Resultat Västervik Triathlon 2021

Olympisk / Tävlingsklass - Olympisk distans - Motion
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Olympisk distans - Motion  41  Joakim Lagmyr  Julita Triathlon   2:17:24 
Olympisk distans - Motion  17  Inger Bergström    2:22:46 
Olympisk distans - Motion  34  Tobias Carlsson  IKHP  2:37:37 
Olympisk distans - Motion  25  Sofi Haag Wallberg  Norrköping Triathlon   2:29:57 
Olympisk distans - Motion  23  Mikael Kastensson  Norrköping Triatlon  2:39:50 
Olympisk distans - Motion  11  Benny Magnusson    2:49:56 
Olympisk distans - Motion  Pär Glendor    2:25:28 
Olympisk distans - Motion  47  Renée Löwhagen  Höglandets Triathlon  2:40:43 
Olympisk distans - Motion  31  David Berg    2:26:01 
Olympisk distans - Motion  29  Yvette Roth  Trimate sk  2:47:33 
Olympisk distans - Motion  52  Oskar Wijk  338 Småland  2:26:17 
Olympisk distans - Motion  64  Sofia Hillenborg  Bauer Endurance Club   2:51:48 
Olympisk distans - Motion  10  61  Marie Kasselskog  Team Power Woman  2:52:26 
Olympisk distans - Motion  10  75  Markus Petré  IK Nocout.se  2:28:08 
Olympisk distans - Motion  11  33  Henrik Vristel  Umara Sports Club   2:29:35 
Olympisk distans - Motion  11  24  Julia Kastensson  Norrköping Triatlon  2:53:55 
Olympisk distans - Motion  12  76  Markus Eskilson   IK.NocOut.se  2:30:12 
Olympisk distans - Motion  12  100  Linnea Kullman  Tjustbygdens Sparbank  2:56:11 
Olympisk distans - Motion  13  30  Andrew Davies  Maxprestation Sportsclub  2:30:35 
Olympisk distans - Motion  13  67  Anna Nordblom  Bauer Endurance Club  2:56:45 
Olympisk distans - Motion  14  42  Julia Steinecke    3:06:15 
Olympisk distans - Motion  14  101  Martin Ottosson  Tjustbygdens Sparbank  2:31:11 
Olympisk distans - Motion  15  32  Mia Erlandsson  Team Power Woman   3:10:07 
Olympisk distans - Motion  15  62  Simon Krawe  Oskarshamn Running Club  2:32:37 
Olympisk distans - Motion  16  18  Daniel Edgarsson  Umara Sports Club  2:32:54 
Olympisk distans - Motion  16  Heléne Johansson    3:12:40 
Olympisk distans - Motion  17  Emma Karis    3:19:24 
Olympisk distans - Motion  17  68  Jimmy Erlandsson  Colting Borssén Triathlonkliubb  2:32:59 
Olympisk distans - Motion  18  48  Fredrik Falk  IK NocOut.se  2:33:14 
Olympisk distans - Motion  18  Sofie Sech    3:20:43 
Olympisk distans - Motion  21  36  Daniel Sigurdsson  Kalmar RC TRIATHLON   2:38:15 
Olympisk distans - Motion  22  39  Jonatan Uddman  AXA Sport  2:38:34 
Olympisk distans - Motion  23  74  Jesper Petersson  Maxprestation Sportsclub  2:40:49 
Olympisk distans - Motion  24  Stephen Sandgren    2:43:50 
Olympisk distans - Motion  25  43  Albin Martinsson  Elite RC  2:43:56 
Olympisk distans - Motion  27  15  Joel Barrhäll  Team Brion  2:46:04 
Olympisk distans - Motion  29  12  Gustav Eklund    2:46:26 
Olympisk distans - Motion  30  69  Sebastian Berg  Färjestadens Motions IF  2:46:55 
Olympisk distans - Motion  31  Emil Rydberg  Misterhult Ais  2:47:08 
Olympisk distans - Motion  32  jonas Rydgård    2:48:47 
Olympisk distans - Motion  33  45  Erik Andersson    2:51:59 
Olympisk distans - Motion  34  35  Magnus Josephson   Kalmar RC Triatlon   2:52:06 
Olympisk distans - Motion  35  46  Anders Andersson    2:53:20 
Olympisk distans - Motion  36  13  Iwo Os    2:56:29 
Olympisk distans - Motion  37  44  Daniel Falk  Gävle Triathlonklubb  2:59:20 
Olympisk distans - Motion  38  63  Mattias Eklund  Team 1337  3:01:07 
Olympisk distans - Motion  39  71  Henrik Thielemann    3:01:14 
Olympisk distans - Motion  40  58  Mattias Andersson  Umara Sports Club  3:02:38 
Olympisk distans - Motion  41  50  Mikael Resare  Jönköping  3:11:38 
Olympisk distans - Motion  42  57  Wilfredo Vigorena Wagner  Bauer Endurance Club  3:11:40 
Olympisk distans - Motion  DNF  54  Kristina Wickelgren  Bauer Endurance Club 
Olympisk distans - Motion  DNF  38  Robert Zubkowicz   
Olympisk distans - Motion  DNF  72  DANIEL LINDSTEDT  IK Nocout.se 
Olympisk distans - Motion  DNF  14  Daniel Gurney   
Olympisk distans - Motion  DNF  16  Göran Bergström   
Olympisk distans - Motion  DNF  Pontus Weinsjö Svensson   
