Resultat Uppsala Triathlon 2019 (STC/SM)

- Damer Junior 18-19 år
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Damer Junior 18-19 år  1851  Klara Hofer Mattsson  Stöcke TS Järnet  2:18:04 
Damer Junior 18-19 år  1853  Linnéa Sennström  HiQ Sports Club  2:37:05 
Damer Junior 18-19 år  DNF  1852  Felicia Johansson  Triathlon Väst 
- Damer Junior 18-19 år SM
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Damer Junior 18-19 år SM  1851  Klara Hofer Mattsson  Stöcke TS Järnet  2:18:04 
Damer Junior 18-19 år SM  1853  Linnéa Sennström  HiQ Sports Club  2:37:05 
Damer Junior 18-19 år SM  DNF  1852  Felicia Johansson  Triathlon Väst 
- Damer Master 35-39 år
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Damer Master 35-39 år  3562  Marie Sandberg  Julita Triathlon  2:14:22 
Damer Master 35-39 år  3560  Anna Johansson  IK NocOut.se  2:16:41 
Damer Master 35-39 år  3563  Jenny Pettersson  Åland Tiathlon Club, FIN (ej RM)  2:22:18 
Damer Master 35-39 år  3551  Ulrika Paléus  Stockholm City Triathlon  2:24:52 
Damer Master 35-39 år  3559  Lisa Abrahamsson  Umara Sports Club  2:27:51 
Damer Master 35-39 år  3555  Tora Philp  Stockholm City Triathlon  2:28:06 
Damer Master 35-39 år  3561  Jennie Malmberg  IF Mantra Sport  2:28:33 
Damer Master 35-39 år  3554  Anna Lundin  IK Fyris Triathlon  2:28:35 
Damer Master 35-39 år  3552  Matilda Johansson  Roslagens Triathlon IF  2:28:41 
Damer Master 35-39 år  10  3553  Pia Selin  Väsby SS Triathlon  2:28:47 
Damer Master 35-39 år  11  3557  Åsa Miemois  Knivsta CK  2:34:58 
Damer Master 35-39 år  12  3564  Ewa Hellström  Vélo Performance Racing Team  2:38:46 
- Damer Master 35-39 år RM
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Damer Master 35-39 år RM  3562  Marie Sandberg  Julita Triathlon  2:14:22 
Damer Master 35-39 år RM  3560  Anna Johansson  IK NocOut.se  2:16:41 
Damer Master 35-39 år RM  3551  Ulrika Paléus  Stockholm City Triathlon  2:24:52 
Damer Master 35-39 år RM  3559  Lisa Abrahamsson  Umara Sports Club  2:27:51 
Damer Master 35-39 år RM  3555  Tora Philp  Stockholm City Triathlon  2:28:06 
Damer Master 35-39 år RM  3561  Jennie Malmberg  IF Mantra Sport  2:28:33 
Damer Master 35-39 år RM  3554  Anna Lundin  IK Fyris Triathlon  2:28:35 
Damer Master 35-39 år RM  3552  Matilda Johansson  Roslagens Triathlon IF  2:28:41 
Damer Master 35-39 år RM  3553  Pia Selin  Väsby SS Triathlon  2:28:47 
Damer Master 35-39 år RM  10  3557  Åsa Miemois  Knivsta CK  2:34:58 
Damer Master 35-39 år RM  11  3564  Ewa Hellström  Vélo Performance Racing Team  2:38:46 
- Damer Master 40-44 år
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Damer Master 40-44 år  4055  Kerry McGawley  Östersund Triathlon  2:17:37 
Damer Master 40-44 år  4053  Brita Stenvall  IF Mantra Sport  2:23:41 
Damer Master 40-44 år  4058  Anna Westlund  Norra Stockholm Endurance  2:28:46 
Damer Master 40-44 år  4057  Jenny Sundberg  IF Mantra Sport  2:31:26 
Damer Master 40-44 år  4059  Åsa Wallinder  Västerås CK  2:35:29 
Damer Master 40-44 år  4051  Lisa Johansson  IF Mantra Sport  2:35:54 
Damer Master 40-44 år  4060  Susanna Jarlsdotter Rehn  Team Powerwoman Athletic Club  2:45:19 
Damer Master 40-44 år  4052  Jessica Högberg  Kungsörs Sportklubb  2:54:00 
Damer Master 40-44 år  4056  Anna Hammarberg  Stockholm City Triathlon  3:18:16 
- Damer Master 40-44 år RM
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Damer Master 40-44 år RM  4055  Kerry McGawley  Östersund Triathlon  2:17:37 
Damer Master 40-44 år RM  4053  Brita Stenvall  IF Mantra Sport  2:23:41 
Damer Master 40-44 år RM  4058  Anna Westlund  Norra Stockholm Endurance  2:28:46 
Damer Master 40-44 år RM  4057  Jenny Sundberg  IF Mantra Sport  2:31:26 
Damer Master 40-44 år RM  4059  Åsa Wallinder  Västerås CK  2:35:29 
Damer Master 40-44 år RM  4051  Lisa Johansson  IF Mantra Sport  2:35:54 
Damer Master 40-44 år RM  4060  Susanna Jarlsdotter Rehn  Team Powerwoman Athletic Club  2:45:19 
Damer Master 40-44 år RM  4052  Jessica Högberg  Kungsörs Sportklubb  2:54:00 
Damer Master 40-44 år RM  4056  Anna Hammarberg  Stockholm City Triathlon  3:18:16 
- Damer Master 45-49 år
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Damer Master 45-49 år  4557  Åsa Lindeblad  Väsby SS Triathlon  2:28:36 
Damer Master 45-49 år  4561  Jenny Eliasson  Västerås CK  2:32:29 
Damer Master 45-49 år  4553  Sara Andersson  Väsby SS Triathlon  2:32:52 
Damer Master 45-49 år  4552  Elisabet Bellander  Umara Sports Club  2:35:38 
Damer Master 45-49 år  4551  Marianne Smedmark  Roslagens Triathlon IF  2:37:04 
Damer Master 45-49 år  4559  Anneli Hilmersson  3City Triathlon  2:37:04 
Damer Master 45-49 år  4560  Veronica Hoiom  Väsby SS Triathlon  2:38:34 
Damer Master 45-49 år  4555  Tina Arenstig  Colting Borssén Triathlonklubb  2:51:28 
- Damer Master 45-49 år RM
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Damer Master 45-49 år RM  4557  Åsa Lindeblad  Väsby SS Triathlon  2:28:36 
Damer Master 45-49 år RM  4561  Jenny Eliasson  Västerås CK  2:32:29 
Damer Master 45-49 år RM  4553  Sara Andersson  Väsby SS Triathlon  2:32:52 
Damer Master 45-49 år RM  4552  Elisabet Bellander  Umara Sports Club  2:35:38 
Damer Master 45-49 år RM  4551  Marianne Smedmark  Roslagens Triathlon IF  2:37:04 
Damer Master 45-49 år RM  4559  Anneli Hilmersson  3City Triathlon  2:37:04 
Damer Master 45-49 år RM  4560  Veronica Hoiom  Väsby SS Triathlon  2:38:34 
Damer Master 45-49 år RM  4555  Tina Arenstig  Colting Borssén Triathlonklubb  2:51:28 
- Damer Master 50-54 år
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Damer Master 50-54 år  5052  Veronica Warneskog  TOT Triathlon Club  2:39:38 
Damer Master 50-54 år  5056  Carina Lyrenberg  Saltsjöbadens Triathlonklubb  2:41:05 
Damer Master 50-54 år  5055  Anna Foghammar  Åkersberga Triathlonförening  2:50:41 
Damer Master 50-54 år  5054  Helena Åkerlind  Väsby SS Triathlon  2:58:56 
Damer Master 50-54 år  5053  Marie Eriksson  Stockholm City Triathlon  3:02:51 
Damer Master 50-54 år  DNF  5051  Susanne Åkerberg  Stockholm City Triathlon 
- Damer Master 50-54 år RM
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Damer Master 50-54 år RM  5052  Veronica Warneskog  TOT Triathlon Club  2:39:38 
Damer Master 50-54 år RM  5056  Carina Lyrenberg  Saltsjöbadens Triathlonklubb  2:41:05 
Damer Master 50-54 år RM  5055  Anna Foghammar  Åkersberga Triathlonförening  2:50:41 
Damer Master 50-54 år RM  5054  Helena Åkerlind  Väsby SS Triathlon  2:58:56 
Damer Master 50-54 år RM  5053  Marie Eriksson  Stockholm City Triathlon  3:02:51 
Damer Master 50-54 år RM  DNF  5051  Susanne Åkerberg  Stockholm City Triathlon 
- Damer Master 55-59 år
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Damer Master 55-59 år  5555  Marie Cederberg  Västerås CK  2:38:44 
Damer Master 55-59 år  5552  Cecilia Wikander  Stockholm City Triathlon  2:40:49 
Damer Master 55-59 år  5556  Tina Karlberg  Lidingö Triathlon  2:44:27 
Damer Master 55-59 år  5554  Anna Malmerfelt  Åkersberga Triathlonförening  2:47:29 
Damer Master 55-59 år  5551  Marie Wiman  Väsby SS Triathlon  2:54:00 
- Damer Master 55-59 år RM
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Damer Master 55-59 år RM  5555  Marie Cederberg  Västerås CK  2:38:44 
Damer Master 55-59 år RM  5552  Cecilia Wikander  Stockholm City Triathlon  2:40:49 
Damer Master 55-59 år RM  5556  Tina Karlberg  Lidingö Triathlon  2:44:27 
Damer Master 55-59 år RM  5554  Anna Malmerfelt  Åkersberga Triathlonförening  2:47:29 
Damer Master 55-59 år RM  5551  Marie Wiman  Väsby SS Triathlon  2:54:00 
