Resultat Morakniv Triathlon 2019

Dam Olympisk
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Dam Olympisk  720  Sandra Almer Carlson  Vélo Performance Racing Team  2:33:00 
Dam Olympisk  729  Åsa Nilsson  Östersund triathlon  2:36:00 
Dam Olympisk  723  Ella Georgsson  Högbo GIF  2:46:00 
Dam Olympisk  730  Maria Holknekt  Lerviken SF  2:52:00 
Dam Olympisk  717  Kristin Göransson  TUG CK  2:54:00 
Dam Olympisk  724  Linda Steiner  Colting Borssén triathlonklubb  2:59:00 
Dam Olympisk  718  Jenny Mikkola  Eskilstuna IK  2:59:00 
Dam Olympisk  722  Sara Danielsson  Umara sports club  2:59:00 
Dam Olympisk  725  Malin Göthberg  Health by MG  3:00:00 
Dam Olympisk  10  719  Lena Loncaric  Östersund  3:02:00 
Dam Olympisk  11  727  Agnes Bratt  Bromma  3:05:00 
Dam Olympisk  11  728  Marina Sandgren  IFK Mora SK  3:05:00 
Dam Olympisk  13  732    Team KBK Bikes  3:06:00 
Dam Olympisk  14  726  Nathalie Westlund  Vaxholm  3:09:00 
Dam Olympisk  15  731    Gävle Triathlonklubb  3:14:00 
Dam Olympisk  16  721  Oleana Hedman  Mora  3:20:00 
Dam Olympisk  DNS  715  Evelina Viklund  Stöcke TS Järnet 
Dam Olympisk  DNS  716  Veronica Hammarstedt  TOT triathlon 
Dam Sprint
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Dam Sprint  507  Elsa Nilsson  Dalregementets IF  1:13:00 
Dam Sprint  508  Lena Ericsson  Terrible Tuesdays Triathlon Club  1:16:00 
Dam Sprint  519  Petra Westman  Falu simsällskap  1:22:00 
Dam Sprint  512  Nora Forsman  Vansbro AIK simklubb  1:25:00 
Dam Sprint  514  Emma Johansson  Västerås simsällskap  1:27:00 
Dam Sprint  590  Josefin Bergström  Team SU  1:29:00 
Dam Sprint  573  Lovisa Qvarnström  Vansbro AIK sim  1:30:00 
Dam Sprint  598  Cecilia Reutherborg  Kalasvillan  1:31:00 
Dam Sprint  591  Alva Rydelius  1:32:00 
Dam Sprint  10  574  Karlsson  OK Borgen  1:33:00 
Dam Sprint  11  607  Anna   Kantvind.se  1:34:00 
Dam Sprint  12  584  Linda Hånell  Gävle Triathlonklubb  1:34:00 
Dam Sprint  13  506  Linnea Steiner  Colting Borssén triathlonklubb  1:36:00 
Dam Sprint  14  562  Törnqvist  SLIK  1:36:00 
Dam Sprint  15  609    Smedjebacken  1:37:00 
Dam Sprint  16  612  Catharina   MalinDeMora  1:37:00 
Dam Sprint  17  551  Alm  AZIF  1:39:00 
Dam Sprint  18  611  Anna Chiara   Kais Mora  1:41:00 
Dam Sprint  19  570  Petra Liersch  Team Jernman  1:41:00 
Dam Sprint  20  555  Mia Ekenstierna  Sweden Runners IF  1:42:00 
Dam Sprint  21  561  Gunilla Pousette  Norra Stockholm Endurance  1:42:00 
Dam Sprint  22  576  Olivia Gard  Mora Triathlon  1:44:00 
Dam Sprint  23  558  Stina Broman  Gesunda  1:46:00 
Dam Sprint  24  563  Mariek Sahlström  Sundborns  1:48:00 
Dam Sprint  25  547  Malin Nanninga  Rättvik  1:48:00 
Dam Sprint  26  544  Helena Ahlsén Gahns  1:48:00 
Dam Sprint  27  587  Linda Pollack  Vansbro AIK simklubb  1:49:00 