Olympisk distans - Motion  DNF  27  Bela Hack  Norrköping Triathlon  
Olympisk / Tävlingsklass - Olympisk distans Masters 35-39
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Olympisk distans Masters 35-39  73  Daniel Windisch  Höglandets Triathlon  2:14:00 
Olympisk distans Masters 35-39  10  Alejandro Velasco  IKHP  2:20:23 
Olympisk distans Masters 35-39  66  Helen Remnås  Norrköping triathlon  2:37:50 
Olympisk distans Masters 35-39  59  Maria Elmér   Bauer Endurance Club  2:44:13 
Olympisk distans Masters 35-39  20  51  John Karlsson  Bauer Endurance Club  2:36:18 
Olympisk / Tävlingsklass - Olympisk distans Masters 40-44
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Olympisk distans Masters 40-44  19  49  Henrik Andersson  Bauer Endurance Club  2:33:33 
Olympisk distans Masters 40-44  43  26  Daniel Belge   Bauer Endurance Club   3:32:09 
Olympisk / Tävlingsklass - Olympisk distans Masters 45-49
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Olympisk distans Masters 45-49  56  Mathias Rinaldo  Kisa sk  2:27:53 
Olympisk / Tävlingsklass - Olympisk distans Masters 50-54
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Olympisk distans Masters 50-54  53  Gustav Axelson  Bauer Endurance Club  2:23:00 
Olympisk distans Masters 50-54  26  20  Jonas Andersson  Norrköping Triathlon  2:44:05 
Olympisk distans Masters 50-54  28  55  Staffan Andersson  Kisa SK  2:46:13 
Olympisk distans Masters 50-54  DNF  65  jenni steiner  Coltin Borssen triathlonklubb 
Olympisk distans Masters 50-54  DNF  22  Pia Nilsson  Qwarnsveden Triathlon  
Olympisk / Tävlingsklass - Olympisk distans Masters 60-64
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Olympisk distans Masters 60-64  DNF  28  Christian Strömberg  IKHP 
Olympisk / Tävlingsklass - Olympisk distans Senior
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Olympisk distans Senior  70  Joakim Frisk  Västerås  2:04:32 
Olympisk distans Senior  37  Simon Harding  Terrible Tuesdays  2:09:41 
Olympisk distans Senior  DNF  60  Karl Hägg  Terrible Tuesdays Triathlon Club 
Olympisk distans Senior  DNF  Johan Hansson  Maxprestation Sportsclub 
Olympisk / Tävlingsklass - Olympisk Stafett Motion
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Olympisk Stafett Motion  83  Marcus Liffner    2:18:37 
Olympisk Stafett Motion  40  Emma Gustafsson  Västervik  2:34:00 
Sprint / Motion - Sprint distans - Motion
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Sprint distans - Motion  91  Dennis Wiström     1:13:19 
Sprint distans - Motion  94  Ellen Hultberg  SOK Knallen   1:12:09 
Sprint distans - Motion  88  Joakim Svensson  Team Horns  1:01:13 
Sprint distans - Motion  92  Emma Löfqvist    1:16:57 
Sprint distans - Motion  97  Sara Rais  Maxprestation sportsclub, Tjust bike&runningclub   1:18:22 
Sprint distans - Motion  86  Anton ODÉN  Trimate sk  1:03:14 
Sprint distans - Motion  99  Martina Gunnmo    1:20:25 
Sprint distans - Motion  95  Andreas Atleberger  SOK Knallen   1:03:31 
Sprint distans - Motion  82  Daniel Johansson  AXA Sports Club  1:04:31 
Sprint distans - Motion  80  Erik Florell    1:10:07 
Sprint distans - Motion  89  Helena Larsdotter Jonsson  Hur f*n tänkte vi nu  1:28:45 
Sprint distans - Motion  93  Martin Wuopio    1:14:32 
Sprint distans - Motion  98  Linnéa Henrysson  HULT  1:30:41 
Sprint distans - Motion  96  Daniel Ankarstrand  IK NocOut.se  1:17:00 
Sprint distans - Motion  78  Annika Rydgård    1:38:26 
Sprint distans - Motion  19  Lukas Svärd    1:19:00 
Sprint distans - Motion  10  85  Danne Wilson Bergnehr    1:20:05 
Sprint distans - Motion  11  84  Craig Wilson    1:20:26 
Sprint distans - Motion  12  81  Sebastian Kinnmalm  Axa sport club  1:28:34 
Sprint distans - Motion  13  77  Per Forslund    1:29:02 
Sprint distans - Motion  14  87  Magnus Karlsson    1:30:09 
Sprint distans - Motion  17  Inger Bergström    2:22:46 
Sprint distans - Motion  DNF  90  Fredrik Ljunggren  Bauer Endurance Club 
Sprint / Motion - Sprint Stafett Motion
Klass Placering Startnummer Namn Klubb Sluttid
Sprint Stafett Motion  79  Anna Lindesten    1:27:48