- Damer Master 60-64 år
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Damer Master 60-64 år  6052  Monica Sjans  Qwarnsvedens Triathlonklubb  2:52:01 
Damer Master 60-64 år  6051  Gunilla Gard  Mora Triathlonklubb  3:10:19 
- Damer Master 60-64 år RM
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Damer Master 60-64 år RM  6052  Monica Sjans  Qwarnsvedens Triathlonklubb  2:52:01 
Damer Master 60-64 år RM  6051  Gunilla Gard  Mora Triathlonklubb  3:10:19 
- Damer Olympisk Motion
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Damer Olympisk Motion  432  Rebecca Landquist  IK Fyris Triathlon  2:35:54 
Damer Olympisk Motion  302  Karin Westhead  Fredrikshof IF CK  2:39:47 
Damer Olympisk Motion  327  Ida Johansson  Team 30K IF  2:42:19 
Damer Olympisk Motion  347  Clara Svahn  Uppsala Löparklubb  2:42:34 
Damer Olympisk Motion  481  Jenni Kämäräinen    2:42:38 
Damer Olympisk Motion  507  Malin Dijnér  Team Simcoachen  2:42:51 
Damer Olympisk Motion  451  Annika Ritzman  Umara Sports Club  2:47:55 
Damer Olympisk Motion  430  Matilda Jakobsson Blom  Knivsta CK  2:47:55 
Damer Olympisk Motion  483  Hannah Arnold    2:48:17 
Damer Olympisk Motion  10  364  Jenny Erixon  Team Kungälv IS  2:48:39 
Damer Olympisk Motion  11  370  Pernilla Nilsson  Vaxholm triathlon och swimrun  2:48:52 
Damer Olympisk Motion  12  423  Helena Nolgren  Uppsala  2:49:17 
Damer Olympisk Motion  13  434  Sara Bergdahl  Team Powerwoman Athletic Club  2:50:46 
Damer Olympisk Motion  14  375  Sylwia Czarnocka  Stockholm City Triathlon  2:54:02 
Damer Olympisk Motion  15  351  Tonje Saeveraas Dannert  Stockholmspolisens IF Triathlon  2:54:20 
Damer Olympisk Motion  16  333  Jenny Bobille-Vaucher  Stockholm City Triahlon  2:54:21 
Damer Olympisk Motion  17  308  Jenny Broman Wegersjö    2:54:30 
Damer Olympisk Motion  18  321  Ingela Peterson Arrhenius  Ingela P Arrhenius Form och Ill.  2:55:27 
Damer Olympisk Motion  19  383  Aura Alarcon  Formtopp IF  2:56:31 
Damer Olympisk Motion  20  470  Emilie Dul    2:58:22 
Damer Olympisk Motion  21  426  Terese Segerström    2:59:45 
Damer Olympisk Motion  22  508  Hanna Jensen  Storvreta IK  2:59:59 
Damer Olympisk Motion  23  499  Inger Åberg    3:00:01 
Damer Olympisk Motion  24  360  Helen Elemida  Stuga 77  3:00:33 
Damer Olympisk Motion  25  444  Sofia Ek-Berggren  Umara Sports Club  3:02:24 
Damer Olympisk Motion  26  474  Anna Darth  Team Powerwoman Athletic Club  3:02:42 
Damer Olympisk Motion  27  479  Sofia Alatalo    3:07:24 
Damer Olympisk Motion  28  389  Nathalie Westlund    3:07:45 
Damer Olympisk Motion  29  394  Tülay Alkacir  Stupid Girls Club  3:08:17 
Damer Olympisk Motion  30  306  Linnea Eriksson    3:08:51 
Damer Olympisk Motion  31  309  Linda Norstedt    3:08:55 
Damer Olympisk Motion  32  456  Jacqueline Hedwall  AXA Sports Club  3:13:11 
Damer Olympisk Motion  33  380  Ylva Petersson  Formtopp IF  3:15:27 
Damer Olympisk Motion  34  425  Laetitia Forget    3:15:46 
Damer Olympisk Motion  35  366  Nathali Wastå    3:21:47 
Damer Olympisk Motion  36  392  Anna Rutgersson    3:24:19 
Damer Olympisk Motion  37  313  Chanyanut Nisaret    3:26:05 
Damer Olympisk Motion  38  458  Gabrielle Persson    3:48:04 
Damer Olympisk Motion  DNF  480  Lona Justesen  Team B3 
- Damer Senior
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Damer Senior  51  Emma Varga  Terrible Tuesdays Triathlon Club  2:10:35 
Damer Senior  64  Marie Carlsson  Väsby SS Triathlon  2:12:06 
Damer Senior  55  Malin Cederberg  Team LeWa Sport  2:13:12 
Damer Senior  54  Caroline Augustsson  Team 30K IF  2:22:50 
Damer Senior  65  Elina Wahlberg  Stockholm City Triathlon  2:25:00 
Damer Senior  58  Siri Ohrankämmen  Väsby SS Triathlon  2:25:23 
Damer Senior  57  Sofi Haag Wallberg  Västerås SS  2:29:32 
Damer Senior  63  Elin Forsberg  Falu SS  3:23:14 
Damer Senior  DNF  52  Alida Lilljequist  Kinds GoGreen CK 
Damer Senior  DNF  59  My Forsberg  Triathlon Väst 
Damer Senior  DNF  53  Nathalie Säfsten  Team 30K IF 
Damer Senior  DNF  66  Diane Sadik  Athletic Club Salt Lake 
- Damer Senior SM
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Damer Senior SM  51  Emma Varga  Terrible Tuesdays Triathlon Club  2:10:35 
Damer Senior SM  64  Marie Carlsson  Väsby SS Triathlon  2:12:06 
Damer Senior SM  55  Malin Cederberg  Team LeWa Sport  2:13:12 
Damer Senior SM  1851  Klara Hofer Mattsson  Stöcke TS Järnet  2:18:04 
Damer Senior SM  54  Caroline Augustsson  Team 30K IF  2:22:50 
Damer Senior SM  65  Elina Wahlberg  Stockholm City Triathlon  2:25:00 
Damer Senior SM  58  Siri Ohrankämmen  Väsby SS Triathlon  2:25:23 
Damer Senior SM  57  Sofi Haag Wallberg  Västerås SS  2:29:32 
Damer Senior SM  1853  Linnéa Sennström  HiQ Sports Club  2:37:05 
Damer Senior SM  10  63  Elin Forsberg  Falu SS  3:23:14 
Damer Senior SM  DNF  59  My Forsberg  Triathlon Väst 
Damer Senior SM  DNF  52  Alida Lilljequist  Kinds GoGreen CK 
Damer Senior SM  DNF  66  Diane Sadik  Athletic Club Salt Lake 
Damer Senior SM  DNF  1852  Felicia Johansson  Triathlon Väst 
Damer Senior SM  DNF  53  Nathalie Säfsten  Team 30K IF 
- Damer Sprint Motion
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Damer Sprint Motion  201  Cecilia Skånstad  Färjestaden Triathlon  1:11:56 
Damer Sprint Motion  137  Hanna Slotte  Uppsala BoIS bandy  1:13:24 
Damer Sprint Motion  173  Marie Karlsson    1:16:43 
Damer Sprint Motion  108  Johanna Liljedahl  IK Fyris Triathlon  1:18:15 
Damer Sprint Motion  112  Cecilia Mårtensson  Umara Sports Club  1:20:01 
Damer Sprint Motion  111  Sini Lento    1:20:02 
Damer Sprint Motion  125  Hanna Granholm    1:20:53 
Damer Sprint Motion  104  Anna Andersson    1:23:08 
Damer Sprint Motion  163  Catharina Alm  AZIF  1:23:30 
Damer Sprint Motion  10  109  Monica Manske  TSM Running  1:24:14 
Damer Sprint Motion  11  152  Jaana Lignell    1:24:25 
Damer Sprint Motion  12  145  Rebecca Rosander    1:24:28 
Damer Sprint Motion  13  120  Lena Jonsson  IK Droppen  1:24:32 
Damer Sprint Motion  14  169  Wendy Broadgate    1:24:44 
Damer Sprint Motion  15  142  Hanna Momats Olsson  MomatzO Träning&Hälsa  1:25:13 
Damer Sprint Motion  16  132  Johanna Carlsten  Täby  1:25:19 
Damer Sprint Motion  17  154  Linda Gabrielsson  Funäsdalen IF  1:26:30 
Damer Sprint Motion  18  107  Pia Weller    1:26:40 
Damer Sprint Motion  19  146  Lina Linge  Team Powerwoman Athletic Club  1:27:07 
Damer Sprint Motion  20  105  Cecilia Nyblom  Stockholm City Triathlon  1:27:23 
Damer Sprint Motion  21  168  Anna Olli    1:27:57 
Damer Sprint Motion  22  185  Anna Beckius    1:28:36 
Damer Sprint Motion  23  114  Olivia Broman    1:28:40 
Damer Sprint Motion  24  174  Karina Niskanen  IF Mantra Sport  1:28:43 
Damer Sprint Motion  25  197  Linnéa Svärd    1:29:17 
Damer Sprint Motion  26  148  Eva Gyllenstierna    1:29:34 
Damer Sprint Motion  27  149  Sofia Mähler    1:29:34 
Damer Sprint Motion  28  144  Juliana Fälldin    1:33:43 
Damer Sprint Motion  29  150  Marika Holmkvist    1:33:49 
Damer Sprint Motion  30  187  Saga Ekmyr  VSK bandy dam  1:34:19 
Damer Sprint Motion  31  165  Adeline Mercier    1:34:41 
Damer Sprint Motion  32  116  Anja Stjerndahl    1:37:03 
Damer Sprint Motion  33  156  Eva Saltorp  G3 Sport  1:38:28 
Damer Sprint Motion  34  153  Tina Plensäll    1:40:34 
Damer Sprint Motion  35  106  Danielle Müller  BS Müsli  1:46:16 
Damer Sprint Motion  36  155  Elsa Graneland    1:47:18 
Damer Sprint Motion  37  119  Ulla Witting    1:55:14 
Damer Sprint Motion  38  162  Kristina Eld    1:59:55 
