  4:53:49 
Herrar Masterklass: 40-44  1139  christian örum  Åkersberga Triathlonförening  4:58:52 
Herrar Masterklass: 40-44  1129  mattias nilsson  Karlshamns SK Triathlon  4:59:06 
Herrar Masterklass: 40-44  1100  Daniel Ögren  Örebro AIK  5:06:42 
Herrar Masterklass: 40-44  1135  Johan Schaerer  Knallen  5:10:54 
Herrar Masterklass: 40-44  1110  Måns Bergenzaun  Colting Borssén Triathlonklubb  5:19:18 
Herrar Masterklass: 40-44  1116  Marcus Erlandsson  Terrible Tuesdays  5:24:56 
Herrar Masterklass: 40-44  10  1117  Erik Gjein  i2 IF Karlstad  5:29:36 
Herrar Masterklass: 40-44  11  1119  Fredrik Gustafsson  Colting Borssén Triathlonklubb  5:35:43 
Herrar Masterklass: 40-44  12  1137  Hans Utter  SOK Knallen  5:43:13 
Herrar Masterklass: 40-44  13  1115  Stefan Eriksson  Fagersta Södra IK  5:43:25 
Herrar Masterklass: 40-44  14  1118  Robert Glanberg  3City Triathlon  5:43:29 
Herrar Masterklass: 40-44  15  1120  Martin Hallberg  Karlshamns SK Triathlon  5:45:32 
Herrar Masterklass: 40-44  16  1126  Peter Larsson  Rooster Club Varberg  5:51:44 
Herrar Masterklass: 40-44  17  1136  Samuel Schön  Team Kungälv Triathlon  5:55:47 
Herrar Masterklass: 40-44  18  1112  Joakim Danielsson  Colting Borssen Triathlonclub  5:56:17 
Herrar Masterklass: 40-44  19  1134  Peter Rydberg  Umara Sports Club  5:59:34 
Herrar Masterklass: 40-44  20  1111  Jens Borgström Lingman  SOK Knallen  6:07:35 
Herrar Masterklass: 40-44  21  1132  Ulf Ouchterlony  Oslofjord Triatlon klubb  6:17:47 
Herrar Masterklass: 40-44  22  1127  Jimmie Lindroth  Umara Sportsclub  6:39:54 
Herrar Masterklass: 40-44  23  1108  Rickard Andersson  Triathlon Väst  6:59:17 
Herrar Masterklass: 45-49
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar Masterklass: 45-49  1153  Patric Engström  3 City Triathlon  4:47:47 
Herrar Masterklass: 45-49  1171  Michael Zantelid  Bohuslän Endurance Sports Club  5:02:06 
Herrar Masterklass: 45-49  1166  Henrik Sahl  Lidköpings CK  5:03:06 
Herrar Masterklass: 45-49  1161  Mattias Krantz  Terrible Tuesdays Triathlon Club  5:08:06 
Herrar Masterklass: 45-49  1156  Magnus Forss  Kungsbacka Cykelklubb  5:16:27 
Herrar Masterklass: 45-49  1158  Andreas Hilmersson  3City Triathlon  5:16:35 
Herrar Masterklass: 45-49  1170  Martin Wikmar  Bohusläns Endurance Sport Club  5:17:01 
Herrar Masterklass: 45-49  1149  Philip Berglöf  Terrible Tuesdays Triathlon Club  5:17:53 
Herrar Masterklass: 45-49  1155  Per Forsman  Sok-Knallen  5:19:57 
Herrar Masterklass: 45-49  10  1164  Jonny Nyström  Elmhults Sport Club  5:31:27 
Herrar Masterklass: 45-49  11  1163  Jonas Nilsson  Lidköpings CK  5:32:12 
Herrar Masterklass: 45-49  12  1152  Anders Edström  Gävle triathlon klubb  5:36:15 
Herrar Masterklass: 45-49  13  1151  Toni Dimov  Colting Borssén Triathlonklubb  5:41:00 
Herrar Masterklass: 45-49  14  1162  Jonaz Kumlander  Sigtuna-Märsta-Arlanda CK (SMACK)  6:12:19 
Herrar Masterklass: 45-49  15  1165  Johan Pettersson  Colting Borssen Triathlonklubb  6:55:46 
Herrar Masterklass: 45-49  16  1160  Daniel Höglin  NocOut  7:01:27 
Herrar Masterklass: 45-49  17  1157  Henrik Hallberg  NocOut  7:21:31 
Herrar Masterklass: 50-54
