Resultat Malmö Triathlon 2019 (STC)

Damer Junior 18-19 år
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Damer Junior 18-19 år  1851  Klara Hofer Mattsson  Stöcke TS Järnet  1:07:12 
Damer Junior 18-19 år  1856  Louise Kandeman  Skövde Triathlonklubb  1:21:17 
Damer Kvalklass 29 år
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Damer Kvalklass 29 år  2951  Karin Thulin  Heleneholms IF Tri Team  1:21:36 
Damer Kvalklass 29 år  2952  Elin Forsberg  Falu Simsällskap Triathlon  1:41:13 
Damer Kvalklass 29 år  DNF  2953  Dorothea Neumann  Team Powerwoman Athletic Club 
Damer Master 35-39 år
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Damer Master 35-39 år  3551  Marie Sandberg  Julita Triathlon  1:11:05 
Damer Master 35-39 år  3561  Anna Johansson  IK NocOut.se  1:12:22 
Damer Master 35-39 år  3560  Ann-Sofi Wetterberg  Team LeWa Sport  1:16:29 
Damer Master 35-39 år  3559  Matilda Johansson  Roslagens Triathlon IF  1:16:56 
Damer Master 35-39 år  3553  Tora Philp  Stockholm City Triathlon  1:17:12 
Damer Master 35-39 år  3562  Cecilia Vollan Johansson  Stöcke TS Järnet  1:17:17 
Damer Master 35-39 år  3558  Pia Selin  Väsby SS Triathlon  1:18:23 
Damer Master 35-39 år  3564  Charlotta Wångblad  IK NocOut.se  1:18:43 
Damer Master 35-39 år  3563  Sabina Nilsson  Frosta Multisport  1:19:57 
Damer Master 35-39 år  10  3552  Anna Lundin  IK Fyris Triathlon  1:21:28 
Damer Master 35-39 år  11  3556  Hanna Bäckman  Triathlon Syd  1:23:11 
Damer Master 35-39 år  12  3555  Kira Hongell  Heleneholms IF Tri Team  1:23:21 
Damer Master 35-39 år  13  3554  Emilie Gripewall  Terrible Tuesdays Triathlon Club  1:29:33 
Damer Master 35-39 år  14  3557  Louise Johansson  Team Kungälv IS  1:39:38 
Damer Master 40-44 år
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Damer Master 40-44 år  4057  Viktoria Gadd  Näset Triathlonklubb  1:15:28 
Damer Master 40-44 år  4059  Ann Tufvander  Stockholm City Triathlon  1:16:20 
Damer Master 40-44 år  4056  Veronica Andersson  3City Triathlon  1:19:11 
Damer Master 40-44 år  4053  Maria Trönell  IS Göta Friidrott & Triathlon  1:21:57 
Damer Master 40-44 år  4055  Susanna Jarlsdotter Rehn  Team Powerwoman Athletic Club  1:24:14 
Damer Master 40-44 år  4052  Jessica Högberg  Kungsörs Sportklubb  1:29:40 
Damer Master 40-44 år  4054  Lovisa Tobieson  IK NocOut.se  1:33:14 
Damer Master 40-44 år  4058  Silvana Balcanovic  AXA Sports Club  1:49:09 
Damer Master 45-49 år
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Damer Master 45-49 år  4560  Tina Lilja  Frosta Multisport  1:15:12 
Damer Master 45-49 år  4562  Sara Bergström  Team Triathlon & Multisport  1:15:55 
Damer Master 45-49 år  4551  Elisabet Bellander  Umara Sports Club  1:18:00 
Damer Master 45-49 år  4553  Sara Elfving  Karlshamns SK Triathlon  1:18:05 
Damer Master 45-49 år  4554  Sara Andersson  Väsby SS Triathlon  1:18:59 
Damer Master 45-49 år  4561  Åsa Danell  IK NocOut.se  1:20:54 
Damer Master 45-49 år  4552  Marianne Smedmark  Roslagens Triathlon IF  1:21:33 
Damer Master 45-49 år  4556  Camilla Forsström  AXA Sports Club  1:22:07 
Damer Master 45-49 år  4559  Mia Eklöw  Team LeWa Sport  1:22:52 
Damer Master 45-49 år  10  4563  Katrin Karlsson  3City Triathlon  1:29:25 
Damer Master 45-49 år  11  4557  Annica Harrysson  Team Kungälv IS  1:36:59 
Damer Master 50-54 år
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Damer Master 50-54 år  5055  Annika Rehn  CKU6 Tri  1:17:26 
Damer Master 50-54 år  5053  Jannice Persson  Frosta Multisport  1:20:57 
Damer Master 50-54 år  5056  Cicilia Metz  Näset Triathlonklubb  1:23:15 
Damer Master 50-54 år  5054  Camilla Karlsson  Kalmar RC Triathlon  1:25:07 
Damer Master 55-59 år
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Damer Master 55-59 år  5553  Agneta Berg  Stockholm City Triathlon  1:21:53 
Damer Master 55-59 år  5552  Cecilia Wikander  Stockholm City Triathlon  1:25:01 
Damer Master 55-59 år  5554  Birgitta Påhlman  Näset Triathlonklubb  1:28:57 
Damer Master 55-59 år  5551  Marie Wiman  Väsby SS Triathlon  1:31:38 
Damer Master 55-59 år  5555  Anna Gandal  Heleneholms IF Tri Team  1:48:43 
Damer Master 60-64 år
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Damer Master 60-64 år  6051  Monica Sjans  Qwarnsvedens Triathlonklubb  1:29:16 
Damer Master 60-64 år  6052  Maria-Louise Vösu Wångblad  IK NocOut.se  1:40:44 
Damer Olympisk Motion
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Damer Olympisk Motion  801  Jessica Fridlund  Team Trelleborg Triathlon  2:15:13 
Damer Olympisk Motion  718  Carina Rasmusson  Axa Sports Club  2:24:31 
Damer Olympisk Motion  545  Nicole Pelin  Rooster Club Varberg  2:24:39 
Damer Olympisk Motion  773  Marie Schöpping  Heleneholms IF  2:28:44 
Damer Olympisk Motion  418  Lina Bratt  Triathlon Syd  2:29:42 
Damer Olympisk Motion  417  Ewa Holmberg  Heleneholms IF Tri Team  2:30:42 
Damer Olympisk Motion  427  Sofie Mattsson  Karlshamn Triathlon  2:32:44 
Damer Olympisk Motion  498  Kim Isherwood  Ninjas DK  2:34:09 
Damer Olympisk Motion  481  Anna Araskog  Pistolerna IK  2:35:03 
Damer Olympisk Motion  10  402  Amanda Hyll-Nilsson  Team zanda  2:36:07 
Damer Olympisk Motion  11  407  Marie Gilmore-Ellis  Triathlon Syd  2:36:53 
Damer Olympisk Motion  12  414  Erika Ingelström  Gråmanstorp Runners  2:37:24 
Damer Olympisk Motion  13  778  Susanne Kristensen  AXA Sports Club  2:37:25 
Damer Olympisk Motion  14  478  Emelie rasmusson  team powerwoman athletic club  2:38:23 
Damer Olympisk Motion  15  456  Helena Rylander  IK NocOut.se  2:38:46 
Damer Olympisk Motion  16  746  Emma Sandin Hansson    2:38:53 
Damer Olympisk Motion  17  712  Emma Lindgren  Lödde tri  2:38:54 
Damer Olympisk Motion  18  434  Elin Sandkvist  Triathlon Syd  2:38:57 
Damer Olympisk Motion  19  412  Caroline Hammargren  Kalmar RC Triathlon  2:39:15 
Damer Olympisk Motion  20  522  Agnes Uddenstig  Triathlon Väst  2:39:17 
Damer Olympisk Motion  21  518  Malene Dissing  KVIK TRI TEAM  2:39:55 
Damer Olympisk Motion  22  500  Carina Hinn  Coltingborssen triathlonklubb  2:40:05 
Damer Olympisk Motion  23  419  Ulrica Enetjärn  Heleneholms IF  2:40:16 
Damer Olympisk Motion  24  437  Frida Dahlberg  Team Powerwoman Athletic Club  2:46:47 
Damer Olympisk Motion  25  512  Jannike Björkqvist  Heleneholms IF Tri Team  2:47:11 