Damer Sprint Motion  DSQ  128  Sophie Wulff   
Damer Sprint Motion  DSQ  147  Susanne König   
- Flickor Ungdom 14-15 år
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Flickor Ungdom 14-15 år  1455  Selma Westman  Stöcke TS Järnet  38:30 
Flickor Ungdom 14-15 år  1456  Ella Ohlsson  Stöcke TS Järnet  39:05 
Flickor Ungdom 14-15 år  1463  Alma Bergqvist  IFK Sala  40:05 
Flickor Ungdom 14-15 år  1459  Elin Rooth  Kalmar RC Triathlon  40:28 
Flickor Ungdom 14-15 år  1454  Felicia Jansson  Väsby SS Triathlon  41:15 
Flickor Ungdom 14-15 år  1451  Alma Lilljequist  Kinds GoGreen CK  42:40 
Flickor Ungdom 14-15 år  1462  Nina Tahvanainen  Kalmar RC Triathlon  42:53 
Flickor Ungdom 14-15 år  1460  Elin Malmström  Väsby SS triathlon  43:10 
Flickor Ungdom 14-15 år  1464  Elsa Hedin  IK Fyris Triathlon  43:24 
Flickor Ungdom 14-15 år  10  1465  Nathalie Stigenberg  Gävle Triathlonklubb  44:17 
Flickor Ungdom 14-15 år  11  1453  Embla Bjurling  Kalmar RC Triathlon  44:45 
Flickor Ungdom 14-15 år  12  1461  Idha Chatila  Kalmar RC Triathlon  44:58 
Flickor Ungdom 14-15 år  13  1458  Jazmin Eriksson  Kalmar RC Triathlon  46:32 
Flickor Ungdom 14-15 år  14  1452  Valencia Krantz  Terrible Tuesdays Triathlon Club  1:07:17 
- Flickor Ungdom 16-17 år
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Flickor Ungdom 16-17 år  1651  Tilda Månsson  Väsby SS Triathlon  37:53 
Flickor Ungdom 16-17 år  1657  Ida Lovisa Wikman  Umara Sports Club  38:31 
Flickor Ungdom 16-17 år  1659  Hanna Lundberg  Kalmar RC Triathlon  38:58 
Flickor Ungdom 16-17 år  1658  Mathilda Leidersdorff  Team Trelleborg Triathlon  39:54 
Flickor Ungdom 16-17 år  1653  Eliza Happonen  Umeå Simsällskap  42:33 
Flickor Ungdom 16-17 år  1655  Lisa Malmström  Väsby SS Triathlon  42:39 
- Herrar Junior 18-19 år
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar Junior 18-19 år  1802  Simon Lindblom  Kalmar RC Triathlon  2:02:56 
Herrar Junior 18-19 år  1801  Axel Borgengren  Kalmar RC Triathlon  2:11:40 
Herrar Junior 18-19 år  1804  Max Lundberg  G3 Sport  2:12:17 
Herrar Junior 18-19 år  1805  Isak Engblom  Väsby SS Triathlon  2:21:10 
- Herrar Junior 18-19 år SM
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar Junior 18-19 år SM  1802  Simon Lindblom  Kalmar RC Triathlon  2:02:56 
Herrar Junior 18-19 år SM  1801  Axel Borgengren  Kalmar RC Triathlon  2:11:40 
Herrar Junior 18-19 år SM  1804  Max Lundberg  G3 Sport  2:12:17 
Herrar Junior 18-19 år SM  1805  Isak Engblom  Väsby SS Triathlon  2:21:10 
- Herrar Master 35-39 år
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar Master 35-39 år  3514  Marcus Brandt  IF Mantra Sport  2:03:20 
Herrar Master 35-39 år  3501  Jonas Lerneteg  Stockholm City Triathlon  2:05:10 
Herrar Master 35-39 år  3512  Rasmus Enlund  Västerås SS  2:05:47 
Herrar Master 35-39 år  3504  Michael Nabb  Åkersberga Triathlonförening  2:06:57 
Herrar Master 35-39 år  3516  Andreas Lindström  Östersund Triathlon  2:11:05 
Herrar Master 35-39 år  3508  Michael Sönnerborg-Wadenhorn  Fagersta Södra IK  2:15:19 
Herrar Master 35-39 år  3513  Thomas Bateman  Stockholm City Triathlon  2:15:43 
Herrar Master 35-39 år  3511  Andreas Voss  Triathlon Syd  2:17:26 
Herrar Master 35-39 år  3506  Henrik Fischer  IF Mantra Sport  2:17:51 
Herrar Master 35-39 år  10  3517  Niklas Molin  Stockholm City Triathlon  2:20:07 
Herrar Master 35-39 år  11  3518  Håkan Brovell  Vélo Performance Racing Team  2:23:51 
Herrar Master 35-39 år  12  3515  Daniel Carlsson  IK Fyris Triathlon  2:28:11 
Herrar Master 35-39 år  13  3510  Jonny Thor  Falu SS  2:37:03 
Herrar Master 35-39 år  14  3502  Erik Wahlström  Norrköping Triathlon  2:37:42 
Herrar Master 35-39 år  15  3509  Fredrik Lindgren  KA 3 IF  2:39:01 
- Herrar Master 35-39 år RM
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar Master 35-39 år RM  3514  Marcus Brandt  IF Mantra Sport  2:03:20 
Herrar Master 35-39 år RM  3501  Jonas Lerneteg  Stockholm City Triathlon  2:05:10 
Herrar Master 35-39 år RM  3512  Rasmus Enlund  Västerås SS  2:05:47 
Herrar Master 35-39 år RM  3504  Michael Nabb  Åkersberga Triathlonförening  2:06:57 
Herrar Master 35-39 år RM  3516  Andreas Lindström  Östersund Triathlon  2:11:05 
Herrar Master 35-39 år RM  3508  Michael Sönnerborg-Wadenhorn  Fagersta Södra IK  2:15:19 
Herrar Master 35-39 år RM  3513  Thomas Bateman  Stockholm City Triathlon  2:15:43 
Herrar Master 35-39 år RM  3511  Andreas Voss  Triathlon Syd  2:17:26 
Herrar Master 35-39 år RM  3506  Henrik Fischer  IF Mantra Sport  2:17:51 
Herrar Master 35-39 år RM  10  3517  Niklas Molin  Stockholm City Triathlon  2:20:07 
Herrar Master 35-39 år RM  11  3518  Håkan Brovell  Vélo Performance Racing Team  2:23:51 
Herrar Master 35-39 år RM  12  3515  Daniel Carlsson  IK Fyris Triathlon  2:28:11 
Herrar Master 35-39 år RM  13  3510  Jonny Thor  Falu SS  2:37:03 
Herrar Master 35-39 år RM  14  3502  Erik Wahlström  Norrköping Triathlon  2:37:42 
Herrar Master 35-39 år RM  15  3509  Fredrik Lindgren  KA 3 IF  2:39:01 
- Herrar Master 40-44 år
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar Master 40-44 år  4024  Clas Björling  Dalregementets IF  2:00:37 
Herrar Master 40-44 år  4026  Marcus Larsson  KA 3 IF  2:02:23 
Herrar Master 40-44 år  4010  Per Lindblom  Fredrikshof IF CK  2:08:03 
Herrar Master 40-44 år  4029  Claes Wikdahl  Terrible Tuesdays Triathlon Club  2:08:27 
Herrar Master 40-44 år  4020  Tommie Sjödin  Hemsö IF  2:09:01 
Herrar Master 40-44 år  4006  Robert Westman  Falu SS  2:10:47 
Herrar Master 40-44 år  4005  Henrik Eketjäll  Eskilstuna IK Triathlon  2:11:26 
Herrar Master 40-44 år  4022  Jens Regnström  Umara Sports Club  2:11:42 
Herrar Master 40-44 år  4019  Henrik Lundqvist  Triathlon Väst  2:12:31 
Herrar Master 40-44 år  10  4018  Jérôme Senaneuch  Fredrikshof IF CK  2:12:53 
Herrar Master 40-44 år  11  4030  Marcus Ekström  FMTIS IF  2:14:17 
Herrar Master 40-44 år  12  4002  Sven Hammarström  Stockholmspolisens IF Triathlon  2:14:33 
Herrar Master 40-44 år  13  4001  Gustav Holmberg  Eskilstuna IK Triathlon  2:15:46 
Herrar Master 40-44 år  14  4025  Johan Falkenberg  Bjäre Triathlon  2:16:58 
Herrar Master 40-44 år  15  4012  Fredrik Hallberg  Stockholm City Triathlon  2:18:34 
Herrar Master 40-44 år  16  4003  Christian Superti  IK Fyris Triathlon  2:19:34 
Herrar Master 40-44 år  17  4014  Robert Bjurling  Kalmar RC Triathlon  2:20:32 
Herrar Master 40-44 år  18  4007  Arnaud Bobille-Vaucher  Stockholm City Triathlon  2:21:56 
Herrar Master 40-44 år  19  4011  Magnus Svensson  Simklubben ENA  2:22:51 
Herrar Master 40-44 år  20  4009  Peter Holm  Åland Tiathlon Club, FIN (ej RM)  2:23:37 
Herrar Master 40-44 år  21  4013  Daniel Cronqvist  Athletic Club Salt Lake  2:25:02 
Herrar Master 40-44 år  22  4015  Björn Lilja  Frosta Multisport  2:25:34 
Herrar Master 40-44 år  23  512  Erik Erlandsson  Stockholm City Triathlon  2:26:54 
Herrar Master 40-44 år  24  4031  Jerker Öhrfeldt  Lidingö Triathlon  2:27:24 
Herrar Master 40-44 år  25  4016  Olof Svedström  AXA Sports Club  2:27:33 
Herrar Master 40-44 år  26  4027  Christer Dahlström  Race & Shine Triathlon Club  2:28:21 
Herrar Master 40-44 år  27  4021  Björn Johansson  Triathlon Väst  2:43:12 
Herrar Master 40-44 år  28  4023  James Carrico  Empire Triathlon Club, USA (EJ RM)  2:43:52 
Herrar Master 40-44 år  DNF  4008  Rickard Ödgren  IK Fyris Triathlon 
Herrar Master 40-44 år  DSQ  4004  Henrik Jansson  Väsby SS Triathlon 
- Herrar Master 40-44 år RM
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar Master 40-44 år RM  4024  Clas Björling  Dalregementets IF  2:00:37 