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar Masterklass: 50-54  1178  Lennart Cromstedt  SK Ran  5:11:20 
Herrar Masterklass: 50-54  1180  Stefan Johansson  338 Småland  5:20:12 
Herrar Masterklass: 50-54  1179  Kenneth Johansson  Skövde Triathlonklubb  5:21:18 
Herrar Masterklass: 50-54  1177  Karl Bertrandt  Saltarö Joggers Triathlonkubb  5:31:54 
Herrar Masterklass: 50-54  1174  Peter Adolfsson  3City Triathlon  5:41:43 
Herrar Masterklass: 50-54  1175  Magnus Andersson  3City Triathlon  5:53:05 
Herrar Masterklass: 50-54  1176  Terje berge  Oslofjord triathlon klubb  7:46:53 
Herrar Masterklass: 55-59
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar Masterklass: 55-59  1184  Ulf Bladh  IK NocOut.se  5:20:05 
Herrar Masterklass: 55-59  1185  François Diana  Triathlon Väst  6:15:52 
Herrar Masterklass: 60-64
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar Masterklass: 60-64  1189  Morgan Kihlman  Club Active Island  6:17:31 
Herrar Masterklass: 60-64  1188  Lars Alenius  Triathlon Väst  6:33:36 
Herrar Masterklass: 65-69
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar Masterklass: 65-69  1191  Gunnar Herngern  IK trasten  6:44:10 
Herrar Motionsklass halv IM
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar Motionsklass halv IM  1367  viktor urby  SLK Oxelösund  4:53:28 
Herrar Motionsklass halv IM  1252  Leo Betschart  Colting Borssén Triathlonklubb  5:12:52 
Herrar Motionsklass halv IM  1309  Björn Larsson  Strängnäs Triathlon  5:13:37 
Herrar Motionsklass halv IM  1305  Arthur Kron  Triathlon Väst  5:18:04 
Herrar Motionsklass halv IM  1259  Fredrik Byström  Donkeys Triathlon  5:18:08 
Herrar Motionsklass halv IM  1366  Niklas Torstensson  3City Triathlon  5:19:42 
Herrar Motionsklass halv IM  1271  Henrik Ekdahl  Lidköping CK  5:26:30 
Herrar Motionsklass halv IM  1361  Patrik Sjögren  IK Trasten  5:27:10 
Herrar Motionsklass halv IM  1253  Johannes Bjelke    5:27:55 
Herrar Motionsklass halv IM  10  1299  Anders Karlsson  Fritsla VIK  5:28:23 
Herrar Motionsklass halv IM  11  1326  Tony Långström    5:29:07 
Herrar Motionsklass halv IM  12  1302  Martin Klerfors    5:31:04 
Herrar Motionsklass halv IM  13  1301  Jonas Kensén    5:32:00 
Herrar Motionsklass halv IM  14  1264  Thomas Cras  SOK Knallen  5:32:36 
Herrar Motionsklass halv IM  15  1340  Christoffer Nätt  Camfil Power Systems  5:32:47 
Herrar Motionsklass halv IM  16  1317  Ola Lilled  Team forna talanger  5:34:28 
Herrar Motionsklass halv IM  17  1240  Magnus Andersson  Colting Borssén triathlon  5:34:40 
Herrar Motionsklass halv IM  18  1349  David Pettersson  Fritsla VIK  5:37:02 
Herrar Motionsklass halv IM  19  1267  Niklas Drakfors    5:37:27 
Herrar Motionsklass halv IM  20  1332  Fredrik Nero  SOK Knallen  5:38:18 
Herrar Motionsklass halv IM  21  1248  Martin Bengtsson  Kvänums IF  5:38:20 
Herrar Motionsklass halv IM  22  1344  Johan Olsson    5:38:26 
Herrar Motionsklass halv IM  23  1363  Anders Stenvall  Strängnäs Tri  5:38:38 
Herrar Motionsklass halv IM  24  1232  Stefan Alexandersson  Strängnäs Triathlon  5:39:17 
Herrar Motionsklass halv IM  25  1327  Markus Löfberg    5:39:30 