Dam Sprint  28  578  Evelina Gabrielsson  Bruksvallarna  1:49:00 
Dam Sprint  29  532  Jenny Viklund  Stöcke TS Järnet  1:49:00 
Dam Sprint  30  581  Marike Johansson  Axa sport club  1:50:00 
Dam Sprint  31  577  Lovisa Grinde  Bruksvallarna  1:50:00 
Dam Sprint  32  601  GIntare Amelin  Kalasvillan  1:50:00 
Dam Sprint  33  557  Alva Grigonyte  Saltarö Joggers Triathlonklubb  1:52:00 
Dam Sprint  34  589  Kerstin Gradstock  vansbro  1:52:00 
Dam Sprint  35  580  malin Löfroth  CSK Ludvika Triathlon  1:52:00 
Dam Sprint  36  588  Lagerberg  VAIK simklubb  1:53:00 
Dam Sprint  37  614  Carina   Hålludden  1:53:00 
Dam Sprint  38  550  Kerstin Larsson  Östersund  1:53:00 
Dam Sprint  39  585  Annika Enström  Vansbro AIK simklubb  1:56:00 
Dam Sprint  40  538  tilda Drakfors  Falköpings AIK Skidor  1:57:00 
Dam Sprint  41  541  Marit strömberg  ludvika triatlon  2:02:00 
Dam Sprint  42  567  ulla Andersson  Älvdalen  2:05:00 
Dam Sprint  43  542  Lina strömberg  ludvika triatlon  2:07:00 
Dam Sprint  44  566  Annelie Nyström  Älvdalen  2:09:00 
Dam Sprint  45  543  Jenny Bjurkull  Team Nordic Trail Trosa  2:14:00 
Dam Sprint  46  606  Emanuela Liljeblad  Mora Triathlon  2:16:00 
Dam Sprint  47  553  Petra Iancu  Nacka  2:17:00 
Dam Sprint  48  535  Anna Tallberg Alfredsson  Rönninge  2:18:00 
Dam Sprint  49  536  Ellinor Tallberg  Södertälje  2:34:00 
Dam Sprint  DNF  501  Nellie Wallin  Team powerwoman athletic club 
Dam Sprint  DNS  539  Karin Hanberger  Neilly McFly 
Dam Sprint  DNS  560  Lotta Karlen  Mellösa 
Dam Sprint  DNS  572  Grundin  Älvdalen 
Herr Olympisk
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herr Olympisk  667  Martin Bratt  Mora CK  2:08:00 
Herr Olympisk  665  Kim Andersson  CSK Ludvika Triathlon  2:09:00 
Herr Olympisk  663  Joakim Nordqvist  CSK Ludvika Triathlon  2:14:00 
Herr Olympisk  656  laurent soufflet  Mora CK  2:15:00 
Herr Olympisk  627  Damien Dugne  Mora CK  2:15:00 
Herr Olympisk  666  Nicklas Eriksson  CSK Ludvika Triathlon  2:20:00 
Herr Olympisk  655  Emil Norberg  Säter  2:23:00 
Herr Olympisk  640  David Pucek Zaremba  Saltarö joggers  2:24:00 
Herr Olympisk  673    Hudik Triathlon  2:25:00 
Herr Olympisk  10  652  Tom van Ommeren  Uppsala  2:26:00 
Herr Olympisk  11  625  Niklas Drakfors  Falköpings aik SK  2:28:00 
Herr Olympisk  12  668  Hampus Lindkvist  Åre  2:29:00 
Herr Olympisk  13  621  Jan Lindkvist  Mora CK  2:31:00 
Herr Olympisk  14  651  Martin Sjunnestrand  Väsby ss Triathlon  2:31:00 
Herr Olympisk  15  650  Karl Ehrengren  Västerås ck  2:32:00 
Herr Olympisk  16  662  Lukas Broman  Gävle  2:34:00 
Herr Olympisk  17  624  Merko Vaga  TriEst  2:37:00 
Herr Olympisk  18  661  Johannes Rosin  CSK Ludvika Triathlon  2:37:00 
Herr Olympisk  19  628  David Pettersson  Mora CK  2:37:00 
Herr Olympisk  20  616  Staffan Hugerth  Mora CK  2:38:00 