Herrar Master 40-44 år RM  4026  Marcus Larsson  KA 3 IF  2:02:23 
Herrar Master 40-44 år RM  4010  Per Lindblom  Fredrikshof IF CK  2:08:03 
Herrar Master 40-44 år RM  4029  Claes Wikdahl  Terrible Tuesdays Triathlon Club  2:08:27 
Herrar Master 40-44 år RM  4020  Tommie Sjödin  Hemsö IF  2:09:01 
Herrar Master 40-44 år RM  4006  Robert Westman  Falu SS  2:10:47 
Herrar Master 40-44 år RM  4005  Henrik Eketjäll  Eskilstuna IK Triathlon  2:11:26 
Herrar Master 40-44 år RM  4022  Jens Regnström  Umara Sports Club  2:11:42 
Herrar Master 40-44 år RM  4019  Henrik Lundqvist  Triathlon Väst  2:12:31 
Herrar Master 40-44 år RM  10  4018  Jérôme Senaneuch  Fredrikshof IF CK  2:12:53 
Herrar Master 40-44 år RM  11  4030  Marcus Ekström  FMTIS IF  2:14:17 
Herrar Master 40-44 år RM  12  4002  Sven Hammarström  Stockholmspolisens IF Triathlon  2:14:33 
Herrar Master 40-44 år RM  13  4001  Gustav Holmberg  Eskilstuna IK Triathlon  2:15:46 
Herrar Master 40-44 år RM  14  4025  Johan Falkenberg  Bjäre Triathlon  2:16:58 
Herrar Master 40-44 år RM  15  4012  Fredrik Hallberg  Stockholm City Triathlon  2:18:34 
Herrar Master 40-44 år RM  16  4003  Christian Superti  IK Fyris Triathlon  2:19:34 
Herrar Master 40-44 år RM  17  4014  Robert Bjurling  Kalmar RC Triathlon  2:20:32 
Herrar Master 40-44 år RM  18  4007  Arnaud Bobille-Vaucher  Stockholm City Triathlon  2:21:56 
Herrar Master 40-44 år RM  19  4011  Magnus Svensson  Simklubben ENA  2:22:51 
Herrar Master 40-44 år RM  20  4013  Daniel Cronqvist  Athletic Club Salt Lake  2:25:02 
Herrar Master 40-44 år RM  21  4015  Björn Lilja  Frosta Multisport  2:25:34 
Herrar Master 40-44 år RM  22  4031  Jerker Öhrfeldt  Lidingö Triathlon  2:27:24 
Herrar Master 40-44 år RM  23  4016  Olof Svedström  AXA Sports Club  2:27:33 
Herrar Master 40-44 år RM  24  4027  Christer Dahlström  Race & Shine Triathlon Club  2:28:21 
Herrar Master 40-44 år RM  25  4021  Björn Johansson  Triathlon Väst  2:43:12 
Herrar Master 40-44 år RM  DNF  4008  Rickard Ödgren  IK Fyris Triathlon 
Herrar Master 40-44 år RM  DSQ  4004  Henrik Jansson  Väsby SS Triathlon 
- Herrar Master 45-49 år
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar Master 45-49 år  4520  Sofus Kreutzmann  Lidingö Triathlon  2:04:02 
Herrar Master 45-49 år  4517  Claes Ivenborg  IK NocOut.se  2:07:03 
Herrar Master 45-49 år  4526  Philip Berglöf  Terrible Tuesdays Triathlon Club  2:08:12 
Herrar Master 45-49 år  4527  Franz Hellberg  Hudik Triathlon Klubb  2:09:19 
Herrar Master 45-49 år  4528  Andreas Capilla  IK NocOut.se  2:09:37 
Herrar Master 45-49 år  4508  Fredrik Lindblom  Fredrikshof IF CK  2:10:30 
Herrar Master 45-49 år  4504  Fredrik Toft  Skövde Triathlonklubb  2:11:52 
Herrar Master 45-49 år  4533  Nils Bergdahl  338 Småland Triathlon & Multisport  2:11:58 
Herrar Master 45-49 år  4525  Endre Barat  Väsby SS Triathlon  2:12:02 
Herrar Master 45-49 år  10  4513  Martin Erixon  Team Kungälv IS  2:12:13 
Herrar Master 45-49 år  11  4509  Björn Axelsson  Väsby SS Triathlon  2:13:55 
Herrar Master 45-49 år  12  4505  Fredrik Häggström  Skellefteå AIK CK  2:14:23 
Herrar Master 45-49 år  13  4510  Henrik Malmström  Väsby SS Triathlon  2:14:48 
Herrar Master 45-49 år  14  4521  Mattias Krantz  Terrible Tuesdays Triathlon Club  2:16:00 
Herrar Master 45-49 år  15  4514  Robert Sunnerberg  Umara Sports Club  2:16:46 
Herrar Master 45-49 år  16  4518  Magnus Kalén  Kalmar RC Triathlon  2:17:30 
Herrar Master 45-49 år  17  4519  Tomas Stavbom  IK Fyris Triathlon  2:17:59 
Herrar Master 45-49 år  18  4512  Johan Lindblom  Fredrikshof IF CK  2:20:46 
Herrar Master 45-49 år  19  4524  Andreas Hagstedt  Roslagens Triathlon IF  2:23:43 
Herrar Master 45-49 år  20  4515  Daniel Schön  IK Fyris Triathlon  2:25:45 
Herrar Master 45-49 år  21  4532  Mikael Wijkmark  Stockholm City Triathlon  2:27:16 
Herrar Master 45-49 år  22  4502  Konstantin Gängel  Bromma Simsällskap  2:31:54 
Herrar Master 45-49 år  23  4516  Carl Miemois  Knivsta CK  2:34:44 
Herrar Master 45-49 år  24  4507  Johan Lundkvist  Mälarö SOK  2:36:40 
Herrar Master 45-49 år  25  4531  Henrik Andersen  Stockholm City Triathlon  2:44:37 
Herrar Master 45-49 år  26  4530  Peter Hellqvist  Hemsö IF  3:17:25 
Herrar Master 45-49 år  DNF  4506  Martin Törnqvist  Väsby SS Triathlon 
Herrar Master 45-49 år  DNF  4529  Mattias Sippmanne  Ringmurens Cykelklubb 
- Herrar Master 45-49 år RM
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar Master 45-49 år RM  4520  Sofus Kreutzmann  Lidingö Triathlon  2:04:02 
Herrar Master 45-49 år RM  4517  Claes Ivenborg  IK NocOut.se  2:07:03 
Herrar Master 45-49 år RM  4526  Philip Berglöf  Terrible Tuesdays Triathlon Club  2:08:12 
Herrar Master 45-49 år RM  4527  Franz Hellberg  Hudik Triathlon Klubb  2:09:19 
Herrar Master 45-49 år RM  4528  Andreas Capilla  IK NocOut.se  2:09:37 
Herrar Master 45-49 år RM  4508  Fredrik Lindblom  Fredrikshof IF CK  2:10:30 
Herrar Master 45-49 år RM  4504  Fredrik Toft  Skövde Triathlonklubb  2:11:52 
Herrar Master 45-49 år RM  4533  Nils Bergdahl  338 Småland Triathlon & Multisport  2:11:58 
Herrar Master 45-49 år RM  4525  Endre Barat  Väsby SS Triathlon  2:12:02 
Herrar Master 45-49 år RM  10  4513  Martin Erixon  Team Kungälv IS  2:12:13 
Herrar Master 45-49 år RM  11  4509  Björn Axelsson  Väsby SS Triathlon  2:13:55 
Herrar Master 45-49 år RM  12  4505  Fredrik Häggström  Skellefteå AIK CK  2:14:23 
Herrar Master 45-49 år RM  13  4510  Henrik Malmström  Väsby SS Triathlon  2:14:48 
Herrar Master 45-49 år RM  14  4521  Mattias Krantz  Terrible Tuesdays Triathlon Club  2:16:00 
Herrar Master 45-49 år RM  15  4514  Robert Sunnerberg  Umara Sports Club  2:16:46 
Herrar Master 45-49 år RM  16  4518  Magnus Kalén  Kalmar RC Triathlon  2:17:30 
Herrar Master 45-49 år RM  17  4519  Tomas Stavbom  IK Fyris Triathlon  2:17:59 
Herrar Master 45-49 år RM  18  4512  Johan Lindblom  Fredrikshof IF CK  2:20:46 
Herrar Master 45-49 år RM  19  4524  Andreas Hagstedt  Roslagens Triathlon IF  2:23:43 
Herrar Master 45-49 år RM  20  4515  Daniel Schön  IK Fyris Triathlon  2:25:45 
Herrar Master 45-49 år RM  21  4532  Mikael Wijkmark  Stockholm City Triathlon  2:27:16 
Herrar Master 45-49 år RM  22  4502  Konstantin Gängel  Bromma Simsällskap  2:31:54 
Herrar Master 45-49 år RM  23  4516  Carl Miemois  Knivsta CK  2:34:44 
Herrar Master 45-49 år RM  24  4507  Johan Lundkvist  Mälarö SOK  2:36:40 
Herrar Master 45-49 år RM  25  4531  Henrik Andersen  Stockholm City Triathlon  2:44:37 
Herrar Master 45-49 år RM  26  4530  Peter Hellqvist  Hemsö IF  3:17:25 
Herrar Master 45-49 år RM  DNF  4506  Martin Törnqvist  Väsby SS Triathlon 
Herrar Master 45-49 år RM  DNF  4529  Mattias Sippmanne  Ringmurens Cykelklubb 
- Herrar Master 50-54 år
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar Master 50-54 år  5016  Hannu Tahvanainen  Kalmar RC Triathlon  2:10:35 
Herrar Master 50-54 år  5006  Jonas Plogner  Bromma Simsällskap  2:10:49 
Herrar Master 50-54 år  5005  Mattias Arvidsson  Väsby SS Triathlon  2:11:49 
Herrar Master 50-54 år  5011  Claes Rasmuson  Luleå Triathlon  2:13:43 
Herrar Master 50-54 år  5015  Måns Höiom  Väsby SS Triathlon  2:14:26 
Herrar Master 50-54 år  5013  Stefan Persson  IK NocOut.se  2:17:23 
Herrar Master 50-54 år  5021  Karl Bertrandt  Saltarö Joggers Triathlonklubb  2:19:24 
Herrar Master 50-54 år  5007  Peter Persson  Umara Sports Club  2:22:36 
Herrar Master 50-54 år  5022  Mats Hellberg  Athletic Club Salt Lake  2:25:14 
Herrar Master 50-54 år  10  5008  Christer Holmqvist  Eskilstuna IK Triathlon  2:25:50 