Herrar Motionsklass halv IM  26  1354  Björn Renemark  338 småland triathlon & multisport  5:39:47 
Herrar Motionsklass halv IM  27  1351  Andréas Pietilä    5:39:59 
Herrar Motionsklass halv IM  28  1236  Håkan Andersson  Falkenbergs RR  5:40:40 
Herrar Motionsklass halv IM  29  1316  Robert Lidström  Triathlon Väst  5:49:05 
Herrar Motionsklass halv IM  30  1322  Greger Lorén  SOK Knallen  5:50:13 
Herrar Motionsklass halv IM  31  1230  Jens Albrektsson  SOK Knallen  5:51:16 
Herrar Motionsklass halv IM  32  1280  Daniel Fröberg  Colting Borssén Triathlonklubb  5:52:09 
Herrar Motionsklass halv IM  33  1296  Adam Jonsson  Umara sportsclub  5:52:40 
Herrar Motionsklass halv IM  34  1331  Andreas Mörck    5:53:24 
Herrar Motionsklass halv IM  35  1285  David Gustafsson    5:54:13 
Herrar Motionsklass halv IM  36  1311  Pierre Lavaine    5:55:31 
Herrar Motionsklass halv IM  37  1341  Anton Odén  Skogen forshult  5:55:55 
Herrar Motionsklass halv IM  38  1384  Jimmy Thomz  Team Tigerbalsam  5:56:16 
Herrar Motionsklass halv IM  39  1336  Johan Nordlund    5:57:58 
Herrar Motionsklass halv IM  40  1268  Jimmy Drufva  Umara Sports Club  5:58:27 
Herrar Motionsklass halv IM  41  1369  Manne Wahlberg    5:59:02 
Herrar Motionsklass halv IM  42  1334  Stefan Nilsson  Borås pathfinders  6:00:10 
Herrar Motionsklass halv IM  43  1275  Jimmy Evaldsson  Kvänums IF  6:00:33 
Herrar Motionsklass halv IM  44  1237  Johan Andersson  Falkenbergs Simklubb  6:01:14 
Herrar Motionsklass halv IM  45  1286  Jesper Gustafsson    6:04:10 
Herrar Motionsklass halv IM  46  1374  Jan Wilhelmson  Vasastadens Triathlon  6:05:06 
Herrar Motionsklass halv IM  47  1278  Pontus Forsberg    6:07:48 
Herrar Motionsklass halv IM  48  1287  Martin Gustavsson    6:09:39 
Herrar Motionsklass halv IM  49  1358  Jan-Olof Rydin  Lexby sports club  6:10:11 
Herrar Motionsklass halv IM  50  1269  Tomas Dädeby  Colting Borssén Triathlon Klubb  6:10:51 
Herrar Motionsklass halv IM  51  1246  Andreas Atleberger  SOK Knallen  6:10:54 
Herrar Motionsklass halv IM  52  1352  Svante Ramsthaler  Colting Borssén  6:11:22 
Herrar Motionsklass halv IM  53  1274  Johan Ericsson    6:12:01 
Herrar Motionsklass halv IM  54  1262  Peter Carrefors  Colting Borssén Triathlonklubb  6:12:31 
Herrar Motionsklass halv IM  55  1373  Isak Widmark  IWM  6:13:06 
Herrar Motionsklass halv IM  56  1328  Kalle Lövnord  Viskafors Atletklubb  6:13:57 
Herrar Motionsklass halv IM  57  1277  Peter Flöe  SOK Knallen  6:14:11 
Herrar Motionsklass halv IM  58  1282  Alexander Gertzell  Majornas Wasa  6:14:19 
Herrar Motionsklass halv IM  59  1239  Linus Andersson    6:14:22 
Herrar Motionsklass halv IM  60  1228  Alexander Adielsson    6:14:59 
Herrar Motionsklass halv IM  61  1353  Jonas Ramstrand    6:15:30 
Herrar Motionsklass halv IM  62  1339  Andreas Nyman Gomez  Kvänums IF  6:15:48 
Herrar Motionsklass halv IM  63  1325  Pär Lundö  IK Nocout  6:15:50 
Herrar Motionsklass halv IM  64  1235  Daniel Andersson  Triathlon Väst  6:16:06 
Herrar Motionsklass halv IM  65  1307  Michael Kulti    6:16:55 
Herrar Motionsklass halv IM  66  1270  Niclas Ejdestig  Coltingborsen  6:17:20 