Damer Olympisk Motion  26  747  Sarah Holmqvist  Heleneholms Tri Team  2:48:04 
Damer Olympisk Motion  27  854  Charlotta Grähs  Heleneholms IF Tri Team  2:48:06 
Damer Olympisk Motion  28  438  Linda Eidevåg  338 Småland Triathlon & MF  2:49:08 
Damer Olympisk Motion  29  408  Laurie Chan Lam    2:50:36 
Damer Olympisk Motion  30  809  Emelie Löfvander  Heleneholms tri team  2:50:43 
Damer Olympisk Motion  31  413  Henriette Haugaard Jensen  /tri club denmark  2:51:17 
Damer Olympisk Motion  32  911  Lina Atteryd  Heleneholm Tri Team  2:51:21 
Damer Olympisk Motion  33  904  Lani Marie Sørensen  Aarhus 1900 Triathlon  2:51:49 
Damer Olympisk Motion  34  503  Martina Antonsson  Team Trelleborg Triathlon  2:52:17 
Damer Olympisk Motion  35  910  Emelie Akthagen  Kalmar RC Triathlon  2:53:23 
Damer Olympisk Motion  36  535  Carina Stade  Sports Club SPC Triathlon  2:54:21 
Damer Olympisk Motion  37  403  Zandra Åström  Team zanda  2:54:56 
Damer Olympisk Motion  38  484  Elise Engström    2:55:15 
Damer Olympisk Motion  39  467  Katarina Forsman  Lödde tri  2:56:04 
Damer Olympisk Motion  40  820  Emma Sterving  IKSU  2:56:53 
Damer Olympisk Motion  41  810  Rose-Marie Persson  Heleneholms tri team  2:56:56 
Damer Olympisk Motion  42  873  Lotta Olsson  Åhus träningscenter  2:57:45 
Damer Olympisk Motion  43  912  Mona Helsing  Team B3  2:58:12 
Damer Olympisk Motion  44  905  Paula Claesson    2:58:58 
Damer Olympisk Motion  45  749  Louise Olsson  2:59:13 
Damer Olympisk Motion  46  814  Caroline Jeppsson  Actic Skrylle  2:59:14 
Damer Olympisk Motion  47  896  Cecilia Andersson    2:59:23 
Damer Olympisk Motion  48  514  Sofia Sundqvist  Ok Tranan  3:00:53 
Damer Olympisk Motion  49  475  Cecilia Lejon    3:01:27 
Damer Olympisk Motion  50  495  Paulina Dubas  /Tri Club Danmark  3:01:27 
Damer Olympisk Motion  51  540  Frida Löhnert  Power Woman Athletic Club  3:02:49 
Damer Olympisk Motion  52  908  Amanda Granborg    3:02:59 
Damer Olympisk Motion  53  751  Monica Björkegren Ohlson  Kalmar RC Triathlon  3:03:57 
Damer Olympisk Motion  54  879  Matilda Sterner    3:04:05 
Damer Olympisk Motion  55  706  Jenny Zaar    3:04:12 
Damer Olympisk Motion  56  721  Emma Rengbo    3:04:31 
Damer Olympisk Motion  57  497  Annica Karlsson    3:04:36 
Damer Olympisk Motion  58  507  Pernilla Edström    3:05:36 
Damer Olympisk Motion  59  468  Nathalie Busk    3:06:32 
Damer Olympisk Motion  60  415  Lovisa Nihlwing  Triathlon Syd  3:07:30 
Damer Olympisk Motion  61  491  Victoria Leidersdorff  Team Trelleborg Triathlon  3:07:41 
Damer Olympisk Motion  62  436  Hanna Mörk  Team Powerwoman Athletic Club  3:07:50 
Damer Olympisk Motion  63  709  Michelle Åberg    3:08:21 
Damer Olympisk Motion  64  423  Camilla Palmquist    3:09:41 
Damer Olympisk Motion  65  496  Jutta Wihlborg    3:09:45 
Damer Olympisk Motion  66  717  Kristina Ramsö    3:09:56 
Damer Olympisk Motion  67  891  Elin Ericsson  Kalmar Kanotklubb  3:10:19 
Damer Olympisk Motion  68  760  Annika Persson-Bodén  Hässleholm Freeflow  3:13:15 
Damer Olympisk Motion  69  825  Nickolina Jensen  Helenholms IF tri team  3:17:06 
Damer Olympisk Motion  70  754  Siri Joman    3:19:37 
Damer Olympisk Motion  71  872  Malin Jönsson    3:19:43 
Damer Olympisk Motion  72  804  Elin Wiklander  Karlshamns sk triathlon  3:20:51 
Damer Olympisk Motion  73  786  Mireia Domingo-Oriol  Flames Barcelona  3:20:57 
Damer Olympisk Motion  74  445  Sofie Hellström    3:21:50 
Damer Olympisk Motion  75  817  My Wadström    3:23:06 
Damer Olympisk Motion  76  823  Susanne Harke söderberg  Heleneholms IF Tri Team  3:29:31 
Damer Olympisk Motion  77  735  Despina Flondell-Sité  Triathlon Syd  3:29:54 
Damer Olympisk Motion  78  420  Therese Nilsson  Polisen Malmö  3:31:20 
Damer Olympisk Motion  79  800  Linda Ferm  Team Trelleborg Triathlon  3:32:51 
Damer Olympisk Motion  80  781  Heidi Soelberg  Team Soelberg  3:41:29 
Damer Olympisk Motion  81  772  Maj-Britt Voldby  Ingen förnärvarande  3:49:16 
Damer Olympisk Motion  82  847  Mette Dymling    3:54:47 
Damer Olympisk Motion  83  483  Annika Larsson    3:59:54 
Damer Olympisk Motion  DNF  759  Camilla Bodén   
Damer Olympisk Motion  DSQ  917  Ellen Lidegran  Livtjänst Sverige AB 
Damer Senior
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Damer Senior  60  Jonna Hedbys  Team Powerwoman Athletic Club  1:08:02 
Damer Senior  63  My Forsberg  Triathlon Väst  1:08:34 
Damer Senior  57  Sofi Haag Wallberg  Västerås SS  1:09:24 
Damer Senior  58  Caroline Augustsson  Team 30K IF  1:09:46 
Damer Senior  62  Siri Ohrankämmen  Väsby SS Triathlon  1:10:06 
Damer Senior  64  Rebecka Forsström  Triathlon Syd  1:10:21 
Damer Senior  66  Amanda Agustsdottir  Ægir3, ISL  1:16:55 
Damer Sprint Motion
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Damer Sprint Motion  294  Åsa Eriksson  Umara Sports Club  1:03:58 
Damer Sprint Motion  272  Amanda Ekblad    1:11:10 
Damer Sprint Motion  409  Madleen Johannesson  Team Power Woman Athletic Club  1:12:35 
Damer Sprint Motion  200  Tove Hjertonsson    1:13:35 
Damer Sprint Motion  289  Gunilla Stripple  Triathlon Syd  1:16:13 
Damer Sprint Motion  284  Katie Wdowiak    1:17:03 
Damer Sprint Motion  293  Møyfrid Kløvning  Trondheim Triatlonklubb, NOR  1:17:41 
Damer Sprint Motion  150  Anna Percan    1:18:19 
Damer Sprint Motion  147  Helena Åberg    1:20:51 
Damer Sprint Motion  10  251  Victoria Rydengård  Näsets Triathlonklubb  1:21:11 
Damer Sprint Motion  11  259  Anna Petersson  Näset Triathlonklubb  1:21:29 
Damer Sprint Motion  12  242  Maria Weiland  Näsets Triathlonklubb  1:21:35 
Damer Sprint Motion  13  265  Jessica Hermansson    1:22:04 
Damer Sprint Motion  14  234  Lena Sandberg  Tetra Pak IF  1:22:57 
Damer Sprint Motion  15  101  Sarah Strandh    1:23:23 
Damer Sprint Motion  16  111  Sandra Larsson  Heleneholms IF Tri Team  1:23:41 
Damer Sprint Motion  17  143  Ewa Wisniewska    1:24:13 
Damer Sprint Motion  18  112  Hanna Skoglar    1:24:26 
Damer Sprint Motion  19  287  Thea Laurén    1:24:52 
Damer Sprint Motion  20  164  Marit Bengtson    1:25:56 
Damer Sprint Motion  21  113  Johanna Sturesson    1:26:14 
Damer Sprint Motion  22  235  Ulrika Boke Martinsson  IK Resorb  1:26:21 