Herrar Master 50-54 år  11  5023  Pontus Bohlin  Väsby SS Triathlon  2:29:37 
Herrar Master 50-54 år  12  5001  Göran Hansson  Eskilstuna IK Triathlon  2:32:19 
Herrar Master 50-54 år  13  5019  Kristofer Gamstedt  Västerås SS  2:45:15 
Herrar Master 50-54 år  14  5002  Pål Dammvik  Stockholm City Triathlon  3:07:45 
Herrar Master 50-54 år  15  5010  Mats Wangenfors  Julita Triathlon  3:26:40 
Herrar Master 50-54 år  DNF  5017  Tommy Jansson  Saltsjöbaden Triathlonsällskap 
Herrar Master 50-54 år  DNF  5012  Mattias Törnqvist  IK NocOut.se 
Herrar Master 50-54 år  DNF  5004  Fredrik Cederlund  Väsby SS Triathlon 
- Herrar Master 50-54 år RM
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar Master 50-54 år RM  5016  Hannu Tahvanainen  Kalmar RC Triathlon  2:10:35 
Herrar Master 50-54 år RM  5006  Jonas Plogner  Bromma Simsällskap  2:10:49 
Herrar Master 50-54 år RM  5005  Mattias Arvidsson  Väsby SS Triathlon  2:11:49 
Herrar Master 50-54 år RM  5011  Claes Rasmuson  Luleå Triathlon  2:13:43 
Herrar Master 50-54 år RM  5015  Måns Höiom  Väsby SS Triathlon  2:14:26 
Herrar Master 50-54 år RM  5013  Stefan Persson  IK NocOut.se  2:17:23 
Herrar Master 50-54 år RM  5021  Karl Bertrandt  Saltarö Joggers Triathlonklubb  2:19:24 
Herrar Master 50-54 år RM  5007  Peter Persson  Umara Sports Club  2:22:36 
Herrar Master 50-54 år RM  5022  Mats Hellberg  Athletic Club Salt Lake  2:25:14 
Herrar Master 50-54 år RM  10  5008  Christer Holmqvist  Eskilstuna IK Triathlon  2:25:50 
Herrar Master 50-54 år RM  11  5023  Pontus Bohlin  Väsby SS Triathlon  2:29:37 
Herrar Master 50-54 år RM  12  5001  Göran Hansson  Eskilstuna IK Triathlon  2:32:19 
Herrar Master 50-54 år RM  13  5019  Kristofer Gamstedt  Västerås SS  2:45:15 
Herrar Master 50-54 år RM  14  5002  Pål Dammvik  Stockholm City Triathlon  3:07:45 
Herrar Master 50-54 år RM  15  5010  Mats Wangenfors  Julita Triathlon  3:26:40 
Herrar Master 50-54 år RM  DNF  5004  Fredrik Cederlund  Väsby SS Triathlon 
Herrar Master 50-54 år RM  DNF  5012  Mattias Törnqvist  IK NocOut.se 
Herrar Master 50-54 år RM  DNF  5017  Tommy Jansson  Saltsjöbaden Triathlonsällskap 
- Herrar Master 55-59 år
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar Master 55-59 år  5503  Jonas Rylander  Väsby SS Triathlon  2:07:07 
Herrar Master 55-59 år  5504  Roland Lycksell  Team B3  2:15:03 
Herrar Master 55-59 år  5509  Mats Atterving  Stockholm City Triathlon  2:16:31 
Herrar Master 55-59 år  5511  Joakim Malmerfelt  Åkersberga Triathlonförening  2:16:43 
Herrar Master 55-59 år  5505  Tomas Bengtsson  Team Kungälv IS  2:18:56 
Herrar Master 55-59 år  5508  Björn Ydremark  IK NocOut.se  2:21:14 
Herrar Master 55-59 år  5510  Göran Ancker  IK NocOut.se  2:24:04 
Herrar Master 55-59 år  5502  Gunnar Kihlberg  Falu SS  2:24:22 
Herrar Master 55-59 år  5507  Johnny Friman  Umara Sports Club  2:29:19 
Herrar Master 55-59 år  10  5506  P-O Olsson  Skövde Triathlonklubb  2:30:18 
Herrar Master 55-59 år  11  5512  Jan Wallin  AXA Sports Club  2:32:46 
Herrar Master 55-59 år  12  5513  Jan Nilsson  Race & Shine Sports Club  2:46:08 
- Herrar Master 55-59 år RM
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar Master 55-59 år RM  5503  Jonas Rylander  Väsby SS Triathlon  2:07:07 
Herrar Master 55-59 år RM  5504  Roland Lycksell  Team B3  2:15:03 
Herrar Master 55-59 år RM  5509  Mats Atterving  Stockholm City Triathlon  2:16:31 
Herrar Master 55-59 år RM  5511  Joakim Malmerfelt  Åkersberga Triathlonförening  2:16:43 
Herrar Master 55-59 år RM  5505  Tomas Bengtsson  Team Kungälv IS  2:18:56 
Herrar Master 55-59 år RM  5508  Björn Ydremark  IK NocOut.se  2:21:14 
Herrar Master 55-59 år RM  5510  Göran Ancker  IK NocOut.se  2:24:04 
Herrar Master 55-59 år RM  5502  Gunnar Kihlberg  Falu SS  2:24:22 
Herrar Master 55-59 år RM  5507  Johnny Friman  Umara Sports Club  2:29:19 
Herrar Master 55-59 år RM  10  5506  P-O Olsson  Skövde Triathlonklubb  2:30:18 
Herrar Master 55-59 år RM  11  5512  Jan Wallin  AXA Sports Club  2:32:46 
Herrar Master 55-59 år RM  12  5513  Jan Nilsson  Race & Shine Sports Club  2:46:08 
- Herrar Master 60-64 år
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar Master 60-64 år  6009  Per Vikner  Västerås SS  2:21:39 
Herrar Master 60-64 år  6002  Per-Anders Axlund  Hudik Triathlon Klubb  2:26:38 
Herrar Master 60-64 år  6003  Ralf Ståhl  Falu SS  2:31:19 
Herrar Master 60-64 år  6001  Per-Olof Branzell  IK Fyris Triathlon  2:34:24 
Herrar Master 60-64 år  6008  Tomasz Pilewicz  Hudik Triathlon Klubb  2:39:59 
Herrar Master 60-64 år  6005  Svante Grävare  Umara Sports Club  2:41:11 
Herrar Master 60-64 år  6004  Kenneth Gysing  Åkersberga Triathlonförening  2:46:13 
Herrar Master 60-64 år  6006  Nils Holmström  Stockholm City Triathlon  2:47:43 
Herrar Master 60-64 år  6010  Peter Wiklund  IF Mantra Sport  2:58:14 
- Herrar Master 60-64 år RM
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar Master 60-64 år RM  6009  Per Vikner  Västerås SS  2:21:39 
Herrar Master 60-64 år RM  6002  Per-Anders Axlund  Hudik Triathlon Klubb  2:26:38 
Herrar Master 60-64 år RM  6003  Ralf Ståhl  Falu SS  2:31:19 
Herrar Master 60-64 år RM  6001  Per-Olof Branzell  IK Fyris Triathlon  2:34:24 
Herrar Master 60-64 år RM  6008  Tomasz Pilewicz  Hudik Triathlon Klubb  2:39:59 
Herrar Master 60-64 år RM  6005  Svante Grävare  Umara Sports Club  2:41:11 
Herrar Master 60-64 år RM  6004  Kenneth Gysing  Åkersberga Triathlonförening  2:46:13 
Herrar Master 60-64 år RM  6006  Nils Holmström  Stockholm City Triathlon  2:47:43 
Herrar Master 60-64 år RM  6010  Peter Wiklund  IF Mantra Sport  2:58:14 
- Herrar Master 65-69 år
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar Master 65-69 år  6501  Sven-Olov Kumlin  LK Nyköpings Runners  2:35:18 
Herrar Master 65-69 år  6502  Tauno Koskinen  Fagersta Södra IK  2:36:32 
- Herrar Master 65-69 år RM
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar Master 65-69 år RM  6501  Sven-Olov Kumlin  LK Nyköpings Runners  2:35:18 
Herrar Master 65-69 år RM  6502  Tauno Koskinen  Fagersta Södra IK  2:36:32 
- Herrar Master 70-74 år
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar Master 70-74 år  7001  Ulf Gunnarsson  Hedemora Endurance Club  2:48:53 
- Herrar Master 70-74 år RM
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar Master 70-74 år RM  7001  Ulf Gunnarsson  Hedemora Endurance Club  2:48:53 
- Herrar Master 80- år
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar Master 80- år  DNF  8001  George Valvis  Triathlon Syd 
- Herrar Master 80- år RM
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar Master 80- år RM  DNF  8001  George Valvis  Triathlon Syd 
- Herrar Olympisk Motion
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar Olympisk Motion  462  Federico Bertoldi  Västerås  2:07:14 
Herrar Olympisk Motion  352  David Jonsson  Linköping Stånk&Flås  2:09:31 
Herrar Olympisk Motion  303  Mike Westhead  Fredrikshof IF CK  2:12:17 
Herrar Olympisk Motion  429  Erik Johansson  MomatzO Träning&Hälsa  2:12:20 
Herrar Olympisk Motion  488  Joakim Gartmark  Stockholmspolisens IF Triathlon  2:13:38 
Herrar Olympisk Motion  339  Nicholas Auinger  Umara Sports Club  2:16:14 
Herrar Olympisk Motion  335  Marnix Reedijk    2:16:26 
Herrar Olympisk Motion  443  Henrik Grankvist  Väsby SS Triathlon  2:19:37 
Herrar Olympisk Motion  439  Zachary Knutson    2:20:46 
Herrar Olympisk Motion  10  465  Mikael Wrangö  Bromma Simsällskap  2:20:48 
Herrar Olympisk Motion  11  504  Björn Jonsson  Team Velorun  2:20:58 