Herrar Motionsklass halv IM  67  1324  Niklas Lundgren  Umara sportsclub  6:17:21 
Herrar Motionsklass halv IM  68  1323  Mikael Lund  Lexby Sports Club  6:18:54 
Herrar Motionsklass halv IM  69  1243  anders andreasson    6:19:41 
Herrar Motionsklass halv IM  70  1372  Marcus Wetter  Kungälvs OK  6:19:44 
Herrar Motionsklass halv IM  71  1345  Anders Persson  Slitvargarnas SK  6:20:29 
Herrar Motionsklass halv IM  72  1335  Johan Norberg  Saga&Sixten Sports Club  6:21:22 
Herrar Motionsklass halv IM  73  1251  Jimmy Berthag    6:21:59 
Herrar Motionsklass halv IM  74  1375  Sivert Wilson    6:22:05 
Herrar Motionsklass halv IM  75  1298  Jonas Karlqvist  Kvänums IF  6:22:08 
Herrar Motionsklass halv IM  76  1346  Andreas Persson  Barrgränd SK  6:22:21 
Herrar Motionsklass halv IM  77  1342  Per Odqvist    6:22:21 
Herrar Motionsklass halv IM  78  1254  Henrik Bjurström    6:22:45 
Herrar Motionsklass halv IM  79  1249  Johannes Bergman    6:28:13 
Herrar Motionsklass halv IM  80  1333  Robert Nielsen  Kalmar RC Triathlon  6:28:59 
Herrar Motionsklass halv IM  81  1365  Erik Svensson    6:29:03 
Herrar Motionsklass halv IM  82  1312  andrew lawrenson  Skövde Triathlon  6:29:40 
Herrar Motionsklass halv IM  83  1284  Christer Grövnes    6:30:04 
Herrar Motionsklass halv IM  84  1355  Martin Richardsson  Simsällskapet Sänket  6:30:53 
Herrar Motionsklass halv IM  85  1304  Ceasar Kroge  Hovås  6:32:09 
Herrar Motionsklass halv IM  86  1234  Martin Amsten  Colting Borssén Triathlonklubb  6:32:16 
Herrar Motionsklass halv IM  87  1276  Rickard Evaldsson  Kvänums IF  6:32:28 
Herrar Motionsklass halv IM  88  1233  Per Amandusson    6:34:45 
Herrar Motionsklass halv IM  89  1242  Said Andersson    6:36:16 
Herrar Motionsklass halv IM  90  1292  Kim Jacobsson    6:36:33 
Herrar Motionsklass halv IM  91  1245  Sebastian Aréus  Peking Athletes  6:37:25 
Herrar Motionsklass halv IM  92  1357  Daniel Rydevång    6:37:38 
Herrar Motionsklass halv IM  93  1257  Rikard Bunnvik  Trifit  6:38:38 
Herrar Motionsklass halv IM  94  1314  Linus Lenelid    6:40:15 
Herrar Motionsklass halv IM  95  1238  Johannes Andersson  Falkenbergs Simklubb  6:40:15 
Herrar Motionsklass halv IM  96  1247  Markus Barkestedt  Sockertoppen IF  6:43:45 
Herrar Motionsklass halv IM  97  1364  David Stübner    6:44:35 
Herrar Motionsklass halv IM  98  1350  Tony Pettersson  Strängnäs triathlon  6:50:16 
Herrar Motionsklass halv IM  99  1370  Andreas Wallo    6:54:26 
Herrar Motionsklass halv IM  100  1376  Andreas Åkesson    6:55:51 
Herrar Motionsklass halv IM  101  1256  Robert Brundin  Borås Triathlon  6:59:28 
Herrar Motionsklass halv IM  102  1360  Markus Sirnemark  Active Island Tjörn  6:59:47 
Herrar Motionsklass halv IM  103  1294  Adam Johansson  Colting Borssén Triathlonklubb  7:22:01 
Herrar Motionsklass halv IM  104  1231  Jonas Aldrin  Barrgränd SK  7:56:45 
Herrar Motionsklass halv IM  105  1273  Mattias Elg    7:59:11 
Herrar Motionsklass halv IM  106  1330  Mika Mäntynen  Ulricehamns Triathleter  7:59:11 
Herrar Motionsklass halv IM  107  1295  Bosse Johansson  colting borssen triathlon klubb  8:01:46 
Herrar Motionsklass halv IM  108  1241  Per Andersson  Partnersec  8:11:33 