Damer Sprint Motion  23  806  Rebecca Strömberg    1:28:07 
Damer Sprint Motion  24  271  Elin Theander    1:28:18 
Damer Sprint Motion  25  236  Petra Bergström  IK Resorb  1:28:41 
Damer Sprint Motion  26  254  Catharina Östberg    1:28:56 
Damer Sprint Motion  27  158  Christina Hansson Ravanelli    1:28:57 
Damer Sprint Motion  28  220  Pernilla Agardh  Agardh Consulting  1:29:44 
Damer Sprint Motion  29  261  Sandra Larsson    1:29:44 
Damer Sprint Motion  30  288  Åsa Unnerbäck    1:30:00 
Damer Sprint Motion  31  183  Isabella Willett  Team Powerwoman Athletic Club  1:30:09 
Damer Sprint Motion  32  782  Pia Jensen  Heleneholms triathlon klubb  1:30:13 
Damer Sprint Motion  33  211  Karin Wendel  Heleneholms IF Tri Team  1:30:30 
Damer Sprint Motion  34  285  Daniela Chiang  Heleneholms IF Tri Team  1:30:52 
Damer Sprint Motion  35  223  Slobodanka Bozinova    1:31:30 
Damer Sprint Motion  36  277  Kerstin Frenning  Malmö  1:31:31 
Damer Sprint Motion  37  256  Alexandra Gunnarsson    1:32:10 
Damer Sprint Motion  38  202  Anne Sofie Scheel    1:32:21 
Damer Sprint Motion  39  197  Melissa Engberg  Örestads GK  1:32:47 
Damer Sprint Motion  40  282  Magdalena Åkerman    1:33:53 
Damer Sprint Motion  41  145  Melissa Sharp    1:34:19 
Damer Sprint Motion  42  246  Carina Sjöholm    1:34:27 
Damer Sprint Motion  43  201  Eva Karlsson  BAMconsult AB  1:35:25 
Damer Sprint Motion  44  123  Heléne Bergsten    1:35:41 
Damer Sprint Motion  45  192  Natalie Lange    1:35:47 
Damer Sprint Motion  46  131  Anna Hellström    1:37:02 
Damer Sprint Motion  47  253  Katarina Sjövall  Lomma  1:37:35 
Damer Sprint Motion  48  175  Elin Fyhr    1:37:45 
Damer Sprint Motion  49  168  Ylva Ekblad  Tetra Pak IF  1:37:46 
Damer Sprint Motion  50  239  Gabriella Norberg    1:39:06 
Damer Sprint Motion  51  180  Beatrix Skoglund  AXA Sports Club  1:39:50 
Damer Sprint Motion  52  248  Maria Kihl    1:40:17 
Damer Sprint Motion  53  260  Mathilda Martinsson    1:41:40 
Damer Sprint Motion  54  205  Karin Margaretha WIDERBERG    1:42:01 
Damer Sprint Motion  55  135  Elnaz Barjandi    1:43:11 
Damer Sprint Motion  56  122  Nellie Nilsson    1:43:44 
Damer Sprint Motion  57  124  Lea Jeppsson    1:44:17 
Damer Sprint Motion  58  203  Malin Lundkvist    1:44:23 
Damer Sprint Motion  59  244  Charlotte Gustafsson    1:45:29 
Damer Sprint Motion  60  238  Jenny Gaffner  IK Resorb  1:47:56 
Damer Sprint Motion  61  109  Ylva Esping    1:48:02 
Damer Sprint Motion  62  133  Kristina Andersson    1:50:34 
Damer Sprint Motion  63  132  Annika Stråth    1:50:35 
Damer Sprint Motion  64  191  Eva Staaf    1:50:38 
Damer Sprint Motion  DNF  172  Lena Ekman   
Damer Sprint Motion  DSQ  140  Hanna Wiberg   
Damer Sprint Motion  DSQ  119  Lotta Fröding   
Damer Sprint Motion  DSQ  118  Åsa Engdahl  Team Engdahl 
Damer Sprint Motion  DSQ  116  Helena Ohlson   
Damer Sprint Motion  DSQ  190  Camille Ploujoux  malmö 
Damer Ungdom 16-17 år
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Damer Ungdom 16-17 år  1651  Tilda Månsson  Väsby SS Triathlon  1:11:03 
Damer Ungdom 16-17 år  1654  Hanna Lundberg  Kalmar RC Triathlon  1:17:55 
Damer Ungdom 16-17 år  1656  Mathilda Leidersdorff  Team Trelleborg Triathlon  1:19:51 
Damer Ungdom 16-17 år  DNF  1655  Linn Suchomel  Team 30K IF 
Flickor Ungdom 14-15 år
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Flickor Ungdom 14-15 år  1452  Sara Magndal  Nittedal Triathlon klubb, NOR  37:08 
Flickor Ungdom 14-15 år  1451  Ella Ohlsson  Stöcke TS Järnet  37:43 
Flickor Ungdom 14-15 år  1461  Selma Westman  Stöcke TS Järnet  37:51 
Flickor Ungdom 14-15 år  1457  Hanna Andrén  Alingsås Triathlonklubb  37:56 
Flickor Ungdom 14-15 år  1454  Elin Rooth  Kalmar RC Triathlon  39:28 
Flickor Ungdom 14-15 år  1460  Felicia Jansson  Väsby SS Triathlon  42:04 
Flickor Ungdom 14-15 år  1462  Elin Eisner  Alingsås Triathlonklubb  42:35 
Flickor Ungdom 14-15 år  1463  Embla Bjurling  Kalmar RC Triathlon  43:26 
Flickor Ungdom 14-15 år  1455  Elin Malmström  Väsby SS triathlon  44:48 
Flickor Ungdom 14-15 år  10  1458  Idha Chatila  Kalmar RC Triathlon  45:41 
Flickor Ungdom 14-15 år  11  1459  Jazmin Eriksson  Kalmar RC Triathlon  46:06 
Herrar Junior 18-19 år
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar Junior 18-19 år  1808  Oscar Eliasson  Alingsås TriathlonKlubb  1:00:10 
Herrar Junior 18-19 år  1801  Simon Lindblom  Kalmar RC Triathlon  1:00:54 
Herrar Junior 18-19 år  1803  Hugo Landin  Kalmar RC Triathlon  1:03:49 
Herrar Junior 18-19 år  1804  Axel Borgengren  Kalmar RC Triathlon  1:06:29 
Herrar Junior 18-19 år  1806  Lukas Lundkvist  Stockholm City Triathlon  1:07:59 
Herrar Junior 18-19 år  1805  Max Lundberg  G3 Sport  1:09:04 
Herrar Junior 18-19 år  1807  Isak Engblom  Väsby SS Triathlon  1:14:07 
Herrar Junior 18-19 år  DNF  1802  Nicolad Nolén  Heleneholm Triathlon 
Herrar Kvalklass 29 år
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar Kvalklass 29 år  2902  Anton Bengtsson  Team Kungälv IS  1:04:07 
Herrar Kvalklass 29 år  2903  Carl Bodin  IK Fyris Triathlon  1:14:33 
Herrar Master 35-39 år
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar Master 35-39 år  3512  Aron Wohlström  Heleneholm Tri team  1:04:46 
Herrar Master 35-39 år  3504  Jonas Lerneteg  Stockholm City Triathlon  1:05:34 
Herrar Master 35-39 år  3510  Fredrik Krantz  Heleneholms IF Tri Team  1:07:23 
Herrar Master 35-39 år  3513  Cristian Nae  Triathlon Syd  1:07:54 
Herrar Master 35-39 år  3511  Linus Petersson  Peking Athletes  1:08:24 
Herrar Master 35-39 år  3506  Michael Sönnerborg-Wadenhorn  Fagersta Södra IK  1:11:19 
Herrar Master 35-39 år  3505  Andreas Voss  Triathlon Syd  1:11:27 
Herrar Master 35-39 år  3508  Jonny Thor  Falu SS  1:12:00 
Herrar Master 35-39 år  3503  Toni Fuentes  Umara Sports Club  1:17:28 
Herrar Master 35-39 år  10  3502  Erik Wahlström  Norrköping Triathlon  1:20:25 
Herrar Master 40-44 år
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar Master 40-44 år  4001  Henrik Jansson  Väsby SS Triathlon  1:05:35 
Herrar Master 40-44 år  4013  Carl Magnus Helin  Lidingö Triathlon  1:06:08 
Herrar Master 40-44 år  4011  Tommie Sjödin  Hemsö IF  1:06:13 
Herrar Master 40-44 år  4012  Marcus Ekström  FMTIS IF  1:06:44 