Herr Olympisk  21  657  Björn Åberg  vadstena  2:38:00 
Herr Olympisk  22  672  Franck Tétard  Team Simcoachen  2:38:00 
Herr Olympisk  23  800    Mora Triathlonklubb  2:41:00 
Herr Olympisk  24  653  Fredrik Marken  Östersund triathlon  2:43:00 
Herr Olympisk  25  654  Jocke Andersson  Serpentin swim club  2:44:00 
Herr Olympisk  26  634  Thomas Bjurkull  Ironmaniacs  2:44:00 
Herr Olympisk  27  659  henrik ivarsson  Väsby Triathlon  2:45:00 
Herr Olympisk  28  615  Jonas Eriksson  Mora  2:46:00 
Herr Olympisk  29  664  Johan Sjösten  Höglandets Triathlon  2:47:00 
Herr Olympisk  30  647  Peter Axelsson  Torsång  2:48:00 
Herr Olympisk  31  669  Jens Lindow  Falu SS Triathlon  2:48:00 
Herr Olympisk  32  635  Gabriel Bassula  Mora CK  2:50:00 
Herr Olympisk  33  671  Magnus Pålsson  Morakniv triathlon  2:50:00 
Herr Olympisk  34  670  Ulf Arenlind  CSK Ludvika  2:50:00 
Herr Olympisk  35  617  Ture Eriksson  Leksand  2:51:00 
Herr Olympisk  36  632  Jouni Mikkola  Eskilstuna IK  2:52:00 
Herr Olympisk  37  637  Felix Hahne  Colting Borssén triathlon  2:53:00 
Herr Olympisk  38  631  Rainer Matela  Ironmaniactriclub  2:54:00 
Herr Olympisk  39  646  Torbjörn Georgsson  Högbo GIF  2:57:00 
Herr Olympisk  40  643  Johnny Segelström  Valbo bil och däck  2:58:00 
Herr Olympisk  41  658  Andreas Ersbjörs  CSI NORDIC AB  3:00:00 
Herr Olympisk  42  638  Indra-Jeet Mistry  Stockholm  3:01:00 
Herr Olympisk  43  626  Daniel Kritz  Colting Borsén Triathlonklubb  3:04:00 
Herr Olympisk  44  636  Lars Westgård  Elverum svømmehall  3:07:00 
Herr Olympisk  45  633  Norbert Stengel  700206-1575  3:08:00 
Herr Olympisk  46  660  Erik Sjöberg  Consell  3:14:00 
Herr Olympisk  47  645  Hans Hedvall  Lindesberg  3:14:00 
Herr Olympisk  48  642  Gustav Danielsson  Umara sports club  3:17:00 
Herr Olympisk  DNS  618  Ulf Edsfors  Mora CK 
Herr Olympisk  DNS  619  Anders Hellman  Arval 
Herr Olympisk  DNS  620  Simon Boqvist  Terrible Tuesdays Triathlon Club 
Herr Olympisk  DNS  622  Erik Swedlund  Örebro AIK 
Herr Olympisk  DNS  623  Per Andersson  Partnersec 
Herr Olympisk  DNS  629  Kristian Nordgren  Colting Borssén triathlon 
Herr Olympisk  DNS  630  Andreas Mattsson  Bromma SS 
Herr Olympisk  DNS  639  Jonas Lindholm  Tobiasregistret 
Herr Olympisk  DNS  644  Mikael Eriksson  Årsta 
Herr Olympisk  DNS  648  Lars Gustafsson  Örebro AIK Tristhlon 
Herr Olympisk  DNS  649  Lennart Peterson  3City Triathlon 
Herr Olympisk  DSQ  641  Marcel Schoolenberg  Triathlon Vereniging Krimpenerwaard 
Herr Sprint
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herr Sprint  509  Jesper Svensson  Terrible Tuesdays Triathlon Club  1:02:00 
Herr Sprint  520  Clas Björling  Dalregementets IF  1:09:00 
Herr Sprint  504  Mattias Edvardsson  Axa Sports Club  1:10:00 
Herr Sprint  515  Martin Bratt  Mora CK  1:10:00 
