Resultat Umeå Triathlon 2019

Olympisk - Dam
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Olympisk - Dam  159  Magdalena Fors  Terrible Tuesdays Triathlon  2:25:10 
Olympisk - Dam  157  Malin Annebäck  Väsby SS Triathlon  2:27:30 
Olympisk - Dam  168  Erika Nilsson  Stöcke TS Järnet  2:47:00 
Olympisk - Herr
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Olympisk - Herr  167  Tomas Mikaelsson  Stöcke TS Järnet  2:13:58 
Olympisk - Herr  164  Henrik Karlborg  Stöcke TS Järnet  2:24:54 
Olympisk - Herr  300  Andreas Ramström  Luleå triathlon  2:26:04 
Olympisk - Herr  160  Urban Gillström  Terrible Tuesdays Triathlon  2:28:44 
Olympisk - Herr  171  Alexander Thulin  Luleå triathlon  2:30:03 
Olympisk - Herr  170  Frithjof Theens  Stöcke TS Järnet  2:34:59 
Olympisk - Herr  207  Ernst Gostner    2:40:21 
Olympisk - Herr  161  Peter Hellqvist  Hemsö IF  3:23:39 
Olympisk - Motion
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Olympisk - Motion  196  William Malm  Stöcke TS Järnet  2:18:10 
Olympisk - Motion  177  Stefan Björck  Stöcke TS Järnet  2:21:50 
Olympisk - Motion  201  Johan Sunesson  Stöcke TS Järnet  2:22:34 
Olympisk - Motion  185  Fredrik Estman  Hemsö IF  2:25:13 
Olympisk - Motion  214  David Palopää  Arjeplogs SK  2:25:59 
Olympisk - Motion  204  Alfred Wikner  Stöcke TS Järnet  2:26:02 
Olympisk - Motion  192  Oscar Lindfors  Trimurb Skellefteå  2:27:09 
Olympisk - Motion  191  Joel Lindegren  Stöcke TS Järnet  2:27:20 
Olympisk - Motion  190  Stefan Larsson  Gällivare Endurance  2:29:53 
Olympisk - Motion  10  184  Nicklas Eriksson    2:32:25 
Olympisk - Motion  11  176  Nils Berginström  Ersmark  2:33:02 
Olympisk - Motion  12  197  Rasmus Nilsson  IFK Umeå  2:34:22 
Olympisk - Motion  13  212  Henning Sandström  Stöcke TS Järnet  2:34:23 
Olympisk - Motion  14  187  Simeon Hunter  Stöcke TS Järnet  2:34:45 
Olympisk - Motion  15  193  Jonas Lindholm  Styrfart CK  2:35:18 
Olympisk - Motion  16  203  Magnus VIklund    2:36:16 
Olympisk - Motion  17  210  Staffan Lundstedt  Stöcke TS Järnet  2:36:47 
Olympisk - Motion  18  194  Mathias Lyngmark  Gällivare Endurance Club  2:37:45 
Olympisk - Motion  19  211  Torbjörn Westerlund  Hemsö IF  2:38:35 
Olympisk - Motion  20  173  Jasmin Ahnfors  IK Fyris Triathlon  2:43:07 
Olympisk - Motion  21  179  Oskar Burström  Trimurb Skellefteå  2:43:33 
Olympisk - Motion  22  182  Elin Eriksson  Trioss, Oss, Nederländerna  2:44:47 
Olympisk - Motion  23  181  Katarina Eriksson  Göteborgs Polismäns IF  2:47:46 
Olympisk - Motion  24  174  Micael Andersson  Gällivare Endurance Club  2:47:57 
Olympisk - Motion  25  195  Patrik Löfroth    2:49:43 
Olympisk - Motion  26  198  Erik Nordlund    2:51:29 
Olympisk - Motion  27  189  David Jack  Gällivare Endurance  2:51:54 
Olympisk - Motion  28  175  Anki Andersson  Gällivare Endurance  2:52:40 
Olympisk - Motion  29  172  Lars Endre Aas  Team Nordic Trail  2:54:35 
Olympisk - Motion  30  202  Stig Viil    2:55:42 
Olympisk - Motion  31  180  Claes Danell  Gällivare Endurance  3:04:09 
Olympisk - Motion  32  183  Patrik Eriksson  Umeå SS  3:05:02 
Olympisk - Motion  33  186  Karen Helmeyer  Boca Hawaii  3:51:16 
Sprint Dam
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Sprint Dam  111  Anna Jonsson  Terrible Tuesdays Triathlon Club  1:07:37 
Sprint Dam  113  Lotta Svanefjord  Stöcke TS Järnet  1:13:21 
Sprint Dam  DNF  156  Cecilia Vollan Johansson  Stöcke TS Järnet 
Sprint Herr