Herrar Master 40-44 år  4005  Per Lindblom  Fredrikshof IF  1:07:37 
Herrar Master 40-44 år  4016  Mathias Sommerqvist  SK Elfsborg  1:09:23 
Herrar Master 40-44 år  4002  Henrik Eketjäll  Eskilstuna IK Triathlon  1:09:24 
Herrar Master 40-44 år  4004  Mikael Stagling  IS Göta Friidrott & Triathlon  1:10:26 
Herrar Master 40-44 år  4006  Gustav Holmberg  Eskilstuna IK Triathlon  1:10:40 
Herrar Master 40-44 år  10  4007  Olof Svedström  AXA Sports Club  1:13:39 
Herrar Master 40-44 år  11  4014  Björn Lilja  Frosta Multisport  1:14:23 
Herrar Master 40-44 år  12  4015  Christer Dahlström  Race & Shine Sport Club  1:14:47 
Herrar Master 40-44 år  13  4017  Kristian Rybak  IK NocOut.se  1:14:52 
Herrar Master 40-44 år  14  4009  Björn Johansson  Triathlon Väst  1:23:05 
Herrar Master 45-49 år
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar Master 45-49 år  4512  Claes Ivenborg  IK NocOut.se  1:05:44 
Herrar Master 45-49 år  4516  Pierre Schmidt  Umara Sports Club  1:07:10 
Herrar Master 45-49 år  4523  Dino Pjanic  Heleneholms IF Tri Team  1:07:48 
Herrar Master 45-49 år  4514  Nils Bergdahl  338 Småland Triathlon & MF  1:08:26 
Herrar Master 45-49 år  4507  Fredrik Lindblom  Fredrikshof IF  1:09:16 
Herrar Master 45-49 år  4503  Fredrik Toft  Skövde Triathlonklubb  1:10:10 
Herrar Master 45-49 år  4505  Henrik Malmström  Väsby SS Triathlon  1:10:28 
Herrar Master 45-49 år  4510  Mattias Krantz  Terrible Tuesdays Triathlon Club  1:10:45 
Herrar Master 45-49 år  4511  Jerker Eriksson  Kristinehamns Multisport Klubb  1:11:24 
Herrar Master 45-49 år  10  4509  Robert Sunnerberg  Umara Sports Club  1:11:29 
Herrar Master 45-49 år  11  4517  Olov Berg  Stockholmspolisens IF Triathlon  1:13:07 
Herrar Master 45-49 år  12  4521  Fredrik Danell  Ekängens IF  1:15:09 
Herrar Master 45-49 år  13  4513  Mattias Klein  Norrköping Triathlon  1:15:38 
Herrar Master 45-49 år  14  4520  Magnus Lageson  TwinPeaks Triathlonklubb  1:18:11 
Herrar Master 45-49 år  15  4519  Thomas Hallquist  Heleneholms IF Tri Team  1:19:30 
Herrar Master 45-49 år  16  4522  Thomas Caldenius  Fredrikshof IF CK  1:26:42 
Herrar Master 45-49 år  DNF  4518  Andreas Capilla  IK NocOut.se 
Herrar Master 50-54 år
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar Master 50-54 år  5014  Torbjörn Claeson  3City Triathlon  1:07:49 
Herrar Master 50-54 år  5003  Jonas Plogner  Bromma Simsällskap  1:08:45 
Herrar Master 50-54 år  5002  Mattias Arvidsson  Väsby SS Triathlon  1:09:20 
Herrar Master 50-54 år  5012  Tommy Eriksson  Team LeWa Sport  1:10:45 
Herrar Master 50-54 år  5007  Johan Ewald  Heleneholms IF Tri Team  1:10:51 
Herrar Master 50-54 år  5004  Peter Persson  Umara Sports Club  1:11:28 
Herrar Master 50-54 år  5016  Björn Ullbrand  Lödde Tri  1:12:47 
Herrar Master 50-54 år  5006  Anders Engström  Team Triathlon & Multisport  1:13:18 
Herrar Master 50-54 år  5013  Stefan Persson  IK NocOut.se  1:14:30 
Herrar Master 50-54 år  10  5011  Håkan Ekfors  Björnstorps IF  1:14:41 
Herrar Master 50-54 år  11  5005  Christet Holmqvist  Eskilstuna IK Triathlon  1:16:50 
Herrar Master 50-54 år  12  5017  Stefan Kimming  Mölndal Outdoor IF  1:18:29 
Herrar Master 50-54 år  13  5009  Alf Bergqvist  SK Ran  1:19:43 
Herrar Master 55-59 år
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar Master 55-59 år  5506  Tomas Bengtsson  Team Kungälv IS  1:11:59 
Herrar Master 55-59 år  5508  Teddy Andersson  Triathlon Väst  1:14:13 
Herrar Master 55-59 år  5505  Göran Ancker  IK NocOut.se  1:14:22 
Herrar Master 55-59 år  5504  Martin Edgren  Team Triathlon & Multisport  1:19:55 
Herrar Master 55-59 år  5503  P-O Olsson  Skövde Triathlonklubb  1:20:50 
Herrar Master 55-59 år  5509  Ulf Carleson  Stockholm City Triathlon  1:23:12 
Herrar Master 55-59 år  5507  Jan Gustavsson  IK Fyris Triathlon  1:27:20 
Herrar Master 55-59 år  DNF  5502  Jonas Rylander  Väsby SS Triathlon 
Herrar Master 60-64 år
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar Master 60-64 år  6006  Kari Aho  Heleneholms IF Tri Team  1:13:52 
Herrar Master 60-64 år  6001  Per-Olof Branzell  IK Fyris Triathlon  1:19:58 
Herrar Master 60-64 år  6004  Ralf Ståhl  Falu SS  1:20:45 
Herrar Master 60-64 år  6003  Mats Fallman  Näset Triathlonklubb  1:22:36 
Herrar Master 60-64 år  6005  Mansour Shadman  IK Fyris Triathlon  1:29:39 
Herrar Master 65-69 år
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar Master 65-69 år  6501  Sven-Olov Kumlin  LK Nyköpings Runners  1:20:19 
Herrar Master 65-69 år  6502  Tauno Koskinen  Fagersta Södra IK  1:24:54 
Herrar Master 65-69 år  6503  Bo Johansson  Karlshamns SK Triathlon  1:40:13 
Herrar Master 80- år
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar Master 80- år  8001  George Valvis  Triathlon Syd  2:49:37 
Herrar Olympisk Motion
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar Olympisk Motion  888  Edwin van Geldorp  Heleneholms IF Tri Team  2:07:30 
Herrar Olympisk Motion  758  David Jonsson  Linköping Stånk&Flås  2:10:45 
Herrar Olympisk Motion  785  Olof Lindberg  Team Polar Sverige  2:12:23 
Herrar Olympisk Motion  525  Tobias Jansson  Öresundskraft IF  2:12:38 
Herrar Olympisk Motion  901  Ulrik Snygg  IS Göta Friidrott & Triathlon  2:13:41 
Herrar Olympisk Motion  493  Daniel Herstedt  Heleneholms IF TriTeam  2:13:50 
Herrar Olympisk Motion  829  Magnus Forhammar  Heleneholms IF Tri Team  2:13:59 
Herrar Olympisk Motion  906  Markus Brink  Elmhults Sport Club  2:14:40 
Herrar Olympisk Motion  792  Björn Wigström  Umara Sports Club  2:14:58 
Herrar Olympisk Motion  10  713  Fredrik Henriksson  Gråmanstorp Runners  2:15:29 
Herrar Olympisk Motion  11  783  Patrik Olofsson  Heleneholms IF Tri Team  2:15:37 
Herrar Olympisk Motion  12  546  Ola Johnsson  Wictorious health  2:16:40 
Herrar Olympisk Motion  13  457  Magnus Berglund  Ström & Gulliksson AB  2:17:48 
Herrar Olympisk Motion  14  870  Adrian Landborn    2:19:28 
Herrar Olympisk Motion  15  756  Thomas Møller  Tri Club Denmark  2:20:21 
Herrar Olympisk Motion  16  852  Ola Åkesson  Triathlonsyd  2:21:17 
Herrar Olympisk Motion  17  425  Simon Sollvén  Team Trelleborg Triathlon  2:21:51 
Herrar Olympisk Motion  18  547  Morgan Nordström  Gråmanstorp Runners Club  2:22:34 
Herrar Olympisk Motion  19  722  Christian Superti  IK Fyris Triathlon  2:22:59 