Herr Sprint  510  Luke Dragstra  Trimate SK  1:11:00 
Herr Sprint  516  Albin Augustsson  CSK Ludvika  1:12:00 
Herr Sprint  511  Andreas Hermansson  Mora Triathlonklubb  1:12:00 
Herr Sprint  503  Tobias Wallin  I2 IF Karlstad  1:12:00 
Herr Sprint  518  Daniel Swahn  Väsby SS Triathlon  1:17:00 
Herr Sprint  10  521  Erik Desmeules  Dalregementets IF  1:17:00 
Herr Sprint  11  579  Magnus Jansson  Brudpiga  1:17:00 
Herr Sprint  12  594  Peter Sennblad  Hedemora friidrottsklubb  1:20:00 
Herr Sprint  13  517  niklas kåvius  stockholm city triathlon  1:20:00 
Herr Sprint  14  540  Andreas Gunnerås  Mora cykelklubb  1:21:00 
Herr Sprint  15  513  Mikael Mattsson  IFK sala  1:21:00 
Herr Sprint  16  604  William Desmeules  Dalregementats IF  1:24:00 
Herr Sprint  17  505  Konstantin Gängel  Bromma Simsällskap  1:25:00 
Herr Sprint  18  556  Linus Roune  Saltarö Joggers Triathlonklubb  1:25:00 
Herr Sprint  19  595  Andreas Mattsson  Mora CK  1:26:00 
Herr Sprint  20  613    Hålludden  1:27:00 
Herr Sprint  21  569  Daniel Karlsson  AZIF  1:28:00 
Herr Sprint  22  575  Fredrik Marken  Östersund triathlon  1:28:00 
Herr Sprint  23  597  Joakim Källmark  Kalasvillan  1:28:00 
Herr Sprint  24  592  Daniel Hindemo  Oxbergs IF  1:28:00 
Herr Sprint  25  603  Thomas Heens  Sveden Trä IF  1:31:00 
Herr Sprint  26  534  Mats Lagerblad  Mora CK  1:31:00 
Herr Sprint  27  610    Mora CK  1:32:00 
Herr Sprint  28  583  Peter Beronius  (Moramast)  1:32:00 
Herr Sprint  29  549  Andrè Norberg  Östersund  1:34:00 
Herr Sprint  30  586  Nicklas Kalitzki  Vallentuna CK Triathlon  1:34:00 
Herr Sprint  31  582  Clas Larsson  Atlas Copco IF  1:35:00 
Herr Sprint  32  600  Måns Rosen  Kalasvillan  1:37:00 
Herr Sprint  33  602  Christoffer Möller  Kalasvillan  1:38:00 
Herr Sprint  34  571  Andreas Christian Liersch  Team Jernman  1:40:00 
Herr Sprint  35  568  Mathew Key  Mora  1:41:00 
Herr Sprint  36  596  Jan-Erik Almkvist  Axa Sports Club  1:41:00 
Herr Sprint  37  599  David Sjöstedt  Kalasvillan  1:42:00 
Herr Sprint  38  593  Isak Sundberg  Uppsala vindsurfingklubb  1:44:00 
Herr Sprint  39  546  Elias Nordgren  Team Flamingo  1:50:00 
Herr Sprint  40  522      1:50:00 
Herr Sprint  41  548  Mikael Resare    1:52:00 
Herr Sprint  42  554  Mikael Miglis  Nacka  1:52:00 
Herr Sprint  43  608    Mora  2:05:00 
Herr Sprint  44  565  Peter Nyström  Älvdalen  2:09:00 
Herr Sprint  45  605  Johan Lisspers  IFK Mora  2:23:00 
Herr Sprint  46  552  Magnus Hammarström  Ingen  2:45:00 
Herr Sprint  DNS  502  Stefan Wallin  Dalregementets If Triathlon 
Herr Sprint  DNS  533  Erik Swedlund  Örebro AIK 
Herr Sprint  DNS  537  David Hedberg  MIT Tough Team 
Herr Sprint  DNS  545  Bud Viktor Dahl  Team Bastedalen 
Herr Sprint  DNS  559  Jonas Rosén  Visit Dalarna 
Herr Sprint  DNS  564  Mikael Ström  Axa