Resultat Laponia Triathlon 67°N 2021

Long distance - Men
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Men  10  Marcus Hultgren  Terrible Tuesdays Athletic Club  9:37:53 
Men  Simon Gustavsson  Umara Sports Club  10:01:34 
Men  Odd Larson  Norra Stockholm Endurance  10:13:18 
Men  11  Rasmus Olsims Brown  Västerås Triathlonklubb  10:30:31 
Men  24  Joonas Lämsä  Luleå triathlon  10:36:26 
Men  27  Oscar Lindfors  Stöcke TS Järnet  10:56:28 
Men  13  Allard Haarman  TTW  11:10:51 
Men  12  Simon Wallmark  Nynäshamn Långdistansklubb  11:12:35 
Men  31  Tobias Chroneer  Maxprestation Sports Club/Team Zoot  11:34:35 
Men  10  Mathias Wärja  ColtingBorssen Triathlonklubb  11:40:19 
Men  11  20  Jakub Atarsia  Triathlon North Africa  11:52:35 
Men  12  21  Adam Atarsia  Triathlon North Africa  11:52:36 
Men  13  30  Kristofer Block  Colting Borssén Triathlonklubb  11:53:43 
Men  14  Andreas Ramström   Luleå Triathlon  12:27:08 
Men  15  17  Jakob Åkerlund  Umara Sports Club  12:29:25 
Men  16  Pär Fransson  Ronneby Simsällskap  12:35:57 
Men  17  35  Kim Rosin  Hudik Triathlon  12:53:03 
Men  18  28  Johan Pettersson  AXA Sports Club  12:57:45 
Men  19  38  Klas Wallström  Karlskrona Simsällskap Triathlon  12:59:39 
Men  20  36  Ulf Bohman  Östersund Triathlon  13:29:09 
Men  21  29  Linus Waern  Sandvikens CK  13:37:04 
Men  22  Erik Hyllienmark  IK NocOut.se  13:39:02 
Men  23  32  Nils Bergdahl  338 Småland Triathlon  13:42:28 
Men  24  Bernhard Hirschauer  Gällivare Endurance Club  13:44:36 
Men  25  25  Martin Leidersdorff  Team Trelleborg Triathlon  13:47:09 
Men  26  Tomas Seco  Umeå Simsällskap   14:20:33 
Men  27  37  Niklas Wennberg  Järfälla Triathlonklubb  14:24:16 
Men  28  Aron Modig  AXA Sports Club  14:36:45 
Men  29  14  Alain Borgnet  Coaching Zone Team  14:42:02 
Men  30  33  Martin Lind  IK NocOut.se  15:10:28 
Men  31  26  Anders Björk  Gävle Triathlon Klubb  16:29:34 
Men  DNF  22  Christian Carlsson  Race & Shine Sports Club 
Men  DNF  23  Angus Kruse  Gällivare Endurance Club 
Men  DNF  15  Tobias Finnsson  Östersund triathlon 
Men  DNF  16  Magnus Eriksson  I2IF karlstad 
Men  DNF  18  Mikael Martin  Västerås Triathlonklubb 
Men  DNF  19  Joel Bergström  Gällivare Endurance Club 
Men  DNF  34  Petter Gisslen  Terrible Tuesdays Athletic Club 
Long distance - Women
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Women  47  Sara Jakobsson  Örebro AIK  11:12:54 
Women  50  Linda Morin  Terrible Tuesdays Athletic Club  11:37:51 
Women  51  Eva Lidman  Luleå Triathlon  12:55:55 
Women  46  Elin Olsson  Team Snabbare  13:24:07 
Women  40  Sara Elfving  Karlshamns SK  14:06:42 
Women  48  Jannice Persson  Frosta Multisport   14:44:48 
Women  53  Sabina Nilsson  Frosta multisport  14:45:02 
Women  41  Martina Antonsson  Team Trelleborg Triathlon  15:14:09 
Women  44  Marie Thorell  LeWa Sport  15:42:40 
Women  10  42  Pia Sundkvist de Beau  Alnö Race Team  16:01:20 
Women  11  52  Victoria Leidersdorff  Team Trelleborg Triathlon  16:18:30 
Women  12  43  Jenny Andersson  Strängnäs CK  17:49:13 
