Resultat Horla Triathlon 2019

Damer Individuellt
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Damer Individuellt  474  Jenny Nilsson  Dalregementet IF  1:28:01 
Damer Individuellt  428  Åsa Eriksson  Umara Sports Club  1:31:57 
Damer Individuellt  461  Malin Alzén  IKHP  1:32:59 
Damer Individuellt  475  Camilla Berggren  FK Herkules  1:33:08 
Damer Individuellt  423  My Forsberg  Triathlon Väst  1:36:43 
Damer Individuellt  463  Lisa Wilborg  Simcoachen  1:40:11 
Damer Individuellt  436  Johanna Johanssom  Alingsås Triathlonklubb  1:44:26 
Damer Individuellt  406  Mia Wiberg  Ulricehamns triathleter  1:44:46 
Damer Individuellt  443  Ellen Hultberg  SOK Knallen  1:45:55 
Damer Individuellt  10  473  Therese Berglin  Colting Borssén TH Club  1:46:56 
Damer Individuellt  11  449  Nathalie Rubin    1:47:13 
Damer Individuellt  12  442  Ulrika Andersson  Alingsås triathlonklubb  1:48:02 
Damer Individuellt  13  414  Pernilla Swenson  3CT  1:48:09 
Damer Individuellt  14  434  Johanna Junhav    1:48:42 
Damer Individuellt  15  466  Linda Christensen  OK Kullingshof  1:49:09 
Damer Individuellt  16  454  Liselott Johansen  Bråtarlöparna  1:51:57 
Damer Individuellt  17  452  Helene Opperdoes  Team Kungälv  1:52:12 
Damer Individuellt  18  464  Linnéa Ersson  Ulricehamns triatleter  1:52:48 
Damer Individuellt  19  417  Åsa Gadler  SOK Knallen  1:53:26 
Damer Individuellt  20  426  Emma Herbertsson  Korvarna FC  1:53:35 
Damer Individuellt  21  478  Ulrika Granfors  IF Rigor  1:53:41 
Damer Individuellt  22  462  Therese Eriksson  Ulricehamns triatleter  1:54:11 
Damer Individuellt  23  477  Paula Claesson  Göteborg  1:54:42 
Damer Individuellt  24  440  Berit Andersson  Molla Byalag  1:55:55 
Damer Individuellt  25  422  Susanne Ehnbåge  40+  1:57:22 
Damer Individuellt  26  408  Annelie Larsson    1:58:06 
Damer Individuellt  27  453  Elin Svensson    1:58:16 
Damer Individuellt  28  451  Veronika Östedt  Team Kungälv  1:58:25 
Damer Individuellt  29  444  Karin Lersten    1:59:23 
Damer Individuellt  30  421  Emelie Ivehag    2:01:33 
Damer Individuellt  31  467  Ellen Olsson    2:01:43 
Damer Individuellt  32  437  Sara Frisk  I 2 IF  2:02:18 
Damer Individuellt  33  457  Sara Danielsson  Umara Sports Club  2:03:29 
Damer Individuellt  34  458  Rhona Cox  Triathlon Väst  2:03:56 
Damer Individuellt  35  448  Linn Lundström    2:05:09 
Damer Individuellt  36  424  Linda Wahlin  Triathlon Väst  2:05:48 
Damer Individuellt  37  459  Pia Andersson  Lidköpings cykelklubb  2:06:45 
Damer Individuellt  38  468  Frida Bergsman    2:06:56 
Damer Individuellt  39  412  Ida Hultqvist  Lidköping  2:07:53 
Damer Individuellt  40  479  Kornelia Krumkühler  Astra Zenca  2:08:09 
Damer Individuellt  41  460  Åsa Hermansson    2:08:33 
Damer Individuellt  42  465  Anette Larsson  Friskis & Svettis Vårgårda  2:09:19 
Damer Individuellt  43  480  Liv Berg  Hindås  2:09:40 
Damer Individuellt  44  420  Anna Andréasson  2:09:50 
Damer Individuellt  45  476  Elin Nordgren    2:10:05 
Damer Individuellt  46  470  Linnéa Nordgren    2:10:05 
Damer Individuellt  47  471  Anna Sipinen    2:10:36 