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Sprint Herr  154  Tomas Mikaelsson  Stöcke TS Järnet  1:04:26 
Sprint Herr  110  Alexander Thulin  Luleå Triathlon  1:08:39 
Sprint Herr  112  Leif Steen  Stöcke TS Järnet  1:13:09 
Sprint Herr  114  Patrick Mauritzon  Stöcke TS Järnet  1:17:51 
Sprint Lag
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Sprint Lag  148  P-A Ohlsson    1:06:15 
Sprint Lag  147  Annika Lindberg    1:18:37 
Sprint Lag  145  Annette Rydén    1:22:47 
Sprint Lag  146  Annette Hällgren    1:24:37 
Sprint Motion
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Sprint Motion  120  Christofer Svanefjord  Stöcke TS Järnet  1:09:37 
Sprint Motion  129  Joar Palm  Stockholm City Triathlon  1:12:25 
Sprint Motion  130  Joel Nilsson  IFK Umeå  1:13:26 
Sprint Motion  128  Jasmin Ahnfors  IK Fyris Triathlon  1:16:10 
Sprint Motion  206  Patrik Löfroth    1:17:17 
Sprint Motion  152  Jan Karlsson  Umedalens IF  1:18:07 
Sprint Motion  125  Grim Moström  Stöcke TS Järnet  1:18:13 
Sprint Motion  135  Marcus Berglund  Bygdeå GIF  1:18:17 
Sprint Motion  142  Samuel Norlin  Umeå Simsällskap  1:19:37 
Sprint Motion  10  138  Mathias Berglund    1:21:04 
Sprint Motion  11  155  Andreas Häggström    1:22:32 
Sprint Motion  12  139  Mats Svanefjord    1:24:09 
Sprint Motion  13  127  Henrik Kuoppala    1:24:20 
Sprint Motion  14  208  Hampus Björn  Fredrika IK  1:24:35 
Sprint Motion  15  124  Evelina Larsson    1:24:59 
Sprint Motion  16  117  Annemari Johansson  Gällivare Endurance  1:26:05 
Sprint Motion  17  137  Maria Nilsson  Holmsund  1:26:22 
Sprint Motion  18  153  Kristian Kurki    1:27:12 
Sprint Motion  19  144  Stina Nordh    1:28:16 
Sprint Motion  20  200  Stig Eriksson    1:28:36 
Sprint Motion  21  115  Anna Börjesson  Stöcke järnet  1:28:38 
Sprint Motion  22  136  Maria Byström  Stöcksjö IS  1:29:48 
Sprint Motion  23  133  Linda Nordin    1:32:40 
Sprint Motion  24  150  Malin Eriksson    1:32:41 
Sprint Motion  25  131  Kristina Jonsson  Gällivare Endurance  1:34:22 
Sprint Motion  26  151  Ann-Christin Uusitalo Eriksson  Gällivare Endurance  1:34:25 
Sprint Motion  27  140  Patrik Knutsson    1:35:40 
Sprint Motion  28  116  Anna-Maria Johansson  Gällvare Endurance Club  1:36:02 
Sprint Motion  29  119  Camilla Åström  Bygdeå GIF  1:37:12 
Sprint Motion  30  123  Emma Svanefjord    1:37:34 
Sprint Motion  31  121  Daniel Kuoppala    1:51:23 
Sprint Motion  32  141  Rickard Karlsson    1:55:00 
Sprint Motion  33  118  Anette Burström    1:57:33 
Sprint Motion  34  143  Sofie Burström    2:11:27 
Sprint Motion  DNF  126  Hampus Björck  Stöcke TS Järnet 
Sprint Motion  DNS  134  Madelene Holmblad   
Sprint Motion  DSQ  132  Linda Karlefors   
Sprint Motion  DSQ  122  Eleni Orfanopoulou   
Sprint Motion  DSQ  209  Freddy Paulsson   
Ungdom flickor
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Ungdom flickor  103  Ella Ohlsson  Stöcke TS Järnet  35:40 
Ungdom flickor  106  Selma Westman  Stöcke TS Järnet  38:38 
Ungdom flickor  104  Kristina Vestman  Hemsö IF  40:39 
Ungdom flickor  102  Eliza Happonen  Umeå Simsällskap  42:28 
Ungdom pojkar
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Ungdom pojkar  101  Albin Granström  Stöcke TS Järnet  34:43 
Ungdom pojkar  105  Peter Sundström  Umeå Simsällskap  39:14 
Ungdom pojkar  107  Arvid Törnblom  IFK Umeå Skidor  39:45 
Ungdom pojkar  108  Emil Sehlstedt  IFK Umeå  41:06 
Ungdom pojkar  109  Ivar Törnblom  IFK Umeå Skidor  42:41 
Ungdom pojkar  205  Viktor Westman  Hemsö IF  45:32