Herrar Olympisk Motion  12  330  Mikael Norrestam  IF Mantra Sport  2:22:46 
Herrar Olympisk Motion  13  320  Eric Johansson  IF Mantra sport  2:23:10 
Herrar Olympisk Motion  14  466  Mattias Lindgren  IK Hakarpspojkarna  2:24:07 
Herrar Olympisk Motion  15  433  Fabio Franco  Tri for Friends  2:24:26 
Herrar Olympisk Motion  16  395  Jon Sjöberg  IK Fyris Triathlon  2:24:28 
Herrar Olympisk Motion  17  493  Erik Wieschalla  Stockholm City Triathlon  2:25:16 
Herrar Olympisk Motion  18  387  Jonas Vontaire    2:25:46 
Herrar Olympisk Motion  19  388  Henrik Gellin  IK Fyris Triathlon  2:26:06 
Herrar Olympisk Motion  20  453  Anders Cunningham  Stockholm City Triathlon  2:27:00 
Herrar Olympisk Motion  21  325  Alex Sundstedt  Kalmar RC Triathlon  2:27:04 
Herrar Olympisk Motion  22  319  Lukas Mustajärvi  Bromma Simsällskap  2:27:06 
Herrar Olympisk Motion  23  454  Marcus Arvidsson  Race & Shine Sports Club  2:28:20 
Herrar Olympisk Motion  24  354  Fredrik Viberg  Norrbyn  2:28:46 
Herrar Olympisk Motion  25  341  Igor Salipurovic    2:29:00 
Herrar Olympisk Motion  26  328  Fredrik Justesen  Ericsson IK  2:29:54 
Herrar Olympisk Motion  27  431  Pablo Londoño Sarria    2:30:18 
Herrar Olympisk Motion  28  316  Per Olofsson    2:30:19 
Herrar Olympisk Motion  29  491  Robin Eriksson  Stockholm City Triathlon  2:30:19 
Herrar Olympisk Motion  30  467  Sebastian Mikkelsen Toth    2:30:44 
Herrar Olympisk Motion  31  475  Anders Hellman  Arval  2:31:20 
Herrar Olympisk Motion  32  489  Per Defalva  Race & Shine Sports Club  2:31:29 
Herrar Olympisk Motion  33  446  Antti Karonen  Storvreta IK  2:31:51 
Herrar Olympisk Motion  34  485  Tommy Persson  FET eller TRIATLET?  2:31:52 
Herrar Olympisk Motion  35  449  Alexander Izosimov  AXA Sports Club  2:32:06 
Herrar Olympisk Motion  36  304  Johan Ervenius    2:32:52 
Herrar Olympisk Motion  37  311  John Cirverius  Umara Sports Club  2:32:55 
Herrar Olympisk Motion  38  368  Olle Grünewald  Stockholm City Triathlon  2:33:11 
Herrar Olympisk Motion  39  409  Emil Forsén    2:34:04 
Herrar Olympisk Motion  40  422  Victor Mateu    2:34:09 
Herrar Olympisk Motion  41  400  Emil Holback  Kafferepet  2:34:16 
Herrar Olympisk Motion  42  486  Fredrik Marken  Östersund Triathlon  2:34:34 
Herrar Olympisk Motion  43  310  Joakim Svanbeck  Foambear  2:35:05 
Herrar Olympisk Motion  44  448  Andrey Markin    2:35:18 
Herrar Olympisk Motion  45  342  Lee Good  Sala  2:35:24 
Herrar Olympisk Motion  46  336  Franck Tétard  Uppsala Vasaloppsklubb  2:35:30 
Herrar Olympisk Motion  47  371  Steve McKeever    2:35:50 
Herrar Olympisk Motion  48  344  Tarik Derrough    2:35:56 
Herrar Olympisk Motion  49  317  Joel Flitton  Stockholm City Triathlon  2:36:06 
Herrar Olympisk Motion  50  345  Jan Lindkvist  Mora CK  2:36:36 
Herrar Olympisk Motion  51  346  Mikael Ajax    2:36:56 
Herrar Olympisk Motion  52  501  Tobias Nordstedt    2:37:25 
Herrar Olympisk Motion  53  490  Rikard Wegersjö    2:38:14 
Herrar Olympisk Motion  54  355  Johannes Ringström  Stanley Security  2:38:21 
Herrar Olympisk Motion  55  478  Andre Lagrange    2:38:23 
Herrar Olympisk Motion  56  455  Per-Erik Klarenfjord  Knivsta CK  2:38:57 
Herrar Olympisk Motion  57  378  Marcus Lindblom    2:39:03 
Herrar Olympisk Motion  58  460  Viktor Bäck    2:40:08 
Herrar Olympisk Motion  59  385  William Smedjegården    2:40:32 
Herrar Olympisk Motion  60  337  Mattias Wirén  Tumba Soul Triathletes  2:40:34 
Herrar Olympisk Motion  61  340  Morgan Forsberg  Team Emba  2:41:00 
Herrar Olympisk Motion  62  329  André Bengtsson  AXA Sports Club  2:41:04 
Herrar Olympisk Motion  63  357  Robin Andersson  Norrköping Triathlon  2:41:04 
Herrar Olympisk Motion  64  353  David Lindh  Ljusne  2:41:52 
Herrar Olympisk Motion  65  509  Mathias Jensen  Storvreta IK  2:42:22 
Herrar Olympisk Motion  66  419  Fredrik von Porat    2:42:26 
Herrar Olympisk Motion  67  338  Gabriel Bassula  Mora CK  2:42:55 
Herrar Olympisk Motion  68  469  Joshua Prentice    2:43:18 
Herrar Olympisk Motion  69  372  Mattias Wikström  Bollnäs cykelklubb  2:43:45 
Herrar Olympisk Motion  70  382  Peter Olofsson  Triatlongruppen  2:43:53 
Herrar Olympisk Motion  71  404  Mike Loshak    2:44:05 
Herrar Olympisk Motion  72  506  Robert Wennberg  AXA Sports Club  2:44:44 
Herrar Olympisk Motion  73  390  Mansour Shadman    2:45:45 
Herrar Olympisk Motion  74  377  David Odelberg    2:45:45 
Herrar Olympisk Motion  75  386  Stuart Rumbelow  Stockholm City Triathlon  2:46:06 
Herrar Olympisk Motion  76  332  Pierre Ståhle  FET eller TRIATHLET?  2:46:10 
Herrar Olympisk Motion  77  436  Samuel Ankarcrona    2:46:17 
Herrar Olympisk Motion  78  381  Christoffer Robertsson  Triatlongruppen  2:47:06 
Herrar Olympisk Motion  79  427  Mats Ahlstedt  Stanley Security Tri  2:47:48 
Herrar Olympisk Motion  80  476  Florian Grobler  Fortuna Düsseldorf  2:48:42 
Herrar Olympisk Motion  81  407  Henrik Arthursson  Hagunda IF  2:49:00 
Herrar Olympisk Motion  82  503  Johan Peiper    2:49:52 
Herrar Olympisk Motion  83  473  Joakim Lönnberg  CK Uni  2:49:57 
Herrar Olympisk Motion  84  312  Mikael Olander  Bromstens IK  2:50:17 
Herrar Olympisk Motion  85  401  Anders Adriansson  Knivsta CK  2:50:32 
Herrar Olympisk Motion  86  513  Fredrik Sävenborg  Knowit IF  2:50:34 
Herrar Olympisk Motion  87  482  Edvin Borgudd    2:50:43 
Herrar Olympisk Motion  88  379  Emanuel Janzon  AXA Sports Club  2:51:55 
Herrar Olympisk Motion  89  315  Mikael Jernlöf    2:53:19 
Herrar Olympisk Motion  90  349  Niklas Karlsson    2:53:31 
Herrar Olympisk Motion  91  459  Robert Lindblom  Alnö Race Team  2:53:31 
Herrar Olympisk Motion  92  511  Hans Jonsson    2:53:34 
Herrar Olympisk Motion  93  497  Daniel Larsson  Knowit IF  2:54:58 
Herrar Olympisk Motion  94  441  Pär Tojkander    2:55:27 
Herrar Olympisk Motion  95  305  Dieter Funkelius  Kungsholmen  2:55:30 
Herrar Olympisk Motion  96  435  Mathias Svedlund    2:55:36 
Herrar Olympisk Motion  97  399  Mika Tihinen  Umara Sports Club  2:56:48 
Herrar Olympisk Motion  98  384  Deniz Varhos  IK Fyris Triathlom  2:57:19 
Herrar Olympisk Motion  99  398  Roger Larsson  Gustavsbergs IF  2:58:07 
Herrar Olympisk Motion  100  437  Andreas Holmkvist  Storvreta  2:58:56 
Herrar Olympisk Motion  101  362  Alexander Tarlinder    2:59:18 
Herrar Olympisk Motion  102  468  Erik Svensson    2:59:32 
Herrar Olympisk Motion  103  500  Richard Hammarlund    3:00:01 
Herrar Olympisk Motion  104  402  Fredrik Bohlin    3:00:08 
Herrar Olympisk Motion  105  397  Andreas Norman    3:00:21 
Herrar Olympisk Motion  106  496  Matias Jonsson    3:00:38 
Herrar Olympisk Motion  107  461  Olle Nordbeck    3:01:34 
Herrar Olympisk Motion  108  492  Christopher Månsson    3:02:07 
Herrar Olympisk Motion  109  477  Przemyslaw Gniewek  Polish Eagles FC  3:03:04 
Herrar Olympisk Motion  110  307  Axel Eriksson    3:04:12 
Herrar Olympisk Motion  111  363  Mikael Magnusson  Valsätra släggförening  3:04:25 
Herrar Olympisk Motion  112  365  Ludvig Ohlström    3:04:47 
Herrar Olympisk Motion  113  374  Alexander Åberg    3:05:24 
Herrar Olympisk Motion  114  396  Erik Sjöberg  Laknäs  3:05:49 
Herrar Olympisk Motion  115  331  Peter Magnusson    3:06:11 
Herrar Olympisk Motion  116  369  Kent Larsson    3:09:06 
Herrar Olympisk Motion  117  487  Mikael Hacksell  Fredrikshof IF CK  3:09:35 
Herrar Olympisk Motion  118  471  Teno Cabrera Rodríguez  Knights of the Four Elements  3:09:55 
Herrar Olympisk Motion  119  412  Björn Brundin    3:12:40 