Damer Individuellt  48  409  Katja Leibe Bergstedt  Solvikingarna  2:11:09 
Damer Individuellt  49  481  Sanna Åstrand    2:14:14 
Damer Individuellt  50  413  Viktoria Hulldin    2:14:37 
Damer Individuellt  51  455  Olivia Källsmyr  AIF  2:15:04 
Damer Individuellt  52  445  Frida Årstrand    2:15:15 
Damer Individuellt  53  441  Elisabet Johannesson    2:15:42 
Damer Individuellt  54  427  Maria Nilsson  Triathlon Väst  2:16:51 
Damer Individuellt  55  411  Kristin Göransson  Hindås SK  2:16:54 
Damer Individuellt  56  431  Maria Dahl  FK Herkules  2:17:48 
Damer Individuellt  57  404  Ann-Sofie Bylund    2:20:01 
Damer Individuellt  58  405  Johanna Leijon    2:20:02 
Damer Individuellt  59  410  Cecilia Almsten    2:24:54 
Damer Individuellt  60  447  Marie Frost    2:25:06 
Damer Individuellt  61  469  Anita Janovskis Heldal  Drangedal IL  2:25:14 
Damer Individuellt  62  472  Sara Ednell    2:25:44 
Damer Individuellt  63  456  Lotta Nilsson    2:26:05 
Damer Individuellt  64  415  Tammy Martin  Team Cremefyllda  2:29:23 
Damer Individuellt  65  435  Linda Bohrarper  2:51:42 
Damer Individuellt  DNF  407  Heidi Storhammar   
Damer Individuellt  DNS  450  Jenny Rosencrantz  Triathlon Väst 
Damer Individuellt  DNS  446  Marie Thorell  Klubb LeWa Sport 
Damer Individuellt  DNS  403  Pia Svensson   
Damer Individuellt  DNS  416  Birgitta Ljunggren  Mölndal Outdoor 
Damer Individuellt  DNS  418  Elisabeth Mike  Triathlon Väst 
Damer Individuellt  DNS  429  Britt-Marie Berggren  Herrljunga Simsällskap 
Damer Individuellt  DNS  401  Maj-Britt Johansson Söderqvist  Stroke Ride CK 
Damer Individuellt  DNS  432  Ulrica Sjunnesson  3City Triathlon 
Damer Individuellt  DNS  433  Linn Skoog  Sk Elfsborg 
Damer Individuellt  DNS  438  Maria Blomqvist  Triathlon väst 
Damer Individuellt  DNS  439  Ulrika Wernståhl  3CTriathlon 
Damer Individuellt  DNS  425  Tove Larsson  Aktivitus sports club 
Damer Individuellt  DNS  402  Kristin Gannerud  Skövde Triathlon 
Damer Individuellt  DNS  419  Heleni Sapnara  Triathlon Väst 
Damer Individuellt  DNS  430  Alexandra Rosenquist  Team PowerWomen 
Flickor 12-13 år
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Flickor 12-13 år  801  Tintin Herweijer  Hälle if  26:38 
Flickor 12-13 år  831  Maja Silvdahl  Alingsås Triathlonklubb  29:43 
Flickor 12-13 år  809  Lisa Rosén  IBK Alingsås  30:04 
Flickor 12-13 år  807  Agnes Wadskog  IKHP triathlon  30:40 
Flickor 12-13 år  823  Tilde Karlsson  IBK Alingsås  31:09 
Flickor 12-13 år  814  Wilma Miglavs  IBK Alingsås  32:20 
Flickor 12-13 år  816  Alicia Norlander  IBK Alingsås  32:22 
Flickor 12-13 år  817  Tova Nydenfeldt  IBK Alingsås  33:10 
Flickor 12-13 år  824  Sofia Grujovic  IBK Alingsås  33:16 
Flickor 12-13 år  10  819  Ida Björk  IBK Alingsås  33:22 
Flickor 12-13 år  11  813  Thilda Heed  IBK Alingsås  34:19 
Flickor 12-13 år  12  818  Emma Jerne  IBK Alingsås  35:07 
Flickor 12-13 år  13  802  Tilde Landhage  Kungälv HK  35:26 
Flickor 12-13 år  14  822  Tilda Nääs  IBK Alingsås  35:43 
Flickor 12-13 år  15  811  Elin Eisele  IBK Alingsås  35:45 
Flickor 12-13 år  16  803  Rebecka Johannesson    35:48 
Flickor 12-13 år  17  826  Vilma Ekdal  IBK Alingsås  35:56 