Herrar Motionsklass Sprint
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar Motionsklass Sprint  2118  Jonatan Hugemark  TOT Triathlon Club  1:07:20 
Herrar Motionsklass Sprint  2164  Martin Tjäder  IKHP  1:11:16 
Herrar Motionsklass Sprint  2116  Øyvind Hasli  Lillehammer ck  1:11:31 
Herrar Motionsklass Sprint  2145  Pablo Puñal Pereira  Club Triatlón Compostela  1:14:40 
Herrar Motionsklass Sprint  2154  David Simonsson  3City Triathlon  1:15:27 
Herrar Motionsklass Sprint  2090  Magnus Axelsson  Colting Borssén Triathlonklubb  1:16:08 
Herrar Motionsklass Sprint  2096  Alexander Björk  Triathlon Väst  1:16:34 
Herrar Motionsklass Sprint  2117  Anders Hinn  Colting Borssén Triathlonklubb  1:16:44 
Herrar Motionsklass Sprint  2112  Nicklas Fredriksson  Skövde Triathlon  1:17:04 
Herrar Motionsklass Sprint  10  2147  Karl Redbrandt  IK Granit  1:18:35 
Herrar Motionsklass Sprint  11  2125  Johan Kuurne  Team Kungälv  1:20:08 
Herrar Motionsklass Sprint  12  2132  Robert Lindqvist  Umara Sport Club  1:20:26 
Herrar Motionsklass Sprint  13  2121  Mattias Johnsson  Umara Sports Club  1:20:38 
Herrar Motionsklass Sprint  14  2163  Anders Tistrand  Donkeys Triathlon  1:20:58 
Herrar Motionsklass Sprint  15  2119  Martin Johansson  Umara sports club  1:21:05 
Herrar Motionsklass Sprint  16  2139  Philip Näslund    1:21:12 
Herrar Motionsklass Sprint  17  2106  Johan Dahlqvist  Colting Borssén Triathlonklubb  1:21:18 
Herrar Motionsklass Sprint  18  2131  Jesper Lindgren  Umara Sportsclub  1:22:36 
Herrar Motionsklass Sprint  19  2142  Per-Olof Petersson  Colting Borssén Triathlonklubb  1:22:39 
Herrar Motionsklass Sprint  20  2111  Adam Everås  Överlida IK  1:22:50 
Herrar Motionsklass Sprint  21  2107  Stefan Englund  PoIF  1:23:33 
Herrar Motionsklass Sprint  22  2196  Philip Österbo  Stockholm city triathlon  1:23:40 
Herrar Motionsklass Sprint  23  2197  Thommy Simonsson  Trimate SK  1:23:57 
Herrar Motionsklass Sprint  24  2088  Erik Andersson    1:25:06 
Herrar Motionsklass Sprint  25  2152  Kenya Shatani    1:25:22 
Herrar Motionsklass Sprint  25  2109  david ericsson  Lönashults Goif  1:25:22 
Herrar Motionsklass Sprint  27  2162  Fredrik Thomsson  3City Triathlon  1:25:37 
Herrar Motionsklass Sprint  28  2172  Fredrik Woods  IKHP Triathlon  1:25:41 
Herrar Motionsklass Sprint  29  2170  Peter Whibley  Mölndal Outdoor  1:25:51 
Herrar Motionsklass Sprint  30  2100  Robin Björling  Team Björling Ventteknik  1:25:53 
Herrar Motionsklass Sprint  31  2084  Marcuz Agblad    1:26:29 
Herrar Motionsklass Sprint  32  2103  Fredrik Boström  Umara SC  1:27:17 
Herrar Motionsklass Sprint  33  2091  Eric Banck  Umara Sports club  1:27:35 
Herrar Motionsklass Sprint  34  2136  Fredric Milch Sabelsjö  För systra mi  1:28:36 
Herrar Motionsklass Sprint  35  2127  Martin Larsson  Öresjö roddklubb - ÖSS  1:29:21 
Herrar Motionsklass Sprint  36  2093  Tobias Berg    1:29:27 
Herrar Motionsklass Sprint  37  2085  Melker Ahlberger  Kinna IF  1:29:52 
Herrar Motionsklass Sprint  38  2151  Fredrik Segerlund  Colting Borssén Triathlonklubb  1:31:07 
Herrar Motionsklass Sprint  39  2087  Anders Andersson    1:31:19 