Herrar Olympisk Motion  120  445  Erik Fredlund  OK LINNÉ  3:16:15 
Herrar Olympisk Motion  121  498  Fredrik Wennberg  Knowit IF  3:17:32 
Herrar Olympisk Motion  122  373  Håkan Jansson    3:17:42 
Herrar Olympisk Motion  123  442  Mayank Mahajan  Uppsala Vasaloppsklubb  3:20:10 
Herrar Olympisk Motion  124  505  Roger Jacobsson    3:23:15 
Herrar Olympisk Motion  125  510  Ola Siltala  Stockholm City Triathlon  3:25:12 
Herrar Olympisk Motion  126  324  Bo Sundstedt  Kalmar RC Triathlon  3:26:54 
Herrar Olympisk Motion  127  450  Wilhelm Pousette    3:33:07 
Herrar Olympisk Motion  128  415  Tim Phan    3:48:04 
Herrar Olympisk Motion  DNF  440  Jonathan Blomqvist  Umara Sports Club 
Herrar Olympisk Motion  DNF  494  Lars Jonsson   
Herrar Olympisk Motion  DNF  438  Marcus Billing   
Herrar Olympisk Motion  DNF  447  Fredrik Sandgren  Uppsala Vasaloppsklubb 
Herrar Olympisk Motion  DNF  457  Shahin Zarrabi   
Herrar Olympisk Motion  DNF  406  Stefan Ramqvist  IK Fyris Triathlon 
Herrar Olympisk Motion  DNF  403  Patrik Modd  Morgonmys runners 
Herrar Olympisk Motion  DSQ  417  Gustaf Sköld  SK SoD 
Herrar Olympisk Motion  DSQ  410  Aleksandar Ristevski  Alex 
- Herrar Senior
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar Senior  Ludwig Fleetwood  Race & Shine Sports Club  1:53:35 
Herrar Senior  24  Robert Kallin  Triathlon Väst  1:54:10 
Herrar Senior  Oskar Djärv  Race & Shine Sports Club  1:54:39 
Herrar Senior  Gabriel Björlin  Kalmar RC Triathlon  1:59:02 
Herrar Senior  Victor Dahl  Stockholm City Triathlon  1:59:41 
Herrar Senior  34  Daniel Nöu  Fredrikshof IF CK  2:00:13 
Herrar Senior  36  Karl-Johan Danielsson  Terrible Tuesdays Triathlon Club  2:02:13 
Herrar Senior  Erik Hjertonsson  Team 30K IF  2:02:27 
Herrar Senior  12  Axel Ek  Terrible Tuesdays Triathlon Club  2:03:10 
Herrar Senior  10  Peter Handrup  Heleneholms IF Tri Team  2:03:56 
Herrar Senior  11  23  Carl Magnus Helin  Lidingö Triathlon  2:07:24 
Herrar Senior  12  31  Martin Bratt  Mora CK  2:08:24 
Herrar Senior  13  20  Niklas Åkerström  IK NocOut.se  2:09:06 
Herrar Senior  14  19  Calle Westberg  Athletic Club Salt Lake  2:10:40 
Herrar Senior  15  18  Jonas Langman  IF Mantra Sport  2:10:43 
Herrar Senior  16  Jonathan Gunnarsson  Stockholm City Triathlon  2:12:38 
Herrar Senior  17  32  Jonatan Hugemark  TOT Triathlon Club  2:12:47 
Herrar Senior  18  10  Elias Rapp  Västerås SS  2:15:49 
Herrar Senior  19  27  Daniel Swahn  Väsby SS Triathlon  2:16:06 
Herrar Senior  20  26  Alfred Bodenäs  Triathlon Syd  2:17:05 
Herrar Senior  21  Jonas Lerneteg  Stockholm City Triathlon  2:19:43 
Herrar Senior  22  33  Oliver Nilsson  Väsby SS Triathlon  2:20:43 
Herrar Senior  23  35  Adam Lennell  Umara Sports Club  2:22:55 
Herrar Senior  24  11  Thomas Tollstedt  Hudik Triathlon Klubb  2:23:30 
Herrar Senior  25  21  Oskar Käll  Norrköping Triathlon  2:40:53 
Herrar Senior  26  15  Björn Gräslund  Stockholm City Triathlon  2:46:07 
Herrar Senior  DNF  22  Gabriel Nevado  Race & Shine Sports Club 
Herrar Senior  DNF  30  Albert Askengren  Ringmurens Cykelklubb 
- Herrar Senior SM
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar Senior SM  Ludwig Fleetwood  Race & Shine Sports Club  1:53:35 
Herrar Senior SM  24  Robert Kallin  Triathlon Väst  1:54:10 
Herrar Senior SM  Oskar Djärv  Race & Shine Sports Club  1:54:39 
Herrar Senior SM  Gabriel Björlin  Kalmar RC Triathlon  1:59:02 
Herrar Senior SM  Victor Dahl  Stockholm City Triathlon  1:59:41 
Herrar Senior SM  34  Daniel Nöu  Fredrikshof IF CK  2:00:13 
Herrar Senior SM  36  Karl-Johan Danielsson  Terrible Tuesdays Triathlon Club  2:02:13 
Herrar Senior SM  Erik Hjertonsson  Team 30K IF  2:02:27 
Herrar Senior SM  1802  Simon Lindblom  Kalmar RC Triathlon  2:02:56 
Herrar Senior SM  10  12  Axel Ek  Terrible Tuesdays Triathlon Club  2:03:10 
Herrar Senior SM  11  Peter Handrup  Heleneholms IF Tri Team  2:03:56 
Herrar Senior SM  12  23  Carl Magnus Helin  Lidingö Triathlon  2:07:24 
Herrar Senior SM  13  31  Martin Bratt  Mora CK  2:08:24 
Herrar Senior SM  14  20  Niklas Åkerström  IK NocOut.se  2:09:06 
Herrar Senior SM  15  19  Calle Westberg  Athletic Club Salt Lake  2:10:40 
Herrar Senior SM  16  18  Jonas Langman  IF Mantra Sport  2:10:43 
Herrar Senior SM  17  1801  Axel Borgengren  Kalmar RC Triathlon  2:11:40 
Herrar Senior SM  18  1804  Max Lundberg  G3 Sport  2:12:17 
Herrar Senior SM  19  Jonathan Gunnarsson  Stockholm City Triathlon  2:12:38 
Herrar Senior SM  20  32  Jonatan Hugemark  TOT Triathlon Club  2:12:47 
Herrar Senior SM  21  10  Elias Rapp  Västerås SS  2:15:49 
Herrar Senior SM  22  27  Daniel Swahn  Väsby SS Triathlon  2:16:06 
Herrar Senior SM  23  26  Alfred Bodenäs  Triathlon Syd  2:17:05 
Herrar Senior SM  24  Jonas Lerneteg  Stockholm City Triathlon  2:19:43 
Herrar Senior SM  25  33  Oliver Nilsson  Väsby SS Triathlon  2:20:43 
Herrar Senior SM  26  1805  Isak Engblom  Väsby SS Triathlon  2:21:10 
Herrar Senior SM  27  35  Adam Lennell  Umara Sports Club  2:22:55 
Herrar Senior SM  28  11  Thomas Tollstedt  Hudik Triathlon Klubb  2:23:30 
Herrar Senior SM  29  21  Oskar Käll  Norrköping Triathlon  2:40:53 
Herrar Senior SM  30  15  Björn Gräslund  Stockholm City Triathlon  2:46:07 
Herrar Senior SM  DNF  22  Gabriel Nevado  Race & Shine Sports Club 
Herrar Senior SM  DNF  30  Albert Askengren  Ringmurens Cykelklubb 
- Herrar Sprint Motion
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar Sprint Motion  183  James Archer  Lilla Almby IF  1:01:44 
Herrar Sprint Motion  198  Jesper Söderbäck    1:02:53 
Herrar Sprint Motion  203  Niklas Eriksson  Ljusnanbygden Joggers  1:05:10 
Herrar Sprint Motion  102  Johan von Walkendorff  Race & Shine Sports Club  1:05:51 
Herrar Sprint Motion  186  Isak Thaning  IK Fyris Triathlon  1:06:44 
Herrar Sprint Motion  188  Din Koldzo    1:06:56 
Herrar Sprint Motion  141  Stefan Boström  Uppsala  1:07:26 
Herrar Sprint Motion  129  Miguel Gomez Aguilera    1:07:36 
Herrar Sprint Motion  110  Emil Englund  IF Mantra Sport  1:08:01 
Herrar Sprint Motion  10  182  Robin Ulander  Skelleftesim  1:08:17 
Herrar Sprint Motion  11  190  Mattias Sjöberg  IK Fyris Triathlon  1:08:52 
Herrar Sprint Motion  12  126  Jacob Seabrook Alex    1:09:07 
Herrar Sprint Motion  13  176  David Lindqvist  Colting Borssén Triathlonklubb  1:09:57 
Herrar Sprint Motion  14  160  Martin Sjunnestrand    1:09:59 
Herrar Sprint Motion  15  192  Per Nilsson  Börje SK  1:10:39 
Herrar Sprint Motion  16  199  Ulf Skytt  Brandkårens IF  1:11:42 
Herrar Sprint Motion  17  121  Joakim Nilsson    1:12:01 
Herrar Sprint Motion  18  200  Mikael Eriksson    1:12:31 
Herrar Sprint Motion  19  194  Fredrik Stene    1:12:56 
Herrar Sprint Motion  20  101  Tomas Almbo  Nacka  1:13:29 
Herrar Sprint Motion  21  177  Daniel Karlsson  AZIF  1:13:30 
Herrar Sprint Motion  22  143  Christian Hardell  Bäckebo skid o motion  1:14:09 
Herrar Sprint Motion  23  117  Emil Trygg    1:14:37 
Herrar Sprint Motion  24  157  Seam Cory    1:15:29 
Herrar Sprint Motion  25  161  David Pettersson    1:16:33 
Herrar Sprint Motion  26  167  Vincent Huiskamp Rosen    1:17:29 
Herrar Sprint Motion  27  118  Daniel Eskilsson    1:17:36 
Herrar Sprint Motion  28  124  Oskar Josefsson    1:19:03 
Herrar Sprint Motion  29  171  Lukas Håstlund    1:19:30 
Herrar Sprint Motion  30  191  Kalle Svensson  IF Mantra Sport  1:19:44 
Herrar Sprint Motion  31  158  Vladimir Bril    1:19:44 
Herrar Sprint Motion  32  189  Björn Mollstedt  Unaffiliated  1:19:46 
Herrar Sprint Motion  33  136  Jussi Niemetz  Formtopp IF  1:20:01 