Flickor 12-13 år  18  805  Tilda Caddick    36:04 
Flickor 12-13 år  19  830  Alice Olsson  Sockertoppen IF  36:09 
Flickor 12-13 år  20  810  Engla Johansson  IBK Alingsås  36:14 
Flickor 12-13 år  21  827  Esther Schön    36:35 
Flickor 12-13 år  22  812  Ellie Brandin  IBK Alingsås  36:50 
Flickor 12-13 år  23  820  Miranda Skogholm  IBK Alingsås  36:51 
Flickor 12-13 år  24  815  Agnes Björkkvist  IBK Alingsås  41:07 
Flickor 12-13 år  25  825  Alice Peterson  IBK Alingsås  41:13 
Flickor 12-13 år  DNF  821  Alva Litzell  IBK Alingsås 
Flickor 12-13 år  DNF  828  Ida Johansen   
Flickor 14-15 år
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Flickor 14-15 år  903  Amanda Johansson  Karlstads simsällskap  45:23 
Flickor 14-15 år  901  Juliette Erixon  Alingsås Triathlonklubb  50:56 
Flickor 14-15 år  902  Elin Hogland  Team Hogland  1:13:34 
Flickor 9-11 år
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Flickor 9-11 år  740  Ida Ivarsson  OK Skogshjortarna  28:39 
Flickor 9-11 år  713  Ruth Lorin  Vårgårda CK  28:53 
Flickor 9-11 år  711  Matilda Johannesson    31:18 
Flickor 9-11 år  739  Lovisa Wadskog  IK HP Triahlon  32:20 
Flickor 9-11 år  721  Wilma Tafjord  Ulricehamns Triathleter  33:55 
Flickor 9-11 år  723  Hanna Andersson  Siene Syra  34:33 
Flickor 9-11 år  717  Svea Herbertsson  Alingsås KIK  34:37 
Flickor 9-11 år  715  Ella Rosén  IBK Alingsås  34:51 
Flickor 9-11 år  719  My Andreasson    35:03 
Flickor 9-11 år  10  737  Sofia Engström  Alingsås Triathlon  35:45 
Flickor 9-11 år  11  722  Elin Holmberg    36:16 
Flickor 9-11 år  12  702  Ella Landhage  Mammas lag  37:34 
Flickor 9-11 år  13  714  Emmy Caddick    37:37 
Flickor 9-11 år  14  718  Lo Andreasson    38:17 
Flickor 9-11 år  15  725  Linnéa Thorén  Mölndal Outdoor  38:19 
Flickor 9-11 år  16  727  Alma Ottosson    38:28 
Flickor 9-11 år  17  708  Kajsa Holmes  Triathlon väst  39:53 
Flickor 9-11 år  18  726  Nellie Carlander    41:17 
Flickor 9-11 år  19  728  Alva Mellgren    43:46 
Flickor 9-11 år  DNS  705  Smilla Junhav   
Herrar Individuellt
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Herrar Individuellt  59  Erik Hjertonsson  Team 30K IF  1:19:04 
Herrar Individuellt  91  Jonas Örarbäck  Triathlon Väst  1:19:29 
Herrar Individuellt  179  Axel Ek  Terribletuesdays  1:21:51 
Herrar Individuellt  198  Anton Bengtsson  Team Kungälv IS  1:21:59 
Herrar Individuellt  171  Stephen Harrison    1:22:12 
Herrar Individuellt  149  Alexander Berggren  Colting Borsén  1:22:50 
Herrar Individuellt  43  Oscar Ek  Triathlon Väst  1:24:37 
Herrar Individuellt  131  Rickard Berglund    1:25:22 
Herrar Individuellt  95  Kristoffer Säfström  Triathlon Väst  1:25:41 
Herrar Individuellt  10  48  Fredrik Überbacher  Triathlon Väst  1:25:51 
Herrar Individuellt  11  163  Olof Ekfjäll    1:26:56 
Herrar Individuellt  12  17  Viktor Eriksson  Lidköpings CK  1:27:32 
Herrar Individuellt  13  137  Jonas Andersson  Skövde Triathlon  1:29:33 
Herrar Individuellt  14  74  Nicklas Yderhag  Coltingborss’en  1:29:41 
Herrar Individuellt  15  202  Martin Ivarsson  Ok Skogshjortarna  1:30:16 