Herrar Motionsklass Sprint  40  2124  Mikael Kolmodin    1:32:00 
Herrar Motionsklass Sprint  41  2166  Richard Uppenberg  Din Maskin  1:32:04 
Herrar Motionsklass Sprint  42  2143  Gabriel Philipson  Colting Borssén Triathlonklubb  1:32:54 
Herrar Motionsklass Sprint  43  2126  Christoffer Larsson  Lidköpings Gymnastik och SimSällskap, LGSS  1:32:54 
Herrar Motionsklass Sprint  44  2094  Johan Bergstrand  Björkehovs idrott sällskap  1:33:47 
Herrar Motionsklass Sprint  45  2113  Simon Fredriksson    1:33:57 
Herrar Motionsklass Sprint  46  2135  Tobias Messner  StoraEnso  1:34:13 
Herrar Motionsklass Sprint  47  2153  Gunnar Símonarson    1:34:53 
Herrar Motionsklass Sprint  48  2108  Johan Engwall  Team runners high  1:35:22 
Herrar Motionsklass Sprint  49  2167  odd Wallér  Team Simcoachen  1:35:42 
Herrar Motionsklass Sprint  50  2192  Calle Fröjdlund    1:37:21 
Herrar Motionsklass Sprint  51  2089  Fredrik Avrin    1:37:41 
Herrar Motionsklass Sprint  52  2156  Jimmy Skotten  Cwc lyckeby  1:37:49 
Herrar Motionsklass Sprint  53  2102  Daniel Blomvall  Team W  1:38:02 
Herrar Motionsklass Sprint  54  2199  Janne Norrman  O2 Extreme Team  1:39:02 
Herrar Motionsklass Sprint  55  2086  Henrik Andersen  Vedendo Rosso  1:39:09 
Herrar Motionsklass Sprint  56  2134  Richard Lundgren  Team Maximus  1:39:21 
Herrar Motionsklass Sprint  57  2165  Magnus Ulfsparre    1:40:49 
Herrar Motionsklass Sprint  58  2148  Luis Reina  LatinMotion  1:40:58 
Herrar Motionsklass Sprint  59  2146  Anders Qvist    1:42:13 
Herrar Motionsklass Sprint  60  2092  Joel Barrhäll  Team Brion  1:43:43 
Herrar Motionsklass Sprint  61  2168  Anders Wallin  Team Simcoachen  1:43:58 
Herrar Motionsklass Sprint  62  2095  Niclas Bjälkenborn  338 Småland  1:49:41 
Herrar Motionsklass Sprint  63  2129  Olle Larsson  Lidköpings Gymnastik och SimSällskap, LGSS  1:52:43 
Herrar Motionsklass Sprint  64  2097  Christer Björling  Team Björling Ventteknik  1:56:09 
Herrar Motionsklass Sprint  65  2098  Christoffer Björling  Team Björling Ventteknik  1:59:09 
Herrar Motionsklass Sprint  66  2101  Per Bladh    2:00:55 
Herrar Motionsklass Sprint  67  2105  Daniel Cela  LatinMotion  2:02:29 
Herrar Motionsklass Sprint  68  2150  Roine Seffel  Team Björling Ventteknik  2:04:56 
Herrar Motionsklass Sprint  69  2161  john taylor    2:16:34 
Herrar Motionsklass Sprint  70  2128  Niklas Larsson  Team Björling Ventteknik  2:23:32 
Herrar Motionsklass Sprint  71  1291  vilhelm ideström    2:37:20 
Herrar Seniorklass halv IM
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar Seniorklass halv IM  1047  Robert Kallin  Triathlon Väst  4:03:55 
Herrar Seniorklass halv IM  1038  Erik Holmberg  IK Hakarpspojkarna  4:15:29 
Herrar Seniorklass halv IM  1037  Erik Hjertonsson  Team 30K IF  4:23:16 
Herrar Seniorklass halv IM  1072  Max Svanberg  Race & Shine sports club  4:34:03 
Herrar Seniorklass halv IM  1033  Anton Gustafsson  AXA Sports Club  4:36:57 
Herrar Seniorklass halv IM  1051  Tomas Kåregren  Örebro AIK  4:38:42 
Herrar Seniorklass halv IM  1063  Erik Olsson  BOHUSLÄN ENDURANCE SPORTS CLUB  4:40:45 
Herrar Seniorklass halv IM  1383  Gustav Lindeborg    4:42:00 