Herrar Sprint Motion  34  127  Rikard Wulff  Shimano Nordic Racing  1:20:40 
Herrar Sprint Motion  35  195  Anders Reisch  Stallarholmen SK  1:21:12 
Herrar Sprint Motion  36  202  Johannes Temnell    1:21:24 
Herrar Sprint Motion  37  204  Andreas Hjertzell  Uppsala Multisport  1:21:53 
Herrar Sprint Motion  38  184  Per Gustafsson  Lilla Almby IF  1:23:34 
Herrar Sprint Motion  39  181  Daniele Amodeo    1:24:14 
Herrar Sprint Motion  40  131  Ulf Bexell    1:24:24 
Herrar Sprint Motion  41  180  Håkan Svensson  ABB IF  1:24:36 
Herrar Sprint Motion  42  196  Jakob Löf    1:26:00 
Herrar Sprint Motion  43  205  Rikard Hallberg  Team On  1:26:04 
Herrar Sprint Motion  44  159  Jörgen Niklasson  G3 Sport  1:27:15 
Herrar Sprint Motion  45  135  Conny Pettersson  Formtopp IF  1:27:17 
Herrar Sprint Motion  46  175  Daniel Andersson  Triathlon Väst  1:28:42 
Herrar Sprint Motion  47  115  Carlos Bernuy Lopez    1:28:55 
Herrar Sprint Motion  48  164  Daniel Holm  Trasan & Skruttens IF  1:29:30 
Herrar Sprint Motion  49  172  Peter Håstlund    1:39:37 
Herrar Sprint Motion  50  193  Johan Snider    1:43:05 
Herrar Sprint Motion  51  170  Jimmy Blomqvist  GGMU  1:46:45 
- Pojkar Ungdom 14-15 år
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Pojkar Ungdom 14-15 år  1401  Paul Frayon  Väsby SS Triathlon  33:54 
Pojkar Ungdom 14-15 år  1405  Noah Petersson  Kalmar RC Triathlon  35:12 
Pojkar Ungdom 14-15 år  1406  Johan Bjersand-Hellström  IK Fyris Triathlon  37:21 
Pojkar Ungdom 14-15 år  1404  Oscar Lilja  Frosta Multisport  37:57 
Pojkar Ungdom 14-15 år  1402  Hugo Kalén  Kalmar RC Triathlon  40:13 
Pojkar Ungdom 14-15 år  1403  Oskar Lindblom  Kalmar RC Triathlon  41:26 
- Pojkar Ungdom 16-17 år
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Pojkar Ungdom 16-17 år  1601  Hampus Månsson  Väsby SS Triathlon  32:49 
Pojkar Ungdom 16-17 år  1610  Jacob Fransén  Kalmar RC Triathlon  33:13 
Pojkar Ungdom 16-17 år  1614  Rihard Viherpuu  Viimsi Veeklubi  33:30 
Pojkar Ungdom 16-17 år  1611  Oskar Arvidsson  Väsby SS Triathlon  33:49 
Pojkar Ungdom 16-17 år  1603  Johan Melinder  Väsby SS Triathlon  34:04 
Pojkar Ungdom 16-17 år  1613  Elliot Nord  Väsby SS Triathlon  34:12 
Pojkar Ungdom 16-17 år  1606  Alexander Chatila  Kalmar RC Triathlon  34:22 
Pojkar Ungdom 16-17 år  1602  Albin Rooth  Kalmar RC Triathlon  35:28 
Pojkar Ungdom 16-17 år  1609  Simon Arvidsson  Kalmar RC Triathlon  35:34 
Pojkar Ungdom 16-17 år  10  1612  Albin Granström  Stöcke TS Järnet  35:47 
Pojkar Ungdom 16-17 år  11  1607  Sebastian Karlsson  Luleå Triathlon  36:46 
Pojkar Ungdom 16-17 år  12  1605  Peter Sundström  Umeå Simsällskap  38:00 
Pojkar Ungdom 16-17 år  13  1608  Sebastian Jansson  Väsby SS Triathlon  48:02 
- Stafett Olympisk Motion
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Stafett Olympisk Motion  1306    Vidhance Big Endians  2:11:27 
Stafett Olympisk Motion  1301    Förnedra Jon  2:36:30 
Stafett Olympisk Motion  1307    Vidhance Little Endians  2:36:38 
Stafett Olympisk Motion  1302    WSP Olympics  2:36:39 
Stafett Olympisk Motion  1303    Team Kunskapsskolan  2:43:20 
Stafett Olympisk Motion  1308    Slow motion  2:48:28 
Stafett Olympisk Motion  1304    Folkes livs  2:50:51 
Stafett Olympisk Motion  1305    The RG group  2:52:06 
- Stafett Sprint Motion
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Stafett Sprint Motion  1101    Sprutspårsjägarna  1:12:07 
Stafett Sprint Motion  1105    Knowit IF  1:12:26 
Stafett Sprint Motion  1103    WSP Building Physics  1:14:14 
Stafett Sprint Motion  1104    WSP Sprinters  1:17:18 
Stafett Sprint Motion  1102    Gladarna  1:26:57 
Stafett Sprint Motion  1106    Kaggeboda  1:34:38 
- Tri4fun 12-13 år
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Tri4fun 12-13 år  9207  Leon Dahlin  Hedemora Endurance Club  28:07 
Tri4fun 12-13 år  9219  Edward Nord  Väsby SS Triathlon  28:42 
Tri4fun 12-13 år  9501  Folke Eriksson    29:31 
Tri4fun 12-13 år  9211  Anna Söderqvist  Team LeWa Sport  30:16 
Tri4fun 12-13 år  9205  Tintin Herweijer  Hälle IF  30:40 
Tri4fun 12-13 år  9206  August Siverskog  Julita Triathlon  31:22 
Tri4fun 12-13 år  9212  Linus Jansson  IK Fyris Triathlon  31:33 
Tri4fun 12-13 år  9201  Wilda Lundkvist  Mälarö SOK  32:36 
Tri4fun 12-13 år  9218  Oscar Alenius  Hedemora Endurance Club  33:16 
Tri4fun 12-13 år  10  9215  Emmy Skånstad  Färjestaden Triathlon  33:16 
Tri4fun 12-13 år  11  9216  Hugo Lagerberg  Väsby SS Triathlon  33:28 
Tri4fun 12-13 år  12  9204  Smilla Lilja  Frosta Multisport  33:35 
Tri4fun 12-13 år  13  9209  Carmen Seco  Umeå Simsällskap  34:06 
Tri4fun 12-13 år  14  9203  Wilma Danielsson  IK Fyris Triathlon  34:33 
Tri4fun 12-13 år  15  9220  Pelle Anger  Hedemora skidor  34:54 
Tri4fun 12-13 år  16  9202  Max Lindh  Söderhamns IK  35:42 
Tri4fun 12-13 år  17  9214  Elin Stengel  IK Fyris Triathlon  36:29 
Tri4fun 12-13 år  18  9217  Nils Thuveson  Hulkmamma  36:35 
Tri4fun 12-13 år  19  9213  Katie McGowan  IK Fyris Triathlon  37:59 
Tri4fun 12-13 år  20  9210  Lilly Johansson  Alesimmarna  48:43 
- Tri4fun 14-15 år
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Tri4fun 14-15 år  9104  Arora Johnsson  Väsby SS Triathlon  27:35 
Tri4fun 14-15 år  9505  Mathilda Järeteg  Väsby SS Triathlon  29:03 
Tri4fun 14-15 år  9105  Ella Hyttinen  Hedemora Endurance AB  29:48 
Tri4fun 14-15 år  9103  Markus Johnsson  Väsby SS Triathlon  29:58 
Tri4fun 14-15 år  9108  Elin Ramqvist  IK Fyris Triathlon  32:28 
Tri4fun 14-15 år  9107  Attila Karonen  Stenhagen  33:16 
Tri4fun 14-15 år  9101  Eloi Derrough    35:17 
- Tri4fun 9-11 år
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Tri4fun 9-11 år  9309  Anton Karlsson  Väsby SS Triathlon  19:01 
Tri4fun 9-11 år  9301  Hanna Månsson  Väsby SS Triathlon  19:33 
Tri4fun 9-11 år  9327  Linus Malmberg  IF Mantra Sport  19:56 
Tri4fun 9-11 år  9306  Emil Jorme  Väsby SS Triathlon  22:02 
Tri4fun 9-11 år  9320  Svea Hiller  IK Fyris Triathlon  22:14 
Tri4fun 9-11 år  9325  Alva Lagerberg  Väsby SS Triathlon  22:56 
Tri4fun 9-11 år  9316  Melwin Eriksson  Kalmar RC Triathlon  23:52 
Tri4fun 9-11 år  9324  Aron Hyttinen  Hedemora Endurance Club  24:00 
Tri4fun 9-11 år  9317  Lovisa Wannberg  IK Fyris Triathlon  24:27 
Tri4fun 9-11 år  10  9321  Linus Gåfvels  IK Fyris Triathlon  24:49 
Tri4fun 9-11 år  11  9314  Nils Bjersand-Hellström  IK Fyris Triathlon  26:12 
Tri4fun 9-11 år  12  9312  Matilda Eliasson  Kalmar RC Triathlon  26:39 
Tri4fun 9-11 år  13  9310  Alice Birgander  Birganders Idrottsvänner  27:06 
Tri4fun 9-11 år  14  9326  Jonas Thuveson  Hulkmamma  27:39 
Tri4fun 9-11 år  15  9305  Olivia Svensson  Uppsala  28:28 
Tri4fun 9-11 år  16  9322  Ruben Söderberg  IK Fyris Triathlon  28:30 
Tri4fun 9-11 år  17  9319  Axel Stengel  IK Fyris Triathlon  28:31 
Tri4fun 9-11 år  18  9313  Rebecka Collby  IK Fyris Triathlon  28:35 
Tri4fun 9-11 år  19  9315  Simon Falkenberg  Bjäre Triathlon  29:23 
Tri4fun 9-11 år  20  9311  Alice Miemois  Knivsta CK  29:24 
Tri4fun 9-11 år  21  9302  Moa Lindh  Sorf  29:25 
Tri4fun 9-11 år  22  9308  Irma Siverskog  Julita Triathlon  29:59 
Tri4fun 9-11 år  23  9307  Alvin Sjunnestrand    30:48 
Tri4fun 9-11 år  24  9304  Lilly Lundqvist  Mälarö SOK  31:38 
Tri4fun 9-11 år  25  9318  Vera Pallas  IK Fyris Triathlon  32:01 
Tri4fun 9-11 år  26  9323  Signe Lindén  IK Fyris Triathlon  34:17 
Tri4fun 9-11 år  27  9504  Milo Adriansson    36:07 
Tri4fun 9-11 år  28  9303  Oskar Anundsson    38:07 
Tri4fun 9-11 år  DNS  9502  Isak Seabrook Alex