Herrar Individuellt  16  107  Alexander Björk  Triathlon Väst  1:30:21 
Herrar Individuellt  17  161  Anton Janovskis Heldal  Opil  1:30:36 
Herrar Individuellt  18  197  Tomas Bengtsson  Team Kungälv IS  1:30:56 
Herrar Individuellt  19  177  Nicklas Hansson    1:31:14 
Herrar Individuellt  20  101  Jonatan Davidsson  Herdegården Triathlonklubb  1:31:21 
Herrar Individuellt  21  183  Andreas Nilsson  Vedums AIS  1:31:35 
Herrar Individuellt  22  45  Klas Kälström  Ryda SK  1:33:06 
Herrar Individuellt  23  158  Martin Wikmar  Bohuslän Endurance Sports Club  1:33:15 
Herrar Individuellt  24  191  Mikael Carlson  Alingsås Triathlonklubb  1:33:42 
Herrar Individuellt  25  146  Jimmie Knutsson  Ulricehamns Triathleter  1:33:51 
Herrar Individuellt  26  182  Markus Lihnell  Bohuslän Endurance Sports Club  1:34:01 
Herrar Individuellt  27  87  Magnus Ekstrand  Race & Shine Sports Club  1:35:18 
Herrar Individuellt  28  175  Jonatan Andersson  Molla Byalag  1:35:54 
Herrar Individuellt  29  167  Christoffer Nätt    1:36:00 
Herrar Individuellt  30  76  Fredrik Green  3CT  1:36:04 
Herrar Individuellt  31  71  Calle Frisk  I 2 IF Karlstad  1:36:12 
Herrar Individuellt  32  92  Martin Klerfors  Borås  1:36:39 
Herrar Individuellt  33  100  Kalle Wickström  Colting Borssén Triathlonklubb  1:36:52 
Herrar Individuellt  34  118  Samuel Schön  Team Kungälv  1:37:31 
Herrar Individuellt  35  157  Johan Blomqvist  Triathlon Väst  1:37:31 
Herrar Individuellt  36  164  Martin Ankel  Team Kungälv IS  1:38:08 
Herrar Individuellt  37  140  Tommy Folden  3CityTtriathlon  1:38:30 
Herrar Individuellt  38  125  Kristian Olsson  Siene Syra  1:38:31 
Herrar Individuellt  39  124  Richard Homes  Triathlon Väst  1:38:36 
Herrar Individuellt  40  102  Pontus Forsberg  OK Kullingshof  1:38:38 
Herrar Individuellt  41  80  Andreas Atleberger  SOK Knallen  1:38:57 
Herrar Individuellt  42  34  David Ragnarsson  Skövde Triathlon  1:38:57 
Herrar Individuellt  43  72  Tobias Falk  TwinPeaks Triathlon  1:39:06 
Herrar Individuellt  44  139  Reine Lundgren  3CityTtriathlon  1:39:24 
Herrar Individuellt  45  32  Tobias Hermansson    1:39:40 
Herrar Individuellt  46  199  Carl Sunde  Donkies  1:39:49 
Herrar Individuellt  47  41  Daniel Severinsson  Halmstadtriathleterna  1:40:15 
Herrar Individuellt  48  156  Torbjörn Karlsson  OK Kullingshof  1:40:17 
Herrar Individuellt  49  138  Joakim Alriksson  Horla Friskvårdsförening  1:40:31 
Herrar Individuellt  50  190  Stefan Oliv    1:40:37 
Herrar Individuellt  51  114  Marcus Tafjord  Ulricehamns triathlonklubb  1:41:03 
Herrar Individuellt  52  135  Lukas Jakobsson  Team Simcoachen  1:41:09 
Herrar Individuellt  53  115  Alexander Vårhall  Sävens BK  1:41:12 
Herrar Individuellt  54  127  Fredrik Davidsson  Siene Syra  1:41:17 
Herrar Individuellt  55  96  Robert Sheppard  Triathlon Väst  1:41:21 
Herrar Individuellt  56  142  Peter Svensson  Loo Triathlon  1:41:22 
Herrar Individuellt  57  174  Tobias Andersson  Molla Byalag  1:41:28 
Herrar Individuellt  58  185  Karl Friedrich    1:41:30 
Herrar Individuellt  59  44  Jan-Olof Rydin  Lexby Sports Club  1:41:35 
Herrar Individuellt  60  73  Andreas Westlin  Activitus sports club  1:41:44 