Herrar Seniorklass halv IM  1081  Fredrik Überbacher  Triathlon Väst  4:42:18 
Herrar Seniorklass halv IM  10  1048  Jimmy Karlsson  Umara Sports Club  4:42:20 
Herrar Seniorklass halv IM  11  1026  David Forssgren  Rooster Club Varberg  4:46:32 
Herrar Seniorklass halv IM  12  1075  Adam Treschow  Terrible Tuesdays Triathlon  4:47:05 
Herrar Seniorklass halv IM  13  1054  Kim Lavesson  Coltingborssén  4:49:06 
Herrar Seniorklass halv IM  14  1040  Albin Holmström  Team triathlon & multisport  4:52:50 
Herrar Seniorklass halv IM  15  1055  Alexander Lindblom  Colting Borssén Triathlonklubb  4:53:56 
Herrar Seniorklass halv IM  16  1049  Thommy Karlsson  3City Triathlon  4:54:43 
Herrar Seniorklass halv IM  17  1067  Max Pålsson  Colting Borssen  4:55:04 
Herrar Seniorklass halv IM  18  1065  Tobias Olsson  Triathlon väst  4:57:02 
Herrar Seniorklass halv IM  19  1050  Johan Klevensparr  Stockholm City Triathlon  4:57:40 
Herrar Seniorklass halv IM  20  1073  Simon Svensson  Lönashult GOIF  5:00:17 
Herrar Seniorklass halv IM  21  1060  Pär Möllmark  Lönashults Goif  5:01:37 
Herrar Seniorklass halv IM  22  1042  Runar Höiom  KBC  5:06:34 
Herrar Seniorklass halv IM  23  1039  Robin Holmgren  SLK Oxelösund  5:08:44 
Herrar Seniorklass halv IM  24  1031  Jonathan Gren  Triathlon Väst  5:08:56 
Herrar Seniorklass halv IM  25  1027  Martin Frank  Peking Athletes  5:11:27 
Herrar Seniorklass halv IM  26  1035  Andreas Haeggström  Hemsö IF  5:13:23 
Herrar Seniorklass halv IM  27  1080  Oliver Wykman  Högby IF  5:15:18 
Herrar Seniorklass halv IM  28  1016  Christoffer Alm  Triathlon Väst  5:15:20 
Herrar Seniorklass halv IM  29  1052  Patrik Landstorp  Eskilstuna ik Triathlon  5:22:30 
Herrar Seniorklass halv IM  30  1030  Johan Granfors  Kungsbacka ss  5:22:33 
Herrar Seniorklass halv IM  31  1071  Fredrik Sund  Alingsås Triathlonklubb  5:23:16 
Herrar Seniorklass halv IM  32  1046  David Jonsson  Umara sports Club  5:24:16 
Herrar Seniorklass halv IM  33  1064  Martin Olsson  Kalmar RC  5:26:41 
Herrar Seniorklass halv IM  34  1057  niklas Löfgren  UMARA  5:30:43 
Herrar Seniorklass halv IM  35  1017  Simon Augustsson  Colting Borssén  5:33:30 
Herrar Seniorklass halv IM  36  1056  Richard Lindström  Colting Borssén Triathlonklubb  5:34:49 
Herrar Seniorklass halv IM  37  1077  Niek Welkenhuysen  Mölndal Outdoor IF  5:39:10 
Herrar Seniorklass halv IM  38  1068  filip rawecki  Terrible Tuesdays  5:41:10 
Herrar Seniorklass halv IM  39  1076  Andreas Valdmaa  Umara Sport Club  5:44:35 
Herrar Seniorklass halv IM  40  1062  Rachid Nord  3CT Triathlon  5:49:54 
Herrar Seniorklass halv IM  41  1059  Nicklas Meijer  Colting Borssén Triathlonklubb  5:57:05 
Herrar Seniorklass halv IM  42  1061  Patrik Nilsson  Colting Borsén  5:57:51 
Herrar Seniorklass halv IM  43  1023  Tobias Falk  TwinPeaks Triathlon  5:58:10 
Herrar Seniorklass halv IM  44  1078  Joakim Wennberg  Umara Sports Club  6:10:11 
Herrar Seniorklass halv IM  45  1058  Rickard Mattsson Haack  Axa Sports Club  6:18:30 
Herrar Seniorklass halv IM  46  1018  Erik Bergman  IK Trasten  6:21:56 
Herrar Seniorklass halv IM  47  1043  Einar Ideström  Axa sportclub  6:30:33