Herrar Olympisk Motion  20  776  Daniel Olsson  IK Trasten  2:23:08 
Herrar Olympisk Motion  21  501  Anders Hinn  Coltingborssen triathlonklubb  2:23:42 
Herrar Olympisk Motion  22  532  Morgan Holst  Umara Sports Club  2:24:12 
Herrar Olympisk Motion  23  887  Johan Dahlqvist  Colting Borssén Triathlonklubb  2:25:10 
Herrar Olympisk Motion  24  460  Philip Andrews    2:25:10 
Herrar Olympisk Motion  25  726  Leo Betschart  Heleneholms IF Tri Team  2:25:18 
Herrar Olympisk Motion  26  453  Michael Nilsson Pauli  Näset Triathlonklubb  2:25:46 
Herrar Olympisk Motion  27  469  Marco Svantesson  Team Trelleborg Triathlon  2:25:59 
Herrar Olympisk Motion  28  517  Christian Olsson    2:26:34 
Herrar Olympisk Motion  29  734  Thomas Vigälv  Karlshamn SK Triathlon  2:26:35 
Herrar Olympisk Motion  30  443  Patrik Lundqvist  Näset Triathlonklubb  2:27:08 
Herrar Olympisk Motion  31  439  Jens Boye  Malmö Swimrunners  2:28:06 
Herrar Olympisk Motion  32  824  Herman Gustafsson  Heleneholms IF Tri Team  2:28:16 
Herrar Olympisk Motion  33  711  Fredrik Håkansson  Heleneholms if tri  2:28:57 
Herrar Olympisk Motion  34  797  Per Schütz  Lödde Tri  2:29:04 
Herrar Olympisk Motion  35  737  Jari Heiskanen    2:29:18 
Herrar Olympisk Motion  36  410  Markus Saarijärvi    2:29:24 
Herrar Olympisk Motion  37  716  Erik Borén  Triathlon Syd  2:29:30 
Herrar Olympisk Motion  38  534  Carl-Henrik Holmgren    2:29:32 
Herrar Olympisk Motion  39  515  Pierre Unebratt    2:29:59 
Herrar Olympisk Motion  40  539  Michael Johansson    2:30:08 
Herrar Olympisk Motion  41  918  Daniel Severinsson  Halmstadtriathleterna  2:30:40 
Herrar Olympisk Motion  42  833  Tim Rix  IK Vinco  2:30:43 
Herrar Olympisk Motion  43  755  Mats Didriksson    2:30:57 
Herrar Olympisk Motion  44  499  johannes hansson  Hss  2:31:06 
Herrar Olympisk Motion  45  527  Vasil Gocevski  SK RAN  2:31:07 
Herrar Olympisk Motion  46  813  Andreas Göthager  Umara Sports Club  2:31:33 
Herrar Olympisk Motion  47  802  Michael Steen    2:32:06 
Herrar Olympisk Motion  48  406  Ola Millnert  MillnertTri  2:32:07 
Herrar Olympisk Motion  49  482  Jakob Hjorthagen    2:32:07 
Herrar Olympisk Motion  50  431  Marcus Johansson    2:32:28 
Herrar Olympisk Motion  51  428  Henrik Holmgren  Umara Sports Club  2:32:42 
Herrar Olympisk Motion  52  742  Fredrik Nilsson  Limhamn  2:33:11 
Herrar Olympisk Motion  53  701  Thomas Althin  Umara Sports Club  2:33:36 
Herrar Olympisk Motion  54  474  Olof Lejon  Friskis & Svettis Malmö  2:34:00 
Herrar Olympisk Motion  55  736  Krister Hansson  Åhus Swimrunners  2:34:02 
Herrar Olympisk Motion  56  451  Roland Mårtensson  KSK Karlshamn  2:34:09 
Herrar Olympisk Motion  57  893  Rickard Borr  TOT Triathlon  2:34:31 
Herrar Olympisk Motion  58  775  Joakim Öhlin  HTT  2:34:43 
Herrar Olympisk Motion  59  830  Gustav Lindhé    2:34:43 
Herrar Olympisk Motion  60  511  Henrik Sandberg    2:35:01 
Herrar Olympisk Motion  61  784  Linus Carlson    2:35:13 
Herrar Olympisk Motion  62  732  Niklas Thuring  Lek & Plask Tri  2:35:16 
Herrar Olympisk Motion  63  528  Jens Wahlman  Heleneholms Tri Team  2:35:36 
Herrar Olympisk Motion  64  878  Sverker Stjernström  Umara Sports Club  2:35:51 
Herrar Olympisk Motion  65  541  Gabriel Nevado  Race & Shine Sports Club  2:36:00 
Herrar Olympisk Motion  66  909  Antoni Simelio    2:36:07 
Herrar Olympisk Motion  67  705  Benjamin Lindahl  Team V&A  2:36:32 
Herrar Olympisk Motion  68  480  Nils Ejlertsson  Lek och Plask Tri  2:36:34 
Herrar Olympisk Motion  69  855  Alexander Rosenkvist    2:37:13 
Herrar Olympisk Motion  70  544  Tom Bojsen  KVIK TRI TEAM, DEN  2:37:29 
Herrar Olympisk Motion  71  433  Nils Jangsell    2:38:09 
Herrar Olympisk Motion  72  485  Mikael Ajax    2:38:16 
Herrar Olympisk Motion  73  799  Lars Lindgren  Heleneholms. IF Långlöparsektionen  2:38:35 
Herrar Olympisk Motion  74  795  Philip Österbo  Stockholm city triathlon  2:38:57 
Herrar Olympisk Motion  75  524  Tomasz Zajac  Heleneholms IF TRI TEAM  2:39:04 
Herrar Olympisk Motion  76  845  Andreas Andersson  IK Trasten  2:39:06 
Herrar Olympisk Motion  77  880  Roberto Appio  Max IV  2:39:10 
Herrar Olympisk Motion  78  490  Martin Leidersdorff  Team Trelleborg Triathlon  2:39:29 
Herrar Olympisk Motion  79  738  Johan Englund  Tomtas IF  2:39:35 
Herrar Olympisk Motion  80  835  Andreas Bengtsson    2:39:51 
Herrar Olympisk Motion  81  840  Jimmy Liljenberg  Tetra Pak IF  2:39:53 
Herrar Olympisk Motion  82  458  Sebastian Carandell  LLIBERTAT PRESOS POLITICS  2:39:59 
Herrar Olympisk Motion  83  449  Anders Östman  Heleneholms IF Tri Team  2:40:01 
Herrar Olympisk Motion  84  790  Åke Andreasson  Visma Comenius AB  2:40:22 
Herrar Olympisk Motion  85  794  Ingemar Losell  Triathlon Syd  2:40:31 
Herrar Olympisk Motion  86  424  Henrik Palmquist  Näset Triathlonklubb  2:40:49 
Herrar Olympisk Motion  87  523  Kristoffer Folkstrand  VLA  2:41:12 
Herrar Olympisk Motion  88  715  Mattias Ramsö  Jönköpingspolisens skytte och idrottsförening  2:42:12 
Herrar Olympisk Motion  89  429  Andreas Johansson  Kalmar CK  2:42:25 
Herrar Olympisk Motion  90  895  Marcus Hesslevik  Multisport  2:42:34 
Herrar Olympisk Motion  91  819  Christian Pripp  Triathlon Syd  2:42:56 
Herrar Olympisk Motion  92  465  Per-Olof Rydzén  Exakta  2:44:27 
Herrar Olympisk Motion  93  898  Jonas Landgren  Triathlon Väst  2:44:43 
Herrar Olympisk Motion  94  862  Adriano Osti  Tetra Pak IF  2:44:48 
Herrar Olympisk Motion  95  877  Peter Eklinder  Tomelilla  2:45:02 
Herrar Olympisk Motion  96  452  Thomas Nilsson  Räddningstjänsten syd IK  2:45:08 
Herrar Olympisk Motion  97  731  Simon Cedergren  Lek & Plask Tri  2:45:15 
Herrar Olympisk Motion  98  875  Robert Zubkowicz    2:45:48 
Herrar Olympisk Motion  99  476  Anders Olsson    2:45:49 
Herrar Olympisk Motion  100  897  Torsten Mariegaard  Team Save the Children  2:46:01 
Herrar Olympisk Motion  101  426  Emil Segerstein    2:46:09 
Herrar Olympisk Motion  102  516  Albin Andersson  Rooster Club Varberg  2:46:35 
Herrar Olympisk Motion  103  510  Johannes Sandberg    2:46:38 
Herrar Olympisk Motion  104  770  Göran Friman  Heleneholms IF  2:46:40 
Herrar Olympisk Motion  105  903  Janos Nisztor  Umara Sport Club  2:46:54 