Herrar Individuellt  61  126  Henrik Källsmyr  Vårgårda CK  1:42:03 
Herrar Individuellt  62  144  Ryan Burgdorfer    1:42:12 
Herrar Individuellt  63  155  Daniel Björkmyr  Hydria IF  1:42:33 
Herrar Individuellt  64  23  Henrik Lennartsson Ahlbin    1:42:36 
Herrar Individuellt  65  121  Samuel Kjellberg  Siene Syra  1:42:54 
Herrar Individuellt  66  53  Mikael Lund  Lexby Sports Club  1:42:55 
Herrar Individuellt  67  94  Kenneth Edvardsson  Team Kungälv  1:43:10 
Herrar Individuellt  68  201  Michael Kossenjans  O2Extreamteam  1:43:16 
Herrar Individuellt  69  55  Daniel Sjans  Triathlon Väst  1:43:43 
Herrar Individuellt  70  98  Pelle Pettersson  Alingsås Triathlonklubb  1:43:46 
Herrar Individuellt  71  106  Anders Alkdal    1:44:14 
Herrar Individuellt  72  88  Roine Ek  Solvikingarna  1:44:31 
Herrar Individuellt  73  40  Johan Bernesjö  Säven/Hol  1:44:45 
Herrar Individuellt  74  38  Patrik Bjerninge    1:45:06 
Herrar Individuellt  75  181  Johan Nilsson    1:45:24 
Herrar Individuellt  76  90  Olle Årstrand    1:45:26 
Herrar Individuellt  77  116  Tomas Bergstrand  Siene Syra  1:45:39 
Herrar Individuellt  78  189  Alfred Larsson    1:45:53 
Herrar Individuellt  79  178  Niclas Ek  Navåsen FK  1:46:56 
Herrar Individuellt  80  154  Martin Janovskis    1:47:02 
Herrar Individuellt  81  19  Pierre Lavaine    1:47:30 
Herrar Individuellt  82  200  Markus Barkestedt  Sockertoppen IF  1:47:58 
Herrar Individuellt  83  81  Ulrik Hovling  Ryda SK  1:48:12 
Herrar Individuellt  84  196  Oscar Bodell    1:48:17 
Herrar Individuellt  85  184  Daniel Hultkvist  Kvinnestad  1:48:48 
Herrar Individuellt  86  141  Jonatan Nilsved    1:48:58 
Herrar Individuellt  87  194  Henrik Sahlqvist  Vårgårda CK  1:49:09 
Herrar Individuellt  88  68  Erik Andersson    1:49:23 
Herrar Individuellt  89  28  Daniel Raistrick    1:49:25 
Herrar Individuellt  90  56  Anders Andersson    1:49:52 
Herrar Individuellt  91  186  Jesper Bengtsson  Hisingen CK  1:49:55 
Herrar Individuellt  92  172  Rasmus Andersson    1:50:13 
Herrar Individuellt  93  62  Erik Palmqvist    1:50:13 
Herrar Individuellt  94  134  Camilo Lattof  MIT Tough Team  1:50:21 
Herrar Individuellt  95  42  Christian Edgren  Mölndal Outdoor  1:50:21 
Herrar Individuellt  96  173  Filip Barkestedt  OK Kullingshof  1:50:24 
Herrar Individuellt  97  20  Mattias Bengtsson  Hindås  1:50:25 
Herrar Individuellt  98  150  Johan Olausson  Magra IS  1:50:50 
Herrar Individuellt  99  105  Jacob Sjögren  Falkenberg ISO  1:51:05 
Herrar Individuellt  100  Andreas Thorelund    1:51:25 
Herrar Individuellt  101  162  Josef Wass    1:51:36 
Herrar Individuellt  102  193  Jordan Boekholt    1:51:58 
Herrar Individuellt  103  204  Thomas Larsson    1:52:21 
Herrar Individuellt  104  203  Johan Olsson  CK Lygnens vänner  1:52:22 
Herrar Individuellt  105  110  Jesper Bogren    1:52:25 
Herrar Individuellt  106  133  Johan Bergstrand  Björkehovs IS  1:52:31 
Herrar Individuellt  107  159  Fabian Olsson    1:52:42 
Herrar Individuellt  108  13  Ralf Larsson    1:52:49 
Herrar Individuellt  109  129  Rickard Wessman    1:53:14 