Women  DNF  45  Sofie Johansson  Norrtälje 
Women  DNF  39  Sofie Lantto  Terrible Tuesdays Athletic Club 
Women  DNF  49  Jana Riedmann  NLC 
Women  DNF  54  Camilla Renz  Terrible Tuesdays Athletic Club 
Sprint - Men
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Men  268  Hauke Timme  USC Kiel  1:00:07 
Men  276  Pontus Suorra  Gällivare Endurance  1:02:22 
Men  294  Marcus Hultgren  Terrible Tuesdays Athletic Club  1:04:43 
Men  286  Oskar Larsson  Örebro aik  1:05:47 
Men  298  Mattias Krantz  Terrible Tuesdays Athletic Club  1:06:14 
Men  285  Daniel Dyrander  Gällivare Endurance  1:06:27 
Men  296  Eelis Murto  OK Sarven  1:06:59 
Men  291  Robin Andersson  Umeå simsällskap  1:08:22 
Men  280  Stefan Hertil  Stöcke TS Järnet  1:09:19 
Men  10  295  Simon Gustavsson  Umara Sports Club  1:09:23 
Men  11  293  Viktor Glemne    1:10:29 
Men  12  248  Jesper Lindberg  Gellivare Skidallians  1:13:40 
Men  13  274  Micael Andersson  Gällivare Endurance Club  1:15:18 
Men  14  249  Jakob Nyström  Umeå Simsällskap   1:16:31 
Men  15  256  Markus Bergman  Luleå Triathlon  1:18:01 
Men  16  252  Patrik Nyström  Umeå Simsällskap   1:18:56 
Men  17  260  Henrik Larsson  Simhallsbadet Kiruna  1:34:26 
Men  18  282  Anders Johnsson  Gällivare Endurance  1:35:03 
Men  19  258  Daniel Wiklund    1:37:14 
Men  20  283  Tristan Jones  Gällivare Endurance  1:41:24 
Men  21  277  Bo Vesterlund     1:52:22 
Men  DNF  275  Martin Norberg   
Men  DNF  273  Stefan Larsson  Gällivare Endurance 
Men  DNF  263  Daniel Lind  #40årspresent 
Men  DNF  265  Kristoffer Fredriksson  Rullklubben Kiruna  
Men  DNF  255  Juris Kellers   
Men  DNF  250  Ludwig Nordström   
Men  DNF  251  Mathias Lyngmark  Gällivare Endurance Club 
Men  DNF  290  Sven Östlund  LC ZÜRICH-DOPPELSTOCK  
Men  DNF  300  Emil Martinsson  Umara Sports Club 
Sprint - Women
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Women  297  Emma Belforth  Gellivare endurance  1:10:35 
Women  269  Solveig Stoltenberg  USC Kiel  1:13:50 
Women  284  Sara Elfving  Karlshamns SK triathlon  1:18:44 
Women  299  Marie Kasselskog  Team Power Woman  1:23:11 
Women  289  Hanna Westergaard  Alviks Ik  1:28:21 
Women  288  Anette Nilsen  Luleå triathlon  1:29:35 
Women  272  Annemari Johansson  Gällivare Endurance  1:30:38 
Women  264  Emma Lindberg  Simhallsbadet Kiruna  1:32:36 
Women  259  Sofi Unga Jernelöf  Simhallsbadet Kiruna  1:33:45 
Women  10  292  Ida Norojärvi  Gällivare Endurance  1:34:56 
Women  11  278  Kristina Jonsson  Gällivare Endurance  1:38:14 
Women  12  281  Karin Lindholm  Stil  1:39:57 
Women  13  270  Maria Knutsson  Luleå Triathlon  1:43:10 
Women  14  271  Emelie Nyman    1:43:40 
Women  15  287  Jennifer Olsims Brown  Västerås CK  1:44:14 
Women  16  267  Claudia Arenas    2:00:23 
Women  DNF  266  Cecilia Engström   Alpha Training Center 
Women  DNF  257  Louise Wallin  KBC ElGouna 
Women  DNF  261  Charlotta Olsson Pettersson   
Women  DNF  262  Camilla Martti   
Women  DNF  253  Jennifer Nordström   
Women  DNF  254  Lena Asklund  Göteborg 
Women  DNF  279  Ida Semrén  Gällivare endurance club