Herrar Olympisk Motion  106  791  Allan Orheden  Sweden Runners  2:47:08 
Herrar Olympisk Motion  107  913  Dennis Jönsson  Klagshamn  2:47:20 
Herrar Olympisk Motion  108  519  Mikael Jönsson    2:47:24 
Herrar Olympisk Motion  109  858  Johan Lundberg  Fjelkinge Speckhuggers TriTeam  2:47:41 
Herrar Olympisk Motion  110  733  Pierre Ståhle  FET eller TRIATHLET?  2:48:18 
Herrar Olympisk Motion  111  509  John Erlandsson  KA3 IF  2:48:44 
Herrar Olympisk Motion  112  793  Niclas Welander  Umara Sports Club  2:48:58 
Herrar Olympisk Motion  113  450  Ferrer Fernando  Tetra Pak IF  2:49:17 
Herrar Olympisk Motion  114  864  Christer Sterving  Ramlösa  2:49:33 
Herrar Olympisk Motion  115  771  Julian Jacob  Heleneholm Tri Team  2:49:35 
Herrar Olympisk Motion  116  764  Anders Lüning    2:49:36 
Herrar Olympisk Motion  117  836  Christer Vestermark  Tetra Pak IF  2:49:49 
Herrar Olympisk Motion  118  422  Ulf Kjellin  Team Trelleborg Triathlon  2:49:59 
Herrar Olympisk Motion  119  729  Ludwig Mendez  Malmö  2:50:12 
Herrar Olympisk Motion  120  811  Magnus Enberg    2:50:12 
Herrar Olympisk Motion  121  543  Johan Olsson    2:50:14 
Herrar Olympisk Motion  122  521  Andreas Sjölin  Goodtimes  2:50:18 
Herrar Olympisk Motion  123  542  Michael Van Rooyen  Näset Triathlonklubb  2:50:34 
Herrar Olympisk Motion  124  779  Gustav Martinsson  Krook & Tjäder  2:50:52 
Herrar Olympisk Motion  125  477  dag Willen  Klagshamn  2:50:59 
Herrar Olympisk Motion  126  861  Jonas Holmer  Tetra Pak IF  2:52:09 
Herrar Olympisk Motion  127  446  Andreas Wiesel    2:52:10 
Herrar Olympisk Motion  128  440  Jonas Nerheden  Näset Triathlonklubb  2:52:23 
Herrar Olympisk Motion  129  462  Ziad Boustany  S.& A.S.Ltd  2:52:38 
Herrar Olympisk Motion  130  472  Thomas Möller    2:52:45 
Herrar Olympisk Motion  131  744  Thorbjörn Nilsson  LCK  2:53:09 
Herrar Olympisk Motion  132  435  Stefan Bjurberg  Triathlon Syd  2:53:14 
Herrar Olympisk Motion  133  470  Jerker Ardnor  Team Triathlon & Multisport  2:53:25 
Herrar Olympisk Motion  134  907  Stellan Kristiansson    2:53:38 
Herrar Olympisk Motion  135  430  Christian Carlsson    2:53:39 
Herrar Olympisk Motion  136  890  Jan Ericsson  Kalmar Kanotklubb  2:54:30 
Herrar Olympisk Motion  137  489  Fredrik Goa  Heleneholm tri team  2:54:42 
Herrar Olympisk Motion  138  720  Robert Krieger    2:54:47 
Herrar Olympisk Motion  139  789  Franz Levin  MCK  2:55:02 
Herrar Olympisk Motion  140  766  Joel Langborger  Akka Ultimate Club  2:55:10 
Herrar Olympisk Motion  141  849  Jörgen Larsson  Karlskrona Löpteknik  2:55:36 
Herrar Olympisk Motion  142  803  Per Romberg    2:55:36 
Herrar Olympisk Motion  143  765  Jonas Christensen Strömgren  Akka Ultimate Club  2:55:47 
Herrar Olympisk Motion  144  494  Johan Wallquist    2:55:55 
Herrar Olympisk Motion  145  504  Israel Acevedo    2:56:30 
Herrar Olympisk Motion  146  447  Daniel Kristiansen  Hjärup  2:56:35 
Herrar Olympisk Motion  147  702  Tobias Grönberg    2:57:30 
Herrar Olympisk Motion  148  856  Martin Werner    2:57:31 
Herrar Olympisk Motion  149  492  Jesper Arnshed    2:57:32 
Herrar Olympisk Motion  150  853  Tomas Hallgren  Friskis&Svettis Kristianstad  2:58:06 
Herrar Olympisk Motion  151  710  Tobias Lundberg    2:58:47 
Herrar Olympisk Motion  152  826  Tobias Wulff  Sweden Runners  2:59:11 
Herrar Olympisk Motion  153  459  Hervé Corvellec    2:59:18 
Herrar Olympisk Motion  154  780  Hawoay Tao    2:59:34 
Herrar Olympisk Motion  155  899  Paul Zander  Trebolit  2:59:35 
Herrar Olympisk Motion  156  886  Per Carnbrand  Halmstad triathleterna  3:00:10 
Herrar Olympisk Motion  157  703  Magnus Ernblad  Flyinge bikerz  3:00:17 
Herrar Olympisk Motion  158  464  Ertan Zeki    3:00:39 
Herrar Olympisk Motion  159  466  Tommy Ramsby  Trolleholms Ryttarförening  3:01:58 
Herrar Olympisk Motion  160  401  Emil Carlsson    3:02:14 
Herrar Olympisk Motion  161  707  Stefan Zaar    3:02:21 
Herrar Olympisk Motion  162  851  Anders Wiklander  Karlshams Simklubb Triathlon  3:02:33 
Herrar Olympisk Motion  163  868  Stefan Westergård  Lödde Tri  3:03:00 
Herrar Olympisk Motion  164  529  Peter Huber  Näset Triathlonklubb  3:03:29 
Herrar Olympisk Motion  165  881  Mattias Andersson  Umara Sports Club  3:03:53 
Herrar Olympisk Motion  166  848  Patrik Dymling    3:04:13 
Herrar Olympisk Motion  167  807  Jasper Gundersen    3:04:27 
Herrar Olympisk Motion  168  486  Anders Elmgren  Karlshamns sk tri  3:05:05 
Herrar Olympisk Motion  169  739  Fredrik Persson    3:05:16 
Herrar Olympisk Motion  170  871  Fredrik Jönsson    3:05:18 
Herrar Olympisk Motion  171  513  Richard Lundgren  Team Zanda  3:05:23 
Herrar Olympisk Motion  172  832  Pontus Bengtson    3:06:18 
Herrar Olympisk Motion  173  885  Dan Killander    3:06:38 
Herrar Olympisk Motion  174  882  Henrik Immelborn  Lund  3:06:55 
Herrar Olympisk Motion  175  441  Wolfgang Hees    3:07:07 
Herrar Olympisk Motion  176  488  Ludvig Buhrman  3:07:19 
Herrar Olympisk Motion  177  865  Torbjörn Holmberg    3:08:05 
Herrar Olympisk Motion  178  828  Ola Ivarsson    3:08:41 
Herrar Olympisk Motion  179  508  Olaf Ripegård    3:09:10 
Herrar Olympisk Motion  180  866  Thomas Billgren    3:09:40 
Herrar Olympisk Motion  181  463  Adrian Mendez  3Bike Tri Team  3:10:50 
Herrar Olympisk Motion  182  743  Klaus Schröder Pagh  Tri Club Denmark  3:11:40 
Herrar Olympisk Motion  183  827  Göran Skoglund  AXA Sports Club  3:12:48 
Herrar Olympisk Motion  184  767  Einar Smith  Akka Ultimate club  3:12:52 
Herrar Olympisk Motion  185  822  Rasmus Köhler Jakobsson    3:13:01 
Herrar Olympisk Motion  186  900  Alexander Murath  Näsets Triathlonklubb  3:13:31 
Herrar Olympisk Motion  187  454  Marcus Engqvist  Nox  3:13:51 
Herrar Olympisk Motion  188  859  Daniel Lundberg  Fjelkinge Speckhuggers TriTeam  3:14:26 
Herrar Olympisk Motion  189  769  Rickard Levin    3:14:50 
Herrar Olympisk Motion  190  894  Niklas Hanner  NordicSugar  3:15:03 
Herrar Olympisk Motion  191  723  Kalle Albjär  Heleneholms IF Tri Team  3:15:50 
Herrar Olympisk Motion  192  724  Jürgen Köberich  Heleneholms IF Tri Team  3:16:04 
Herrar Olympisk Motion  193  502  Oskar Elmgren  Karlshamn Triathlon  3:17:54 
Herrar Olympisk Motion  194  818  Göran Ingerheim  Team Trelleborg Triathlon  3:19:58 