Herrar Individuellt  110  113  Martin Olausson  Equmenia Storsjöstrand  1:53:21 
Herrar Individuellt  111  57  Mattias Ferndahl    1:53:39 
Herrar Individuellt  112  104  John Eidering  Equmeniakyrkan Vårgårda  1:53:40 
Herrar Individuellt  113  120  Victor Öhrvall  Siene Syra  1:53:44 
Herrar Individuellt  114  78  Hilding Rislund    1:53:53 
Herrar Individuellt  115  30  Hampus Arvidsson  Alingsås Triathlonklubb  1:54:00 
Herrar Individuellt  116  117  Martin Korpås    1:54:05 
Herrar Individuellt  117  54  Johan Pettersson  ColtingBorssen Triathlonklubb  1:54:11 
Herrar Individuellt  118  123  Fredrik Rahm    1:54:23 
Herrar Individuellt  119  153  Filip Jansson  Alingsås Triathlonklubb  1:54:39 
Herrar Individuellt  120  77  Pär Bohrarper  Triathlon Väst  1:55:48 
Herrar Individuellt  121  85  Christofer Kuchler  Kapklubben, Husqvarna Construction  1:56:07 
Herrar Individuellt  122  166  Anders Ehnbåge    1:56:07 
Herrar Individuellt  123  119  Torbjörn Johansen  Bråtarlöparna  1:57:03 
Herrar Individuellt  124  35  Jonas Landhage  Kungälv HK  1:57:17 
Herrar Individuellt  125  152  Anders Larsson  Alingsås Triathlonklubb  1:57:19 
Herrar Individuellt  126  188  Anders Reisch  Stallarholmens SK  1:57:38 
Herrar Individuellt  127  93  Rikard Alard  Triathlon väst  1:57:40 
Herrar Individuellt  128  192  Marcus Rudolfsson    1:58:14 
Herrar Individuellt  129  122  Stefan Di Grado  Hjälp!  1:58:25 
Herrar Individuellt  130  148  Claes Dimitriou  CVU Alcatraz Swimteam  1:58:33 
Herrar Individuellt  131  69  Tobias Kesselbring  Lönnfeta CK  1:58:54 
Herrar Individuellt  132  103  Henrik Johannesson    1:58:58 
Herrar Individuellt  133  67  Pontus Johansson  Uddevalla  1:59:22 
Herrar Individuellt  134  84  Martin Haglund  Kapklubben, Husqvarna Construction  1:59:34 
Herrar Individuellt  135  Jonas Rydsmo  Herdegården triathlon  2:00:00 
Herrar Individuellt  136  39  Thomas Karlsson  Lidköping ck  2:00:22 
Herrar Individuellt  137  26  Marko Seppänen    2:00:23 
Herrar Individuellt  138  168  Jan-Erik Torild    2:00:24 
Herrar Individuellt  139  97  Markus Wernberg  Ulricehamns Triathleter  2:00:45 
Herrar Individuellt  140  70  Michell Gunnarsson  Offshore Swedes  2:02:17 
Herrar Individuellt  141  170  Stefan Elmgren    2:02:46 
Herrar Individuellt  142  21  Johannes Avaheden    2:03:33 
Herrar Individuellt  143  187  James Berg  Hisingen CK  2:03:53 
Herrar Individuellt  144  145  Per Ahlgren    2:03:54 
Herrar Individuellt  145  61  Joel Jonsson    2:04:06 
Herrar Individuellt  146  160  Stefan Olsson    2:04:19 
Herrar Individuellt  147  75  Andreas Magnusson  Vänersborgs framtid  2:04:54 
Herrar Individuellt  148  99  Magnus Eriksson  SANDARED  2:05:30 
Herrar Individuellt  149  151  Anders Arosénius  Ryda SK  2:06:44 
Herrar Individuellt  150  Alfred Nyberg  Östadkulle SK  2:07:04 
Herrar Individuellt  151  205  Bengt Olausson  Horla Friskvårdsförening  2:07:35 
Herrar Individuellt  152  128  Patrik Johansen  Ödenäs IF  2:07:36 
Herrar Individuellt  153  176  Thorbjörn Berglund    2:07:37 
Herrar Individuellt  154  180  Anders Nilsson  Österväga fitness  2:07:46 
Herrar Individuellt  155  22  Daniel Avaheden    2:08:27 