Herrar Olympisk Motion  195  787  Fabien Brossaud  Flames Barcelona  3:20:56 
Herrar Olympisk Motion  196  768  Ove Glenberg  GAE  3:22:37 
Herrar Olympisk Motion  197  892  Jonas Kamstedt  Stockholm City Triathlon  3:24:55 
Herrar Olympisk Motion  198  874  Patrik Wiberg    3:25:14 
Herrar Olympisk Motion  199  846  Niklas Rasmusson  Sweden  3:26:42 
Herrar Olympisk Motion  200  471  Jonas Prishoff  Umara Sports Club  3:27:28 
Herrar Olympisk Motion  201  538  Philippe Krieger  Amicale EPO  3:34:11 
Herrar Olympisk Motion  202  798  Henrik Sörensson  Team Trelleborg Triathlon  3:34:50 
Herrar Olympisk Motion  203  867  Thomas Westergård    3:35:45 
Herrar Olympisk Motion  204  869  Peter Westergård  Lödde Tri  3:35:45 
Herrar Olympisk Motion  205  487  Jan Jönsson    3:37:19 
Herrar Olympisk Motion  206  536  Sören Busk  Team Busk  3:41:16 
Herrar Olympisk Motion  207  421  Sebastian Nilsson  Team Fairway  4:39:57 
Herrar Olympisk Motion  DNF  750  Magnus Olsson  Kalmar RC Triathlon 
Herrar Olympisk Motion  DSQ  883  Christofer Küchler  1984 
Herrar Senior
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar Senior  Victor Dahl  Stockholm City Triathlon  59:54 
Herrar Senior  Erik Hjertonsson  Team 30K IF  1:00:52 
Herrar Senior  15  Oskar Bergström  Athletic Club Salt Lake  1:01:28 
Herrar Senior  10  Jonathan Gunnarsson  Stockholm City Triathlon  1:01:35 
Herrar Senior  23  Henning Andersson  Trondheim Triatlonklubb, NOR  1:01:44 
Herrar Senior  Jonas Lerneteg  Stockholm City Triathlon  1:04:19 
Herrar Senior  16  Calle Westberg  Athletic Club Salt Lake  1:05:02 
Herrar Senior  20  Carl Magnus Helin  Lidingö Triathlon  1:06:55 
Herrar Senior  18  Jonatan Hugemark  TOT Triathlon Club  1:07:04 
Herrar Senior  10  21  Alfred Bodenäs  Triathlon Syd  1:07:50 
Herrar Senior  11  14  Håkan Terelius  Stockholm City Triathlon  1:10:20 
Herrar Senior  12  19  Andreas Kettunen  Umara Sports Club  1:15:19 
Herrar Senior  DSQ  17  Anders Evenås  Näset Triathlonklubb 
Herrar Sprint Motion
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar Sprint Motion  218  Niklas Hartler  Näset Triathlonklubb  1:02:44 
Herrar Sprint Motion  102  Sune Soelberg  Andrarums IF  1:08:14 
Herrar Sprint Motion  117  Tobias Fredricson  Lödde tri  1:08:53 
Herrar Sprint Motion  273  Jouri Kanters    1:09:56 
Herrar Sprint Motion  176  Robin Stigberg    1:10:32 
Herrar Sprint Motion  281  Erik Helsing    1:10:46 
Herrar Sprint Motion  153  Hampus Wetterstrand  Heleneholms Tri Team  1:11:45 
Herrar Sprint Motion  249  Jesse Wendel  Heleneholms Tri  1:12:03 
Herrar Sprint Motion  221  Simon Ljungbeck    1:12:21 
Herrar Sprint Motion  10  105  Erik Hygert  Lödde Tri  1:13:08 
Herrar Sprint Motion  11  252  Andreas Olsson  Näset Triathlonklubb  1:13:14 
Herrar Sprint Motion  12  209  Henrik Bendz    1:13:32 
Herrar Sprint Motion  13  227  Ulf Holmstedt    1:13:51 
Herrar Sprint Motion  14  137  Magnus Ohlsson    1:13:59 
Herrar Sprint Motion  15  120  Björn Fröding    1:14:16 
Herrar Sprint Motion  16  258  Jonas Holm    1:14:46 
Herrar Sprint Motion  17  247  Claus Ziegler  Näset Triathlonklubb  1:14:52 
Herrar Sprint Motion  18  152  Markus Jullander  Heleneholms IF Tri Team  1:14:53 
Herrar Sprint Motion  19  269  Jimmy Sjöberg  360 functional fitness  1:15:16 
Herrar Sprint Motion  20  267  max wennow  360 functional fitness  1:15:44 
Herrar Sprint Motion  21  144  Jaroslaw Wisniewski    1:16:09 
Herrar Sprint Motion  22  125  Magnus Setterlund  Lödde Tri  1:16:41 
Herrar Sprint Motion  23  274  Mats Svensson  Tetra Pak IF  1:17:15 
Herrar Sprint Motion  24  173  Sebatian Pemsel  Ludde, Frallan och Hjalle  1:17:53 
Herrar Sprint Motion  25  263  Claes Rudenholm    1:17:57 
Herrar Sprint Motion  26  243  Daniel Raneland  SK Ran  1:18:01 
Herrar Sprint Motion  27  240  Klas Gislen    1:18:31 
Herrar Sprint Motion  28  110  Per Nord    1:18:46 
Herrar Sprint Motion  29  286  Johan Broo    1:19:07 
Herrar Sprint Motion  30  208  Maxi Corengia    1:19:09 
Herrar Sprint Motion  31  149  Pierre af Klinteberg  Hässleholm Freeflow  1:19:10 
Herrar Sprint Motion  32  198  Jim Engberg  Örestads GK  1:19:28 
Herrar Sprint Motion  33  181  luc Vleugels    1:19:35 
Herrar Sprint Motion  34  146  Niclas Jönsson  Triathlon Syd  1:19:37 
Herrar Sprint Motion  35  207  Joel Nilsson    1:19:41 
Herrar Sprint Motion  36  115  Joakim Roubert  Team Roubert  1:19:50 
Herrar Sprint Motion  37  165  Erik Schött  Tetra Pak IF  1:20:12 
Herrar Sprint Motion  38  245  Magnus Holm    1:20:29 
Herrar Sprint Motion  39  290  Jonas Medin    1:21:20 
Herrar Sprint Motion  40  279  Andreas Rentner  Sao Paulo  1:21:43 
Herrar Sprint Motion  41  128  Sebastian Eriksson    1:22:02 
Herrar Sprint Motion  42  266  Gustav Åberg Lejdström    1:22:14 
Herrar Sprint Motion  43  226  Eric Boye  ArielSail AB  1:22:32 
Herrar Sprint Motion  44  225  Adrian Connolly    1:22:46 
Herrar Sprint Motion  45  839  Magnus Ramstedt  Tetra Pak IF  1:23:55 
Herrar Sprint Motion  46  127  Markus Johansson  Gripen OCR  1:24:24 
Herrar Sprint Motion  47  206  Göran Hjelm  Harlösa IF  1:24:41 
Herrar Sprint Motion  48  292  Simon Bjärnroos  Ålstorp  1:25:15 
Herrar Sprint Motion  49  231  Johan Hedblom    1:25:20 
Herrar Sprint Motion  50  278  Martin Hilmqvist  Sao Paulo hangarounds  1:25:26 
Herrar Sprint Motion  51  167  Malcolm Fraser  Tetra Pak IF  1:25:30 
Herrar Sprint Motion  52  280  Carl Johan Höijer    1:26:13 
Herrar Sprint Motion  53  268  Rasmus Astren  360 functional fitness  1:26:24 
Herrar Sprint Motion  54  257  Piotr Nestorov    1:26:54 
Herrar Sprint Motion  55  193  Mats Lundeby    1:27:46 
Herrar Sprint Motion  56  104  Martin Schröder  Lödde Tri  1:28:39 
Herrar Sprint Motion  57  291  Fredrik Färjh  Geberit AB  1:29:10 
Herrar Sprint Motion  58  161  Björn Ingerheim  Team Trelleborg Triathlon  1:29:44 
Herrar Sprint Motion  59  139  Franciscus Hennekens    1:29:46 
Herrar Sprint Motion  60  185  Andreas Lentonsson    1:29:49 
Herrar Sprint Motion  61  136  Tobias Havenberg    1:30:52 
Herrar Sprint Motion  62  142  Sjoerd Leeflang    1:30:55 
Herrar Sprint Motion  63  141  Michael Anderberg  Falkenbergs roadrunners  1:32:02 
Herrar Sprint Motion  64  270  Peter Nordström    1:33:16 
Herrar Sprint Motion  65  255  Tommy Gunnarsson    1:33:25 