Herrar Individuellt  156  165  Gustaf Wingren    2:08:28 
Herrar Individuellt  157  206  Peter Åslund    2:08:51 
Herrar Individuellt  158  58  Roland Johansson  Ok Kullingshof  2:09:20 
Herrar Individuellt  159  147  Anders Qvist    2:09:40 
Herrar Individuellt  160  31  Waldemar Villandt  Nolåsen IF  2:10:10 
Herrar Individuellt  161  37  Kristian Roos  Vittra Gerdsken  2:10:31 
Herrar Individuellt  162  111  Gustav Harryson  Ok Skogshjortarna  2:11:00 
Herrar Individuellt  163  89  Joakim Lidevi    2:11:03 
Herrar Individuellt  164  112  Stefan Svensson  Äspered IF  2:11:24 
Herrar Individuellt  165  46  Emil Curlow  Falkenbergs Simklubb  2:12:17 
Herrar Individuellt  166  169  Marcus Heidlund    2:12:24 
Herrar Individuellt  167  47  Peter Curlow  Falkenbergs Simklubb  2:12:37 
Herrar Individuellt  168  63  Stefan Kjörk  Lidköpings CK  2:12:45 
Herrar Individuellt  169  Gustav Sanfridsson    2:12:49 
Herrar Individuellt  170  Roger Tännström  Kungälv  2:13:44 
Herrar Individuellt  171  33  Johan Gadler  SOK Knallen  2:15:05 
Herrar Individuellt  172  195  Klas Nordgren    2:16:15 
Herrar Individuellt  173  130  Daniel Tingbratt    2:17:53 
Herrar Individuellt  174  143  Emanuel Remstam    2:18:37 
Herrar Individuellt  175  36  Erik Johansson  Team Hogland  2:22:10 
Herrar Individuellt  176  66  Mathias Karlsson    2:24:03 
Herrar Individuellt  177  24  Joakim Andersson    2:24:30 
Herrar Individuellt  178  14  Fredrik Berndtson    2:34:58 
Herrar Individuellt  179  136  Andreas Somos    2:37:27 
Herrar Individuellt  180  132  Benny Bjerler    2:37:30 
Herrar Individuellt  181  51  Måns Kemi  Göteborgs Betongborrning  2:45:25 
Herrar Individuellt  182  52  Gustaf Minnestjärna  Göteborgs Betongborrning  2:45:27 
Herrar Individuellt  183  49  Sebastian Andersson  Göteborgs Betongborrning  2:45:28 
Herrar Individuellt  184  50  Jonas Svensson  Göteborgs Betongborrning  2:45:28 
Herrar Individuellt  185  15  Josip Vukusic    2:52:30 
Herrar Individuellt  DNF  83  Johan Börgesson  Kapklubben, Husqvarna Construction 
Herrar Individuellt  DNF  108  Hampus Johansson  Triathlon Väst 
Herrar Individuellt  DNF  65  Christer Svantesson  Axa Sports Club 
Herrar Individuellt  DNS  10  Daniel Johansson  Kristinehamn 
Herrar Individuellt  DNS  11  Martin Svahn  Ok skogshjortarna 
Herrar Individuellt  DNS  16  Jonas Ask  IK Stern 
Herrar Individuellt  DNS  18  Robert Larusson   
Herrar Individuellt  DNS  27  Peter Sjöberg  Westcoast Sports Club 
Herrar Individuellt  DNS  Anders Nöjd   
Herrar Individuellt  DNS  29  Marcuz Agblad   
Herrar Individuellt  DNS  12  Richard Stikkelorum  Triathlon Väst 
Herrar Individuellt  DNS  25  Andreas Andersson Hulldin   
Herrar Individuellt  DNS  60  Kjell Maier  TwinPeaks Triathlon 
Herrar Individuellt  DNS  109  Johan Trouvé   
Herrar Individuellt  DNS  64  Johnny Hendeby  TwinPeaks Triathlon 
Herrar Individuellt  DNS  79  Jan-Åke Kjellberg  Triathlon väst 
Herrar Individuellt  DNS  82  Jörgen Malmkvist  Bjäre Triathlon 
Herrar Individuellt  DNS  Joachim Arbin  Uddevalla 
Herrar Individuellt  DNS  86  Magnus Svemsson  Kapklubben, Husqvarna Construction 
Herrar Individuellt  DNS  Gabriel Eklund   
Herrar Individuellt  DNS  Jimmy Westman   
Lag
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Lag  619  Dynamo LAG  Dynamo  1:28:40 
Lag  609  BIKE LAG  BIKE  1:38:46 
Lag  620  Dynamo 2 LAG  Dynamo 2  1:39:38 
Lag  605  JMD LAG    1:40:37 
Lag  616  Lag 616 LAG  Lag 616  1:42:08 
Lag  625  Fjällräven LAG  Fjällräven  1:43:34 
Lag  621  Den gode, den onde, den fule LAG  Den gode, den onde, den fule  1:43:56 
Lag  606  TEAM Bakels LAG    1:46:26 
Lag  615  Team Lorin LAG  Team Lorin  1:49:19 
Lag  10  603  Anti Team LAG    1:49:41 
Lag  11  618  Evertsons LAG  Evertsons  1:50:50 
Lag  12  602  Team Pigs LAG    1:54:39 
Lag  13  601  JaJa LAG    1:58:05 
Lag  14  614  Kräftskivan LAG  Kräftskivan  1:59:03 
Lag  15  613  Lag 1 LAG  Lag 1  2:01:35 
Lag  16  624  The beards LAG  The beards  2:02:53 
Lag  17  623  Lag Noel LAG  Lag Noel  2:03:14 
Lag  18  610  The Third Man LAG  MMT IF  2:04:37 
Lag  19  611  Lag 2 LAG  Lag 2  2:05:18 
Lag  20  607  Mamama trion LAG  Dalsjöfors  2:06:12 
Lag  21  608  Klubb 40 LAG    2:06:32 
Lag  22  622  Team Incorp LAG  Team Incorp  2:06:59 
Lag  23  604  Fougberg United LAG    2:14:01 
Lag  24  617  Pysslarna LAG  Pysslarna  2:15:27 
Lag  25  612  Änglarna LAG  Änglarna  2:17:10 
Pojkar 12-13 år
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Pojkar 12-13 år  808  Jakob Wadskog  IKHP triathlon  29:18 
Pojkar 12-13 år  804  Emil Andersson  Alingsås triathlonklubb  29:39 
Pojkar 12-13 år  806  Joel Christoffersson    32:01 
Pojkar 12-13 år  833  Theodor Torsén    33:45 
Pojkar 12-13 år  829  Hugo Johansen    36:05 
Pojkar 12-13 år  832  Kevin Sandström    36:35 
Pojkar 14-15 år
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Pojkar 14-15 år  907  Johan Hellström  IK Fyris Triathlon  45:51 
Pojkar 14-15 år  906  Wilmer Erixon  Team Kungälv IF  59:47 
Pojkar 14-15 år  905  Lukas Wettfors    1:01:35 
Pojkar 14-15 år  904  Ville Åratrand    1:01:35 
Pojkar 9-11 år
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Pojkar 9-11 år  709  Linus Framme  Hälle IF  25:01 
Pojkar 9-11 år  707  Oskar Holmes  Triathlon väst  26:48 
Pojkar 9-11 år  733  Wilmer Hidgård  Ulricehamns Triathleter  27:29 
Pojkar 9-11 år  706  Benjamin Johansson  Alingsås Triathlonklubb  28:26 
Pojkar 9-11 år  716  Albin Schröder  OK Skogshjortarna  28:53 
Pojkar 9-11 år  732  Vincent Norlander    29:45 
Pojkar 9-11 år  729  Hugo Mellgren    30:38 
Pojkar 9-11 år  730  Nils Hellström  IK Fyris Triathlon  30:44 
Pojkar 9-11 år  724  Noah Johansson    31:47 
Pojkar 9-11 år  10  720  Dennis Johanneson  Vårgårda CK  32:04 
Pojkar 9-11 år  11  736  Elis Linusson  Siene Syra  33:00 
Pojkar 9-11 år  12  712  Vilgot Larsson    33:17 
Pojkar 9-11 år  13  735  Leo Nikolopolous    34:13 
Pojkar 9-11 år  14  734  Rasmus Nääs    34:17 
Pojkar 9-11 år  15  704  Joshua Ferndahl  IF Kville  34:59 
Pojkar 9-11 år  16  738  Malte Ahlgren  Alingsås Triahlon  35:02 
Pojkar 9-11 år  17  703  Alvar Hedenblom  Sjövalla FK  39:13 
Pojkar 9-11 år  18  710  Anton Uttee  Björkehovs Idrottssällskap  41:12 
Pojkar 9-11 år  19  731  Jeremia Juniliden    42:33 
Pojkar 9-11 år  DNS  701  Cedric Pierre