Herrar Sprint Motion  66  250  Jimmy Blomqvist  GGMU  1:33:31 
Herrar Sprint Motion  67  194  Robin Blohmé    1:33:42 
Herrar Sprint Motion  68  210  Ian Sarvary    1:34:43 
Herrar Sprint Motion  69  162  Patrik Glans    1:35:01 
Herrar Sprint Motion  70  182  Krister Petersson    1:35:49 
Herrar Sprint Motion  71  216  Ozan Uyanik  AVEVA AB - Företag  1:36:04 
Herrar Sprint Motion  72  217  Jörgen Nilsson  AVEVA AB - Företag  1:38:26 
Herrar Sprint Motion  73  187  Niklas Frost  Triathlon Syd  1:44:39 
Herrar Sprint Motion  74  229  Boris Ploujoux    1:48:38 
Herrar Sprint Motion  75  283  Ingvar Holmner    1:56:26 
Herrar Sprint Motion  DNF  241  Magnus Törnell   
Herrar Sprint Motion  DSQ  214  Guner Dönmez  AVEVA AB - Företag 
Herrar Sprint Motion  DSQ  213  Murat Karahan  AVEVA AB - Företag 
Herrar Sprint Motion  DSQ  276  Magnus Moberg   
Herrar Sprint Motion  DSQ  219  Daniel Agardh  Agardh Consulting 
Herrar Sprint Motion  DSQ  130  John Nilsson  Heleneholm triteam 
Herrar Ungdom 16-17 år
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar Ungdom 16-17 år  1602  Hampus Månsson  Väsby SS Triathlon  59:32 
Herrar Ungdom 16-17 år  1609  Axel Rosencrantz  Triathlon Väst  1:00:58 
Herrar Ungdom 16-17 år  1604  Emil Frayon  Väsby SS Triathlon  1:00:58 
Herrar Ungdom 16-17 år  1601  Jacob Fransén  Kalmar RC Triathlon  1:02:55 
Herrar Ungdom 16-17 år  1611  Oskar Arvidsson  Väsby SS Triathlon  1:05:30 
Herrar Ungdom 16-17 år  1608  Alexander Chatila  Kalmar RC Triathlon  1:06:13 
Herrar Ungdom 16-17 år  1607  Albin Granström  Stöcke TS Järnet  1:07:59 
Herrar Ungdom 16-17 år  1613  Elliot Nord  Väsby SS Triathlon  1:09:53 
Herrar Ungdom 16-17 år  1615  Hampus Svahn  Kalmar RC Triathlon  1:11:06 
Herrar Ungdom 16-17 år  10  1612  Simon Arvidsson  Kalmar RC Triathlon  1:13:15 
Herrar Ungdom 16-17 år  11  1610  Simon Persson  KK Karpen  1:16:00 
Herrar Ungdom 16-17 år  12  1614  Niels Kwant  KK Karpen  1:19:17 
Herrar Ungdom 16-17 år  13  1616  Simon Löfving  Team Triathlon & Multisport  1:19:49 
Herrar Ungdom 16-17 år  DSQ  1605  Isak Meunier  IK NocOut.se 
MIX Olympisk Motion
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
MIX Olympisk Motion  1000  Jeanette Taube Svendsen    4:29:33 
Para Men Open Class
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Para Men Open Class  2001  Sebastian Jansson  Väsby SS Triathlon, SWE  1:33:29 
Para Men PTS4
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Para Men PTS4  2003  Sebastian Engwald  Inner Fight Endurance, DEN  1:08:44 
Para Women PTS2
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Para Women PTS2  2002  Malin Lundström  Heleneholms IF Tri Team, SWE  1:56:01 
Pojkar Ungdom 14-15 år
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Pojkar Ungdom 14-15 år  1402  Carl August Jensehaugen  Røa IL, NOR  33:53 
Pojkar Ungdom 14-15 år  1404  Joakim Schnack  Ganløse Tri Center, DEN  34:01 
Pojkar Ungdom 14-15 år  1406  Paul Frayon  Väsby SS Triathlon  34:30 
Pojkar Ungdom 14-15 år  1401  Noah Petersson  Kalmar RC Triathlon  35:40 
Pojkar Ungdom 14-15 år  1405  Oscar Lilja  Frosta Multisport  36:31 
Pojkar Ungdom 14-15 år  1407  Hugo Kalén  Kalmar RC Triathlon  39:11 
Pojkar Ungdom 14-15 år  1408  Jonathan Toppe  IK Hakarpspojkarna  39:22 
Pojkar Ungdom 14-15 år  1403  Oskar Lindblom  Kalmar RC Triathlon  42:16 
Stafett Olympisk Motion
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Stafett Olympisk Motion  1304      2:15:28 
Stafett Olympisk Motion  1305  Lag Tri4    2:27:18 
Stafett Olympisk Motion  1302      2:50:42 
Stafett Olympisk Motion  1301      2:54:15 
Stafett Sprint Motion
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Stafett Sprint Motion  1104      1:01:32 
Stafett Sprint Motion  1105      1:23:03 
Stafett Sprint Motion  1101      1:35:39 
Stafett Sprint Motion  1103      1:38:27 
Stafett Sprint Motion  1102      1:39:11 
Tri4Fun 12-13 år
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Tri4Fun 12-13 år  9201  Emil Howell  Sheffield Triathlon Club  21:36 
Tri4Fun 12-13 år  9211  Anton Persson  KK Karpen  23:13 
Tri4Fun 12-13 år  9502  Julia Moser  SSV Bruneck  23:53 
Tri4Fun 12-13 år  9210  Tess Jackmar  Ok Tranan  24:01 
Tri4Fun 12-13 år  9204  Tintin Herweijer  Hälle IF  24:05 
Tri4Fun 12-13 år  9216  August Siverskog  Julita Triathlon  24:10 
Tri4Fun 12-13 år  9212  Smilla Lilja  Frosta Multisport  24:15 
Tri4Fun 12-13 år  9215  Lukas Wahl  Team Gnaget  25:06 
Tri4Fun 12-13 år  9218  Oscar Lissel  Mälarö SOK  25:46 
Tri4Fun 12-13 år  10  9205  Eskil Soelberg  Andrarums IF  26:00 
Tri4Fun 12-13 år  11  9214  Gustav Feleki  Heleneholms IF Tri Team  26:25 
Tri4Fun 12-13 år  12  9203  Wilma Danielsson  IK Fyris Triathlon  26:34 
Tri4Fun 12-13 år  13  9219  David Berglund    28:27 
Tri4Fun 12-13 år  14  9208  Lilly Johansson  Alesimmarna  30:59 
Tri4Fun 12-13 år  15  9213  Tor Bredberg    31:43 
Tri4Fun 12-13 år  DNF  9206  Amber Hennekens   
Tri4Fun 12-13 år  DNF  9220  Karin Linder   
Tri4Fun 14-15 år
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Tri4Fun 14-15 år  9101  Kaj Li    27:27 
Tri4Fun 14-15 år  9103  Alice Wendin    34:23 
Tri4Fun 14-15 år  9501  Alice Thern  Heleneholms IF Tri Team  34:24 
Tri4Fun 9-11 år
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Tri4Fun 9-11 år  9301  Hanna Månsson  Väsby SS Triathlon  16:34 
Tri4Fun 9-11 år  9302  Maia Howell  Sheffield Triathlon Club  16:48 
Tri4Fun 9-11 år  9309  Melwin Eriksson  Kalmar RC Triathlon  19:11 
Tri4Fun 9-11 år  9504  Elsa Eriksson Bassmann    21:11 
Tri4Fun 9-11 år  9307  Didrik Hennekens    21:20 
Tri4Fun 9-11 år  9310  Nanna Jensehaugen  Røa IL  21:41 
Tri4Fun 9-11 år  9304  Saga Evenås    22:29 
Tri4Fun 9-11 år  9311  Matilda Eliasson  Kalmar RC Triathlon  22:31 
Tri4Fun 9-11 år  9314  Arn Bredberg    22:39 
Tri4Fun 9-11 år  10  9313  Finn Bredberg    22:42 
Tri4Fun 9-11 år  11  9316  Rebecka Gustafsson  Kalmar RC Triathlon  23:21 
Tri4Fun 9-11 år  12  9318  Freja Berglund    23:27 
Tri4Fun 9-11 år  13  9312  Hanna hansson  his  23:32 
Tri4Fun 9-11 år  14  9317  Hampus Stade  Sports Club SPC Triathlon  24:52 
Tri4Fun 9-11 år  15  9315  Irma Siverskog  Julita Triathlon  25:00 
Tri4Fun 9-11 år  16  9319  Livia Brandt  IF Mantra Sport  26:15 
Tri4Fun 9-11 år  17  9305  Ebba Lundqvist    26:37